Colorado – Ottawa 7:0 (kon.) | Detroit – Columbus 3:4 (kon.) | Washington – Philadelphia 1:3 (kon.)
Carolina – Pittsburgh 2:1 (kon.) | Boston – Toronto 4:3 (kon.) | Florida – Vancouver 4:3 (kon.)
NY Islanders – Montreal 2:1 (kon.) | Minnesota – Arizona 2:1 (kon.) | Nashville – Buffalo 3:5 (kon.)
Chicago – Seattle 5:8 (kon.) | St. Louis – Tampa 2:4 (kon.) | Vegas – Edmonton 3:4 (kon.)
Los Angeles – New Jersey 2:5 (kon.) | NY Rangers – Montreal 1:2 (kon.) | Carolina – Vancouver 3:4 (1:2 po s.n.)
Boston Bruins
4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Toronto Maple Leafs
Neděle 15.01.2023, 01:00 • TD Garden, Boston • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Hokejisté Bostonu přivítají na svém ledě hokejisty Toronta v souboji dvou nejlepších týmů Atlantické divize a prakticky i celé ligy. Jednat se bude o druhý vzájemný zápas v této sezoně – v tom prvním, který se hrál v listopadu na ledě Toronta, zvítězili 2:1 Maple Leafs.

Boston se pyšní nejlepší obranou v celé lize a také jedním z nejproduktivnějších útoků. Není tak divu, že po polovině odehraných zápasů má na kontě 68 bodů a zcela dominuje celé soutěži. Na těchto výkonech má lví podíl také česká legie v čele s Davidem Pastrňákem, jedním z nejlepších střelců soutěže. I přesto však v posledním duelu Bruins padli se Seattlem 0:3 a rádi by si tak spravili náladu v souboji s Torontem a navázali na předchozí vítěznou šňůru.

Na tu by ale chtělo navázat také Toronto. Tomu se povedlo vyhrát třikrát v řadě, než v posledním duelu padlo na ledě Detroitu. Prozatím mohou být Maple Leafs s vývojem ročníku nadmíru spokojení, když jim patří druhá příčka Atlantické divize a na kontě mají po 43 odehraných zápasech 59 bodů.

Boston Bruins: Ullmark (Swayman) – Grzelcyk, McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Clifton, Forbort – Bergeron, Cr. Smith, Marchand – Pastrňák, Krejčí, Zacha – Frederic, Hall, Coyle – Wagner, N. Foligno, Nosek.

Toronto Maple Leafs: M. Murray I (Samsonov) – Timmins, Rielly, Holl, Giordano, Liljegren, Sandin – Nylander, Bunting, Matthews – Tavares, Marner, Järnkrok – Kämpf, Engvall, Aston-Reese – Kerfoot, Simmonds, D. Hunt.

Rozhodčí: L'Ecuyer, Furlatt – Marquis, McNamara.

00:01

00:28
    Hned zkraje utkání se pokusili domácí Bruins vytvořit na obranu Toronta výraznější tlak. Po střele Halla od levého mantinelu se ovšem žádný z domácích nedostal k dorážce ani další následné střele.

01:39
    Krásná přihrávka kolem brankoviště od Smitha na pravou stranu k Bradu Marchandovi, který pálil bez přípravy do zčásti odkryté klece a ani tak neskóruje! Fenomenální přesun a zákrok lapačkou předvedl brankář Murray!

02:09
    Klec za domácím Ullmarkem byla posunuta. Hra je kvůli tomu přerušena.

02:43
    Foligno se Simmondsem se dostali do hodně brutální bitky, ve které ani jeden nechtěl soupeři dát jakýmkoliv zaváháním příležitost ke stržení na led. Výsledkem byla dlouhá, téměř minutová šarvátka, plná tvrdých úderů a taktického vyčkávání na pohyb soupeře. Oba nakonec skončili u mantinelu, kde do sebe dál bušili, načež je rozhodčí roztrhli

03:25
    Hall to určitě myslel dobře, jeho křižná přihrávka šla ale příliš blízko k brankovišti a příliš daleko od najíždějícího Smitha, který neměl šanci kotouč dostihnou.

