Finsko – Česko 4:2 (kon.)
Finsko
4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Česko
Čtvrtek 27.07.2017, 12:00 • WKK Sport Center, Vratislav, Polsko • Světové hry 2022

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Příjemné čtvrteční poledne. Dnešním dnem se florbal dočkává jednoho velkého milníku. Tento sport byl totiž zařazen do programu Světových her v polské Vratislavi, čímž udělal důležitý a velký krok k tomu, aby se jednou stal součástí i olympijských her.

V Polsku se představí šest družstev, mezi kterými nebude chybět ani Česká republika, kterou na úvod turnaje čekají mistři světa z Finska.

Finové se na Světové hry kvalifikovali coby úřadující mistr z loňského světového šampionátu v lotyšské Rize. Český tým se do Polska dostal nejen díky konečnému čtvrtému místu z mistrovství světa, ale také jako nejlépe umístěný tým na MS ze sousedů Polska.

Na Světových hrách se bude hrát s trošku odlišnými pravidly, než na jaké jsou jsou florbaloví fanoušci zvyklí. Místo dvaceti minut čistého času se bude hrát pouze patnáct na jednu třetinu a každý národní tým mohl do Polska vzít pouze čtrnáct hráčů – dvanáct do pole a duo golménů, než obvyklých dvacet.

Duel s Finskem bude hodně prestižní i pro nového kouče národního týmu Petriho Ketunena, pro něhož to bude vůbec první start na lavičce národního týmu a hned se postaví proti svým krajanům.

Finsko: Luukonen (Strandberg) – Vaananen, Kivilehto, Lamminen, Savonen, Stenfors – Kotilainen, Piha, Kohonen – Salin, Salo, Johansson. Trenér: Nykky Petteri.

Česko: Bauer (Michajlovič) – Němeček, Veltšmíd, Suchánek, Garčar – Šebek, Jendrišák (C), Beneš – D´ža, Tomašík, Valeš – Curney, Gruber. Trenér: Petri Kettunen.

Rozhodčí: Martins Larinovs, Martins Gross (Lotyšsko).

00:01

00:27
    Česko právě vstřelilo branku!
    Tak to je úvod snů pro českou reprezentaci! Beneš dostal míček za branku. Nijak se nerozpakoval, uviděl před brankou DANIELA ŠEBKA, který střelou z voleje otevírá skóre dnešního zápasu. Asistence: Marek Beneš.

01:06
    Češi přežili protiútok Finů a nadále drží míček na svých holích.

01:53
    Kombinace českých florbalistů nadále trvá a drží ho stále na vlastní polovině. Krom úvodní rychlé akce se hraje hodně trpělivě.

02:41
    Až nyní se dostali Finové ke střele. Johansson se otočil kolem Garčara. Bauer však zasahovat nemusel.

03:07
    Na tahu už jsou zase Češi a Šebek si vybojoval standardní situaci z nadějné pozice.

03:15
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Jenomže rozehrávka národnímu týmu hrubě nevyšla a PETER KOTILAINEN se ujal míčku a z úniku prostřelil Bauera.Bez asistence.

03:41
    Garčar se pustil do p střetu s Lamminenem a oba musí uklidňovat lotyšští rozhodčí.

04:28
    Finsku se podařilo otočit vývoj skóre. Radost Seveřanů ale měla jepičí život, protože rozhodčí ihned rozpažili a branku neuznali kvůli zásahu vysokou holí.

05:38
    Tomašík s Valešem se pokusil o kombinaci přes střed hřiště, ale finská obrana si míček před vlastním brankovištěm vzala zpět.

06:30
    Na druhé straně dopadli Salo s Lamminenem.

07:00
    Tohle vypadalo nebezpečně. Finové šli do brejku tři na jednoho. Bauerovi pomohl Šebek v pozici beka, který také dokázal zablokovat finskou střelu.

08:12
    Druhá česká formace držela míček na půdě Finů, ale Valeš nedokázal zpracovat míček a tak mohou hrát Finové.

09:07
    Obrovská příležitost pro český tým dostat se zpět do vedení. Salin na středu hřiště fauloval Šebka a dostává dvě minuty za nedovolené vrážení.

09:25
    Také Češi už vědí, jaké to je dát neuznaný gól. Sice dostali míček za brankovou čáru, ale podle rozhodčích si Suchánek těsně před tím pomohl sekáním.

