konec
San Jose Sharks
1:3
(0:1, 0:1, 1:1)
Stav série: 1:3
Pittsburgh Penguins
Michal Břuchanský
Branky a nahrávky:
49. Karlsson (Tierney, Dillon) – 8. Cole (Kessel, Malkin), 23. Malkin (Kessel, Letang), 58. Fehr (Hagelin, Määttä)
Rozhodčí: McCauley, Sutherland – Murphy, Racicot
Diváci: 17 562
Neproměněná penalta:
San Jose Sharks:
Jones (Reimer) – Burns, Martin, Braun, Vlasic, Polák, Dillon – Pavelski (C), Thornton (A), Karlsson – Donskoi, Couture (A), Marleau – Ward, Tierney, Nieto – Wingels, Spaling, Zubrus.
Náhradníci:
Trenér:
Pittsburgh Penguins: Murray (Fleury) – Letang, Dumoulin, Lovejoy, Määttä, Schultz, Cole – Hornqvist, Crosby (C), Sheary – Rust, Malkin (A), Kunitz (A) – Kessel, Bonino, Hagelin – Fehr, Cullen, Kühnhackl.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Pittsburgh Penguins: Murray (Fleury) – Letang, Dumoulin, Lovejoy, Määttä, Schultz, Cole – Hornqvist, Crosby (C), Sheary – Rust, Malkin (A), Kunitz (A) – Kessel, Bonino, Hagelin – Fehr, Cullen, Kühnhackl.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: McCauley, Sutherland – Murphy, Racicot
Diváci: 17 562
San Jose | 2 | 4 | Pittsburgh |
#1 | Úterý 31.05.2016 • 02:20 |
Pittsburgh - San Jose 3:2 | |
#2 | Čtvrtek 02.06.2016 • 02:05 |
Pittsburgh - San Jose 2:1 po prodl. | |
#3 | Neděle 05.06.2016 • 02:20 |
San Jose - Pittsburgh 3:2 po prodl. | |
#4 | Úterý 07.06.2016 • 02:00 |
San Jose - Pittsburgh 1:3 | |
#5 | Pátek 10.06.2016 • 02:20 |
Pittsburgh - San Jose 2:4 | |
#6 | Pondělí 13.06.2016 • 02:00 |
San Jose - Pittsburgh 1:3 |
Roman Polák (SJS) 0+0, 0 střel, čas na ledě 14:17.
1. Matt Murray (PIT)23 zák., 1 gól, 95,8%
2. Phil Kessel (PIT) 0+2
3. Jevgenij Malkin (PIT) 1+1.
Střely na branku: 24 – 20 (8-6. 4-7, 12-7)
Zablokované střely: 20 – 20
Trestné minuty: 4 – 4
Využité přesilové hry: 0/2 – 1/2
Bodyčky: 46 – 31
Vyhraná vhazování: 55% – 45%.
Tučňáci utíkají do vedení o dvě branky a výrazně se přibližují triumfu v celém Stanley Cupu! Autorem branky je ERIC FEHR, který na ose hřiště převzal Hagelinovu přihrávku z levého mantinelu a zcela volný zamířil pod horní tyč za bezmocným Martinem Jonesem. Asistence: Carl Hagelin, Olli Määttä.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 3. třetiny.
Tak to byla vskutku rychle využitá přesilovka v podání Pens! Sidney Crosby vyhrál vhazování, načež Kessel z levé strany střílenou přihrávku předložil puk do brankoviště, kde se u tyčky z bezprostřední blízkosti prosadil Jevgenij Malkin. Asistence: Phil Kessel, Kris Letang.
Střely na branku: 8 – 6
Zablokované střely: 6 – 5
Trestné minuty: 2 – 2
Využité přesilové hry: 0/1 – 0/1
Bodyčky: 22 – 16
Vyhraná vhazování: 55% – 45%.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. třetiny.
Tučňáci jdou i počtvrté v sérii do vedení jako první! Výbornou práci ihned po střídání odvedl Kessel, jehož pokus z pravého kruhu Jones pravým betonem vyrazil k IANU COLEOVI, jenž z opačné strany uklidil kotouč za přesunujícího se gólmana Sharks. Asistence: Phil Kessel, Jevgenij Malkin.
San Jose Sharks: Jones (Reimer) – Burns, Martin, Braun, Vlasic, Polák, Dillon – Pavelski (C), Thornton (A), Karlsson – Donskoi, Couture (A), Marleau – Ward, Tierney, Nieto – Wingels, Spaling, Zubrus.
