USA – Kanada 4:2 (kon.) | Česko – Rusko 2:1 (2:1 po s.n.) | Švédsko – Finsko 6:3 (kon.)
Švédsko
6:3 (2:0, 1:2, 3:1)
Finsko
Sobota 10.09.2016, 18:10Reprezentace

To je ode mě v tuto chvíli vše. Doufám, že jste si dnešní zápas užili a někdy se na Vás zase budu těšit. Na počtenou. (20:47:05)

Severské derby tedy končí 1:1 na zápasy, nyní se oba týmy již vydají do dějiště Světového poháru Toronta. Před zahájením turnaje oba týmy ještě odehrají jedno přátelské utkání. Finové vyzvou USA, Švédy čeká Tým Evropy.

V dnešním zápase vrací Švédové sousedům z Finska čtvrteční poražku, dnes po zajímavém zápase vítězí 6:3. Od počátku vládli domácí hokejisté, kteří po první třetině vedli 2:0. Když přidali gól na 3:0, vypadal zápas rozhodnutý. Finové se ale nevzdali, ukázali bojovnost a utkání zdramatizovali. Na vítězství jim to ale dnes nestačilo.

59:28
    Komarov odpaluje kotouč z obranného pásma, diváci vstávají a tleskají. Zápas se pouze dohrává.

57:53
    Finové navíc budou hrát téměř do konce zápasu v oslabení, Švédové by si dnešní utkání již měli pohlídat.
    57:53 Filip FORSBERG - 6:3

57:53
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Vatanen nebyl důrazný ve vlastním obranném pásmu, Hörnqvist do něj tvrdě najel, vybojoval kotouč a na 6:3 zvyšuje FILIP FORSBERG. Asistence: Patrik Hörnqvist

57:35
    Rask je venku z brány a Finové zkouší hru v šesti.
    56:34 Erik HAULA - 5:3

56:34
    Finsko právě vstřelilo branku!
    A nebo ještě Finové závěr zdramatizují? Švédská obrana zaspala, čehož využil ERIK HAULA, který po pasu přes celé hřiště využil samostatný nájezd na Lundqvista a snižuje na 3:5. Asistence: Jyrki Jokipakka
    54:47 Patrick HÖRNQVIST - 5:2

54:47
    A nyní už je to 5:2! Donskoi se snažil kličkovat na modré čáry, puk mu ale vypíchl PATRICK HÖRNQVIST a střelou nad vyrážečku zvyšuje již na tříbrankový rozdíl. Bez asistence.

54:09
    Vatanen se ke střele na modré čáře nedostal, naopak byl nucen vyjet z útočného pásma a musí znovu zakládat útok.

53:20
    Přečíslení Finů 3 na 2 skončilo velmi rychle, dva švédští útočníci se vrátili a kotouč získali pro sebe.
    51:54 Nicklas BÄCKSTRÖM - 4:2

51:54
    NICLAS BÄCKSTRÖM dostal vynikající nahrávku od Forsberga a přesnou střelou zvyšuje vedení svého týmu na 4:2. Asistence: Filip Forsberg, Patric Hornqvist

51:20
    Loui Eriksson si teď najel do dvou šancí, ani jednou však z předbrankového prostoru nedokázal překonat Raska.

49:40
    Finové šanci nevyužili a opět se hraje v plném počtu.

48:29
    Velká šance, kdy Koviu napřáhl od modré čáry, tečovaná střela se ještě dostala k dalšímu finskému hráči, ani ten však kotouč do švédské branky nedostal.

47:46
    Ihned po vhazování se podařilo Švédům vyhodit kotouč z pásma.

47:40
    Další finská přesilovka, která může přinést vyrovnání. Daniel Sedin si počínal nedovoleně před Raskem a na dvě minuty oslabí svůj tým.

47:02
    Švédové teď uzavřeli Finy v jejich obranném pásmu, k Raskovi se však kotouč nedostal.

