20. etapa: Tarvisio - Monte Lussari Vítěz: P. Roglič (SLO) UAE Team Emirates (kon.)
konec
20. etapa: Tarvisio - Monte Lussari

Vítěz: P. Roglič (SLO) UAE Team Emirates

Sobota 27.05.2023, 11:30Giro d’Italia
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 11:30.
   
  V sobotu se na letošním Giru pojede extrémně náročná vrchařská časovka. Dvacátá etapa je pořádně kontroverzní a je kritizována nejen jednotlivými týmy, ale dokonce i Mezinárodní cyklistickou unií. Důvodem je, že stoupání na Monte Lussari je na tak úzké cestě, že nemohou do tohoto kopce vjet doprovodné vozy.

  Ve své podstatě by to nemusel být tak zásadní problém, ale v době, kdy jednotlivé týmy utrácejí jmění za drahé a špičkové vybavení od rámů bicyklů, pneumatik, dresů a dalších doplňků, tak fakt, že o osudu závodu by mohl rozhodnout třeba i defekt některého ze závodníků na místě, kde nebude moci vyměnit kolo, je pro mnohé stájové šéfy nepředstavitelný. Dokonce padají návrhy, aby se trasa etapy pozměnila. Prozatím ale k žádné takové informaci nedošlo.
   
  A co, že vlastně zítřejší etapa nabídne? Časovka započne v Tarvisiu a zhruba 11 kilometrů se pojede po rovině. Pak to ale přijde. Výšlap na Monte Lussari bude drastický! Jedná se o 7,8 kilometru dlouhý výšlap s průměrným převýšeným 11,2%. Několikrát během tohoto stoupání bude převýšení přesahovat 20%, což je skutečná stěna. Právě na těchto místech se bude definitivně rozhodovat o královi letošního Gira.

  Hlavními favority etapy, což není ani tak velké překvapení, jsou nejen rychlíci, ale i zdatní vrchaři. Mezi hlavní aspiranty na etapové vítězství jsou největší hvězdy letošního Gira Primož Roglič, Geraint Thomas a Joao Almeida. Poměrně dost se věří také trojici Jayovi Vinemu, Thymenovi Arensmanovi a Benovi Healymu.
  Profil stoupání na Monte Lussari
   
  Pořadí týmů po 19. etapě:
  1. Bahrain – Victorious 245:35:12
  2. INEOS Grenadiers +19:59
  3. Jumbo-Visma +33:47
  4. UAE Team Emirates +55:50
  5. BORA – hansgrohe +1:17:46
   
  Pořadí vrchařské soutěže po 19. etapě (modrý trikot):
  1. Thibaut Pinot (FRA) Groupama – FDJ 228 bodů
  2. Derek Gee (CAN) Israel – Premier Tech 200
  3. Ben Healy (IRL) EF Education-EasyPost 164
  4. Davide Bais (ITA) Eolo-Kometa 144
  5. Einer Augusto Rubio (COL) Movistar Team 118
  ---
  17. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia 36
   
  Pořadí bodovací soutěže po 19. etapě (fialový trikot):
  1. Jonathan Milan (ITA) Bahrain Victorious 215 bodů
  2. Derek Gee (CAN) Israel-Premier Tech 160
  3. Pascal Ackermann (GER) UAE Team Emirates 95
  4. Michael Matthews (AUS) Team Jayco 93
  5. Toms Skujinš (LAT) Trek-Segafredo 79
  ---
  44. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia 18
   
  Pořadí jezdců do 25 let po 19. etapě (bílý dres):
  1. Joao Almeida (POR) UAE Team Emirates 81:56:46
  2. Thymen Arensman (NED) Ineos Grenadiers +4:14
  3. Andreas Leknessund (NOR) Team DSM +5:09
  4. Einer Rubio (COL) Movistar +6:41
  5. Santiago Buitrago (COL) Bahrain Victorious +9:04
  ---
  26. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +3:35:00
   
  Celkové pořadí po 19. etapě (růžový trikot):
  1. Geraint Thomas (GBR) INEOS Grenadiers 81:55:47
  2. Primož Roglić (SLO) Jumbo-Visma +0:26
  3. João Almeida (POR) UAE Team Emirates +0:59
  4. Damiano Caruso (ITA) Bahrain – Victorious +4:11
  5. Eddie Dunbar (IRL) Team Jayco AlUla +4:53
  6. Thibaut Pinot (FRA) Groupama – FDJ +5:10
  7. Thymen Arensman (GER) INEOS Grenadiers +5:13
  8. Lennard Kämna (GER) Bora – hansgrohe +5:54
  9. Andreas Leknessund (NOR) Team DSM +6:08
  10. Laurens de Plus (BEL) INEOS Grenadiers +7:30
  ...
  84. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +3:35:59
   
  Startovat se bude od nejhoršího v průběžném pořadí celého Gira až po držitele růžového trikotu Gerainta Thomase. Toho čeká start až 17:14. Startovní listina je rozdělena na tři bloky, přičemž první skupinu uzavře svým startem ve 12:14 Ital Davide Bais. Další startující přijde na řadu až ve 13:50. Tuto druhou skupinu uzavře start Edoarda Zambaninoho ve 14:29. Následovat bude znovu přestávka a v 16:05 začne startovat poslední skupina.

  Karel Vacek, poslední z českých cyklistů na startu Gira, bude startovat ve 12:11.
  Profil časovky a startovní časy poslední skupiny, ve které jsou největší favoriti
   
  Start
  Na start jako první vyrazil Nicolas Dalla Valle v barvách Corratexu. Na trase jsou celkem tři mezičasy – první je na 10,8. kilometru, druhý na 14,3. kilometru a poslední je 800 metrů před cílem.
   
