Havířov – Slavia 2:3 (kon.) | Olomouc – Kolín 6:0 (kon.) | Chomutov – Č. Budějovice 5:3 (kon.)
Sparta – Jihlava 0:4 (kon.) | Vítkovice – Letňany 4:0 (kon.) | Vsetín – Mladá Boleslav 3:4 (kon.)
Pardubice – Zlín 8:4 (kon.) | K. Vary – Liberec 2:3 (kon.) | HC Plzeň – Kometa Brno 4:5 (1:2 po s.n.)
Písek – Kladno 2:12 (kon.) | Havlíčkův Brod – HC Litvínov 7:3 (kon.) | Mountfield HK – Třinec 2:4 (kon.)
HC Sparta Praha
0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
HC Dukla Jihlava
Sobota 14.01.2017, 12:45 • Tipsport Arena • Extraliga staršího dorostu • 8. kolo

Jihlava si dokázala své čtyřbrankové vedení pohlídat až do samotného konce zápasu, pročež si Sparta ani jednou neškrtla. Soupeř z Vysočiny byl sice v prvních dvou třetinách o něco slabší než domácí a svoji jistotu čerpal hlavně z brankoviště, i tak si ale z Holešovic odváží po třech bodech a upevňuje svůj nárok na první místo v tabulce. (15:15:37)

59:52
    Kadlečkovo nahození na bránu končí mezi Mičánovými betony.

59:10
    Další vyhození domácích splňuje svůj účel a přesilovka Jihlavy se krátí. Stejně tak i samotné utkání.

58:50
    Je přerušeno pro hru vysokou holí.

58:47
    Sparťané se zachraňují vyhozením před Šťastného.

58:34
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Vitouch – 2 min., podražení).

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

56:26
    Oba týmy hrají v plném počtu.

56:12
    Zbývají necelé čtyři minuty zápasu. Vstřelí sparťané alespoň čestnou branku?

55:34
    Hra čtyři na čtyři pokračuje. Aktivnější jsou opět hosté a Mičán si připisuje další úspěšný zákrok.

54:46
    Možná poraněné koleno, anebo tříslo. Hrbatý se vrací na střídačku za pomoci zdravotníka a jednoho ze spoluhráčů. Dnes už se na led určitě nevrátí.

54:46
    Po srážce u mantinelu končí na ledě jeden z jihlavských hráčů. Hra je přerušena a na led okamžitě spěchá zdravotník.

54:23
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Hanuš – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu HC Dukla Jihlava (Strnad – 2 min., hrubost).

54:23
    Havlínova dělovka pouze rozezvučela zadní mantinel.

53:16
    Hosté chvíli operují ve středovém pásmu, po chvilce si ale musí pro sparťany odražený kotouč dojet až za vlastní brankoviště.

52:29
    Hosté jsou v plném počtu.

51:58
    Šišolák nyní posouvá puk na Tůmu, který pálí nízko mířenou střelu směrem ke vzdálenější tyči. Na okamžik dezorientovaný Šťastný ale nakonec kotouč dostane mezi své betony.

51:29
    Valná část sparťanské přesilovky se odehrává na špatné straně kluziště.

50:26
    Vyloučení v týmu HC Dukla Jihlava (Jindra – 2 min., podražení).

50:26
    Hadamczik se rozpřáhl za soupeřovou modrou čarou, ale jeho pumelenice houfem hráčů neprošla.

49:43
    Hra je přerušena pro úspěšný Mičánův zákrok, kterému se daří odolávat síle soupeře.

49:39

49:06
    Icing Jihlavy.

48:48
    Musil se pokoušel protečovat puk kamsi do spodní poloviny branky, ale bránící sparťan mu jeho úmysl včas překazil.

47:42
    Domácí na přesilovku Jihlavy reagují okamžitým vyhozením přes všechny čáry.

47:37
    Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Haš – 2 min., podražení).

47:11
    Šišolák je po maléru u mantinelu zpátky na ledě a říká si před Šťastným o přihrávku. Situace se ale vyvíjí jinak a kotouč končí v rohu kluziště.

45:59
    Domácí se pokouší proti Jihlavě zakročit, čas se ale jejich plánům pomalu krátí. Hosté mají nad zápasem podstatně větší kontrolu.