Pittsburgh Penguins: Murray (Fleury) – Letang, Dumoulin, Lovejoy, Määttä, Schultz, Cole – Hornqvist, Crosby (C), Sheary – Rust, Malkin (A), Kunitz (A) – Kessel, Bonino, Hagelin – Fehr, Cullen, Kühnhackl.
Rozhodčí: McCauley, Sutherland – Murphy, Racicot.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. třetiny.
Tučňáci na své kolegy z vodní říše vlétli ve velkém stylu, v první třetině je nechali jen čtyřikrát vystřelit a v minutovém rozmezí sami dvakrát udeřili. Žraloci se nadechli až o přestávce, po které zásluhou Tomáše Hertla a Patricka Marleaua vyrovnali na 2:2. Do prodloužení ale utkání nedospělo, neboť v čase 57:27 o výhře domácích Pens rozhodl Nick Bonino.
Pittsburgh Penguins – San Jose Sharks 3:2
Branky a nahrávky: 13. Rust (Schultz, Kunitz), 14. Sheary (Crosby, Määttä), 58. Bonino (Letang, Hagelin) – 24. Hertl (Donskoi, Burns), 39. Marleau (Burns, Couture)
2. zápas
O dva dny později si už Sharks úvod zápasu pohlídali mnohem lépe, ovšem ve druhé třetině opět inkasovali jako první. Branka Phila Kessela byla dlouhou dobu jediná, což se změnilo až v 56. minutě při vyrovnávající trefě z hokejky obránce Justina Brauna. Ani jeho přesný zásah však San Jose k výhře nepomohlo, v krátkém prodloužení totiž přišlo rozuzlení v podobě gólu Conora Shearyho.
Pittsburgh Penguins – San Jose Sharks 2:1pp
Branky a nahrávky: 29. Kessel (Bonino, Hagelin), 63. Sheary (Letang, Crosby) – 56. Braun (Couture, Ward)
3. zápas
V noci ze soboty na neděli se celý finálový kolotoč přestěhoval do Kalifornie, ale také tam byli Tučňáci herně i střelecky aktivnější. To do třetice vyústilo ve vedoucí branku Lovejoye, jehož radost ale mohl v desáté minutě napodobit novopečený střelec Braun. Ke konci druhé části umlčel domácí publikum Hornqvist, jenže jeho Pittsburgh ani tentokrát nedokázal udržet vedení až do třetího klaksonu. V 58. minutě vyrovnal Ward a v dalším prodloužení celé utkání rozlouskl finský útočník San Jose Joonas Donskoi.
San Jose Sharks – Pittsburgh Penguins 3:2pp
Branky a nahrávky: 10. Braun (Thornton, Vlasic), 49. Ward (Donskoi, Thornton), 73. Donskoi (Tierney) – 6. Lovejoy, 40. Hörnqvist (Lovejoy, Määttä).
Příznivci klubu z Pensylvánie ještě o vánocích hodně pochybovali o tom, zda se jejich oblíbený tým v jarních měsících zúčastní vyřazovacích bojů. Tradičním spolufavoritům za celkový triumf totiž první polovina sezóny vůbec nevyšla, což v prosinci odnesl tehdejší hlavní trenér Mike Johnston. Po jeho konci a nástupu jmenovce Mikea Sullivana se ale vše obrátilo o 180 stupňů, jako by snad někdo mávl kouzelným proutkem.
Pittsburgh se v novém roce zvedl, hvězdný Sidney Crosby začal naplno ukazovat své kvality a probudila se také předsezónní posila z Toronta v podobě podsaditého útočníka Phila Kessela.
V době, kdy se Penguins pohodlně usadili na příčkách zaručující playoff, se vítězové Stanleyova poháru ze sezóny 2008/09 zmohli k mohutnému finiši, při kterém v posledních šestnácti zápasech dlouhodobé soutěže prohráli jen dvakrát. Pittsburgh se tím pádem vyšvihl ve Východní konferenci vzhůru, přeskočil dlouhou dobu druhé Pantery a nakonec nestačil pouze na suverény z hlavního města USA.
I přes výbornou výchozí pozici narazili Tučňáci hned v prvním kole playoff na velice složitého soupeře, kterými byli Jezdci z New Yorku, v čele s někdy téměř nepřekonatelným Henrikem Lundqvistem v brance. Švédská ikona Rangers společně se svými spoluhráči vzdorovala pouze do konce druhého střetnutí, po kterém Pens zvládli oba venkovní zápasy a vzápětí potvrdili svůj postup jasnou výhrou před vlastním publikem.