  Start
  V této první skupině se nejede o žádné výraznější umístění, přeci jen startují borci od 125. do 81. místa. Někdo se třeba může blýsknout zajímavým časovkářským časem a být mezi nejlepšími v rámci etapy, ale vliv na celkové pořadí to mít nebude.
   
  Start
  Závodníci startují v rozestupech jedné minuty. Na trať tak vyrazili Alberto Dainese z DSM, Albert Torres z Movistaru, Jukija Araširo z Bahrainu – Victourious, a další a další.
   
  Start
  Zajímavým jménem na startu je rozhodně Mark Cavendish z Astany. Tento Brit ukončí na konci této sezony kariéru. Jeho hlavním vrcholem bude Tour de France, kde slavil celkem 34 etapových vítězství. Na letošním Giru si zatím etapový vavřín nepřipsal a ani v dnešní časovce nebude nikterak vysoko v celkovém pořadí. Během kariéry ovšem právě na Giro vybojoval 16 etapových vítězství. Není tak divu, že zde startuje i letos, během poslední sezony kariéry.
   
  Start
  Osmadvacetiletý Fernando Gaviria, který vyrazil do časovky právě nyní, není elitní časovkář. Je to spíš sprinter, ale ani on, stejně jako Cavendish, se letos na Giru vítězství v etapě nedočkal. Je to pro něj rozhodně zklamání, stejně jako pro celý Movistar.
   
  Více než polovinu etapy budou všichni absolvovat na časovkářských speciálech. Před výšlapem na Monte Lussari bude docházet k výměnám kol, jelikož tyto speciály nejsou staveny pro tak náročný výšlap.
   
  Prozatím se nikomu nepovedlo dorazit k prvnímu mezičase na 10,8. kilometru.
   
  První závodníci už dorazili do tzv. endzóny, kde je možno si vyměnit časovkářské speciály za standardní bicykly, na kterých budou jezdci stoupat na Monte Lussari.
  Tzv. endzóna, kde se mění kola
   
  Start
  Solidním časovkářem je Jonathan Milan z Bahrainu – Victorious. Přestože se jedná především o sprintera a vedoucího muže bodovací soutěže, v časovkách zaznamenává slušné výsledky. Otázkou je, jak mu sedne ostré stoupání, nejedná se totiž o vrchaře.
   
  1.mez
  Na prvním mezičase se ujal prozatím vedení Filippo Fiorelli z Green Project-Bardiani. Jeho průměrná rychlost činí 41,672 kilometru. Teď ho, stejně jako ostatní, co projeli tímto mezičasem, čeká tuhý výšlap.
   
  1.mez
  Ohromnou rychlost na první části časovky předvedl Francouz Alan Riou. Člen Teamu Arkéy zvládl 10,8 kilometru za 15 minut a 5 sekund. S průměrnou rychlostí 42,96 kilometru se dostal do průběžného vedení.
   
  Mnozí ze závodníků už absolvují náročný výšlap na Monte Lussari. První ze startujících už jsou v polovině tohoto stoupání, které má na několika místech převýšení přes 20%.
   
  Start
  Výborným časovkářem je Edoardo Affini z Jumbo-Vismy. Jak si ale pořadí tento závodník z Monte Lussari? V prozatím odjetých časovkách na letošním Giru byl na 21. a 25. místě.
   
  1.mez
  Jonathan Milan jako první na úvodním mezičasu pokořil hranici 15 minut! Skvělý výkon tohoto lídra bodovací soutěže! Ale horský výšlap, to je jeho achilovka.
   
  Start
  Do 20. etapy vyrazil jediný český cyklista ve startovním poli Karel Vacek. Reprezentant Corratecu má před sebou hodně těžkou práci, ale na druhou stranu se jedná o velmi slušného vrchaře, což dokázal v sedmé etapě, kdy byl součástí úniku a nakonec do cíle dorazil na fantastickém druhém místě. Dokáže těchto kvalit využít i v druhé části dnešní časovky?
  Kdo bude dnes na Monte Lussari slavit?
   
  Start
  Pascal Ackermann a Davide Bais uzavřeli první skupinu startujících. Jakmile dorazí do cíle, bude následovat přestávka. Její délka bude závislá na tom, kdy dorazí do cíle poslední z aktérů této skupiny. Další na programu totiž bude start Josého Joaquína Rojase ve 13:50.
   
  1.mez
  Ještě o trošičku rychlejší než Jonathan Milan byl na prvním mezičase Francouz Thibault Guernalec.
   
  2.mez
  Na druhém mezičase momentálně registrujeme v čele Filippa Fiorelliho. Jeho čas je 38,55. Prozatím na metě 15,3 kilometru máme zapsané výsledky jedenácti závodníků.
   
  Cíl
  Jako první se do cílového prostoru na Monte Lussari dostal Nicolas Dalla Valle. Stájový kolega Karla Vacka zvládl dnešní časovku za 55 minut a 3 sekund s průměrnou rychlostí jen těsně přesahující 20 kilometrů v hodině.
   
  Cíl
  O 58 sekund jej ale vzápětí překonal Albert Torres z Movistaru. Tomu se dokonce povedlo ve stoupání dohnat Alberta Daineseho z DSM. V závěru mu ale došly síly.
   
  Cíl
  Filippo Fiorelli zaznamenal čas 50:35! Tím tedy ukázal všem svým konkurentům záda a nyní bude čekat, na jaké umístění mu to bude stačit. Závodník Green Project – Bardiani předvedl úžasnou jízdu do kopce!
   