03:30
    Kotouč následně končí v ochranné síti.

04:01
    Vyloučení v týmu Boston Bruins:
    Charlie McAvoy – 2 min., podrážení.

04:10
    Bruins poslali kotouč daleko mimo své pásmo.

04:26
    Návrat Toronta do útoku moc nevyšel. Hned přišla ztráta puku a další vyhození domácích.

04:45
    Toronto právě vstřelilo branku!
    Na druhý pokus to už vyšlo a hned z toho je gól! Tavares se sice s pukem dostal mimo střelecký úhel, ale zpětným pasem před brankoviště našel MICHAELA BUNTINGA, který zaklidil kotouč k pravé tyči Ullmarkovy branky. Asistence: John Tavares, Mitchell Marner.
    04:45 Michael BUNTING - 0:1

05:25
    Postavení mimo hru zastavilo rodící se akci Bostonu.

05:40
    Následuje chybná rozehrávka domácích a icing.

05:47
    Další přerušení. Tentokrát se o něj postaral Ullmark, ke kterému se odrazil puk po souboji v pravém kruhu.

05:55
    Holl číhal v pravém kruhu, odrazil se k němu puk z levé strany a obránce Toronta vyslal rychlou střelu, kterou Ullmark vyráží, když doslova po letícím kotouči skočil, aby mu zabránil v cestě do sítě.

06:14
    Komerční pauza. Murray přerušil hru po střele Frederica z mezikruží.

06:30
    McAvoy a následně Marchand zkusili po buly v útočném pásmu štěstí, Murray ovšem obě střely vyrazil mimo své brankoviště.

06:59
    Na druhé straně kluziště nedokázal vměstnat střelu mezi tři tyče Jarnkrok, který pálil vedle.

07:35
    Boston vede na střely 5-3, na góly ale zatím prohrává 0:1.

08:43
    Vyloučení v týmu Toronto Maple Leafs:
    Dryden Hunt – 2 min., nedovolené bránění.

08:51
    Pastrňákova rána zpoza levého kruhu vyrazila jednomu hráči Toronta hůl z rukou. Boston pokračuje v útočném pásmu.

09:18
    Dvě střely Marchanda, které ale neprošly až k Murraymu. Po druhé střele se navíc Torontu daří vyhodit puk přes všechny čáry.

09:50
    Další pokus hostů o vyhození končí dotykem hostující střídačky. Vhazovat se tak bude v obranném pásmu Toronta.

10:09
    Marner vysokým obloučkem poslal kotouč až na zadní mantinel domácího týmu.

10:37
    Zacha bojoval se soupeřem v útočném pásmu, zamotal se ale a o puk přichází. Další vyhození.

10:43

10:54
    Frederic zkusil ohrozit Murrayho prudkou střelou zpoza pravého kruhu, ale neprosadil se. Komerční pauza.

11:48
    Marchand je dnes velmi střelecky aktivní. Jeho další pokus přišel od pravého mantinelu. Hra je následně přerušena, Murray schytal ránu pukem do masky.

12:25
    Tavares po přebruslení do útočné třetiny střílel z mezikruží se snahou nachytat Ullmarka do protipohybu. Puk ale poslal pouze na zadní mantinel.

13:15
    Hunt od zadního mantinelu hledal zpětným pasem před brankovištěm Simmondse. Ten zakončoval příliš blízko k Ullmarkovi a nenašel skulinu v jeho postavení. Domácí gólman přerušil hru.

13:52
    Zacha po přejezdu útočné modré předal puk Krejčímu, ten ještě posunul před kruhy na Carla, ale jeho prudkou střelu Murray úspěšně vyráží.

14:37
    Timminsová rána od modré čáry skončila v držení brankáře Ullmarka, který přerušuje hru. Poslední komerční pauza v první třetině.

14:48
    Marner byl hodně důražný při své útočné akci. Kromě toho, že Ullmark přišel o hůl, se však nic nestalo.

