Německo – Francie | 0:2 (kon.) |
Sparta – Young Boys | 1:2 (kon.) | | | Liberec – Universitatea Craiova | 2:3 (kon.) | | | Hajduk Split – Slavia | 1:0 (kon.) |
konec
Německo
0:2
(0:1)
Francie
Vojtěch Tůma
Branky:
45+2. Griezmann (pen.), 72. Griezmann
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 6:4. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 8:12.
Rozhodčí: Nicola Rizzoli – Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (všichni Itálie)
Diváci:
Karty: 36. Can (GER), 45+1. Schweinsteiger (GER), 45+1. Özil (GER), 50. Draxler (GER) – 43. Evra (FRA), 75. Kanté (FRA)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 6:4. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 8:12.
Německo:
Neuer – Kimmich, J. Boateng (61. Mustafi), Höwedes, Hector – Can (67. Götze), Schweinsteiger (C) (79. Sané) – Özil, Kroos, Draxler – T. Müller.
Náhradníci: Leno, ter Stegen – Mustafi, S. Khedira, Schürrle, Podolski, Weigl, Götze, Tah, Sané, Mario Gómez.
Trenér:
Francie: Lloris (C) – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – P. Pogba, Matuidi – Moussa Sissoko, Griezmann (90+1. Cabaye), Payet (71. Kanté) – Giroud (78. Gignac).
Náhradníci: Mandanda, Costil – Rami, Kanté, Cabaye, Gignac, Martial, Jallet, Schneiderlin, Mangala, Digne, Coman.
Trenér:
Náhradníci: Leno, ter Stegen – Mustafi, S. Khedira, Schürrle, Podolski, Weigl, Götze, Tah, Sané, Mario Gómez.
Trenér:
Francie: Lloris (C) – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – P. Pogba, Matuidi – Moussa Sissoko, Griezmann (90+1. Cabaye), Payet (71. Kanté) – Giroud (78. Gignac).
Náhradníci: Mandanda, Costil – Rami, Kanté, Cabaye, Gignac, Martial, Jallet, Schneiderlin, Mangala, Digne, Coman.
Trenér:
Rozhodčí: Nicola Rizzoli – Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (všichni Itálie)
Diváci:
Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 6:4. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 8:12.
I ve druhém poločase byli němečtí fotbalisté aktivnějším mužstvem. S blížícím se koncem utkání jim ale už docházely potřebné síly, v dvaasedmdesáté minutě jim navíc po Kimmichově zaváhání zasadil smrtící ránu Antoine Griezmann, pro kterého to byla už šestá trefa na letošním mistrovství Evropy! V samotném závěru nešla Německu upřít snaha, největší šanci si však hosté, kteří dnes doplatili na chabou produktivitu, vypracovali až pár vteřinek před závěrečným hvizdem, Kimmichovu hlavičku ale těsně před brankovou čárou zastavil dnes bezchybný Hugo Lloris.
Francouzi se zničehonic dostávají do dvoubrankového vedení, a mílovými kroky se tak přibližují účasti ve vysněném finále! Slabší chvíli si nyní vybral Kimmich, který balon přenechal Pogbovi, jehož povedený centr nejistý Manuel Neuer vytěsnil pouze do míst, kde číhal ANTOINE GRIEZMANN, který kulatý nesmysl uklidil do prázdné svatyně!
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.
Pro Němce, kteří byli po většinu první půle jasně lepším týmem, je to opravdu kruté, ale Francie se těsně před odchodem do šaten ujímá vedení! Zodpovědnost na sebe vzal ANTOINE GRIEZMANN, který penaltu s přehledem uklidil k levé tyči, Neuer skočil přesně na opačnou stranu! Pro útočníka madridského Atlética je to už pátý gól na letošním šampionátu.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.
Německo: Neuer – Kimmich, J. Boateng, Höwedes, Hector – Can, Schweinsteiger (C) – Özil, Kroos, Draxler – T. Müller.