  Cíl
  Velmi slušný čas zajel Alan Riou, který se zařadil na druhé místo za Filippa Fioreliho, na nějž ztratil minutu a 43 sekund. Do cíle se dostal i Mark Cavendish, který je sice průběžné poslední, ale plácl si s mnoha diváky u bariéry a má úsměv od ucha k uchu. Jeho poslední časovka na Giru v životě je u konce.
  Mark Cavendish a jeho poslední časovka na Giru v kariéře
   
  Prozatím se čeká, až Karel Vacek projede druhým mezičasem a bude mít tedy za sebou přes polovinu náročného výšlapu na Monte Lussari. Na této metě se ukáže, jak na tom bude v konkurenci ostatních a jaké budou zhruba šance na konečné umístění.
   
  Cíl
  Jak se potvrdilo, horský výšlap není nic, na co by byl Jonathan Milan stavěný. Do cíle se totiž dostal se ztrátou přes pět minut na Fiorelliho na 19. místě. Bude zajímavé sledovat, jaký bude časový limit pro postup do poslední etapy. Snad pořadatelé nebudou na této časovce tento limit využívat, jelikož by se asi mnozí do finále Gira nedostali.
   
  Cíl
  Alex Kirsch z Treku Segafredo překonal čas Fiorelliho o dvě sekundy! Dochází tedy ke střídání na čele dnešní časovky. Čas vedoucího muže je 50:33.
  Podle informací na Twitteru se dnes časový limit využívat nebude. A tak si i Milan užíval dojezd časovky
   
  Cíl
  Thibault Guernalec z Team Arkéy zajel parádní čas 48 minut a 35 sekund! Jde s výrazným náskokem na čelo časovky. Druhý je Stephen Williams z Israel PremierTech a třetí je Alex Kirsch z Treku.
   
  2.mez
  Není to vůbec špatné v podání Karla Vacka! V průběžném pořadí na druhém mezičasu, tedy 3,3 kilometru před cílem, se zařadil na průběžné deváté místo se ztrátou necelých tří minut na superrychlého Guernaleca. Například na pozici mezi pěti nejlepšími v průběžném pořadí ztrácí necelou minutu. Výšlap na Monte Lussari mu celkem sedí.
   
  Cíl
  Laurenz Rex z Intermarché projel cílem na zadním kole. Už v průběhu stoupání na Monte Lussari mezi davy diváků jel chvílemi po zadním kole a časovku si užíval. Nejede o konečné pořadí, a tak jej ani netrápí, že se připravil o nějaké sekundy.
  Laurenz Rex to pojal po svém
   
  Cíl
  Karel Vacek naopak vzal časovku velmi vážně a má 20. etapu úspěšně za sebou! V průběžném pořadí se prodral na skvělé sedmé místo se ztrátou 2:55 na Guernaleca. Může být se svým výkonem spokojený.
   
  Cíl
  Davide Bais sice ve stoupání předjel dokonce Huga Toumirea z Cofidisu, na kterého ztrácel na startu dvě minuty, ale v pořadí se tento člen EOLO-Komety řadí i tak až na 15. místo.
   
  Průběžné pořadí
  1. Thibault Guernalec (FRA) Team Arkéa Samsic 48:35
  2. Stephen Williams (GBR) Israel – Premier Tech+1:41
  3. Alex Kirsch (LUX) Trek – Segafredo +1:58
  4. Filippo Fiorelli (ITA) Green Project-Bardiani +2:00
  5. Jake Stewart (GBR) Groupama – FDJ +2:06
  ---
  7. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +2:55
   
  Časovka bude pokračovat ve 13:50, kdy odstartuje José Joaquín Rojas z Movistaru. Na trať se postupně vydají závodníci od 80. do 41. místa průběžného pořadí Gira.
  Průběžné pořadí
  Ač se jedná o drastické stoupání, pohled na Monte Lussari je úchvatný
   
  Start
  José Joaquín Rojas z Movistaru rozjel druhou skupinu časovkářů, kteří se vydávají na trať z Tarvisia na Monte Lussari.
   
  Start
  Michael Hepburn z Jayca AlUly, který právě odstartoval, patří mezi závodníky na Giru mezi nejlepší časovkáře. V obou dosavadních časovkách se vešel do TOP 20. Jak se ale popasuje s náročným výšlapem?
   
  Start
  Do časovky vyrazili i mnozí další jako Jasha Sütterlin z Bahrainu, Sebastian Berwick z Israelu, Ryan Gibbons z UAE či Salvatore Puccio z INEOSu. Zajímavé bude sledovat, jak se s časovkou popasují Michael Matthews z Jayca a Magnus Cort z EF Education, kteří přijdou na řadu na startu nyní. Oba jsou obstojní časovkáři, zejména Cort je pak i vrchař.
   
  První z jezdců této skupiny už vyměnili svá kola a vydali se na horský výšlap.
   
  1.mez
  Sütterlin ukazuje, že mu časovky nejsou vůbec cizí a na prvním mezičase se dokonce ujal vedení.
   
  Start
  Hodně zajímavý bude výkon Bena Healyho. To je sice průměrný časovkář, ale jak i letos na Giru prokázal, tak elitní vrchař. Kombinace časovky s ohromně náročným stoupáním může v jeho podání přinést hodně zajímavý výsledek.
   
  Start
  To sedmadvacetiletý Will Barta z Movistaru je výborným časovkářem a mohl by dnes klidně promluvit do pořadí v nejlepší dvacítce. Jako u ostatních ale bude hodně záviset na jeho výkonu při stoupání na Monte Lussari.
   