15:02
    Boston právě vstřelil branku!
    A je vyrovnáno! Marchand z levé strany našel přesným pasem před brankoviště nastavenou čepel hole PATRICE BERGERONA, který protečoval puk za záda bezmocného Murrayho. Asistence: Brad Marchand.
    15:02 Patrice BERGERON - 1:1

15:59
    Aktivita, kterou předvádí Boston v útočném pásmu, se tak konečně vyplatila. Také Bruins vedou na střely už 11-5.

16:43
    Nosek ve spolupráci s Greerem odvedli výborně svou práci, usadili totiž svůj tým v útočném pásmu.

16:56
    A ještě se povedlo Bruins vybojovat vhazování v útoku, když McAvoyovu střelu musel Murray podržet.

17:34
    Pastrňák se ze střelce přeměnil v nahravače a podél modré poslal přihrávku na obránce Carla, jehož dělovku z nápřahu musel Murray po chycení podržet pod svou kontrolou.

18:35
    Coyle po objetí branky přihrával před brankoviště, ale nikomu se nepovedlo kotouč zasáhnout a využít zčásti odkryté klece Toronta. Puk doputoval nakonec až k modré čáře, ale Cliftonova rána už šla na připraveného Murrayho.

19:15
    Toronto po krátkém výletu do útoku zase o puk přišlo a ke zteči se opět řítí domácí.

19:50
    Další střelu na Murrayho už se ale vyslat nepovedlo. Puk mají sice domácí, ale ve středním pásmu a úvodní třetinu už jen dohrajou.

20:00

Boston v první třetině jasně přestřílel své soupeře 16-5, ale dlouho se mu nedařilo střelecky prosadit. Dokonce od páté minutě po přesilovkové trefě Buntinga s Torontem prohrával, ale nakonec se aktivita domácím vyplatila a v 16. minutě vyrovnal Bergeron.

Další třetina začne přibližně v 02:16.

20:01

20:12
    Trent Frederic – 2 min., sekání.

Michael Bunting – 2 min., sekání.

20:35
    Hraje se ve čtyřech na obou stranách. Zatím se jedná o jakousi vyčkávanou, oba týmy se jen oťukávají.

20:45
    Nylander zkoušel štěstí z pravého kruhu, ale trefil pouze bránícího protihráče.

21:35
    Hraje se delší úsek bez přerušení. Do útočného pásma se nyní snaží prodrat domácí.

21:47
    Clifton pálil zpoza pravého kruhu, ale na Murrayho nevyzrál.

22:12
    Oba týmy jsou v plném počtu.

22:43
    PIERRE ENGVALL si to nabruslil za útočnou modrou, vystřelil z dálky zápěstím a jeho střelecký pokus si našel cestu za záda Ullmarka, který možná situaci trochu podcenil. Každopádně, Toronto se díky Engvallově střele od modré dostává zpět do vedení. Bez asistence.
    22:43 Pierre ENGVALL - 1:2

23:28
    Nosek se poprvé v utkání zapsal do statistik střeleckým pokusem. Zpoza pravého kruhu napálil brankáře Murrayho.

24:30
    Oproti první třetině se v té druhé zatím příliš nepřerušuje a hra je hodně plynulá. Dává to týmům příležitost pronikat do otevřenějších obran, zároveň se ale nestřílí tolik jako po případných buly v útocích.

25:21
    Pastrňák to zkusil po najetí mezi kruhy, Murray ale kryje i tento pokus českého střelce.

25:52
    Na další útok české osmaosmdesátky už byl Murray ale krátký! DAVID PASTRŇÁK si najel s pukem až do levého kruhu a střelou mezi betony překonal Matta Murrayho! Jedná se o 33. gól Pastrňáka v této sezoně. Bez asistence.
    25:52 David PASTRŇÁK - 2:2

26:18
    Lijegren byl zpoza kruhů zblokovaný.

26:55
    Nylander se snažil ohrozit branku Ullmarka, k dorážce se ještě tlačil Matthews, ale domácí brankář tuto obtížnou situaci zvládl.

