Francie – Austrálie | 2:1 (kon.) | | | Argentina – Island | 1:1 (kon.) | | | Peru – Dánsko | 0:1 (kon.) |
Chorvatsko – Nigérie | 2:0 (kon.) |
Chrudim – Nymburk | 10:0 (kon.) | | | Litoměřicko – Převýšov | 1:1 (5:4 po pen.) | | | Ústí n. O. – Benátky n. J. | 2:2 (5:3 po pen.) |
Val. Meziříčí – HFK Olomouc | 0:3 (kon.) | | | Rýmařov – Zlínsko | 4:3 (kon.) |
Valladolid – Numancia | 1:1 (kon.) |
Trnava – Brno | 0:0 (kon.) |
konec
Chorvatsko
2:0
(1:0)
Nigérie
Vít Schück
Branky:
32. Etebo (vla.), 71. Modrić (pen.)
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 2:2. Střely mimo: 7:5. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 20:16.
Rozhodčí: Sandro Ricci – Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (vš. BRA)
Diváci:
Karty: 30. Rakitić (CRO), 89. Brozović (CRO) – 70. Troost-Ekong (NIG)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 53 % : 47 %.
Střely na branku: 2:2. Střely mimo: 7:5. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 20:16.
Chorvatsko:
Subašić – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinić – Rakitić, Modrić (C) – Rebić (78. Kovačić), Kramarić (60. Brozović), Perišić – Mandžukić (86. Pjaca).
Náhradníci: Livaković, L. Kalinić – Ćorluka, Kovačić, Brozović, Jedvaj, Bradarić, Ćaleta-Car, N. Kalinić, Badelj, Pjaca, Pivarić.
Trenér:
Nigérie: Uzoho – S. Abdullahi, Troost-Ekong, Balogun, Idowu – Ndidi, Etebo – Moses, Obi Mikel (C) (88. Nwankwo), Iwobi (62. Musa) – Ighalo (72. Iheanacho).
Náhradníci: Ezenwa, Akpeyi – Echiejile, Musa, Nwankwo, Iheanacho, Obi, Onazi, Ogu, Awaziem, Ebuehi, Omeruo.
Trenér:
Náhradníci: Livaković, L. Kalinić – Ćorluka, Kovačić, Brozović, Jedvaj, Bradarić, Ćaleta-Car, N. Kalinić, Badelj, Pjaca, Pivarić.
Trenér:
Nigérie: Uzoho – S. Abdullahi, Troost-Ekong, Balogun, Idowu – Ndidi, Etebo – Moses, Obi Mikel (C) (88. Nwankwo), Iwobi (62. Musa) – Ighalo (72. Iheanacho).
Náhradníci: Ezenwa, Akpeyi – Echiejile, Musa, Nwankwo, Iheanacho, Obi, Onazi, Ogu, Awaziem, Ebuehi, Omeruo.
Trenér:
Rozhodčí: Sandro Ricci – Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (vš. BRA)
Diváci:
Střely na branku: 2:2. Střely mimo: 7:5. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 20:16.
Úvod prvního poločasu se nevyvedl ani z jedné strany. Chorvati měli sice více balon u nohou, ale až do vápna se prakticky nemohli dostat. První nebezpečná akce přišla až ve čtrnácté minutě, kdy pálil Ivan Perišić těsně nad. Po půlhodině hry rozehrával rohový kop Luka Modrić, na přední tyči tečoval balon Mandžukić a po prudké hlavičce si srazil míč do vlastní sítě Oghenekaro Etebo.
Ve druhém poločase se hra otevřela, ale ofenzivní výpady nepřibývaly. V sedmdesáté minutě ale po rozehrávce rohového kopu fauloval William Troost-Ekong Maria Mandžukiće. Nařízenou penaltu následně s přehledem proměnil Luka Modrić prudkou ránou do levého dolního rohu. V závěru se ještě snažili Nigerijci vykřesat naději aktivní hrou snížení, ale Victor Moses sám na všechno nestačil. Nastavený čas už patřil znovu Chorvatům, kteří ale z kopačky Kovačiće již třetí branky nepřidali.