  Start
  Jak moc se projeví kombinace dobré časovky a kvalitní vrchařské formy u Baukeho Mollemy? Jezdec stáje Trek – Segafredo se vypravil do předposlední etapy letošního Gira.
   
  1.mez
  Zatímco Němec Sütterlin nadále vede na prvním mezičase, Matthews z Jayca právě protnul tuto metu na průběžném čtvrtém místě. Na rovince zatím ani jeden z těchto závodníků neměl problém. A co stoupání?
   
  Start
  Na trať vyjel Stefano Oldani z Alpecinu, už první kilometry má za sebou Nico Denz. I v této skupině se startuje s minutovými rozestupy. Posledními, kdo ještě odstartují, jsou Larry Warbasse, Alessandro Tonelli a Edoardo Zambanini. Po této trojici se bude na startu konat opět přestávka, tentokrát do 16:05.
  Zopakujme si profil dnešní časovky
   
  1.mez
  Pozor na Healyho! Na prvním mezičase je zatím nejrychlejší ze všech a teď jej čeká výšlap na Monte Lussari, kde se bude cítit jako ryba ve vodě! Hodně vysoko je v tuto chvíli i Matthew Riccitello z Israelu. Tato skupina zatím má hodně rychle časy.
   
  1.mez
  Will Barta byl na prvním mezičase dokonce o 22 sekund rychlejší než Ben Healy. Jak si ale poradí ve stoupání? V něm by měl oproti Healymu výrazně ztrácet.
   
  2.mez
  Stoupání už tolik Sütterlinovi nechutná a postupně se propadá pořadím. Zatím je třetí, ale jeho konkurenti teprve na tento mezičas dorazí.
   
  1.mez
  Již dnes zmíněný Bauke Mollema projel prvním mezičasem na průběžném druhém místě za Willem Bartou se ztrátou jen šesti sekund. A rozhodně je mnohem lepší vrchař.
   
  1.mez
  Trochu vlažněji rozjel časovku Alberto Bettiol, jenž je na prvním mezičase na 22. pozici.
   
  Cíl
  V cíli je už Thomas Gloag z Jumbo-Vismy. A nakonec Thibaulta Guernaleca neporazil, když na něj ztratil 13 sekund. Řadí se tedy na průběžné druhé místo. Karel Vacek klesá na průběžné osmé místo.
   
  1.mez
  Vadim Pronskij, což je kazachstánský závodník, předvedl velmi dobrou první část časovky na rovině. Zařadil se na prvním mezičase na čtvrtou příčku a jelikož se jedná o velmi dobrého vrchaře, může útočit na hodně zajímavé umístění.
   
  Cíl
  V cíli už je Němec Jasha Sütterlin, který se vměstnal na šesté místo a odsouvá tedy Karla Vacka na devátou příčku. Český reprezentant ale rozhodně útočí na umístění v první polovině výsledkové listiny.
  Pořadí po dojezdu Sütterlina
   
  Cíl
  Sebastian Berwick, Australan v barvách Israelu – Premier Tech, se dostal na třetí příčku průběžného pořadí. Vacek tedy klesá na desátou pozici a jeho setrvání v TOP 10 je otázkou minut.
   
  Cíl
  Na čele dnešní časovky stále setrvává Thibault Guernalec. Jak dlouho tam vydrží?
   
  Cíl
  A nakonec ho sesadil jeho krajan Thomas Champion v barvách Cofidisu! Guernaleca poráží o 19 sekund.
   
  2.mez
  Ben Healy kupodivu zatím nepředvádí ani zdaleka nějakou vrchařskou dominanci. Na druhém mezičase se řadí na třetí místo s výraznou ztrátou na vedoucího Riccitella, který bude útočit za pár minut na průběžné vedení v dnešní časovce.
   
  Cíl
  Velmi dobrý průběžný výsledek zaznamenal v cíli Michael Matthews. Australan z Teamu Jayco se řadí na druhé místo za Championa, když v samém závěru na ohromném sklonu zasprintoval a o jedinou sekundu porazil druhého Guernaleca. To byl ale finiš!
   
  Průběžné pořadí
  1. Thomas Champion (FRA) Cofidis 48:16
  2. Michael Matthews (AUS) Team Jayco +0:18
  3. Thibault Guernalec (FRA) Team Arkéa Samsic +0:19
  4. Thomas Gloag (GBR) Israel – Premier Tech +0:32
  5. Sebastian Berwick (AUS) Israel – Premier Tech +1:58
  ---
  12. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +3:14
   
  Cíl
  O minutu a 57 sekund pokořil Championa z Cofidisu Američan Matthew Riccitello z Israelu – Premier Tech, který předvedl fantastickou časovku a vyjel si čas 46:19!
  Matthew Riccitello zajel fantastickou časovku
   
  Cíl
  Na třetí místo se zařadil další Američan, tentokrát v barvách Astany, Joe Dombrowski. I on předváděl po celou časovku velmi dobrý výkon, ale postupně jeho ztráta na Riccitella narůstala a nakonec se propadl i za Thomase Championa.
   
  Cíl
  Ir Ben Healy svým strojovým tempem ve stoupání na Monte Lussari nakonec zaznamenal hodně slušný čas. V souboji s chronometrm si vyjel průběžné čtvrté místo se ztrátou 2:06 na vedoucího Riccitella. Možná pomýšlel na trochu lepší čas, ale na tomto Giru už tak prokázal své ohromné kvality.
   
  Cíl
  V cíli je už také Will Barta z Movistaru. Americký cyklista potvrdil, že stoupání není jeho doménou, přesto zajel ale výborně díky svým časovkářským kvalitám a může být spokojený. Prodral se totiž na průběžné sedmé místo před Brita Gloaga.
   