Jen co se v Consol Energy Center doslavil postup, tak přišla další série s nejtěžším možným soupeřem. Nemilosrdný systém vyřazovacích bojů poslal navzdor Penguins vítěze prezidentovy trofeje z Washingtonu. Caps vstoupili do ostře sledovaných bojů výhrou v prodloužení, jenže po ní přišly hned tři výhry Pittsburgu v řadě. První postupový mečbol ještě svěřenci Mikea Sullivana nevyužili, nicméně šesté utkání už znovu přineslo velké oslavy v domácím stánku Pittsburghu.
Ve finále Východní konference se parta okolo Sidneyho Crosbyho mohla těšit na floridskou Tampu, jež přešla přes Detroit a New York Islanders. Pens si poprvé vyzkoušeli začátek série na domácím ledě, ovšem za velkou výhodu to brát nemohli. Bolts první úvodní utkání zvládli a nechybělo mnoho, aby se dostali do dvouzápasového trháku. Nic takového se nestalo, avšak po pátém duelu už velké problémy přišly. Tampa měla dva pokusy na získání poslední výhry, ale Tučňáci se stejně jako v základní části přece jenom zmátořili a díky dvěma gólům Bryna Rusta ze sedmého zápasu nakonec uspěli.
S hokejem v miliónovém městě to v letní přestávce nevypadalo vůbec růžově. Žraloci se před rokem poprvé od sezóny 2002/03 nepodívali do playoff, a tak nebylo žádné překvapení, že z postu kormidelníka odešel hlavní kouč Todd McLellan. Moc spokojenosti v Kalifornii nepanovalo ani po jmenování jeho nástupce Petera de Boera, který se předtím v New Jersey rozhodně neprezentoval nikterak pohlednou hrou ani dobrými výsledky.
Predikovaný řez kádrem se v San Jose nekonal, kostra týmu zůstala pohromadě a fanoušci se žádné hvězdné posily nedočkali. O to překvapivější byl parádní úvod sezóny, když Sharks vyhráli všechny čtyři úvodní zápasy, ve kterých se zrodila stálice mezi třemi tyčemi. Martin Jones, který do té doby dělal dvojku v nedalekém Los Angeles, se prezentoval v nejlepším možném světle a stal se jednou z opor výběru de Boera, jenž se brzy ukázal jako správná volba často kritizovaného generálního manažera Douga Wilsona.
Žraloci propluli základní částí nenápadným způsobem. Kromě dvou slabších – ale nedlouho trvajících – období se prakticky po celou dobu pohybovali mezi šestým až osmým místem Západní konference, ve které se po odehrání dvaaosmdesáti duelů nakonec umístili právě na šestém stupínku. Nutno dodat, že San Jose ovládlo tabulku venkovních zápasů, kterých odehrálo celkem 41 a bez bodu odešlo jen v deseti případech.
V prvním vyřazovacím kole tým se dvěma Čechy v sestavě moc daleko cestovat nemusel, utkal se totiž s Los Angeles, které nebylo blízko jenom na mapě, ale také v tabulce, kde se Králové umístili jen o jedno místo výše. V celé sérii se potvrdila žraločí bilance ze základní části: tým vedený kapitánem Joem Pavelským uspěl ve všech třech venkovních zápasech a trošku překvapivě si zajistil cenný postup už po pátém dějství. Všechny kromě jednoho přitom skončily tím nejtěsnějším možným rozdílem, což bylo hojně k vidění prakticky ve všech sériích.
V první polovině května se Žraloci důvěrně seznámili s Predátory z Nashvillu, jenž na západě skončil o jednu příčku pod nimi. San Jose vstoupilo do bojů o konferenční finále pravou nohou, připsalo si výhru v obou domácích zápasech a zdálo se, že by jejich soupeř nemusel klást žádný větší odpor. Vše ale bylo úplně jinak, neboť domácí týmy uchránily své území ve všech šesti zápasech a rozhodnout tak musel až ten sedmý, ve kterém se žádné drama nekonalo. Opět to byli domácí Sharks, kteří jasně zvítězili 5:0 a zajistili si vstupenku mezi nejlepší čtyřku.
Do finále Západní konference se kromě San Jose probojovalo také St. Louis, které ukončilo sezónu jak Minnesotě, tak o pár dní později i Dallasu. Téměř všichni fanoušci i experti předpovídali Bluesmanům jasný postup, ale to ještě netušili, v jaké formě se ukáže Martin Jones. Šestadvacetiletý gólman San Jose úvodní porážku 1:2 sice neodvrátil, ovšem poté se zaskvěl dvěma čistými konty za sebou a přenesl výhodu na stranu San Jose. To na druhý pokus dotáhlo sérii do vítězného konce a poprvé ve své klubové historii se mohlo radovat z postupu do velkolepého finále NHL.