Finsko U18 – USA U18 3:2 (po pr.) | Švýcarsko U18 – Švédsko U18 3:2 (kon.) | SR 18 – Rusko U18 1:2 (kon.)
Česko U18 – Kanada U18 0:4 (kon.)
Finsko U18
3:2 (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
USA U18
Pondělí 05.08.2013, 14:00 • Easton Aréna Piešťany • Hlinka Gretzky Cup

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Dobrý den, dnes se odehraje v Piešťanech první zápas Ivan Hlinka Memorial Cupu. V této Piešťanské skupině se mimo Finska a USA představí i domácí Slovensko a také tým Ruska. Dnes jsou v Piešťanech na programu dvě utkání a to Slovensko – Rusko a Finsko – USA, kterému se mi budeme věnovat podrobněji.

Memoriál Ivana Hlinky navazuje na Světový pohár juniorů či Pacifický pohár, pořádaný od roku 1991 v Japonsku. Od roku 1997 probíhá v České republice a na Slovensku, jméno legendárního hokejisty a trenéra Ivana Hlinky nese od roku 2004.

Memoriál Ivana Hlinky, kterého se účastní hráči do osmnácti let, je prestižní přehlídkou hokejových talentů z Evropy a zámoří. Jeho tradičními účastníky jsou celky České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA. V minulosti se na turnaji představily hvězdy jako například Sidney Crosby, Jevgenij Malkin nebo Steven Stamkos.

Nejúspěšnějším účastníkem turnaje je Kanada se sedmnácti prvenstvími, třikrát zvítězilo Rusko resp. Sovětský svaz, jednou hokejisté Spojených států a Švédska.

Ivan Hlinka Memorial Cup nese tento současný oficiální název od roku 2012, kdy byl přejmenován. Dříve se turnaj nazýval Memoriál Ivana Hlinky.

Finsko U18: Kähkonen (Voutilainen) – Väinöla, Rouhiainen, Niku, Tervo, Keskitalo, Leppävuori, Parikka, Haapanen – Rantanen, Lämsä, Lammikko – Kiviranta, Honkanen, Jääskeläinen – Hopponen, Kalapudas, Aho – Kauppinen, M. Mäkinen, A. Mäkinen.

USA U18: Nedeljkovic (Weyrick) – Haydon, Mantha, Dougherty, Nardella, Carlo, Wolff, Rosburg – Poganski, Schmaltz, Connor – Wahlin, Snively, Bittner – Iverson, Wagner, Phelps – Dudek, Milan, Malmquist – Turgeon.

Rozhodčí: Novák, Stano – Výleta, Orolin.

Příjemné odpoledne z Piešťanské Easton Arény tradičního dějství Ivan Hlinka Memorial Cupu . Na ledě se nám rozbrusluje čtveřice rozhodčích kteří již za malý okamžik pustí na led hlavní aktéry dnešního odpoledne. A to celky Finska a tým USA.

Na ledě se již rozbruslují oba celky.

Vše se již připravuje k úvodnímu vhazování.

00:01

00:13
    Hned na úvod začíname ofsajdem amerického týmu, když přihrávka po levé straně byla zachycena už v pásmu.

00:56
    První pěkná akce na straně Finska, Rantanen přihrával z pravé strany zdáy otočen k mantinelu před bránu Lämsäovi, který ale nedokázal vystřelit z první, protože byl bráněný.

01:45
    Týmu USA sa nepodařilo se dostat do zakončení.

01:55
    Další postavení mimo hru od týmu USA.

02:12
    Dudek konečne přešel povoleně do pásma, ale inkasoval tvrdý hit a byl rád že ho ustál, kotouč mu unikl. Dobrusloval ho až za brankou.

02:44
    Malmquist nahazuje puk do útočného pásma a odchází střídat společně se svou formací.

04:45
    Tým USA se jíž po čtvrté provinil postavením mimo hru.