45:17
    Hra je přerušena ofsajdem hostující Jihlavy.

44:13
    Se stejným problémem se potýká i hostující Filip, který se už už hnal sám do protipohybu Mičána.

43:20
    Vitouch se pokouší alespoň částečně zvrátit vývoj zápasu, jeho střelu ale kazí pád na ledovou plochu.

42:13
    Střídání v týmu HC Sparta Praha: ze hřiště odchází Škorpík, přichází Mičán.

42:13
    Dukla právě vstřelila branku!
    Rozmlsaná jihlavská Dukla utíná tipec nadějím domácího týmu. TOMÁŠ VALA navyšuje na čtyřbrankové vedení. Asistence: Vítězslav Brož, Adam Najman.

40:41
    A to bylo sakra rychlé! LUKÁŠ JINDRA pokořuje sparťanskou jedničku Škorpíka jako třetí střelec v tomto zápase, když proměňuje ke vzdálenější tyči. Asistence: Tomáš Vala, Jiří Slabý.

40:01

Druhé dějství konečně přineslo i vytoužené góly. Kdo ale čekal, že spadnou mezi tři tyče jihlavské klece, ten se mýlil. Ještě před uplynutím poloviny základní hrací doby otevřel skóre nejproduktivnější forward dukelského staršího dorostu Tomáš Vala. Ten v přečíslení dva na jednoho zvedl kotouč do výšky a zakončil mezi Škorpíkovo rameno a boční tyčku.

Vystřelený kotouč z hokejky Adama Hrbatého se ještě jeden ze sparťanů pokusil zastavit, puk ale překročil hranici brankoviště a vedení jihlavského celku 2:0 bylo na světě.

40:00

39:38
    Další střídání obou soupeřů.

39:17
    Tůma komplikuje situaci hostující Jihlavě, když vyhazuje černou pryž do její vlastní třetiny.

39:00
    Poslední minuta druhé třetiny.

38:48
    Hra je po strkanici u mantinelu přerušena a Šišolák odjíždí na střídačku, kde se jej ujímá zdravotník.

38:25
    Šišolák se dostává do přímé konfrontace se Šťastným, ten jej ale překonal i tentokrát. Puk končí mezi betony a útočící hráč padá přes zatím neprůstřelného gólmana.

37:26
    Sudí přerušuje hru a obě pětky odjíždí střídat.

35:46
    ADAM HRBATÝ dokázal proměnit do titěrného prostoru v rohu brankoviště. Jeden z bránících hráčů Sparty se ještě pokoušel jeho akci zmařit nastrčením vlastní hokejky do nebezpečného místa, puk už ale v tu chvíli čáru brankoviště překročil. Bez asistence.

35:32
    Sudí píská hru vysokou holí a je opět přerušeno. Další vhazování po pravé Škorpíkově ruce.

35:22
    Icing Sparty.

34:22
    Po velké šanci domácích, kdy Šťastný nezodpovědně odhalil téměř celé brankoviště, je početní výhoda Sparty u konce. Hosté jsou opět v plném počtu.

33:42
    Víznerovi se odkrývala horní poloviny brankoviště, sparťanský kapitán ale pálil příliš vysoko.

33:20
    Daniho střelu se pokouší tečovat Švarc, který vyčkával u paty brankoviště. Brankář Dukly byl ale i tentokrát úspěšnější.

32:25
    Vyloučení v týmu HC Dukla Jihlava (Brož – 2 min., příliš mnoho hráčů).

32:03
    Závar před Šťastným končí zakázaným uvolněním Jihlavy.

31:45

31:10
    Haš posouvá puk na Hanuše, který ostře pálí přízemní střelou. Ta ale najde pouze nastavené Šťastného betony.

30:15
    Hosté vyhazují kotouč ven a Škorpík odhodlaně vyráží ze svého brankoviště dobrých pár metrů, aby puk tečoval na některou ze spřátelených hokejek.

30:14
    Druhá velká šance pro domácí Spartu.

29:43
    Vyloučení v týmu HC Dukla Jihlava (Havelka – 2 min., podražení).

28:26
    Střela domácího Šišoláka byla nyní pro Šťastného velmi špatně čitelná. Hostující brankář neměl tentokrát kotouč zcela pod kontrolou.