45:04
    Ristolainen trefil před švédskou brankou Lehtereho, kotouč skončil za brankou, odkud do švédští obránci vyvezli do středního pásma a vystřídali.

43:01
    Forsberg se snažil najít spoluhráče před brankou, nikdo ze Švédů se však do střely nedostal.

42:50
    Finové teď vyhazují na zakázané uvolnění a vhazovat se bude před Raskem.

42:15
    Finové zatím zvládají vstup do třetiny lépe, Švédové se nemohou dostat do tempa.

41:18
    Jokipakkova střela sražena mimo branku.

40:15
    Do zajímavé akce se dostal Koivu, kotouč mu ale vypíchl švédský obránce.

40:01

Gólmani se již rozcvičují v brankovišti a třetí třetina za chvíli začne.

Na střely stále vedou Švédové, kteří mají 23 střel, zatímco soupeř 12. Ve druhé třetině ale Finové vyslali na Lundqvista více pokusů, než kolika musel čelit Rask. Poměr byl 10:9 pro Finy.

Druhá třetina nabídla zlepšený výkon Finů, který vedl k mnohem vyrovnanějšímu souboji, než tomu bylo v první třetině. Finové po celou třetinu tlačili, nezlomil je ani velmi smolný vlastní gól Vatanena. Naopak na straně Finska se prosadili Ristolainen a Kouvi, jehož gól padl jednu sekundu před sirénou. V další třetině se máme tedy na co těšit.

40:00
    39:59 Mikko KOIVU - 3:2

39:59
    MIKKO KOIVU těsně před koncem třetiny snižuje na 2:3, po bekhendové přihrávce od Donskoie trefil přesně branku Lundqvista, který nevěděl, ke se nachází kotouč. Asistence: Joonas Donskoi, Rasmus Ristolainen.

39:50
    Nahození od Ristolainena pokryl Ludqvist.

38:03
    Finové se zahrají další přesilovku, po dorážení kotouče ze strany Grandlunda se na něj vrhli švédští hráči, zatímco na straně Finů pyká pouze Granlund, na švédské straně jsou dva hráči – D. Sedin a Silfverberg.

37:59
    Velká šance Jokipakky, který z velmi dobré pozice netrefil bránu. Při dorážce Granlund zajel do Lundqvista a švédští hráči si to nenechali líbit.

37:47
    Tečovaný kotouč v ochranné síti, vhazuje se v obranném pásmu Švédů.
    36:53 Rasmus RISTOLAINEN - 3:1

36:53
    Finové využívají přesilovku. RASMUS RISTOLAINEN vystřelil z mezikruží, Ludqvistovi propadl kotouč mezi rukou a tělem. Finové tak snižují na rozdíl dvou branek. Asistence: Saku Koivu, Joonas Donskoi.

36:33
    Pro Finy přichází další možnost ke skóróvání. Ve středním pásmu vysekl Baclund protihráči hůl a jde na trestnou lavici.

35:34
    Nejdříve Švédové dlouho drželi kotouč ve finském obranném pásmu, pak ale vyjel Granlund, nejdříve střelou z úhlu prověřil Ludqvista, poté ještě dorážel. Obě šance však bez gólového závěru.
    33:55 Patrik HÖRNQVIST - 3:0

33:55
    Vatanen si nasměroval přihrávku PATRIKA HÖRNQVISTA do vlastní brány, přesouvající se Rask neměl šanci a Švédové vedou již o tři branky. Bez asistence.

33:13
    Söderberg teď dvěma střelami prověřil Raska, ten byl ovšem jistý.

32:19
    Eriksson se objevil před Raskem, místo střely ale zvolil přihrávku na Henrika Sedina, ta byla zblokovaná.

31:34
    Hörnqvist a Forsberg se na chvíli objevili v situace dva na jednoho, finští hráči se ale rychle vrátili dříve, než stihli něco vymyslet.

