0
4 3
sk Pondělí 10.10.2016, 08:40Challenger Taškent (tvrdý povrch) • 1. kolo

Lukáš Lacko zdolal Kumouna Sultanova 6:4, 6:3.
    Slovenský tenista vstúpil do zápasu lepšie, keď sa hneď v úvode ujal vedenia 2:0. Sultanov svoje manko však čoskoro zmazal a za stavu 2:2 sa začínalo prakticky od znova. Vyrovnaný priebeh pokračoval až do stavu 4:4. V deviatej hre si Sultanov však nepodržal svoj servis a vyšlo ho to veľmi draho. Rozbehnutý Lacko už svoju šancu z rúk nepustil a zakončil prvé dejstvo čistou hrou na podaní.
    V druhom sete stratil domáci hráč svoj servis v treťom geme a dostal sa do ťažkej situácie. Od tohto momentu to bolo pre neho už len naháňanie unikajúceho zajaca za chvost. Lacko pôsobil na podaní sebavedomo a bez väčších problémov sa blížil k postupu do ďalšieho kola. Kumoun Sultanov za nepriazného stavu 3:5 podával na zotrvanie v zápase, ale servis ho opäť zradil a po viacerých chybách si už ďalšie pokračovanie zápasu nevynútil. Za 68 minút sa z postupu do druhého kola sa potešil Slovák Lacko, ktorý vo svojom ďalšom zápase nastúpi proti lepšiemu z dvojice Ivashka – Gerasimov. (09:58:49)

Koniec zápasu

6:3
    Lacko vyhnal súpera z kurtu, ten sa ešte snažil zahral loptičku po čiare, ale presný nebol. Slovák premenil hneď prvý mečbal a druhý set zavŕšil víťazne pomerom 6:3.

40-30
    Lukáš Lacko zahral excelentný bekhendový úder po čiare, ktorému dal prívlastok víťazný. Slovenský tenista má prvý mečbal.

30-30
    Sultanov predviedol obrovský tlak, nakročil si do ihriska a tvrdým víťazným forhandom zakončil výmenu úspešne.

30-15
    Dvojchyba domáceho tenistu.

15-15
    Sultanov sa dočkal chybičky súpera.

15-0
    Lacko začína deviatu hru, ktorá je už pre domáceho hráča existenčná lepšie.

5:3
    Sultanov posiela loptičku do autu. Lacko sa míľovými krokmi približuje do ďalšieho kola.

40-15
    Lacko po druhom nedokázal zakončiť gem čistou hrou. Súper mu zo svojej bohatej zbierky uštedril ďalší krásny víťazný úder.

40-0
    Bekhendový return domáceho tenistu zastavila páska siete.

30-0
    Lackove eso.

15-0
    Výmenu od základnej čiary pokazil domáci tenista nepresným úderom mimo kurt.

4:3
    Koniec prestávky, podávať bude Lukáš Lacko.

4:3
    Nasleduje prestávka a výmena strán.

4:3
    Sultanov sa dokázal vymaniť z defenzívy a napokon výmenu zakončil v tlaku víťazným úderom presne do rohu. Uzbek znížil stav v druhom dejstve na rozdiel gemu a stále tak živí nádej ešte zdramatizovať tento set.

30-40
    Lacko krásnym údermi vyhnal súpera z kurtu. Ten už nedokázal z ťažkej pozície loptičku vrátiť.

15-40
    Krásny víťazný bekhend po čiare ponúkol divákom zo svojej rakety domáci hráč.

15-30
    Lacko returnoval loptičku príliš ďaleko.

15-15
    Sultanov zahral pekný víťazný úder.

15-0
    Lackovi sa darí zbierať fiftíny po slabšom druhom podaní súpera. Ani tentoraz to nebolo iné, súpera svojou aktivitou prinútil k chybe.

4:2
    Domáci tenista nedokázal zreturnovať dobrý prvý servis Lacka. Slovenský hráč si aj naďalej drží výhodu brejku.

40-15
    Piate eso Lacka v zápase, prvé v druhom sete.

30-15
    Výmenu od základnej čiary tentoraz pokazil Lacko, keď svoj forhandový úder vyhodil do autu.