  Trochu jako za trest mohou brát předjíždění mezi soupeři na úzké cestě motorkáři. V záběrech se nyní blýskl takovým předjetím Vadim Pronskij a málem došlo ke kolizi, když motorka s kameramanem zanechala za svými zády hned dvě motorky s techniky, kteří vezou za řidičem náhradní kola. Právě jedna z těchto motorek trochu narazila do skály vedle cesty.
   
  Cíl
  Karel Vacek se momentálně drží na 22. místě průběžného pořadí. První šedesátka by mohla dnes klapnout, což by vůbec nebylo špatné umístění, když vezmeme v potaz, že Vacek není časovkář.
   
  Cíl
  Kazach Pronskij je nakonec v cíli na sedmém místě. Asi pomýšlel trochu výš. Nadále neohroženě vede Matthew Riccitello.
   
  Trochu nečekaně se někam propadl Bauke Mollema, jehož zatím neregistrujeme v cíli, ale ani na dalších mezičasech, kromě prvního.
   
  Cíl
  Tak Mollema je až v šesté desítce. To je rozhodně z jeho strany zklamání. Nicméně, druhá skupina je také u konce a Karel Vacek se drží na 24. místo. Zbývá už jen posledních 40 závodníků, kteří započnou svou závěrečnou skupinu v 16:05. A v této skupině se bude rozhodovat o vítězi letošního Gira.
   
  Průběžné pořadí
  1. Matthew Riccitello (USA) Israel – Premier Tech 46:19
  2. Thomas Champion (FRA) Cofidis +1:57
  3. Joe Dombrowski (USA) Astana +1:59
  4. Ben Healy (IRL) EF Education +2:06
  5. Michael Matthews (AUS) Team Jayco +2:15
  ---
  24. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +5:11
   
  Start
  Rozjela se nejlepší čtyřicítka letošního Gira. Jako první vyrazil ze startu Bob Jungels z Bory, aktuálně 40. muž pořadí. Za ním vyráží Alessandro De Marchi z Jayca.
   
  Start
  Jeden z černých koňů dnešní časovky, Jay Vine z UAE, už ukrajuje první stovky metrů z trasy 20. etapy. V prologu byl sedmý, v deváté etapě obsadil v časovce 11. pozici. V osmé etapě pak ukázal, že ani špičkový výkon ve stoupání mu není cizí.
   
  Start
  Brandon McNulty je také obstojný vrchař a velmi dobrý časovkář, což potvrdil osmým místem v prologu. Američan v barvách UAE, tedy kolega Vineho, vyrazil rovněž na trať.
   
  Start
  Startují další a další závodníci. Na trať se vypravili Toms Skujinš z Treku, další dva jezdci z UAE, či Laurens Huys z Intermarché.
   
  První jezdci už mění svá kola a vyráží na kritické stoupání na Monte Lussari, kde se dnes rozhodne o vítězi Gira. Zítřejší etapa už bude brána rozlučkově, s nejvyšší pravděpodobností. I když, vždy se může stát cokoliv.
   
  Dvojnásobný mistr světa v časovce Rohan Dennis z Jumbo-Vismy vyměnil svůj časovkářský speciál a jde na horský výšlap.
   
  Start
  Do předposlední etapy vyrazil 22. muž pořadí Gira Derek Gee z Isrealu Premier Tech. Kanaďan byl během letošního Gira neskutečně aktivní – sedmkrát vyrazil do úniku a odměnou mu byla čtyři druhá místa a dvě čtvrté příčky. Na tolik vysněné etapové vítězství nedosáhl. Ve 25 letech ale má spoustu času, obzvlášť když prokázal, že je skutečně skvělým vrchařem.
   
  1.mez
  Jay Vine mezitím vybojoval průběžné vedení na prvním mezičase. Jeho tempo je výborné.
   
  Start
  Elitní patnáctka Gira už bude vyrážet na trať s tříminutovými rozestupy. Započne to s výjezdem Seppa Kusse z Jumba Vismy, který bude čekat tři minuty po startu Bruna Armiraila z Groupamy. To je mimochodem muž, který se během tohoto Gira senzačně oblékl do růžového trikotu na dvě etapy, když byl součástí ze strany pelotonu podceněného úniku.
  Dnes naposledy si připomeňme profil časovky
   
  Michael Hessmann ukázal, že dnešní časovku moc neřeší. Při výměně kola si dal na čas, než si přenesl stopky na nová řídítka a pak se nenechal svým technikem ani roztlačit, místo toho mával divákům. I tak lze pojmout poslední časovku letošního Gira.
   
  Start
  Na trať vyrazili Warren Barguil z Arkéy a Bruno Armirail z Groupamy. Blíží se start průběžně patnáctého Seppa Kusse. Už se pomalu dostáváme ke členům elitní desítky.
   
  1.mez
  McNulty zaostává na prvním mezičase za Vinem o pouhých šest sekund! Teď je to o tom, komu víc sedne výšlap na Monte Lussari.
   
  Start
  Do závodu vyrazil průběžné patnáctý Sepp Kuss z Jumbo-Vismy. Není to špatný časovkář, to vůbec ne. Postup do TOP 10 je ale dost vzdálen.
   
  Start
  Do časovky vyrazil rovněž čtrnáctý muž pořadí Aurélien Paret-Peintre z AG2R. Po třech minutách se na trať vydal Ilan van Wilder ze Soudalu.
   
  Start
  Dalším na startu byl dvanáctý muž pořadí Santiago Buitrago z Bahrainu – Victorious. Skvělý vrchař, který dokonce vyhrál včerejší královskou etapu, a průměrný časovkář.
   