05:05
    Wolff po vhazovaní od mantinelu ze středního pásma poslal střelu na bránu, kterou Kähkönen bez problémů blokuje lapačkou.

05:40
    Fini drží puk za vlastní bránou a rozhodčí signalizuje vyloučení. Zatím mohou Fini bez problémů vystřídat.

05:54
    Vyloučení USA – Joseph Snively – dvě minúty za hákování.
    První přesilová hra dnešního utkání.

08:00
    USA právě vstřelilo branku!

PAUL BITTNER dostal svůj tým do vedení krátce po tom, co se Američani skompletizovali do plnej pětice a hráli krátkou přesilovku. Vyloučení Fina a ďalšie informácie o góle doplníme v průběhu přestávky, momentálně řešíme problémy s internetovým připojením než samotnou hru. Děkujeme za pochopení.

11:41
    Fini se čím dál tím víc usazují v útočném pásmu, ale zatím z toho nedokázali nic vytěžit.

12:16
    Vyloučení Finsko – Jarkko Parikka – dvě minuty za nedovolené bránění.

12:55
    Američani to umí v pásmu roztočit, stále se snaží hru trochu rozpohybovat. Střela od modré na Kähkonena ale ten připraven.

13:43
    Dobrá myšlenka z poza branky vyslaná přihrávka Bittnera se ale před bránou neujala.

15:57
    Lämsä nedosáhl na přihrávku mezi kruhy a kotouč se skoro vykutálel z pásma. Nakonec ho jeden z Finů dokázal vrátit zpět.

16:28
    Vyloučení Finsko – trest pro hráčskou lavici – Dvě minuta za příliš mnoho hráčů na ledě. Trest odsedí Sebastian Aho.

16:37
    Po chvíli hry na pravej části kluziště se k puku dostal jeden s Finských hráčů a kotouč bezpečně vyhazuje až za branku USA.

17:09
    Pro změnu postavení mimo hru od Amerických borců.

17:20
    A další vhazování, puk byl vyhozen mimo hrací plochu.

18:00
    Této kombinaci chybělo už jenom zakončení, Američané to přehnali a jedna z přihrávek opustila pásmo. Mnoho času už nezbývá.

18:28
    Finsko v plném počtu.

19:44
    Mantha mezi dvěma Finami jenom utřel led a tak vyhodil kotouč z pásma.

20:00

První třetina Memoriálu je za námi, Američani jí dokázali vyhrát díky přesilovkovému gólu Bittnera 1:0. Druhá tretina začne přibližně v 14:44.

Uvidíme jestli dokážou reprezentanti Finska odpovědět ve druhé třetině na jednobrankovou ztrátu.

20:01

20:35
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Tak to byla rychlost, Lammikko se snažil zvednout kotouč do víka,ale zvedl ho moc až kotouč přeltěl branku. Z pravé strany se ale rychle zorientoval MIKKO RANTANEN a zasunul puk za záda právě přesouvajícího se brankáře USA !
    Asistencia: Juho Lammikko.

22:40
    Wolff si nikoho nenašel, přejel ze svého rohu až k útočné modré kde vypálil ale pouza na brankáře Finské reprezentace který jenom mávl svojí lapačkou a puk schoval.

23:15
    Kapitán USA Wagner si vyměnil puk s Phelpsem a sažil se ho poslat mezi betony brankáře,který byl na tento tah připravený a stihl betony přilepit k ledu. Ani dorážka Američanovi nevyšla.

24:05
    Po vhazování Niku poslal od modrej puk do nepřehledné situace, žádný z jeho spoluhráčů ho ale netečoval.

24:45
    Vyloučení USA – Nick Wolff – Zdržování hry – vyhození kotouče mimo hrací plochu.

25:45
    Fini se již dvakrát snažili bezůspěšně dostat k brance USA, další pokus byl potrestán –posouzení jako úmyslený offsajd a hra vykázána až k bráně Finska.