27:01
    TOMÁŠI VALOVI se podařilo ubruslit dorážejícímu sparťanovi a zakončit ukázkovým golfákem do prostoru mezi Škorpíkovým ramenem a boční tyčí brankové konstrukce: Asistence: Lukáš Jindra, Josef Vrátný.

25:44
    Kropáček se pokusil prošťochnout puk mezi beton a pravou boční tyčku. Jeho úsilí ale bylo marné, Šťastný nepovolil.

24:25
    Boj o střední pásmo vyhrávají hosté. Jindra pálí zpoza modré čáry přímo na nastavenou Škorpíkovu vyrážečku.

23:16
    Nacházel inkasuje dlouhou přihrávku přes střední pásmo, na záda mu ale dýchá jeden z protihráčů.

22:21
    Domácí se nyní pokouší osvobodit, ale Musil pálí zpět před Škorpíka. Do trajektorie jeho střely je vložena hokejka jednoho z hráčů a puk končí mimo nebezpečnou zónu.

21:28
    Domácí nyní operují před dukelským brankářem. Sparta si vytváří dobrý tlak.

20:40
    Bránící Kadleček končí přiražen k mantinelu a domácí mohou bez dalších komplikací pokračovat před Šťastného.

20:23
    Úvodní buly druhé třetiny opět v režii domácích, rozhodčí ale zakrátko hru přerušují pro uvolněnou branku.

20:01

V první třetině zápasu jsme gól neviděli a vyloženě gólových šancí bylo také pomálu. Ke vstřelení úvodní branky měli podstatně blíž domácí, kteří se kromě několika šikovných pokusů o zakončení dostali do početní výhody během vyloučení hostujícího Havelky. Dukla ale kotouč několikrát vyhodila a i díky tomu se dvouminutová přesilovka podstatně zkrátila. Souboj desátého proti prvnímu zatím přináší aktivní bruslivý hokej a sparťané drží s favority krok. Co oba soupeři předvedou v prostředním dějství?

20:00

19:25
    Škorpík odkrývá pravou boční tyčku, za kterou se ukrývá jeden z hráčů Dukly. Sparťanský gólman se ale stačí včas přemístit.

19:04
    Poslední minuta první třetiny.

18:26
    Kropáček chtěl dlouhým pasem přenechat puk jednomu ze svých spoluhráčů, černá pryž ale mine jakýkoliv cíl a končí až kdesi u mantinelu.

17:22
    Vhazování před Škorpíkem vyhrávají hosté, Sparta je ale okamžitě vyhání zpátky před vlastního brankáře.

16:44
    Hanuš se dostává až před Šťastného, dotírající protihráč jej ale nenechává vystřelit a asistent sparťanského kapitána končí ostře sražen na zadní mantinel.

15:39
    Dukelská rozehrávka je mařena dorážející Spartou, která z prostoru před Šťastným nemíní jen tak snadno vycouvat.

14:46

14:20
    Zbývá necelá půlminuta početní výhody Sparty a Dukla kupuje cenné vteřiny dalším vyhozením.

13:53
    Hosté na okamžik vyhodili ze třetiny ven, ale nebezpečný kotouč je hned zase zpátky. Šťastný si připisuje další úspěšný zákrok.

13:03
    Šišolák se připravuje ke střele, Šťastný ale s přehledem pokrývá celý prostor brankoviště a sparťan tak nedostává příliš na výběr.

12:46
    Vyloučení v týmu HC Dukla Jihlava (Havelka – 2 min., krosček).

12:18
    Přízemní střela domácího Hanuše končí mezi připravenými betony jihlavského brankáře.

11:45
    Vhazování po levé Šťastného ruce vyhrávají hosté a Havelka okamžitě nahazuje kotouč na mantinel.

11:14
    Brož se žene do předbrankového prostoru Sparty, kde ale končí sražen mezi dvěma dojíždějícími sparťany.

10:11
    Na ledové ploše je k vidění aktivní hokej, ale gólovek je prozatím jako šafránu. Ani jeden z týmů se nedokáže po delší dobu udržet ve vlastní útočné třetině a zahrozit.