  Hned krátce po startu měl Buitrago obrovský problém. V krátkém, ale prudkém, stoupání na druhém kilometru, mu spadl řetěz. Musel mu být znovu nasazen. To mohou být nepříjemné ztráty pro tohoto Kolumbijce.
   
  1.mez
  Mezitím Bruno Armirail potvrdil své časovkářské kvality a rozjel tuto etapu prozatím třetím nejrychlejším časem.
   
  2.mez
  Stoupání zatím nedělá Jayovi Vineovi velké obtíže. Na druhém mezičase se nadále drží v průběžném vedení před Američanem Riccitellem. Útoí na jeho čas.
   
  Start
  Jedenáctý muž pořadí Einer Rubio už také vyrazil do dnešního závodu. Následovat bude desátý muž pořadí Laurens De Plus z INEOSu, což je hodně slušný časovkář.
   
  Start
  V časovce bude chtít potvrdit svou příslušnost do elitní desítky čtyřiadvacetiletý Nor Andreas Leknessund, momentálně devátý.
   
  2.mez
  Brandon McNulty pokořil na druhém mezičase čas Jaye Vineho o 24 sekund! Americký závodník v barvách UAE hodlá být dnes hodně vysoko.
   
  Start
  Jedním z výborných vrchařů a nadprůměrných časovkářů na startu je Lennard Kämna z Bory. Tento Němec je po 19. etapách na osmém místě průběžného pořadí. Hned za ním bude startovat Thymen Arensman z INEOSu, jenž patří do širšího okruhu spolufavoritů dnešní etapy a hodlá útočit na jedno z předních umístění.
   
  Cíl
  Navracíme se do cílového prostoru, kam právě dorazil Jay Vine. V samém závěru musel trochu zasprintovat a vymáčknout ze sebe poslední zbytky sil, ale nakonec se o tři sekundy dostává před Matthewa Riccitella a ujímá se průběžného vedení!
  Riccitello tedy moc velkou radost z času Vineho neměl
   
  Cíl
  O 46 sekund překonal čas Jaye Vineho Američan Brandon McNulty! Jezdec stáje UAE rozhodně může po skvělém výkonu při výšlapu na Monte Lussari pomýšlet hodně vysoko.
  Aby bylo zřejmé, jak náročné je stoupání na Monte Lussari, je tu obrázek s konkrétními procenty převýšení na jednotlivých úsecích
   
  Start
  Na trať vyrazil skvělý vrchař Thibaut Pinot z Groupamy, průběžně šestý muž pořadí. Po třech minutách se za ním vydal pátý Eddie Dunbar, Ir v barvách Jayca AlUly. To je takový zdatný univerzál, solidní v časovkých i stoupáních, díky čemuž bude moci dnes hájit elitní pětku.
   
  Cíl
  Do cíle dorazil další závodník UAE Davide Formolo, který jen o jednu sekundu předčil Kazacha Pronského a dostal se na devátou příčku.
   
  Průběžné pořadí
  1. Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates 45:30
  2. Jay Vine (AUS) UAE Team Emirates +0:46
  3. Matthew Riccitello (USA) Israel – Premier Tech +0:49
  4. Thomas Champion (FRA) Cofidis +2:46
  5. Joe Dombrowski (USA) Astana +2:48
   
  Start
  Do 20. etapy vyjel i čtvrtý muž pořadí Damiano Caruso. To je závodník, který dokáže střídat skvělé časovkářské výkony s těmi průměrnými.
   
  1.mez
  Zatím hodně rychlý je Lennard Kämna, který na prvním mezičase jen o dvě sekundy nestačil na vedoucího Američana McNultyho.
   
  Start
  A jdeme na nejlepší trio Gira! Joao Pedro Almeida ztrácí na růžový trikot 59 sekund a pokusí se dnes o zázrak! Již prakticky jistý vítěz bílého trikotu pro nejlepšího závodníka do 25 let, který reprezentuje UAE Team Emirates, bude chtít prodat kvalitní časovkářskou přípravu, kterou tato stáj absolvuje.
   
  2.mez
  Pozor na Bruna Armiraila! Na druhém mezičase pokořil čas Brandona McNultyho o více než minutu!
   
  2.mez
  Pokud se nejedná o nějakou chybu. Sepp Kuss byl nyní zahlášen jako nejlepší na druhém mezičase, přičemž má ale o 40 sekund pomalejší čas než Armirail. Takže zatím neoficiálně.
   
  Start
  Do závodu vyrazil Primož Roglič. Slovinec v barvách Jumba-Vismy má jediný cíl – porazit Gerainta Thomase alespoň o půl minuty. Je to fantastický časovkář i vrchař, což je ale i Thomas...
   
  Cíl
  Derek Gee dorazil do cíle na průběžném dvanáctém místě. Bodovat v cíli tedy nejspíš nebude (cíl je zároveň vrchařskou prémií první kategorie).
   
  Start
  Vedoucí muž Gira, Geraint Thomas z INEOSu, má před touto časovkou náskok 26 sekund na druhého Primože Rogliče. Je skvělým časovkářem, výtečným vrchařem a v jeho prospěch hovoří obrovské zkušenosti. Ve 37 letech může poprvé triumfovat na Giru. Potřebuje ale skvělou časovku.
   
  Cíl
  Tak informace o Armirailovi byla chybná, tak rychlý čas ani náhodou nemá. Což se potvrzuje v cíli, kam dorazil na pátém místě a McNultyho vedení ani zdaleka neohrozil, ztratil přes 100 sekund.
   
