Švédsko – Polsko 23:22 (kon.) | Rusko – Slovinsko 27:29 (kon.) | Dánsko – Srbsko 25:30 (kon.)
Francie – Č. Hora 25:20 (kon.)
Švédsko
23:22 (10:5)
Polsko
Úterý 04.12.2018, 18:00 • Hall XXL, Nantes • Mistrovství Evropy žen • Skupina A

Švédsko – Polsko 23:22 (10:5)
    Nejvíce branek: Blomstrandová 4, Hagmanová 4, Blohmová 2 – Grzybová 9/2, Kobylińská 3, Drabiková 2. Rozhodčí: Marin, Garcia Serradilla (oba ESP). Sedmimetrové hody: 0 – 3/2. Vyloučení: 2:5. (19:35:42)

Za druhý poločas se však polské hráčky rozhodně stydět nemusejí. Dokázaly se oklepat z pětigólového manka a střelecké nemohoucnosti z první půle. Našly recept na brankářku Idéhnovou, kterou dokonce donutily vystřídat a závěr pořádně zdramatizovaly. Švédské házenkářky však vytoužený výsledek nakonec udržely a mohou se těšit na další pokračování ME.

Na palubovce nyní vypukla obrovská radost švédských házenkářek, které slaví postup do další fáze šampionátu. Naopak Polky jsou hodně smutné. Některé pláčou, jiné napadaly na hrací plochu. Na šampionátu totiž nezískaly ani bod a MS pro ně končí. Smutná hrdinka zápasu, Kinga Grzybová, přebrala cenu pro nejlepší polskou hráčku zápasu. Vstřelila 9 gólů, ale třetí porážku na ME neodvrátila.

Konec zápasu. (23:22)

60
    11 sekund před koncem budou po faulu na Hagmanovou rozehrávat Švédky! Je asi jasno. (23:22)

60
    Švédky drží míč a chtějí si připravit jistou pozici. (23:22)

60
    Kobylińská narazila do dvojbloku bránících hráček. Útočný faul byl odpískán Polce. (23:22)

59
    Oddechový čas pro Švédsko. (23:22)

59
    Bundsenová vychytala Kudłaczovou-Glocovou! Švédky drží necelé dvě minuty před koncem nejtěsnější vedení, Polky potřebují otočit skóre. (23:22)
    58
    Jamina Robertsová předvedla krásnou individuální akci! Na levé straně se prodrala až do zakončení a podél Płaczekové skórovala. (23:22)
    57. Karolina Kudłaczová-Glocová (POL) - 22:22
    57
    Karolina Kudłaczová-Glocová vyrovnává skóre. (22:22)
    57
    Nathalie Hagmanova zamířila přesně z pravé strany. (22:21)
    56
    Z ostrého úhlu přehodila brankářku Kinga Grzybová! (21:21)
    56
    Švédky zužitkovaly přesilovku záhy, trefila se Jenny Almová. (21:20)

56
    Na hřišti zůstává ležet Carin Strömbergová, která tvrdě vrazila do Woloszykové. Ta se přišla protihráčce i omluvit, ovšem dvouminutovému trestu neunikla. (20:20)
    55
    Házenkářky Polska bojují. Karolina Kudłaczová-Glocová srovnává a závěrečné minuty tak budou hodně dramatické. (20:20)

54
    Polky v plném počtu. (20:19)
    54
    Linn Blohmová dostala přihrávku za obranu a sama před Płaczekovou se nemýlí! To je drama. (20:19)
    53
    Blomstrandová dorovnává stav. (19:19)
    53. Kinga Grzybová (POL) - 18:19
    53
    Švédky chybovaly a Polky otáčejí skóre! Kinga Grzybová skóruje z trháku. (18:19)

52
    Vyloučení v týmu Polsko (Ewa Urtnowská). (18:18)

52
    Švédská lavička sáhla k výměně brankářek! Mezi tyčemi je Johanna Bundsenová. (18:18)

52
    Oddechový čas pro Švédsko. (18:18)
    52. Kinga Achruková (POL) - 18:18
    52
    Opět je srovnáno! Střela Kobylińské skončila na švédském bloku, ale podstřel Kingy Achrukové už prošel a Idéhnová se natahovala marně. (18:18)