26:37
    Lammikko se snažil z blízka přihrát puk Nedeljkovicovi po pravém mantinelu , ale neuspěl.

28:20
    Tým USA nyní drží Finy v šachu, Američani lítají v pásmu a posílají na brankáře jednu střelu za druhou. Finům se nedaří zatím vyhodit.

28:25
    Vyloučení finsko – Atte Mäkinen – Dvě minuty za nedovolené bránění.

28:25
    Další příležitost pro tým USA.

29:15
    USA to znovu pěkně rozjely, až z toho byla akce, po které vzdychli všichni příznivci USA. Puk lízl horní tyč Kähkönenovej brány, když samotný Kähkönen už by neměl po Americkej kombinaci přihrávek žádnou šanci na puk dosáhnout. Velká škoda pro tým USA.

30:25
    Fini znovu v 5.

32:19
    Vyloučení USA – Chase Phelps – Dvě minuty za držení protihráče.

32:49
    Fini mají o trochu pomalejší přesilovky, teď se točili na levé straně až se rozhodl Honkanenz kruhu vypálit, ale kotouč skončil nakonec za brankou.

33:20
    Na druhej straně se musel Kähkönen ohnat lapačkou po střele z úniku levého křídla USA.

33:47
    USA znovu puk vyvezli až na útočnou polovinu, Rouhiainen si vzal tu povinost rozehrát ho až od branky svého golmana.

34:57
    Kähkönen teď i se štěstím dokázal zakročit proti útoku USA,kteří v posledních minutách nemuselí hrát ani v 5 a dokázali hodně vyděsit Finskou lavičku a všechny fanoušky Finského hokeje.

35:05
    Hra se te´d často přerušuje,po vhazování z kruhů pálil Wahlin, ale puk byl zblokovaný až do ochrané sítě.

35:50
    Bittner trestuhodně "zaškobrtnul" na zadním mantnelu a upedl, když měl víst puk na příhrávku. Získali ho teda Finové a ze svého obraného pásma se rázem přesunuli do útoku.

37:04
    Milan vložil hokejku do Rouhiainenovej přihrávky na Kivirantu a puk opustil hrací plochu.

37:42
    Fini se nemohou dostat ven z obraného pásma, ale alespoň nepouštějí Amričany do zakončení.

38:30
    Konečně se hráčům Suomi podařilo přejít do útoku, kde bylo rázem dusno.

40:00

Druhá část nám přinesla jednu branku a to do sítě USA hned v první minutě Finské konto otevřel Rantanen a od té doby se již nic zvláštního co by mělo dopad na skóre nedělo. Stav po dvou částech tohoto úvodního zápasu Memorial Cupu Ivana Hlinky je 1:1, rozhodnout tedy bude muset poslední dvacetiminutovka popřípadě prodloužení nebo samostatné nájezdy, ale nepředbíhejme, Poslední část započne kolem 15:30.

40:01

40:01
    3. část právě začala tak uvidíme co zajímavého nám ještě přinese toto střetnutí.

40:18
    Kähkönen si teď zrovna neodpočine, Dudek nejdříve netrefil prázdnou branku a potom pár dorážek musel brankář Suomi likvidovat. Nakonec to ale Fini všechno zvládli.

41:12
    Dougherty napřáhl a z kruhu vypálil ostrou pecku která mířila přímo mezi betony brankáře Kähkonena , ale ten rychle betony posadil na zem a tak kotouči zabránil v průchodu za jeho záda.

42:44
    Kotouče za brankou USA se chopil Milan a úspěšně vyhodil, ale pouze do středního pásma kde ho znovu sebrali reprezentanti Finska.

43:55
    Rantanen pěkně našel zpětbou přihrávku mezi kruhy Väinölu, který vypálil jeho střelu ale zblokoval někdo z Amerických obránců.

