Slovensko – Francie | 4:0 (kon.) |
Kazachstán – Slovinsko | 3:5 (kon.) | | | Itálie – Velká Británie | 3:4 (kon.) |
Japonsko – Rumunsko | 3:2 (po pr.) | | | Estonsko – Chorvatsko | 5:1 (kon.) | | | Litva – Ukrajina | 5:4 (po pr.) |
konec
Kazachstán
3:5
(2:2, 1:2, 0:1)
Slovinsko
Petr Sumbal
Branky a nahrávky:
7. Petuchov, 11. Grenc (Metalnikov), 39. Asetov (Petuchov) – 6. Verlič (Urbas, Goličič), 16. Urbas (Verlič, Goličič), 28. Verlič (Magovać, Sabolič), 38. Ž. Pance (Ograjenšek), 54. Verlič
Rozhodčí: Dipietro, Ingram – Nemeth, Soos
Diváci:
Neproměněná penalta:
Kazachstán:
H. Karlsson (Malgin) – Dallman (A), M. Semjonov, Lakiza, Metalnikov, Polochov, Orechov, Ibrajbekov – R. Starčenko (C), Rymarev, Kučin – Michajlis, Jevdokimov, Grenc – Sagadejev, Akolzin, Markelov – Gurkov, Volkov, Asetov – Petuchov.
Náhradníci:
Trenér:
Slovinsko: Krošelj (Stojanović) – Magovać, Gregorc, Podlipnik, Kovačevič, Pavlin, Kranjc (A) – Drozg, Tičar (A), Sabolič – Verlič, Urbas (C), Goličič – Kuralt, Mušič, Ograjenšek – Bašič, Ž. Pance, Hebar – Ropret.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Slovinsko: Krošelj (Stojanović) – Magovać, Gregorc, Podlipnik, Kovačevič, Pavlin, Kranjc (A) – Drozg, Tičar (A), Sabolič – Verlič, Urbas (C), Goličič – Kuralt, Mušič, Ograjenšek – Bašič, Ž. Pance, Hebar – Ropret.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Dipietro, Ingram – Nemeth, Soos
Diváci:
Kazachstán: Alichan Asetov
Slovinsko: Miha Verlič
Vyloučení v týmu Slovinsko (Robert Sabolič – 2 min., hrubost).
Tak přeci jen je tu hattrick MIHY VERLIČE! Slovinský útočník si tuto branku vypracoval úplně sám. Na obranné modré čáře sebral puk Starčenkovi a pak už si to úplně sám pelášil na branku Kazachstánu. Karlssona překonal přesnou a prudkou střelou nad vyrážečku. Bez asistence.
Tak už je to zase jen o gól, Kazaši rychle reagují a snižují na 3:4. ALICHAN ASETOV to nejprve zkusil klasicky forhendem, ale tato střela byla zablokovaná. Napodruhé tak vyzkoušel svůj bekhend a to už střelou na lapačku do horního růžku Krošelje překonal. Asistence: Jegor Petuchov.
Poprvé v tomto utkání veden jeden z týmů o dvě branky a jsou to Slovinci! Od modré čáry napřáhl ke střele ŽIGA PANCE a překonal Karlssona přesnou střelou nad beton a pod vyrážečku. Karlsson to měl o to těžší, že toho moc neviděl. Asistence: Ken Ograjenšek.
Vyloučení v týmu Slovinsko (Rok Tičar – 2 min., nafilmovaný pád nebo přehrávání).
Slovinci velmi rychle využívají přesilovku a jdou dnes podruhé do vedení! A podruhé v zápase se prosadil útočník MIHA VERLIČ. Dokázal si zjednat prostor před brankou a pak velmi šikovně tečoval kotouč za záda Karlssona. Asistence: Aleksandar Magovać, Robert Sabolič.
Je znovu vyrovnáno, 2:2! Slovinci se opět prosazují z velmi pohledné akce. Verlič si počkal na najíždějícího JANA URBASE, předložil mu puk mezi kruhy a kapitán Slovinců přesnou střelou dokázal překonat Karlssona. Asistence: Miha Verlič, Boštjan Goličič.
Utkání plné šancí pokračuje! Kazachstán právě jednu svou proměňuje a dostává se do vedení 2:1. Byla to trochu šťastná branka. DMITRIJ GRENC vypálil z mezikruží a nejspíš i díky teče Gregorce kotouč skončil v Krošeljově brance. Asistence: Leonid Metalnikov.
Slovincům vydrželo jejich vedení jen malou chvíli a už je zase srovnáno. Kazachstánu se vyplatil velký důraz na brankovišti. JEGOR PETUCHOV zpoza branky chtěl zasunout kotouč za brankovou čáru. Krošelj napoprvé puk zastavil lapačkou, ale ještě neměl kotouč pod kontrolou a Petuchov ho dokázal došťourat za čáru. Bez asistence.
Slovinci přežili několik velkých šancí Kazachstánu v oslabení a nyní se radují z vedoucí branky zápasu! Vše se zrodilo z rychlého protiútoku. Urbas našel MIHU VERLIČE a ten se už nemohl mýlit, měl před sebou prázdnou branku. Asistence: Jan Urbas, Boštjan Goličič.
Kazachstán: H. Karlsson (Malgin) – Dallman (A), M. Semjonov, Lakiza, Metalnikov, Polochov, Orechov, Ibrajbekov – R. Starčenko (C), Rymarev, Kučin – Michajlis, Jevdokimov, Grenc – Sagadejev, Akolzin, Markelov – Gurkov, Volkov, Asetov.