30-0
    Sultanov nezvládol forhandový úder. Loptičku napratal len do siete.

15-0
    Lacko si po dobrom podaní nakročil do kurtu a neomylným forhandom rozhodol o osude celej výmeny.

3:2

3:2

3:2
    Šťastné nechytateľné prasiatko Sultanova ukončilo piaty gem druhého setu. Uzbek si aj napriek problémom dokázal svoj servis vyhrať.

40-A
    Krásnym víťazným forhandom už domáci hráč naklonil gem na svoju stranu.

40-40
    Sultanov odvrátil hrozbu straty podania, keď zahral veľmi pekný prvý servis.

40-30
    Po výmene od základnej čiary vyhodil Sultanov loptičku do autu. Lacko má brejkbal.

30-30
    Sultanov okamžite kontruje a po aute Lacka vyrovnáva skóre v tomto geme.

30-15
    Štvrtá dvojchyba Uzbeka v zápase.

15-15
    Prvé podanie Sultanova malo potrebnú kvalitu. Lacko ho už nedokázal zreturnovať.

15-0
    Sultanov poslal loptičku do autu.

3:1
    Priamym bodom z podania ukončil Lukáš Lacko úspešne gem na podaní a potvrdil ním získanú predošlú hru. Slovák vyhráva prvýkrát v druhom sete o dva gemy.

40-30
    Lackov bekhendový úder smeroval do autu.

40-15
    Return Sultanova sa zatrepotal v sieti.

30-15
    Forhandový úder Uzbeka od základnej čiary skončil v sieti.

15-15
    Lackova krížna koncovka zaletela tesne do autu.

15-0
    Sultanovov úder skončil v sieti.

2:1

2:1

2:1
    Sultanov poslal loptičku do siete a po ďalšej nevynútenej chybe stratil po prvýkrát v druhom sete svoje podanie.

40-15
    Forhandový úder Sultanova skončil v aute. Lacko má k dispozícii dva brejkbaly.

30-15
    Umelecký víťazný forhandový úder po čiare narysoval aj Lacko.

15-15
    Po krásnym priamkách, ktoré Sultanov narysoval po čiare sa teší z víťazného fiftínu.

15-0
    Uzbek začína tretí gem druhého setu nevynútenou chybou. Loptičku zahral do siete.

1:1
    Lacko priamym bodom z podania zakončil gem a v pohode vyrovnal stav v druhom sete na 1:1.

40-30
    Krásny víťazný return v podaní Sultanova.

40-15
    A opäť je loptička v sieti. Tentoraz ale na strane Sultanova.

30-15
    Lackovi úder od základnej čiary nevyšiel. Loptičku poslal do siete.

30-0
    Bekhendový return Sultanova smeroval ďaleko za základnú čiaru súpera.

15-0
    Lacko zahral krásny víťazný forhandový úder, ktorý išiel súperovi do proti pohybu.

0:1
    Priamy bod po servise. Sultanov si na začiatku druhého setu pripisuje čistú hru na podaní.

0-40
    Druhý excelentný stopbal Sultanova. Lacko znova ani len nenaznačil pohyb k sieti.

0-30
    Bekhendový úder Lacka od základnej čiary skončil len v sieti.

0-15
    Lacko vstupuje do druhého setu nepresným forhandovým úderom.

6:4
    Lukáš Lacko priamym bodom z podania zakončil gem a čistou hrou uzavrel sumár prvého setu, ktorý získal pomerom 6:4.

40-0
    Po výbornom podaní sa Lacko dostal do tlaku. Napokon to zvládol a dopracoval sa k trom setbalom.

30-0
    Lackov priamy bod po druhom podaní.

15-0
    Po druhom podaní Lacka sa odohrala dlhšia výmena od základnej čiary, ktorú Uzbek pokazil nepresným forhandom.

5:4

5:4

5:4
    Sultanov to vôbec nezvládol. Dopustil sa dvojchyby a Lacko tak hneď prvý brejkbal dokázal premeniť. Slovenský tenista sa v správnom čase dostal do vedenia 5:4 a o chvíľu bude podávať na zisk prvého setu.