Jako správný kapitán vzal důležitou chvíli na sebe LUKA MODRIĆ. Proti devatenáctiletému brankáři na nic nečekal, prudkou ránu umístil po trávníku k levé tyči. Francis Uzoho skákal k opačné tyči a Chorvatsko vede už o dva branky!
Úvod prvního poločasu se nevyvedl ani z jedné strany. Chorvati měli sice více balon u nohou, ale až do vápna se prakticky nemohli dostat. První nebezpečná akce přišla až ve čtrnácté minutě, kdy pálil Ivan Perišić těsně nad. Po půlhodině hry rozehrával rohový kop Luka Modrić, na přední tyči tečoval balon Mandžukić a po prudké hlavičce si srazil míč do vlastní sítě Oghenekaro Etebo. Po vstřelené brance se hra uvolnila, ale k dalšímu pokusu mezi tři tyče už nedošlo. Zajímavou hlavičkou se prezentoval ještě po nabídce Rakitiće Kramarić, ale ani útočník Frankfurtu nebyl přesný.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.
Po zblokované střele Perišiće rozehrávli Chorvati rohový kop. Toho se ujal Modrić, pasem do vápna našel Madžukiće, který prodloužil balon na zadní tyč, kde si prudkou hlavičku srazil do vlastní sítě OGHENEKARO ETEBO.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.
Na druhé straně Nigerijci překvapili postem brankáře. Místo zkušeného Ikechukwa Ezenwy se postaví mezi tři tyče teprve devatenáctiletý mladík chytající za rezervu španělské La Coruni Francis Uhozo. O něco speciálnější utkání to bude pro útočníka Odiona Ighala, který dnes slaví své 29. narozeniny.
Chorvatsko: Subašić – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinić – Rakitić, Modrić (C) – Rebić, Kramarić, Perišić – Mandžukić.
Náhradníci: Livaković, L. Kalinić – Ćorluka, Kovačić, Brozović, Jedvaj, Bradarić, Ćaleta-Car, N. Kalinić, Badelj, Pjaca, Pivarić.
Nigérie: Uzoho – S. Abdullahi, Troost-Ekong, Balogun, Idowu – Ndidi, Etebo – Moses, Obi Mikel (C), Iwobi – Ighalo.
Náhradníci: Ezenwa, Akpeyi – Echiejile, Musa, Nwankwo, Iheanacho, Obi, Onazi, Ogu, Awaziem, Ebuehi, Omeruo.
Rozhodčí: Sandro Ricci – Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (vš. BRA).
Zápas Chorvatska s Nigérií bude řídit v roli hlavního rozhodčího třiačtyřicetiletý Brazilec Sandro Ricci. Na čárách mu budou pomáhat krajané Emerson De Carvalho a Marcelo Van Gasse. Čtvrtým rozhodčím je pak Antonio Mateu Lahoz ze Španělska.
Skupina D je považována také za skupinu smrti. Papírovými favority na postup do play-off z prvního místa jsou obhájci stříbra Argentinci. Ani parta kolem Lionela Messiho však nemá nic jisté, i další tři týmy ve skupině jsou velmi kvalitní. Právě dnešní duel Chorvatska s Nigérií by měl být soubojem o druhou příčku, ale bez boje se rozhodně nevzdají ani houževnatí Islanďané, kteří překvapili už před dvěma lety na evropském šampionátu.
Program skupiny
16.6.
Argentina – Island
Chorvatsko – Nigérie
21.6.
Argentina – Chorvatsko
22.6.
Nigérie – Island
26.6.
Nigérie – Argentina
Island – Chorvatsko
Zkušený čtyřiašedesátiletý Němec Gernot Rohr vede reprezentaci Nigérie od roku 2016. Sám začínal svou aktivní kariéru v dresu Bayernu Mnichov, ale nejvíce se proslavil v roli obránce až ve francouzském Bordeaux, kde odehrál ve dvanácti sezonách úctyhodných 352 zápasů. Právě v Bordeaux rozjel také svou trenérskou kariéru, v roce 1996 dokonce dotáhl tým až do finále tehdejšího Poháru UEFA. Po vystřídání převážně několika francouzských týmů se v roce 2006 odebral k reprezentacím. Přes národní výběry Gabonu, Nigeru a Burkiny Faso se dostal až na lavičku Nigérie.