10:12
    Finové se navíc drží na míčku a nepouští soupeře opět před svou branku.

10:43
    Tomašík se pokusil o skrytou střelu tahem, přes blok čtyř finských hráčů ale neměl moc šancí na úspěch.

11:07
    Finsko je kompletní.

11:18
    Tomašík dobře napadal a zvolil rychlou koncovku. Netrefil však vůbec finskou branku.

11:48
    Dóža zadovkou hledal Curneyho. Byla z toho pouze zblokovaná střela. Nicméně je tu další standardní situace pro český tým.

12:02
    Tentokrát z toho nevznikl finský gól. Češi jsou ale s míčkem v rohu.

12:29
    Johansson obral u mantinelu Němečka. Český bek se ale stihl vrátit a dokázal soupeři zmařit jeho střelu.

13:22
    Chytrý pokus Pihy přihrávkou z otočky a před branku. Před Baureme ale nebyl žádný z jeho spoluhráčů.

13:40
    Je tu druhá přesilová hra pro Česko. Kivilehto je vyloučen za bránění ve hře.

14:01
    Poslední minutu úvodní části začnou ale Čeští reprezentanti za svou brankou.

14:40
    Jendrišák se pokouší ještě něco vymyslet za finskou brankou.

14:58
    V posledních vteřinách přišla ještě střela kapitána českého týmu. Jendrišákův pokus však skončil zablokován.

15:00

Bleskový nástup měli čeští reprezentanti, kteří se z první akce dostali do vedení. O tři minuty později ale školácky nezvládli standardní situaci a přišlo vyrovnání. Po první periodě je tedy stav 1:1.

15:01

15:20
    Tomašík s Jendrišákem dlouho operovali na velkém brankovišti. Skákavý balónek ale nedokázali dostat za brankovou čáru.

15:40
    Finové přežili i druhou přesilovku v dnešním zápase.

16:40
    Po početní výhodě se dostává na plochu variabilní pětice a na hřišti je i třetí útočná formace.

17:44
    Finové teď s českým týmem hrají dlouhou vyčkávanou a nikam nespěchají.

18:14
    Za brankou hraje s míčkem ale Tomašík.

18:30
    Garčar si zběhl z pozice beka na brankoviště a dostal se ke střele. Luukonen však zasahovat nemusel.

19:29
    Beneš výborně napadal a na ose hřiště našel Šebka, který tentokrát již prověřil Luukonena. Střela však pouze doprostřed branky.

20:04
    Tentokrát už je z toho gól. RADEK VALEŠ se dokázal zorientovat za brankou, kde vzal míček a rychle ho zasunul za dezorientovaného Luukonena. Asistence: Patrik Suchánek.

20:50
    S Finy inkasovaný gól vůbec nic neděla a v poklidu kombinují na vlastní polovině.

21:21
    Nejzkušenější finský hráč neudržel nervy a sekl do soupeře. Finové tak budou postrádat Kohonena a budou potřetí hrát v oslabení.

21:59
    Valeš v rohu ale ztratil míček a Finové budou moci hrát.

22:05
    Byla z toho nakonec rychlá střela Strenforse, která ale skončila mimo.

22:21
    Polovina z trestu je pryč a Češi se teprve teď usazují před brankou Finů.

23:10
    Tomašík opět zkoušel skrytou střelu tahem, ani tentokrát ale úspěšný nebyl.

23:21
    Kohonen se vrací na hřiště. Český tým nedokázal využít ani třetí přesilovou hru.

23:52
    Bauer musel po dlouhé době zasahovat. Byl to však spíš rutinní zákrok.

24:40
    Němeček vyslal po mantinelu Šebka, který si u mantinelu vynutil přestupek soupeře a Češi mohou zklidnit rozehrávku.

24:57
    Stejně jako v první třetině tak i nyní přibližně po třech minutách přichází finské vyrovnaní. Bauer si s vypětím všech sil dokázal poradit s Kohonenem, ale k odraženému míčku se dostal ještě PETER KOTILAINEN, který bekhendem poslal balónek do odkryté branky. Asistence: Mika Kohonen.

26:04
    Beneš se pokusil o individuální akci a dostal se do rohu, kde si však pomohl faulem.

27:12
    Češi dlouho drželi míček a vyzkoušeli si jeho delší držení. Nakonec z toho byla šance Finů, která nakonec skončila až na břevně.