44:38
    Oddechový čas pro Finskou reprezentaci. Uvidíme jestli kouč Finska něco vymyslí, i na druhou stranu že Američani hrajou výborně, Fini s nimi dokázali udržet krok a tak můžeme ještě zažít mnoho skvělých hokejových momentů a určitě i nějaké góly.

44:45
    Kähkönen v zajímavej pozici musel zasahovat proti střele z úhlu.

44:57
    Rosburg přihrál na kruh Bittnerovi, jeho střela ale minula brankový prostor.

46:32
    Přihrávka vzduchem z hole Nardelly našla alespoň rukavice Iversona, který rychle spěchal za zklepnutým kotoučem do pásma.

47:43
    A je to tady, dnes ze začátku výrazně slabší Finové se dostavají do vedení. Z okamžitého protiútoku se ještě Kauppinenova střela neujala, ale MIRO MÄKINEN už Nedeljkovicovi nedal žádnou šanci.
    Asistence: Antti Kauppinen.

49:26
    Finy branka hodně nakopla a vystvářejí si soustavný tlak u Americké branky.

50:30
    Střela na Nedeljkoviče, který si puk zpracoval a rychle holí rozehrál dopředu.

51:31
    Icing Finska, hra se tak přesune před brankáře Kähkonena.

52:15
    Dougherty na modrej čáře posunul kotouč Nardellovi, ale jeho střela která letěla těsně nad ledem byla zblokována jedním z obránců Suomi.

52:40
    Američani stále zůstavají před brankou Finska, ale Fini tvrdě brání a nenechají Amrický tým vystřelit.

53:20
    Na druhé straně te´d mohli zaůtočit Finové! Jääskeläinen prudce vystřelil, a kdo ví kde by kotouč skončil nebýt Nedeljkovicového blokování tohoto střeleckého pokusu.

54:00
    Američani ale nemuseli bránit dlouho ke kotouči se rychle dostal Milan a americký tým zamířil znovu atakovat branku Suomi.

57:21
    A je to tu Američani se usadili v pásmu a Fini byli bez šancí, přece jen to tým USA stihl necelé 3 minuty od konce a máme vyrovnáno.

O vyrovnání se postaral KYLE CONNOR, který puk po ledě dostal až za brankáře Finska.

59:04
    Vyloučení USA – Dominic Turgeon – Dvě minuty za sekání.

59:33
    Finům teď znovu chybělo málo, další pěkná střela na branku USA, Finy teď ženou kupředu i diváci v Piešťanské Easton Aréně.

59:38
    Vyloučení USA – Jack Dougherty – dvě minuty sekání.

60:00

Američanům se povedlo v poslední třetině vyrovnat stav na 2:2, ale Finsko si do prodloužení přenese výhodu přesilové hry. V prodloužení určitě budeme moct čekat zajímavou bitvu.

Každý tým již má na svém kontě jeden bod, ale jeden je stále ještě ve hře.

60:01

60:59
    A je to tady Finsko dokázalo využít přesilovou hru a připisuje si tak z dnešního utkání 2 body.

O vítězný gól se postaral WALTTERI HOPPONEN

Vyhlášení nejlepších hráčů zápasu
    USA – útočník JOSEPH SNIVELY, po celý zápas aktivní a hbitý plný šancí ale bihužel bez bodu.
    Finsko – brankář KAAPO KÄHKÖNEN.

První zápas Piešťanské skupiny je za námi Finsko tedy v zajímavém zápase nakonec v prodloužení porazilo USA 3:2 a tak si připsalo 2 cenné body. Já se s vámi loučim a u dalšího onlajnu zase napočtenou. (16:14:07)

Ondřej Tomeš

Branky a nahrávky: 21. Rantanen (Lammikko), 48. Mäkinen (Kauppinen), 61. Hopponen – 8. Bittner (Nardella, Mantha), 58. Connor

Rozhodčí: Novák, Stano – Výleta, Orolin