09:26
    Dolování puku u bočního mantinelu nakonec vyhrávají domácí a opět se ženou před Šťastného. K žádné větší akci ale nedochází, kotouč končí až za brankovištěm.

08:47
    Havelka nahazuje na zadní mantinel a kotouč je opět ve sparťanské třetině.

07:42
    Vorobjev zakládá nový útok Sparty zpoza Škorpíkovy svatyně, celá akce ale končí pískaným ofsajdem.

07:08
    Kropáček sráží Kristu k zemi ostrým bodyčekem.

06:09
    Dukla má momentálně poněkud problém prorazit skrz sparťanskou defenzivu před Škorpíka. Sparta ji k velkým šancím nepouští.

05:37
    Kropáček připravil o kotouč hostujícího Filipa a přihrál dopředu na dojíždějícího Šišoláka, jeho projektil ale tentokrát skončil v lapačce připraveného brankáře.

04:47
    I vhazování před Šťastným vyhrávají domácí, kteří se snaží udržet puk ve třetině. Dukla se ale snaží prokousat středním pásmem seč může a nakonec se jí to i na malý okamžik daří.

03:40
    Buly po pravé Škorpíkově ruce vyhrávají domácí a Švarc se okamžitě žene do samostatného úniku. Z prostoru mezikruží pohotově střílí, ale horní polovinu brankoviště mine.

03:27
    Hostující Jindra tečuje přihrávku jednoho ze sparťanů a puk letí ze třetiny ven.

02:35
    Flídr se pokusil zavěsit do horního pravého růžku jihlavského gólmana Šťastného, ale bez úspěchu.

01:34
    Slabý ubrusluje s pukem na hokejce podél bočního mantinelu a následně krouží kolem Škorpíka. Bekhendové zakončení se mu ale nedaří.

00:51
    Šišolák se pokouší rozehrát od modré, končí ale sražen na mantinel jedním z bránících protihráčů.

00:06
    Úvodní buly vyhrávají hosté, kteří okamžitě vyhazují před Škorpíka.

00:01

Úvodní pozdrav zpoza modrých čar a zápas může začít.

Sparta doma, její oslabení a přesilovky
    V pořadí desátí sparťané jsou na svém vlastním ledě nejméně úspěšným týmem. Bilance z šestnáctí utkání se přiklání na stranu výher, kterých je devět. K tomu ovšem přičtěte šest porážek. Jedna výhra po prodloužení na tom už příliš nemění.

Starší dorost Sparty je hned za Jihlavou druhým největším beránkem oproti takovému Liberci, který má zhruba dvojnásobek trestných minut. Ani využití přesilových her není u dorostenců z pražských Holešovic nikterak slavné, je ale podstatně lepší než to v případě Jihlavy.

Jihlava venku, její oslabení a přesilovky
    Jihlava vstoupila do nadstavbové části z pozice lídra tabulky skupiny Východ a nyní je také favoritem skupiny A. Přední místa, ale i tabulka celkově, jsou od sebe oddělena velice těsně. Například druhý Chomutov ztrácí na armádní celek pouhý bod.

Co je dobré vědět, Jihlavě se venku nedaří tolik co na domácím ledě. Ze sedmnácti venkovních zápasů vyhrála osmkrát a čtyřikrát až po prodloužení. Porážku okusila čtyřikrát a jednou brala pouze bonusový bod po neúspěšné nadstavbě pěti minut.

Oslabení jihlavských starších dorostenců nejsou kdovíjak úspěšná, často inkasují. Není ale snadné je zfaulovat, součet trestných minut je u nich nejnižší v celé skupině. Co se přesilových her týče, tam jsou v rámci "Áčka" úplně nejslabší.

Herní systém soutěže
    Do druhé "nadstavbové" části postoupila družstva ze skupiny "A", která se po základních čtyřiadvaceti soutěžních utkáních umístila na prvním až čtvrtém místě tabulky ve všech oblastech – tedy zápas, sever a východ. Tyto týmy se mezi sebou v rámci nadstavby utkají každý s každým dvoukolově, což v součtu znamená dalších 16 zápasů. Všechna družstva ze skupiny "A" pak automaticky postupují do play-off, výsledky z této a předešlé části jim ale mohou zaručit lepší výchozí pozici.