28:24
    Tentokrát jsou na tahu Finové, jež opět nikam nespěchají a pokouší se o hru nervů s českým výběrem.

29:01
    Poslední minuta prostřední periody.

29:32
    Ani jeden z týmů nechce inkasovat před zazněním sirény a podle toho vypadá i hra, kdy se hlavně vyčkává na konec části.

30:00

I po třiceti minutách hry je stav stále vyrovnaný. Stejně jako v první třetině se i teď Češi dostali do vedení, jenomže i napodruhé o vedení přišli po třech minutách, kdy se podruhé prosadil Kotilainen. Závěrečná část dnešního zápasu začne v 13:04.

30:01

31:00
    Úvod závěrečné části je hodně opatrný. Finové jsou na míčku a nechtějí moc co vymýšlet.

31:50
    Češi si ještě neosahali míček ve třetí třetině.

32:30
    Až nyní se český výběr se dostal na útočnou polovinu. Ne však na dlouho. Hvizd rozhodčího je připravuje znovu o míček.

32:50
    Garčar měl na holi vedoucí gól. Míček však nepřešel přes brankovou čáru. Luukonen měl hodně štěstí, když lovil míček na lajně.

33:36
    Nebezpečný Valešův bekhend, který ale nezamířil mezi tři tyče.

34:49
    Bauer se dostal na hranici brankoviště a perfektně vykryl střelu Sala, poté ještě dostal sekyru od soupeře a Češi budou mít míček.

35:36
    Velký zámek Finů. Seveřané se ale nedokázali dostat ke střele.

36:18
    Finové zachytili český pokus o brejk a dvěma přihrávkami se dostali do přečíslení. Savonen od manitnelu našel JANNEHO LAMMINENA, který z první prostřelil Bauera, jenž se nestihl přemístit. Asistence: Krister Savonen.

37:21
    Bohužel pro český tým teď hraje reprezentace do plných a Finové vyčkávají na další brejk.

38:31
    Dóža si vynutil útočný faul v rohu soupeře.

38:44
    Bylo z toho ale nakonec finské přečíslení, které musel řešit Bauer až na brankové čáře.

39:56
    Češi zvyšují tlak na rozehrávku soupeře. Míček se jim ale nedaří získat a jsou z toho spíše drobné fauly na české straně.

40:32
    Jendrišák v tutové šanci nedokázal prostřeli Luukonena. Český centr první formace byl sám na velkém brankovišti, ale střelu namířil pouze do finského brankáře.

41:31
    Johansson teď nadvakrát potrápil českou obranu. Ta ho ale naštěstí včas zpacifikovala.

42:11
    Česko se dopouští dalšího útočného faulu. Čas rychle ubíhá národmímu týmu.

42:54
    Dvě minuty do konce základní hrací doby a Petri Kettunen si bere oddechový čas.

43:01
    Bauer zůstává na střídačce. Český tým hraje se šesti hráči v poli.

43:42
    Beneš na hranici brankoviště dokázal zakončit. Jeho střela mířila ale vysoko nad.

44:17
    Češi jsou vyhnáni na vlastní polovinu.

44:31
    Veltšmídův pokus vyráží Luukonen hlavou.

44:47
    Je rozhodnuto. MIKA KOHONEN trefuje, ač tísněný, prázdnou branku a rozhoduje o výhře Finů. Asistence: Jussi Piha.

Český národní tým na úvodním vystoupení Světových her prohrává s Finskem 2:4. Dvakrát dokázal vést nad úřadujícími mistry světa, ale v jeho neprospěch rozhodly hlavně tři neproměněné přesilové hry a k tomu i závěrečná hra bez brankáře a k tomu také jednoduchost v potrestání chyb ze strany Finů. Český tým čeká ještě druhý duel v základní skupině, kdy se zítra utká s Finy. (13:31:06)

Ondřej Jícha

Branky a nahrávky: 4. Kotilainen, 25. Kotilainen (Kohonen), 37. Lamminen (Savonen), 45. Kohonen (Piha) – 1. Šebek (Beneš), 21. Valeš (Suchánek)

Česko: Bauer (Michajlovič) – Němeček, Veltšmíd, Suchánek, Garčar – Šebek, Jendrišák (C), Beneš – Dóža, Tomašík, Valeš – Curney, Gruber. Trenér: Petri Kettunen.

Rozhodčí: Martins Larinovs, Martins Gross (Lotyšsko)