40-15
    Po slušnej prestrelke od základnej čiary poslal Sultanov loptičku do siete a Lacko sa v dôležitej chvíli dopracoval k dvom brejkbalom.

30-15
    Bekhendový úder Lacka do rohu už súper nedokázal vrátiť.

15-15
    Dvojchyba číslo 2 na strane Uzbeka.

0-15
    Lacko poslal loptičku do autu za základnú čiaru súpera.

4:4
    Bekhendový return Uzbeka skončil len v sieti. Lacko si podržal servis a stav v prvom sete je tak opäť vyrovnaný.

40-30
    Sultanov veľmi dobre returnoval loptičku súperovi pod nohy. Lackov halfvolej skončil v aute.

40-15
    Lacko sa po dobrom podaní dostal do svojej typickej nátlakovej hry a súpera znova dokázal prinútiť k chybe.

30-15
    Return Sultanova skončil veľmi tesne v aute.

15-15
    Lacko zatlačil súpera a napokon ho prinútil aj k chybe.

0-15
    Uzbek zakončil výmenu nádherným stopbalom. Lacko sa k sieti ani len nerozbehol.

3:4

3:4

3:4
    Lacko sa od začiatku výmeny dostal pod tlak a aj keď hral v defenzíve dobre, nestačilo to na to, aby si pripísal fiftín. Uzbek si podržal servis a po druhýkrát v zápase vedie.

40-A
    Víťazným forhandovým úderom nakláňa Sultanov misky váh na svoju stranu.

40-40
    Sultanov sa presadil po svojom druhom podaní, keď súper poslal loptičku do autu. Brejkbal je už minulosťou.

A-40
    Slajzovaný bekhendový úder Sultanova skončil v aute. Lacko má brejkbal.

40-40
    Lacko komplikuje súperovi život na podaní a gem posiela do zhody.

30-40
    Sultanove prasiatko nemal šancu Lacko dobehnúť.

30-30
    Sultanov dostal Lacka pod tlak, ale koncovku pokazil. Úder po čiare skončil tesne v aute.

15-30
    Krásnym prvým podaním sa prezentoval Sultanov, súper už odpoveď nanašiel.

15-15
    Sultanov je pomerne neznámy, ale má veľmi kvalitnú hru, ktorá by dnes mohla na Lacka platiť. Slováka znova dostal pod tlak a výmenu zakončil víťazným forhandom.

15-0
    Forhandový krížny úder Sultanova skončil tesne v aute.

3:3
    Forhandový úder Sultanova doletel tesne za základnú čiaru súpera až do autu. V polovici prvého setu je skóre vyrovnané.

40-30
    Lacko si po výbornom prvom podaní nakročil do ihriska a zahral víťaznú forhandovú koncovku.

30-30
    Slovenského tenistu teraz drží dobré prvé podanie.

15-30
    Priamy bod z podania pre Lacka.

0-30
    Slovák je nervózny. Hra sa mu nedarí. Loptičku poslal znova za základnú čiaru súpera.

0-15
    Sultanov hrá výborne. Po veľmi agresívnej výmene od základnej čiary si nakročil do ihriska a zahral ďalší presný víťazný úder.

2:3

2:3

2:3
    Sultanov krásnym víťazným forhandovým úderom zakončil gem na podaní a po prvýkrát v zápase sa dostal do vedenia.

15-40
    Lackov return uviazol v sieti.

15-30
    Sultanov sa síce tlačil na sieť, ale forhandový volej mu nevyšiel podľa predstáv. Loptička skončila v sieti.

0-30
    Lacko zahral ďalší príliš dlhý úder. Nevynútenou chybou sa dostáva do veľmi zlej pozície v tomto geme.

0-15
    Forhandový úder Lacka od základnej čiary stroskotal v sieti.

2:2
    Sultanov krásnym víťazným bekhendom po čiare premenil brejkbalovú príležitosť a vyrovnal stav zápasu na 2:2.

40-A
    Lacko vyhadzuje loptičku do autu a súperovi tak ponúkol prvý brejkbal.

40-40
    Lacko nedokázal súpera na sieti prelobovať. Sultanov po razantnom smeči posiela gem do zhody.

40-30
    Forhandovým úderom Sultanov ešte komplikuje situáciu v geme podávajúcemu Lackovi.