Náhradníci: Leno, ter Stegen – Mustafi, S. Khedira, Schürrle, Podolski, Weigl, Götze, Tah, Sané, Mario Gómez.
Francie: Lloris (C) – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – P. Pogba, Matuidi – Moussa Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud.
Náhradníci: Mandanda, Costil – Rami, Kanté, Cabaye, Gignac, Martial, Jallet, Schneiderlin, Mangala, Digne, Coman.
Rozhodčí: Nicola Rizzoli – Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (všichni Itálie).
Joachim Löw (trenér Německa): Ofenziva Francie je hodně variabilní, na soupeře vyvíjí obrovský tlak. Vepředu mají tři útočníky, kteří se pohybují na špici tabulky střelců, navíc jsou podporováni velmi silnou záložní řadou. Musíme podat mimořádně týmový výkon, pomáhat jeden druhému a být kompaktní v obraně.
Schweinsteiger naplno trénoval a v semifinále nastoupí od začátku. Pro naši hru je mimořádně důležitým hráčem, především díky jeho zkušenostem, které se vzhledem k tomu, že musíme nahradit hned tři hráče základní sestavy, budou nesmírně hodit. Pro Francii zatím budeme nejsilnějším soupeřem, na kterého na turnaji narazila, ale nepovažuji nás za favority.
Očekávám podobný zápas jako na světovém šampionátu v roce 2014. Francouzi jsou směrem dopředu opravdu velice silní, rozhodně uvidíme více šancí, než v našem čtvrtfinálovém střetnutí proti Itálii. Jejich zápas s Islandem jsme pochopitelně sledovali a podařilo se nám objevit pár slabin, na které se hodláme zaměřit.
Didier Deschamps (trenér Francie): Německo se vždy prezentuje dominantním stylem fotbalu. Po většinu hrací doby drží balon na svých kopačkách, ale my rozhodně nehodláme pouze bránit a hrát na brejky. Jsou to úřadující světoví šampioni, tady na turnaji na mě zatím udělali dobrý dojem, ale když ukážeme, co je v našich silách, můžeme uspět.
Střílení gólů bude obtížné a to nejen proto, že mají v brance excelentního Manuela Neuera. I přesto, že hodně útočí, Němci příliš branek neexistují, mají totiž fantastickou defenzivu, což jsme mohli vidět třeba v utkáni proti Itálii. V hráče mám velkou důvěru, důležité ale je, aby i oni sami v sebe věřili. Zatím jsme sice neudělali vše podle našich představ, ale jsme v semifinále, což svědčí o naší kvalitě.
Naší výhodou budou pochopitelně fanoušci, očekávám nezapomenutelnou atmosféru! Skvělé podpory jsme se dočkali ve všech koutech země, tady v Marseille je to ale pokaždé ještě o level výše.
Druhé semifinálové klání se odehraje na jihu Francie, konkrétně na Stade Vélodrome v Marseille. Tento stadion byl postaven už v roce 1937, až doposud ale prošel řadou rekonstrukcí, ta poslední se udála před dvěma lety. Kapacita se pohybuje okolo 67 000 míst, kromě zápasů francouzské nejvyšší fotbalové soutěže se zde občas hraje i rugbyová soutěž s názvem Top 14.
V rámci letošního evropského šampionátu se v Marseille odehrálo už pět utkání. Za zmínku určitě stojí střetnutí Anglie s Ruskem, které bylo doprovázeno výtržnostmi z řad obou fanouškovských táborů. Domácí výběr se zde už taky stihl představit, konkrétně se jednalo o mač s Albánií, naposledy se na Stade Vélodrome hrálo poslední červnový den, kdy ve čtvrtfinále Portugalci přemohli Polsko až v penaltách.