27:10
    A zvládl i následnou skrumáž, která se před jeho brankou vytvořila po bekhendovém zakončení Giordana z levé strany. Komerční pauza.

27:24
    Toronto se dostalo do postavení mimo hru.

28:12
    Tavares měl dostatek času ke střele z levého kruhu, nepovedlo se mu ovšem propasírovat puk až na branku Ullmarka. Trefil některého z hráčů před brankovištěm.

29:25
    Ullmark už byl prakticky vymíchán soupeři, přesto se mu povedlo zázračným způsobem padnout do střely, která už mířila do zčásti odkryté klece a zachránit svůj tým od další inkasované branky. Výborný, byť reflexivní, zákrok.

30:33
    Nedáš, dostaneš! Foligno našel na středu před kruhy AJ GREERA, jenž vypálil k levé tyči Murrayho branky a posílá Boston do vedení 3:2! Asistence: Nick Foligno, Tomáš Nosek.
    30:33 A. J. Greer - 3:2

30:42
    Charlie Coyle – 2 min., podrážení.

30:42
    Komerční pauza.

31:05
    Hra je přerušena a vhazuje se před brankou Ullmarka.

31:15
    Bostonu se povedlo podél mantinelu vyhodit kotouč přes všechny řáry.

31:27
    A Maple Leafs se při návratu do útoku dopustili ofsajdu.

31:40
    Tavaresův pokus z levé strany dokázal Ullmark vyrazit mimo brankoviště.

32:06
    Domácí šli v oslabení ve dvou proti jednomu. Lindholma vychytal Murray, ale puk vyrazil pouze k Zachovi, jehož dorážku ovšem zastavila tyč!

32:42

33:19
    Pastrňák od levého mantinelu jen tak lehce nahodil na brankáře Murrayho. Tomu ovšem kotouč nadělal spoustu problémů, i kvůli dvěma clonícím soupeřům.

33:40
    Nakonec musí Murray přerušit hru, nápor Bostonu neustával a znovu se tlačili do brankoviště brankáře Toronta.

34:06
    Hra se přesunula na opačnou stranu kluziště, kde to po otočce zkoušel Tavares z pravé strany brankoviště. Ullmark úspěšně zakončení likviduje. Komerční pauza.

34:14
    Lapačkou zastavil střelu Nylandera z mezikruží Ullmark, který reflexivně dokázal zasáhnout proti dorážce hostujícího hráče.

34:52
    Kotouč v útočném pásmu Bostonu skončil mimo kluziště v hledišti. Vhazovat se bude po pravici Murrayho.

34:56
    Hned po buly pálil zpoza kruhů McAvoy, Murray i s problémy dokázal letící kotouč vyrazit.

35:55
    Nosek vyslal do útoku Foligna, který ještě křižným pasem hledal na pravém křídle Greera. Tomu ale ke kotouči chybělo půl metru.

36:05
    Nosek je dnes při chuti. Další jeho střela, kterou ale Murray úspěšně vyrazil.

36:56
    Krejčí se rval s přesilou hráčů Toronta, byl ale neodstavitelný a dostal se až mezi kruhy ke střele, kterou zastavil až vykopnutým betonem Murray.

37:35
    Boston má teď hodně silnou pasáž. Úspěšně odvrací veškeré pokusy Toronta o útoky a sám se dostává v útočném pásmu do zakončení. Počet jeho střel výrazně narůstá.

37:59
    Zacha z levé strany to zkusil se střelou na bližší tyč, ale Murray se dobře postavil do cesty letícímu projektilu.

38:34
    Toronto se dopouští icingu.

38:41
    A další icing hostujícího týmu.

39:18
    Toronto se usadilo po dlouhé době v útočném pásmu. Jarnkrok ale vyslal hodně nepřesnou střelu, která skončila jen na zadním mantinelu.

39:38
    Blok Grzelczyka odrazil střelu Nylandera až do ochranné sítě.

39:49
    Icing Bruins.