30:50
    Druhá přesilovka Finů končí, ale v porovnání s předchozí početní převahou se tato vydařila mnohem více a Granludově akci nechybělo mnoho, aby skončila gólem.

30:25
    Velmi dobrá šance Granlunda, který se snažil zamést puk pod Ludqvista. Ten ale dál drží čisté konto.

29:24
    Finové sevřeli domácí hokejisty v obranném pásmu, do střely se dostal Koivu, tu ale zblokoval švédský obránce.

28:50
    A Finové teď mohou svůj tlak přetavit v gól, za podražení si odsedí trest Bäckström.

28:15
    Ristolainenova rána z modré čáry označkovala tyčku švédské brány. Finové se nyní zvedají.

27:52
    Zajímavá akce ze strany Finů, před bránou se objevil sám Haula, který usměrnil přihrávku na bránu. Lundqvist ale svůj tým opět podržel.

27:01
    Jokinen trefil pouze nohu jednoho z bránících Švédů, kteří pak kotouč vyhodili do středního pásma.

26:31
    Dochází také k utažení šroubů u jednoho plexiskla, proto menší zdržení. Už se jde ale hrát.

26:31
    Koivu vyslal velmi nepovedenou střelu, kterou Lundqvist bez problémů pokryl. Po vyčištění ledu se bude vzahovat v obranném pásmu Švédů.

25:38
    Po delší době se do útočného pásma dostávají také hráči Suomi, žádnou střeleckou pozici si ale nevytvořili.

25:03
    Bäckströmův bekhendový pokus drží Rask někde v chráničích.

24:39
    Finové zvládli oslabení bez větších problémů a jsou již v plném počtu.

23:24
    Opět úspěšná spolupráce Henrik Sedin – Erikkson, který se snažil přihrát Sedinovu před bránu, ten ale na kotouč nedosáhl.

22:39
    Další možnost pro hráče Tre kronor. Jokipakka vyhodil kotouč nedovoleně mimo hrací plochu a stráví následující dvě minuty na trestné lavici.

22:35
    Stralmanova střela byla ztečována do ochranné sítě a vhazuje se po levici Raska.

22:22
    Odpískána přihrávka rukou švédského hráče a vhazovat se bude ve středním pásmu.

21:42
    Závar před finskou bránou, po souboji u mantinelu se kotouč dostal před Raska, ten nejdřív nevěděl, kde puk je, nakonec ho ale našel a ukryl pod sebou.

20:57
    A další střela, tentokrát Laine ohrozil švédskou branku, ale v těžké situaci neuspěl.

20:36
    Spolupráce bratrů Sedinů se nevydařila a do střely se na druhé straně dostává Granlund.

20:01

V první třetině Švédové soupeře výrazně přestříleli. Zatímco Finové vystřelili pouze dvakrát, domácí vyslali na Raskovu branku hned čtrnáct projektilů, z nichž byly dva úspěšné. Uvidíme, zda se tento poměr změní v druhé třetině, která začíná za chvíli.

První třetina nabídla zatím jednoznačnou bitvu mezi severskými zeměmi, kdy Švédové jasně přestříleli Finy. Ti doplatili na častá vyloučení, která dvakrát potrestal Loui Eriksson. Naopak Finové v přesilové hře příliš šancí neměli a budou muset svou hru značně změnit, pokud chtějí v tomto zápase ještě domácí tým potrápit.

20:00

19:53
    Ještě závar před finskou brankou, Hörnqvistova střela ale gólem nekončí.
    18:10 Loui ERIKSSON - 2:0

18:10
    A domácí opět využívají přesilovku a opět je u toho skórující LOUI ERIKSSON. Asistence: H. Sedin, D. Sedin

17:34
    Hra se přiostřuje, zatímco dva předchozí hity rozhodčí pustili, ten od Komarova již odpískali a Švédové si zahrají další početní převahu.