  Cíl
  McNulty ale o moc déle na čele nakonec nezůstal. Pokořil ho jeho krajan Sepp Kuss z Jumba-Vismy, o pouhé dvě sekundy!
  Sepp Kuss se prodral do průběžného vedení
   
  1.mez
  Damiano Caruso pokořil hranici 14 minut na prvním mezičase a dostal se do průběžného vedení. Teď z toho potřebuje těžit i na Monte Lussari.
   
  Cíl
  Aurelien Paret-Peintre z AG2R se procpal v cíli na průběžnou pátou příčku a odsunul na šestou pozici Filippa Zanu.
   
  1.mez
  Joao Almeida se ujímá těsného vedení na prvním mezičase. Mezitím Primož Roglič úspěšně vyměnil svůj časovkářský speciál a blíží se ke strmému stoupání.
   
  Cíl
  Předposlední etapu má za sebou Ilan van Wilder ze Soudalu. Belgičan se usadil na páté pozici za Matthewem Riccitellem.
   
  1.mez
  Roglič má o něco rychlejší rozjezd než Almeida. Na prvním mezičase jej poráží o čtyři sekundy. Rozhodovat se ale bude při stoupání, což moc dobře ví i Geraint Thomas, který nyní mění bicykl. Dokonce si vyměnil i helmu, kvůli čemuž pár sekund ztratil.
   
  2.mez
  Andreas Leknessund už má polovinu výšlapu za Monte Lussari za sebou a drží se na průběžné třetí příčce.
   
  Při stoupání Rogliče je vidět, jak nebezpečné to mezi diváky může být. Publikum je rozdivočelé, skáče do cesty motorce, která Slovince následuje, bez ohledu na její troubení. K největším cyklistickým závodům to patří, ale příjemné to v tu chvíli asi žádnému závodníkovi není.
   
  1.mez
  Geraint Thomas se na prvním mezičase zařadil mezi Rogliče a Almeidu. Zatímco na Slovince ztrácí dvě sekundy, na Almeidu má dvě sekundy k dobru.
   
  2.mez
  Dobré tempo při stoupání nasadil Thymen Arensman, který se dostal na druhé místo za Seppa Kussa. Ještě potřebuje ale zvládnout závěrečný úsek.
   
  Cíl
  Einer Rubio z Movistaru se do cíle dostal na 11. místě. Nebude se posouvat směrem do elitní desítky letošního Gira. Santiago Buitrago dorazil do cíle sedmý.
   
  Cíl
  Laurens De Plus ještě v samém závěru zkusil zasprintovat a vymáčknout ze sebe nějaké síly. A vydařilo se, jelikož se vmáčkl na páté místo za Kussa, McNultyho, Vineho a Riccitella.
   
  Průběžné pořadí
  1. Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 45:28
  2. Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates +0:02
  3. Jay Vine (AUS) UAE Team Emirates +0:48
  4. Matthew Riccitello (USA) Israel – Premier Tech +0:51
  5. Laurens De Plus (BEL) INEOS +0:59
   
  2.mez
  Solidní tempo drží Thibaut Pinot, který využívá svých vrchařských dovedností a je na druhém mezičase průběžně druhý.
   
  Cíl
  Andreas Leknessund mezitím dorazil do cíle na průběžném třetím místě a už má definitivní jistotu, že mu umístění v elitní desítce Gira neunikne. Skvělý výkon norského cyklisty v barvách DSM.
  Ztráta Gerainta Thomase na Primože Rogliče podle všeho mírně narůstá
   
  Cíl
  Lennard Kämna je v cíli na průběžném osmém místě. První desítku v časovce nejspíš neurve. Ale v celkovém pořadí by měl.
   
  Cíl
  Thymenovi Arensmanovi se při stoupání na Monte Lussari sice nepovedlo zaznamenat průběžně nejrychlejší čas, ale dostává se na třetí místo před Andrease Leknessunda. Toho tedy nechá za zády. A porazit by mohl i Eddieho Dunbara a posunout se na průběžné šesté místo. Otázkou je, co předvede Thibaut Pinot v závěru a jestli nebude ve hře i páté místo na Giru.
   
  2.mez
  Skvělé tempo drží Damiano Caruso, který na druhém mezičase zaznamenal identický čas jako Sepp Kuss. Ten by si měl čtvrté místo v hodnocení Gira pohlídat bez problémů.
   
  2.mez
  Stejně rychle projel touto metou také Joao Almeida. Všichni tři mají čas 34:35.
   
  Cíl
  Thibaut Pinot z Groupamy útočí na páté místo letošního Gira! A na etapové vítězství v časovce, zaznamenal totiž čas 45:22 a dostává se o šest sekund před Seppa Kusse!
   
  2.mez
  Na druhém mezičasu má Primož Roglič má náskok na Almeidu, Carusa a Kusseho přes půl minuty! Thomas musí odpovídat, drama pomaličku vrcholí.
   
  2.mez
  Což o odpověď Thomase, Primožovi Rogličovi spadl řetěz a musel si ho nahodit zpátky. Než se k němu dostal technik, aby ho do kopce roztlačil, tak přišel o spoustu sekund! Tohle by mohlo být zásadní pro vývoj dnešní časovky!
   
  2.mez
  Thomasova ztráta tedy za druhým mezičasem výrazně klesne a je možné, že právě tady se rozhodovalo o vítězství na letošním Giru! Roglič si sám nahodil řetěz, ale pak dlouze čekal, než ho někdo roztlačí. Motorka s technikem tam byla příliš pozdě. A ještě jej technik praštil náhradním kolem, které nesl s sebou. Přesně tohle kritizovaly jednotlivé týmy i Mezinárodní cyklistická unie – nemožnost mít u závodníků doprovodné vozy.
  Obrovské problémy Primože Rogliče, který dost možná přišel o šanci na vítězství na letošním Giru
   
  Cíl
  Mezitím se do cíle dostal Damiano Caruso, který vede o čtyři sekundy před Thibautem Pinotem a útočí možná i na stupně vítězů v dnešní časovce.
   