51
    Švédky nenechaly Kobylińskou střílet. Raději ji faulovaly. (18:17)
    51
    Brankářka Idéhnová se dostala k míči po zablokované střele a dlouhým výhozem nalezla Mellegårdovou, která vrací Švédsku vedení! (18:17)

49
    Střelu Mässingové vytáhla zpět do pole výtečná Płaczeková! (17:17)
    49. Kinga Grzybová (POL) - 17:17
    49
    Opět Grzybová, která se prosadila z trháku. Je vyrovnáno! (17:17)
    48
    Tu Kinga Grzybová proměnila a Polky už ztrácejí jediný gól! (17:16)

48
    Kobylińská se nechala faulovat Strömbergovou. Ta dostala dvě minuty a ještě se bude házet sedmička! (17:15)

47
    Oddechový čas pro Polsko. Připomínám, že pro Polky by byla i remíza málo, musejí vyhrát. (17:15)

47
    Robertsové byl odpískán útočný faul, Polky mohou opět útočit. (17:15)

46
    Polky trpělivě kombinovaly. Nakonec dostala míč na pravé křídlo Aneta Labudová a je z toho patnáctý gól našich sousedek. (17:15)
    45
    Polky to vykombinovaly středem a Joanna Drabiková v pádu posílá míč do sítě. (17:14)
    45
    Švédky skvěle ubránily a Hanna Blomstrandová se poté dostala do samostatného úniku, který proměnila. (17:13)
    43
    Polky se nevzdávají. Trefuje se Aneta Labudová. (16:13)
    43
    Louise Sandová se trefuje po seběhu z křídla. (16:12)
    42. Sylwia Matuszczyková (POL) - 15:12
    42
    Achruková prohodila míč na Matuszczykovou a ta sama před brankou snižuje. (15:12)

41
    Švédky nyní zablokovaly střelu Achrukové. (15:11)
    40
    Patnáctý gól Švédska střílí Daniela Gustinová. (15:11)
    40. Monika Kobylińská (POL) - 14:11
    40
    A Monika Kobylińská vzápětí snižuje. (14:11)

40
    Pokud Polsku něco funguje, je to brankářka. Płaczeková si připsala další dobrý zákrok. (14:10)

39
    Polky už hrají v plném počtu. (14:10)

39
    Kudłaczová-Glocová vystřelila jen nad švédskou branku. (14:10)

38
    Gustinová z pravé strany nepropálila Płaczekovou! (14:10)

37
    Právě Jenny Almová se prezentovala nekompromisní střelou z prostoru devítky. (14:10)

37
    Woloszyková faulovala střílející Almovou a dostala za to dvě minuty. (13:10)

37
    Na hranici brankoviště byla faulována Hagmanová. Švédky rozehrávají z devíti metrů. (13:10)
    36
    Polky se vracejí dohry! Kinga Grzybová proměnila sedmičku. (13:10)
    35. Monika Kobylińská (POL) - 13:9
    35
    Monika Kobylińská z hranice brankoviště přibližuje Polky na rozdíl čtyř gólů! (13:9)
    34
    Gól vstřelil tým Polsko (Kinga Achruková). (13:8)
    34
    Rychlá odpověď Gulldénové. (13:7)

33
    Idéhnová si nejprve připsala výborný zákrok, ale krátce poté ji prostřelila Grzybová. (12:7)
    32
    Almová dostala míč na pozici střední spojky a z otočky skórovala. (12:6)

32
    Útočný faul Kudłaczové-Glocové. Míč tedy připadl Švédkám. (11:6)
    31
    Louise Sandová vrací Švédsku pětigólový náskok. (11:6)
    31. Monika Kobylińská (POL) - 10:6
    31
    Střelu Moniky Kobylińské zaregistrovala Idéhnová až v síti! (10:6)

31
    Rozhodčí krátce po zahájení poločasu hru přerušil a řešil něco s časomírou. Teď už by ale mělo být vše v pořádku. (10:5)

31
    Začal druhý poločas. (10:5)

Nejvíce gólů:
    Nathalie Hagmanová 3 – Kinga Grzybová 3

První poločas se více vydařil Švédsku, které vede nad Polskem 10:5. Polky sice vstřelily první gól zápasu, ale poté už vedly Švédky. Ty navíc v samotném závěru úvodního dějství navýšily po zbytečných chybách soupeřek skóre do velmi nadějné podoby. Velkou pochvalu si zaslouží obě brankářky. Famózně chytá zejména Filippa Idéhnová, která zastavila 7 z 12 střel polských hráček. I Adrianna Płaczeková se ale několikrát blýskla výbornými zákroky a drží pro svůj tým alespoň nějakou naději.