Tyto dvě země se proti sobě postavily už sedmadvacetkrát! Vzájemná bilance lépe vyznívá pro Francii, která má na svém kontě dvanáct výher, šest remíz a devět porážek. Za zmínku zcela určitě stojí dva roky staré klání ze světového šampionátu v Brazílii. Oba celky se spolu střetly ve čtvrtfinále, úspěšnější se nakonec ukázalo býti Německo, které do další fáze turnaje posunula hlavička obránce Matse Hummelse. V listopadu minulého roku se Les Bleus dočkali alespoň částečné odplaty, v přátelském utkání totiž Löwovu družinu přehráli poměrem 2:0, prosadili se Giroud a Gignac.
Francouzi jsou na tom podobně jako jejich dnešní soupeř. Před startem turnaje byli sázkovými kancelářemi pasováni do role toho vůbec největšího favorita, ale vzhledem k výčtu hvězdných jmen, které ve francouzské nominaci najdeme, se tomu ani nelze divit. V zemi galského kohouta dorůstá nová generace, mladých a velice nadějných talentů tu mají opravdu na rozdávání. Pro Les Bleus se jedná o historicky pátou semifinálovou účast na evropském šampionátu. Nástrahy této fáze turnaje Francouzi zvládli v polovině případů a vždy, když tak učinili, se nakonec radovali z celkového prvenství, naposledy se tak stalo před šestnácti lety, kdy finálovou bitvu z Italy rozhodl David Trezeguet.
V základní skupině, která se na papíře nezdála býti příliš obtížnou, se svěřenci Didiera Deschampse pořádně zapotili. Všechny své branky vstřelila parta okolo zkušeného brankáře a kapitána Llorise až v druhých poločasech. Překvapivě vyrovnané střetnutí proti nepříjemně hrajícímu Rumunsku až v devětaosmdesáté minutě parádní ranou rozsekl Dimitri Payet. Ani s Albánií, největším outsiderem evropského šampionátu, nebylo lehké pořízení. Balkánský celek houževnatě bránil bezbrankovou remízu, domácí ale v nastavení ukázali své kvality a zásluhou Griezmanna s Payetem vyhráli 2:0. Do závěrečného mače skupiny A už lodivod Deschamps nevyslal svou nejsilnější jedenáctku, i přes výsledek 0:0 proti Švýcarům šla Francie do osmifinále z prvního místa.
Mezi šestnácti nejlepšími celky se Les Tricolores střetli s Irskem, které si postup zajistilo až v posledním mači ve skupině, když překvapivě přetlačilo doposud suverénní Itálii. Celek z Britských ostrovů se brzy ujal vedení, ve druhé minutě nařízenou penaltu bez problému proměnil Brady. Francouze inkasovaná branka nerozhodila, jejich tlak místy dosahoval až enormních výšin a bylo jen otázkou času, kdy se prosadí. Očekávané se stalo skutečným v rozmezí mezi osmapadesátou a jednašedesátou minutou, dvakrát se totiž prosadil Antoine Griezmann, a poslal tak La Sélection do čtvrtfinále.
V něm na Francii nečekal žádný fotbalový gigant, ale trpaslík z Islandu. Seveřané za sebou měli parádní turnaj, především jejich výhra nad Anglií byla opravdu šokující, a bylo naprosto jasné, že i v případě porážky budou ve své zemi oslavováni jako národní hrdinové. V Paříži hraný zápas nabídl pohlednou ofenzivní podívanou, nad neskutečnou touhou a euforií ale nakonec zvítězila fotbalová kvalita, kterou na své straně měli domácí. O jejich postupu nikdo nepochyboval už po první půli, kdy na světelné tabuli svítilo skóre 4:0. Islanďané sice ještě zabojovali, po výsledku 2:5 pro ně ale turnaj skončil.