  Cíl
  Joao Almeida jej poráží o 13 sekund a jde do průběžného vedení! Definitivně si zajistil třetí místo na letošním Giru.
   
  Cíl
  44:23! To je čas Primože Rogliče. Suverénně nejrychlejší, navzdory spadlému řetězu a ztrátě dobrých 15, 20 sekund, což zavinily technické problémy. Tak co na to Geraint Thomas?
   
  Prodírá se ve stoupání mezi diváky a zbývá mu nějakých 700 metrů. Jeho čas zatím 43:15.
   
  Podle neoficiálních údajů na Rogliče ztrácí přes půl minuty!
   
  Roglič vyhraje dnešní časovku, to je už jisté. Teď je otázkou ztráta Gerainta Thomase.
   
  A je vysoká, je výrazná. Ještě není v cílovém kopečku a už má přes půl minuty.
   
  Cíl
  Geraint Thomas ztrácí v cíli 40 sekund a řadí se na druhé místo za Rogliče! To znamená, že Primož Roglič jde do růžového!
   
  Časovka skončila.
   
  Dnešní časovka z Tarvisia do Monte Lussari byla skutečně strhující. Tedy hlavně závěr. Vítězem se stal Primož Roglič, kterému přitom zhruba tři kilometry před cílem spadl řetěz, který si musel sám nahazovat, ještě dostal ránu náhradním kolem od mechanika a ztratil cca 15 sekund při nahazování a čekání na roztlačení. Ne-li o něco více.

  Ani to ho však nezastavilo, v samém závěru drastického výšlapu na Monte Lussari ze sebe vymačkal, co jen mohl a porazit lídra Gira Gerainta Thomase o 40 sekund. Brit nevyužil technických problémů soupeře, neudržel růžový trikot a před poslední etapou ztrácí na Rogliče 14 sekund v hodnocení Gira d'Italia. A jelikož poslední etapa bývá rozlučková, nic se na vítězství Primože Rogliče už nezmění.
  Primož Roglič při dojezdu do cíle
   
  Pořadí 20. etapy
  1. Primož Roglič (SLO) Jumbo-Visma 44:23
  2. Geraint Thomas (GBR) INEOS Grenadiers +0:40
  3. Joao Almeida (POR) UAE Team Emirates +0:42
  4. Damiano Caruso (ITA) Bahrain – Victorious +0:55
  5. Thibaut Pinot (FRA) Groupama – FDJ+0:59
  6. Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma +1:05
  7. Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates +1:07
  8. Thymen Arensman (NED) INEOS Grenadiers +1:18
  9. Andreas Leknessund (NOR) Team DSM +1:49
  10. Jay Vine (AUS) UAE Team Emirates +1:53
  ---
  61. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +7:07
   
  Celkové pořadí po 20. etapě (růžový trikot):
  1. Primož Roglić (SLO) Jumbo-Visma 82:40:36
  2. Geraint Thomas (GBR) INEOS Grenadiers +0:14
  3. João Almeida (POR) UAE Team Emirates +1:15
  4. Damiano Caruso (ITA) Bahrain – Victorious +4:40
  5. Thibaut Pinot (FRA) Groupama – FDJ +5:43
  6. Thymen Arensman (GER) INEOS Grenadiers +6:05
  7. Eddie Dunbar (IRL) Team Jayco AlUla +7:30
  8. Andreas Leknessund (NOR) Team DSM +7:31
  9. Lennard Kämna (GER) Bora – hansgrohe +7:46
  10. Laurens de Plus (BEL) INEOS Grenadiers +9:08
  ...
  84. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +3:42:40
   
  Pořadí bodovací soutěže po 20. etapě (fialový trikot):
  1. Jonathan Milan (ITA) Bahrain Victorious 215
  2. Derek Gee (CAN) Israel-Premier Tech 160
  3. Pascal Ackermann (GER) UAE Team Emirates 95
  4. Michael Matthews (AUS) Team Jayco 93
  5. Toms Skujinš (LAT) Trek-Segafredo 79
  ---
  45. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia 18
   
  Pořadí vrchařské soutěže po 20. etapě (modrý trikot):
  1. Thibaut Pinot (FRA) Groupama – FDJ 237
  2. Derek Gee (CAN) Israel – Premier Tech 200
  3. Ben Healy (IRL) EF Education-EasyPost 164
  4. Davide Bais (ITA) Eolo-Kometa 144
  5. Einer Augusto Rubio (COL) Movistar Team 118
  ---
  17. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia 36
   
  Pořadí jezdců do 25 let po 20. etapě (bílý dres):
  1. Joao Almeida (POR) UAE Team Emirates 82:41:51
  2. Thymen Arensman (NED) Ineos Grenadiers +4:50
  3. Andreas Leknessund (NOR) Team DSM +6:16
  4. Einer Rubio (COL) Movistar +9:28
  5. Ilan van Wilder (BEL) Soudal – Quick Step +10:43
  ---
  26. Karel Vacek (CZE) Team Corratec – Selle Italia +3:41:25
   
  Pořadí týmů po 20. etapě:
  1. Bahrain – Victorious 247:56:00
  2. INEOS Grenadiers +16:22
  3. Jumbo-Visma +30:40
  4. UAE Team Emirates +51:53
  5. AG2R Citroën Team +1:21:30 (18:31:13)

  Jan Vojkůvka

  www.ibrshop.com