16:29
    Määttä vyslal tvrdou ránu na Lundqvista, ten ale v klidu kotouč vyrazil.

15:39
    Filppula zachytil nepřesnou rozehrávku, nahrál na modrou Vatanenovi, ten ale nechal puk za sebou.

14:15
    První finská přesilovka končí a nutno říci, že to zatím není jejich silná stránka.

14:13
    První velký zákrok si připsal Lundqvist, těsně před ním tečovaný kotouč i následnou dorážku ale kryje.

14:08
    Ristolainenovo nahození je tečování a vhazuje se v obranném pásmu Švédů.

12:59
    Švédové velmi dobře blokují střely od modré čáry a zatím zvládají oslabení bez větších problémů.

12:15
    Poměr střel na bránu je v tuto chvíli 11:0 pro Švédsko, nyní ale zřejmě již Ludqvist nějakou práci mít bude,

12:15
    Také Finové mají šanci v podobě přesilové hry, na dvě minuty je vyloučen Silfverberg, který si pomohl nedovoleným bráněním.

11:34
    Finové se dostali do útočného pásma, Lundqvist ale neměl žádnou práci.

10:00
    Švédové mají po vstřeleném gólu stále k dispozici přesilovou hru 5 na 4.
    08:58 Loui ERIKSSON - 1:0

08:58
    Přesilovku 5 na 3 rychle Švédové využívají, po Sedinově přihrávce zpoza brány otevírá skóre LOUI ERIKSSON. Asistence: H. Sedin, Ekman-Larsson.

08:48
    Švédové mají k dispozici pár vteřin přesilovku 5 na 3.

08:29
    Vynikající práce Raska, kdy pochytal několik velmi dobrých střel švédských hráčů.

08:26
    Do dobré střely od se dostal Karlsson, Rask ale kotouč pokryl.

07:50
    Larsson při střele zlomil hůl, Švédové se drží v útočném pásmu.

07:00
    Další přesilová hra pro domácí hráče, dvě minuty si odsedí Haula.

06:20
    Bäckström se dostal do zakončení, Rask ale betonem zasáhl. Finové již také hrají v plném počtu.

05:37
    A další vyhození Finů, Švédové se nemohou dostat do útočného pásma a vytvořit si šanci.

04:58
    Finové vyhazují kotouč z obranného pásma a střídají.

04:20
    Švédsko si zahraje první přesilovou hru po faulu Filppuli.

04:05
    Jokinenovi se podařilo dostat kotouč za záda Lundqvista, bylo tomu ale dosaženo vysokou holí a rozhodčí okamžitě rozpažil.

03:19
    Švédové uzavřeli Finy v jejich obranném pásmu, větší šanci si ale nevytvořili.

02:40
    Korpikovski se dostal ke střele, ale byla zblokovaná.

01:44
    Švédové se nyní dostali do šance, rozhodčí ji ale utnul postavením mimo hru.

00:01

Tito dva soupeři se setkali již ve čtvrtek, kdy se ve finské Hartwall Areně z vítězství radovali domácí 3:2 až po prodloužení, kdy rozhodl Määttä. Zápas nabídl velkou bitvu a dá se předpokládat, že i dnes bude k vidění parádní hokej.

Švédsko

Druhý severský tým je poslední dobou trochu za očekáváním. Na domácím MS v roce 2013 sice dokázali vyhrát, další rok v Minsku porazili v duelu o třetí místo Českou reprezentaci. Na posledních dvou akcích v Praze a Moskvě však nepřešli přes čtvrtfinále. Na žebříčku IIHF jsou na pátém místě těsně před Českou republikou. Na Světovém poháru budou chtít dokázat, že stále patří mezi nejlepší. A v dnešním zápase se pokusí oplatit Finům čtvrteční porážku.