40:00

Druhá třetina utkání Bostonu proti Torontu nabídla tři branky. Toronto se vrátilo do vedení zásluhou povedené střely od modré, kterou vyslal Engvall, z vedení se ale radovalo jen tři minuty. Ve 26. minutě vyrovnal střelou mezi betony Pastrňák a následně ve 31. minutě se poprvé do vedení prodrali hráči Bruins, když se prosadila čtvrtá formace, konkrétně Greer. Jednu asistenci si připsal Tomáš Nosek.

Další třetina začne přibližně v 03:10.

40:01

40:01
    Ač trochu se zpožděním, třetí třetina konečně začala. Boston vede na střely 28-17.

40:01
    Důvodem tohoto zdržení je, že po skončení druhé třetiny došlo ještě k potyčce mezi Simmondsem a Greerem. Oba obdrželi desetiminutové osobní tresty.

40:44
    Giordano se mezi kruhy prosadit nedokázal, svou střelou trefil jen bránícího Bergerona.

41:15
    Obdobně dopadl i Bergeron na druhé straně. Ten ovšem pro změnu mířil mimo prostor mezi třemi tyčemi.

42:02
    Krejčí se uvolnil mezi kruhy, nedokázal ale zamířit přesně. Murray zasahovat nemusel.

42:47
    Hosté nahodili puk do útočného pásma, ten ale skončil v ochranné síti a bude se tak vhazovat ve středním pásmu.

43:17
    A je vyrovnáno! Hosté výborně napadali rozehrávku soupeře, k puku se dostal AUSTON MATTHEWS a ostrostřelec Toronta dokázal zblízka zvednout svou střelu přes rameno Ullmarka až pod horní tyč. Asistence: Michael Bunting, Mitchell Marner.
    43:17 Auston MATTHEWS - 3:3

44:15
    Domácí jsou usazení v útočném pásmu a ostřelují branku Murrayho. Ten čelí spolu se svými spoluhráči velkému náporu Bostonu.

44:35
    Takřka minutu byli Bruins v útočném pásmu, nakonec z toho ale příliš nevytěžili. Defenziva Toronta se sice zapotila, ale ubránila, u zásluhou několika zblokovaných střel.

45:02
    Hra se přesunula před branku Bostonu. K brankovišti se snažil prodrat Lijegren, ale narazil na dobře bránícího Forborta, který mu nedovolil ohrozit Ullmarka.

45:59
    Ullmark přerušuje svým zákrokem hru. Vhazovat se bude po jeho pravici.

46:03
    Komerční pauza, kotouč je v ochranné síti.

46:36
    Pastrňák v pravém kruhu hledal střeleckou pozici, jeho projektil však orazítkoval jen bránícího Sandina.

47:30
    Hraje se hodně dlouhý úsek bez přerušení. Tato pasáž je jedna z nejhlušších v utkání. Ani jeden z týmů se nedokáže prosadit do útočného pásma.

48:35
    Icing Toronta, hostující forvard nezachytil na útočné modré dlouhý pas.

48:49
    Bergeron z pravé strany dokázal po vyhraném buly přinutit Murrayho k těžkému zákroku.

49:02
    Sandin vyslal Buntinga za obranu Bostonu a byla z toho velká šance Toronta. Ullmark svým pohybem ale vytěsnil najíždějícího Buntinga do bekhendu a jeho zakončení vytěsnil na zadní hrazení. Hra je následně přerušena.

49:08
    Mitchell Marner – 2 min., podrážení.

49:38
    Bostonu se povedlo vrátit do útočného pásma, Bergeron pálil zpoza kruhů jen do plexiskla za bránou.

49:57
    Maple Leafs vyvezli puk ze svého pásma a pošetřili u mantinelu v pásmu soupeře čas.

50:23
    Další vyhození hostujícího celku, který dobře brání toto oslabení.

50:49
    Bruins se znovu nepovedlo usadit se v útočném pásmu.

51:08

52:20
    Stále se hraje bez přerušení. Oba týmy se střídají ve vedení puku a hrají ve vysokém tempu. Ke střelám na branky ale nedochází, celkově se s nimi v posledních minutách dost šetří.

52:55
    Obrany obou týmů v tuto chvíli hrají na jedničku. Soupeřům prakticky nic nedovolují.