Aktuální trenér Chorvatska Zlatko Dalić má o poznání méně trenérských zkušeností oproti svému dnešnímu sokovi. Za svou sedmnáctiletou hráčskou kariéru se Dalić z Balkánu do prestižnější ligy nedostal, největším týmem, kde bývalý záložník hrával je Hajduk Split. Trénovat začal v chorvatském Varaždinu, následovala také sedmiletá štace u týmů ze Saúdské Arábie a nakonec v roce 2017 převzal chorvatskou reprezentaci po Ante Čačićovi.
Pro Chorvaty je světový šampionát v Rusku teprve pátý v historii samostatného státu. Největšího úspěchu dosáhli hned při své premiéře v roce 1998, kdy si tým okolo kapitána Zvonimira Bobana a útočníka Davora Šukera odvezl z Francie bronz! Před čtyřmi lety se v Brazílii příliš Chorvatům nevedlo. V základní skupině A prohráli s domácím výběrem i reprezentací Mexika a ani vítězství 4:0 nad Kamerunem k postupu do play-off nepomohlo.
Na mistrovství světa 2018 se chorvatská reprezentace probojovala až z dodatečné baráže, kdy v domácím zápase jasně porazila Řecko 4:1, v odvetě na půdě soupeře už stačila i bezbranková remíza. V kvalifikační skupině I byl celek trenéra Zlatko Daliče favoritem, po první polovině jasně vedl, ale po ztrátách s na Islandu i v Turecku skončili Chorvati až za překvapivým vítězem z Islandu.
Jednapadesátiletý trenér Zlatko Dalić by měl na mistrovství světa spoléhat především na duo špílmachrů Luku Modriće z Realu Madrid a Ivana Rakitiće z Barcelony. Ani v útoku nemá Dalić nouzi o hvězdné fotbalisty a slabinou by rozhodně neměl být ani monacký gólman Danijel Subašić.
Před šampionátem odehrála chorvatská reprezentace jen dva přípravné duely. Se supersilným výběrem Brazílie podlehli Chorvati po brankách Neymara a Firmina 0:2. Ani generálka proti Senegalu nebyla optimální. Africký celek šel po pauze do vedení, ale góly Perišiće a Kramariće nakonec zvítězil tým Zlatka Daliće 2:1.
Brankáři: Danijel Subašić (Monako/FRA), Lovre Kalinić (Gent/BEL), Dominik Livaković (Dinamo Záhřeb/HVR)
Obránci: Verdan Ćorluka (Lokomotiv Moskva/RUS), Domagoj Vida (Besiktas/TUR), Ivan Strinić (Sampdoria/ITA), Dejan Lovren (Liverpool/ENG), Šime Vrsaljko (Atlético Madrid/ESP), Josip Pivarić (Dynamo Kyjev/UKR), Tin Jedvaj (Leverkusen/GER), Duje Ćaleta-Car (Salzburg/AUT)
Záložníci: Luka Modrić (Real Madrid/ESP), Ivan Rakitić (Barcelona/ESP), Mateo Kovačić (Real Madrid/ESP), Milan Badelj (Fiorentina/ITA), Marcelo Brozović (Inter Milán/ITA), Filip Bradarić (Rijeka/HVR)
Útočníci: Mario Mandžukić (Juventus/ITA), Ivan Perišić (Inter Milán/ITA), Nikola Kalinić (AC Milán/ITA), Andrej Kramarić (Hoffenheim/GER), Marko Pjaca (Schalke/GER), Ante Rebić (Frankfurt/GER)
Mistrovství světa v Rusku je pro Nigerijce historicky šesté v pořadí, kde se Afričané představí. Nejlépe si vedli hned při své premiéře v roce 1998, v USA dokonce vyhráli díky lepšímu skóre základní skupinu před Bulharskem, Argentinou a Řeckem. Ani v osmifinále to neměli Nigerijci proti Itálii vůbec špatně rozehrané, dvěma góly je ale poslal ze šampionátu slavný Roberto Baggio. Také před čtyřmi lety v Brazílii proklouzl africký celek do vyřazovacích bojů ze základní skupiny. Na konečnou šestnáctou pozici je ale odsoudila osmifinálová porážka 0:2 od Francouzů.