Nominace:

Brankáři: Henrik Lundqvist (New York Rangers/NHL), Jacob Markström (Vancouver/NHL), Robin Lehner (Buffalo/NHL)

Obránci: Victor Hedman, Anton Stralman (oba Tampa Bay/NHL), Erik Karlsson (Ottawa/NHL), Nicklas Kronwall (Detroit/NHL), Nicklas Hjalmarsson (Chicago/NHL), Oliver Ekman-Larsson (Arizona/NHL), Mattias Ekholm (Nashville/NHL)

Útočníci: Daniel Sedin, Henrik Sedin (oba Vancouver/NHL), Patric Hörnqvist, Carl Hagelin (oba Pittsburgh/NHL), Nicklas Bäckström (Washington/NHL), Henrik Zetterberg (Detroit/NHL), Loui Eriksson (Boston/NHL), Gabriel Landeskog (Colorado/NHL), Alexander Steen (St. Louis/NHL), Filip Forsberg (Nashville/NHL), Jakob Silfverberg (Anaheim/NHL), Carl Söderberg (Colorado/NHL), Marcus Krüger (Chicago/NHL).

Finsko

V porovnání se svým dnešním soupeřem si Finové vedou určitě lépe. Na posledním MS v Moskvě totiž došli až do finále, kde podlehli mistrům světa z Kanady. Na žebříčku IIHF jim nyní patří za Kanadou a Ruskem třetí příčka.

Nominace:

Brankáři: Pekka Rinne (Nashville/NHL), Tuukka Rask (Boston/NHL), Mikko Koskinen (Petrohrad/KHL)

Obránci: Rasmus Ristolainen (Buffalo/NHL), Sami Vatanen (Anaheim/NHL), Olli Määttä (Pittsburgh/NHL), Esa Lindell (Dallas/NHL), Ville Pokka (Rockford/AHL), Sami Lepistö (Ufa/KHL), Jyrki Jokipakka (Calgary/NHL)

Útočníci: Aleksander Barkov, Jussi Jokinen (oba Florida/NHL), Mikael Granlund, Erik Haula (oba Minnesota/NHL), Sebastian Aho (Kärpät Oulu), Patrik Laine (Tappara Tampere), Teuvo Teräväinen (Chicago/NHL), Mikko Koivu (Minnesota/NHL), Leo Komarov (Toronto/NHL), Valtteri Filppula (Tampa Bay/NHL), Jori Lehterä (St. Louis/NHL), Joonas Donskoi (San Jose/NHL), Lauri Korpikoski (Edmonton/NHL).

Krásný podvečer všem fanouškům nejlepšího hokeje. Dnes se dočkáme další várky přípravných zápasů před Světovým pohárem, který se koná od 17. září do 1. října v kanadském Torontu. V tomto online přenosu budeme sledovat odvetu severských týmů, kdy domácí Švédsko hostí Finsko.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Jakub Borovský

Branky a nahrávky: 9. Eriksson (Sedin, Ekman-Larsson), 19. Eriksson (Sedin, Sedin), 34. Hörnqvist, 52. Bäckström (Forsberg, Hornqvist), 55. Hörnqvist, 58. Forsberg (Hörnqvist) – 37. Ristolainen (Koivu, Donskoi), 40. Koivu (Donskoi, Ristolainen), 57. Haula (Jokipakka)

Švédsko: Lundqvist (Markström) – Linholm, Karlsson (A), Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson, Ekholm – D. Sedin (A), H. Sedin (C), Eriksson – Forsberg, Bäckström, Hörnqvist – Hagelin, Backlund, Silfverberg – Landeskog, Söderberg,
    Finsko: Rask (Rinne) – Ristolainen, Määttä, Vatanen, Jokipakka, Lindell, Pokka – Jokinen (A), Barkov, Laine – Granlund, Koivu (C), Donskoi – Teräväinen, Filppula (A), Lehtera – Komarov, Haula, Korpikovski

Rozhodčí: Furlatt, Björk – Pihlblad, Malqvist