53:27
    Toronto se dostalo sice do útočného pásma, ale Nylanderova střela byla sražena do ochranné sítě. Komerční pauza.

54:15
    Se střelami se dál šetří. Boston vede v této statistice 30-21, ovšem už velmi dlouho nevypálil na Murrayho.

54:25
    Giordano se na druhé straně naopak dokázal prosadit a vypálil zpoza kruhů na Ullmarka, který úspěšně zasahuje.

55:16
    Hra je přerušena, kotouč byl zasažen vysokou holí ve středním pásmu. V neutrální zóně se také bude vhazovat. Komerční pauza.

56:24
    Grzelczykova střela od modré čáry neprošla přes skupinu hráčů, kteří byli kolem brankoviště. Boston si nedokáže v posledních zhruba sedmi minutách vůbec najít střeleckou pozici.

57:04
    Změnil to Frederic, který ale střílel ještě ze středního pásma a pro Murrayho nebyla jeho střela moc nebezpečná.

57:24
    Hra je přerušena ve středním pásmu, kde se bude vhazovat. Puk skončil na jedné ze střídaček.

57:42
    Po hodně dlouhé době se Boston dostal do šance. Souhra Bergerona s Pastrňákem přinesla českému hráči příležitost k zakončení z levé strany brankoviště, trefil ale jen beton Murrayho.

58:23
    Hosté mají puk ve svém držení a vyčkávají za svou brankou s rozehrávkou.

58:44
    Ovšem na vlastní modré čáře přišli hosté o puk a pustili Boston zpět do útoku. A domácí toho dokonale využili! Krejčí sice minul svou střelou branku Murrayho, ale útočná akce pokračovala. Puk se dostal před levý kruh k MATTU GRZELCYKOVI, který vypálil skrz skupinu hráčů u brankoviště a prostřelil i brankáře Murrayho. Asistence: Taylor Hall, Brandon Carlo.
    58:44 Matt GRZELCYK - 4:3

59:10
    Toronto odvolalo brankáře a zkouší to v šesti!

59:30
    Hosté se musí vracet do útočného pásma po ztrátě puku.

59:50
    Marchand měl na hokejce rozhodující gól, ale chtěl nesobecky počkat na Bergerona. To se nevyplatilo, protože Bergeron byl zblokován.

Sledovali jsme zápas, který byl hodný pozici dvou rivalů a nejlepších týmů z Atlantické divize. Souboj Bostonu s Torontem měl veškeré aspekty, které patří například k zápasům play-off a nabídl pořádné drama. O to se postaral hlavně Auston Matthews, který ve 44. minutě srovnal na 3:3 a následovala úporná taktická bitva obou týmů. Když už to vypadalo, že se bude nejspíš rozhodovat až v prodloužení, přišla v 59. minutě rána Matta Grzelcyka, která strhla vítězství na stranu domácích Bruins.

Jan Vojkůvka

Branky a nahrávky: 16. Bergeron (Marchand), 26. Pastrňák, 31. Greer (N. Foligno, Nosek), 59. Grzelcyk (Hall, Carlo) – 5. Bunting (Tavares, Marner), 23. Engvall, 44. Matthews (Bunting, Marner)

Boston Bruins: Ullmark (Swayman) – Grzelcyk, McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Clifton, Forbort – Bergeron (C), Cr. Smith, Marchand (A) – Pastrňák (A), Krejčí, Zacha – Frederic, Hall, Coyle – N. Foligno, Nosek, Greer.
    Trenér: Jim Montgomery

Toronto Maple Leafs: M. Murray I (Samsonov) – Timmins, Rielly (A), Holl, Giordano, Liljegren, Sandin – Nylander, Bunting, Matthews (A) – Tavares (C), Marner, Järnkrok – Kämpf, Engvall, Aston-Reese – Kerfoot, Simmonds, D. Hunt.
    Trenér: Sheldon Keefe

Rozhodčí: L'Ecuyer, Furlatt – Marquis, McNamara

Diváci: 17850