Do Ruska se Nigerijci probojovali jako vítězové kvalifikační skupiny B. V konkurenci Zambie, Kamerunu a Alžírska ztratili v šesti zápasech jen čtyři body za dva nerozhodné výsledky. Druhá remíza navíc přišla až v závěrečném utkání na půdě Alžířanů, když už měli postup s předstihem zajištěn. Nejlepším střelcem Nigérie v kvalifikaci byl se třemi zásahy Alex Iwobi.
Německý trenér, který vede Nigérii bude spoléhat na zkušenosti Johna Obiho Mikela, který převážnou část své kariéry oblékal dres londýnské Chelsea. V útoku se bude nigerijská reprezentace spoléhat na mladíky z Premier League. Alex Iwobi z Arsenalu a Kelechi Iheanacho z Leicesteru by měli zatápět obranám soupeřů.
V přípravě před světovým šampionátem odehráli Nigerijci tři duely, ale ani z jednoho neodešli vítězně. S Demokratickou republikou Kongo se zrodila remíza 1:1, následovala porážka 1:2 ve Wembley s domácím výběrem Anglie. Na branky Cahilla a Kanea odpověděl po změně stran jen Alex Iwobi. Nejpřekvapivější byla nejspíše prohra s českou reprezentací, kterou zařídil v propršeném zápase jediným zásahem Tomáš Kalas.
Brankáři: Daniel Akpeyi (Chippa United/RSA), Ikechukwu Ezenwa (Enyimba/NGA), Francis Uzoho (La Coruňa/ESP)
Obránci: Brian Idowu (Perm/RUS), Elderson Echiéjilé (Cercle Bruggy/BEL), Kenneth Omeruo (Kasimpasa/TUR), William Troost-Ekong (Bursaspor/TUR), Leon Balogun (Brighton/ENG), Shehu Abdullahi (Bursaspor/TUR), Chidozie Awaziem (Nantes/FRA), Tyronne Ebuehi (Benfica/POR)
Záložníci: Oghenekaro Etebo (Stoke City/ENG), John Obi Mikel (Tchien-ťin Teda/CHN), Victor Moses (Chelsea/ENG), Wilfred Ndidi (Leicester/ENG), Ogenyi Onazi (Trabzonspor/TUR), John Ogu (Hapoel Be'er Sheva/ISR), Joel Obi (Turín/ITA)
Útočníci: Ahmed Musa (CSKA Moskva/RUS), Odion Ighalo (Čchang-čchun Ja-tchaj/CHN), Kelechi Iheanacho (Leicester/ENG), Simeon Nwankwo (Crotone/ITA), Alex Iwobi (Arsenal/ENG)
Stadión téměř ve středu Kalinigradu byl vytvořen právě za účelem světového šampionátu v Rusku a zápas Chorvatska s Nigérií bude vůbec prvním, který se na zcela novém trávníku odehraje. Svatostánek, který byl vybudován za 257 milionů eur s kapacitou 35 000 míst bude po mistrovství světa využívat tým FC Baltika Kaliningrad hrající druhou nejvyšší ruskou soutěž. Návrh kaliningradského stadiónu byl inspirován Allianz Arenou, kde své soutěžní zápasy hraje Bayern Mnichov.
Kromě dnešního utkání Chorvatska s Nigérií se na nejmenším stadiónu letošního mistrovství odehrají ještě tři další zápasy Srbsko – Švýcarsko, Španělsko – Maroko a Anglie – Belgie.