40-15
    Bekhendový úder Lacka do kríža doletel až do autu.

40-0
    Nádherný víťazný forhandový úder presne do rohu predviedol slovenský tenista.

2:1
    Return Lacka smeroval len do siete. Uzbek si prvýkrát v zápase podržal podanie a znížil na 1:2.

15-40
    Loptička je v sieti a to na strane Uzbeka.

0-40
    Sultanov sa aj po svojom druhom podaní dostal do tlaku, ktorému súper nedokázal dlho odolávať.

0-30
    Príliš dlhý úder slovenského tenistu. Loptička dopadla za základnú čiaru súpera.

0-15
    Lacko poslal loptičku po údere od základnej čiary len do siete.

2:0
    Lacko zahral tretie eso v zápase, ukončil gem na podaní úspešne a potvrdil získaný brejk z predošlej hry.

40-30
    Eso slovenského tenistu.

30-30
    Forhandový úder Lacka po čiare skončil v tesnom aute. Rozhodca zahlásil svoj výrok veľmi neskoro, ale Lacko neprotestuje.

30-15
    Priamy bod z prvého podania pre slovenského tenistu.

15-15
    Prvé eso Lacka v zápase.

0-15
    Krásnym forhandom Sultanov zatlačil Lacka do defenzívy. Slovák nenašiel adekvátnu odpoveď.

1:0
    Sultanov nezvládol bekhendový úder po čiare. Loptičku poslal tesne vedľa bočnej čiary do autu a dovolil tak súperovi premeniť brejkbal. Do zápasu lepšie vstúpil Slovák.

A-40
    Lacko sa dopracoval k druhému brejkbalu po nevynútenej chybe súpera.

40-40
    Sultanov poslal loptičku do forhandovej strany Lacka. Slovák sa neskoro dostal k úderu a zahral ho veľmi nečisto.

A-40
    Uzbek znova vyhodil loptičku do autu a Lacko má prvý brejkbal.

40-40

30-40
    Krásny víťazný forhandový úder Sultanova nakláňa misky váh v tomto geme na stranu Uzbeka.

30-30
    Prvá dvojchyba domáceho hráča.

15-30
    Sultanov sa presadil cez výborný prvý servis.

15-15
    Lacko okamžite skóre vyrovnal.

0-15
    Sultanov získal prvý fiftín zápasu.

0:0
    Stretnutie sa práve začalo.

Kumoun Sultanov je 17-ročný rodák z Namanganu v Uzbekistane. Vo svetovom rebríčku mu patrí 746. pozícia, čo je jeho osobné maximum. Na podujatí Tashkent Challenger je po štvrtýkrát, ale v hlavnom turnaji si zahrá premiérovo. Uzbek odohral tento rok len jeden zápas na turnajoch kategórie Challenger Tour a to na domácej pôde vo Fergane, kde skončil v 1. kole na rakete Srba Milojevica.

Lukáš Lacko je 28-ročný rodák z Piešťan. Vo svetovom rebríčku mu patrí 114. pozícia, najvyššie bol na 44. mieste (január 2013). Na turnaji Tashkent Challenger je po šiestykrát. V roku 2014 toto podujatie vyhral, keď si vo finále poradil so Sergiyom Stakhovským. Vlani a v roku 2012 prehral vo finále a zatiaľ najmenej sa mu darilo v rokoch 2009 a 2013, kedy skončil svoju púť v semifinále. Lacko v súčastnosti ťahá na Challenger Tour sériu troch prehier v rade.

V uzbeckom Taškente sa od 10. do 15. októbra odohráva mužský tenisový turnaj hraný v rámci Challenger Tour pod názvom Tashkent Challenger 2016. Na podujatí s dotáciou 125 000 amerických dolárov obhajuje svoje vlaňajšie finále Slovák Lukáš Lacko. V prvom kole narazí slovenská nasadená šestka turnaja na domáceho tenistu hrajúceho s divokou kartou Khumouna Sultanova. Je to halový turnaj, ktorý sa odhráva na tvrdom povrchu. Titul obhajuje domáci Denis Istomin, najvyššie nasadeným hráčom je Čech Jiří Veselý.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 08:42.