Slovinsko: Krošelj (Stojanović) – Magovać, Gregorc, Podlipnik, Kovačevič, Pavlin, Kranjc (A) – Drozg, Tičar (A), Sabolič – Verlič, Urbas (C), Goličič – Kuralt, Mušič, Ograjenšek – Bašič, Ž. Pance, Hebar – Ropret.
Rozhodčí: Dipietro, Ingram – Nemeth, Soos.
Slovinsko s Kazachstánem se utkali na mistrovství světa jen dvakrát a naposledy v roce 2009. Obě mistrovské utkání vyhrál Kazachstán. Na Nagano Cupu v roce 2010 zvítězilo Slovinsko. Poté spolu ještě tyto dva týmy odehrály tři přáteláky, dva z nich vyhrálo Slovinsko.
Slovinsko je zavedenou zemí na hokejové mapě, samostatnou reprezentací je od rozpadu Jugoslávie v roce 1992. A z balkánských zemí je jasně nejúspěšnější. Slovinci se docela úspěšně měří se zeměmi s mnohem větší hráčskou základnou, tisícovka registrovaných hráčů je opravdu hodně málo. Domácí nejvyšší soutěž v podstatě ani neexistuje. Nejlepší slovinské týmy hrají Alpskou ligu nebo EBEL ligu a slovinskou ligu zase hrají kuby z Chorvatska nebo Srbska. Nejlepším slovinským klubem je HDD Telemach Olimpija Ljubljana, který už má ve své historii ve sbírce 15 mistrovských titulů. Slovinskou ligu ale už moc nehraje, účastní se jiných mezinárodních soutěží, EBEL, či Alpské ligy. Brankářskou jedničkou reprezentace je Gašper Krošelj, který působí v dánské lize. V poslední době mění hodně klubů, za posledních sedm sezón jich vystřídal osm. V obraně je hlavním pilířem Blař Gregorc, dobře známý hokejista z Moutfieldu HK. Je to jediný obránce v nominaci, který hraje lepší ligu než EBEL. V útoku je při neúčasti Anžeho Kopitara hlavní hvězdou Robert Sabolič. Toho si český fanoušek samozřejmě pamatuje z pražské Sparty. Působil také ve Švédsku a v současné době hraje za Torpedo Nižnij Novgorod v KHL.
Slovinsko je zatím na tomto turnaji velkým zklamáním, už nyní je skoro jasné, že se zpět do elitní skupiny nevrátí, se třemi body je totiž předposlední. První dvě utkání Slovinci nezvládli, nejprve prohráli s Velkou Británií 1:3 a poté s Polskem 2:4. Náladu si pak zpravili vítězstvím 4:1 nad Maďarskem.
Posledních 5 let na MS:
2013, elitní skupina: 0-0-2-5 12:27, 2 b., 16. místo – sestup do I. A divize
2014, I. A divize: 4-0-0-1 15:6, 12 b., 1. místo – postup do elitní skupiny
2015, elitní skupina: 1-0-0-6 9:22, 3 b., 16. místo – sestup do I. A divize
2016, I. A divize: 4-0-0-1 18:8, 12 b., 1. místo – postup do elitní skupiny
2017, elitní skupina: 0-0-1-6 13:36, 1 b., 15. místo – sestup do I. A divize
Kazachstán je na hokejové mapě zavedenou zemí, po rozpadu Sovětského svazu se Kazachstán postupně etabloval jako země, která se čas od času objeví v elitní divizi MS, ale většinou zase sestoupí. Aktuálně je tedy součástí IA divize a bude tedy znovu usilovat o postup mezi elitu. V Kazachstánu je 13 profesionálních hokejových klubů, jednoznačně nejúspěšnějším z nich je Barys Astana, který působí v KHL už od jejího vzniku. Barys jen jednou postoupil do druhého kola play-off, letos ve vyřazovacích bojí vůbec nebyl. Dalších deset klubů se pere v nejvyšší kazašské lize, jejíž nejlepším týmem je Arlan Chokkej Klub, úroveň ligy je ale slabá. Kazašská reprezentace se v brance opírá o jedničku Barysu Henrika Karlssona, Švéda, který před letošní sezónou přijal občanství Kazachstánu a má zkušenosti i z NHL. Opory z obrany i útoku jsou také z Barysu Astana. Kevin Dallman je rodily Kanaďan, který Kazachstán reprezentuje od sezóny 2012/13. V útoku je to Roman Starčenko, tentokrát už rodilý Kazach a dlouholetý reprezentant.
První utkání na turnaji Kazachstán zvládl, když potvrdil roli favorita proti Maďarsku, které porazil 3:0. Poté Kazaši porazili vysoko 6:1 Velkou Británii, ale pak narazili a prohráli 0:3 s Itálií.
Posledních 5 let na MS:
2013, I. A divize: 4-0-0-1 18:6, 12 b., 1. místo – postup do elitní divize
2014, elitní divize: 0-0-2-5 16:32, 2 b., 16. místo – sestup do I. A divize
2015, I. A divize: 5-0-0-0 23:6, 15 b., 1. místo – postup do elitní divize
2016, elitní divize: 0-0-1-6 15:28, 1 b., 16. místo – sestup do I. A divize
2017, I. A divize: 3-1-0-1 13:10, 11 b., 3. místo