Když se ohlédneme za dosavadním francouzským putováním šampionátem, rozhodně si nelze nevšimnout toho, že Les Bleus se zatím nepostavili žádnému sobě rovnému soupeři, což by dnes, kdy na ně čekají úřadující světoví šampioni, mohla být drobná nevýhoda. Na druhou stranu ale žádný z hráčů není vykartován, nikoho nebrzdí zdravotní potíže, a Didier Deschamps tak může vyrukovat s tím nejsilnějším, co má momentálně k dispozici!
Předpokládaná základní jedenáctka: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud.
Němci byli před začátkem turnaje zcela zaslouženě považováni za jednoho z hlavních favoritů, možná i toho úplně největšího. Pro naše západní sousedy se jedná už o devátou semifinálovou účast na evropském šampionátu, těsně před branami boje o prvenství zůstalo Německo pouze dvakrát. V roce 1988 podlehlo hvězdami nabitému Nizozemsku, před čtyřmi lety ho dvěma góly sestřelil italský útočník Mario Balotelli. V posledních týdnech svěřenci Joachima Löwa ukazují, že ve výčtu nejvážnějších aspirantů na celkové prvenství jsou naprosto oprávněně.
Jistě, herně to od party okolo hvězdného brankáře Neuera zatím není to pravé ořechové, hlavně v ofenzivě mají Němci ještě co vylepšovat, ovšem jejich takticky vyspělý styl dělá soupeřům nemalé problémy a hru jim pořádně znepříjemňuje. Základní skupinou Die Mannschaft prošel téměř bez zaváhání. Na úvod si poměrem 2:0 poradil s Ukrajinou, poté v nepříliš záživném mači urval bod za bezbrankovou remízu s Polskem, nakonec tím nejtěsnějším možným rozdílem přemohl houževnaté Severní Iry. Asi nejlepší utkání, co se výkonu i výsledku týče, odehrála Löwova družina v osmifinále proti Slovensku. Němce už v úvodu poslal krásnou ranou do vedení netradiční střelec Boateng, na konci první půle se trefil útočník Gómez a definitivní pojistku v třiašedesáté minutě přidal Julian Draxler.
Neuvěřitelné drama nabídlo v Bordeaux hrané čtvrtfinále, v němž Němci změřili své síly s neoblíbenou Itálií. Squadra azzura měla v zádech historickou bilanci, vždyť na vrcholném turnaji s tímto soupeřem neprohrála už padesát let! Už od úvodní minuty byl zápas svázán taktikou, oba celky se k přímému ohrožení oponentovy pokladnice dostávaly jen zřídkakdy. Německo ale bylo přeci jen o fous lepší a svou mírnou převahu zúročilo v pětašedesáté minutě, kdy síť za Buffonovými zády rozvlnil Özil. Z vedení se však Nationalelf neradovali ani čtvrt hodiny, po Boatengově nepochopitelném zkratu nařízenou penaltu proměnil stoper Bonucci. Vyrovnané klání nakonec musely rozhodnout penalty, v nichž se střelci, kteří neproměnili hned sedm pokutových kopů, opravdu příliš nepředvedli. Rozuzlení se diváci dočkali až v deváté sérii, o vítěznou trefu se postaral Jonas Hector.
Co se týče základní jedenáctky pro dnešní semifinálový duel, Joachim Löw bude kvůli zdravotnímu stavu některých hráčů nucen učinit pár změn. Pro Maria Gómeze šampionát kvůli natrženému stehennímu svalu skončil, Sami Khedira, který nedohrál zápas s Itálií, sice má problémy s tříslem, německý lodivod však prohlásil, že pro případné finále by mohl být připraven. Kvůli karetnímu trestu nebude k dispozici ani Mats Hummels, jako náhrada za obránce mnichovského Bayernu se nabízejí Shkodran Mustafi nebo Benedikt Höwedes.
Předpokládaná základní jedenáctka: Neuer – Kimmich, Boateng, Höwedes, Hector – Kroos, Schweinsteiger – Draxler, Özil, Götze – Müller.