30
    První poločas skončil. (10:5)
    30
    Polky to v závěru poločasu zkusily s prázdnou brankou a to se jim vůbec nevyplatilo. Hanna Blomstrandová totiž na vlastní polovině vystihla přihrávku soupeřek a od půlící čáry trefila odkrytou branku Polska. (10:5)
    30
    Další rychlý kontr Švédska zakončila gólem Mikaela Mässingová! (9:5)
    29
    Blomstrandová poslala do trháku Carin Strömbergovou a ta nezaváhala! (8:5)

29
    Polky teď obléhají švédské brankoviště a snaží se korigovat. (7:5)

27
    Mässingová velmi dobře chytající polskou brankářku neprostřelila. Švédky zůstávají u míče. Polky už jsou kompletní. (7:5)

26
    Nyní se Daniela Gustinová na pravém křídle nedočkala přesné přihrávky. Respektive Polky míč tečovaly a Švédka na něj nedosáhla. (7:5)

25
    Gustinová nastřelila břevno polské branky! (7:5)

25
    Právě Zychová srazila Strömbergovou a dostává za to dvě minuty. (7:5)
    25. Aleksandra Zychová (POL) - 7:5
    25
    Aleksandra Zychová snižuje na rozdíl dvou zásahů. (7:5)

24
    Strömbergová si našla díru v polské obraně a byla sama před Płaczekovou. Ta však míč vytěsnila mimo svou bránu! (7:4)
    23. Kinga Grzybová (POL) - 7:4
    23
    Polky sehrály útok přes levou stranu. Grzybová se od brankové čáry dostala před Idéhnovou a obstřelila ji. (7:4)
    21
    Na rozdíl čtyř branek zvyšuje Linn Blohmová. (7:3)
    21
    Švédky sehrály krásný protiútok, který rozjela brankářka Idéhnová a po sérii rychlých přihrávek ho ze středu brankoviště zakončila ranou pod břevno Hanna Blomstrandová. (6:3)

20
    Oddechový čas si vyžádala lavička Polska. (5:3)

19
    Góly teď nepadají. Kralují brankářky a také přesnost střelby na obou stranách pokulhává. (5:3)

18
    Neskutečná Idéhnová! Kobylińská byla na pravém křídle osamocena, ale zakončení k bližší tyčce úspěch nepřineslo. (5:3)

18
    Obě brankářky se rozchytaly. Płaczeková byla na místě proti střele Gulldénové. (5:3)

17
    Švédky jsou v plném počtu. Během jejich oslabení se skóre neměnilo. (5:3)

16
    Filippa Idéhnová vytáhla nad břevno střelu Kobylińské! (5:3)

15
    Vyloučení v týmu Švédsko (Anna Lagerqvistová). (5:3)
    15
    Daniela Gustinová se po delší době postarala o změnu skóre. Švédky vedou o dva góly. (5:3)

14
    Také Adrianna Płaczeková předvedla své umění. Vytáhla střelu Almové z devíti metrů. (4:3)

14
    Švédsko si vyžádalo oddechový čas. Dobrou zprávou pro polské fanoušky je, že Karolina Kudłaczová-Glocová se na střídačce vydýchala a už je zpět na hřišti bez viditelných problémů. (4:3)

13
    Vynikající zákrok Idéhnové! Ta vychytala Kobylińskou, která se na ní hnala z pozice pravého křídla. (4:3)

13
    Teď se ani jednomu týmu střelecky nedaří. Branku netrefila Švédka Sandová. (4:3)

12
    Aleksandra Rosiaková zakončila svůj průnik střelou vedle pravé tyče. (4:3)

11
    Kudłaczová-Glocová se při obranném zákroku zranila. Se sebezapřením ještě dohrála situaci a při přerušení hry odešla s bolestivou grimasou na střídačku. (4:3)

11
    Hagmanová byla sražena k zemi. Švédky tak budou rozehrávat. (4:3)

10
    Polky při rozehrávce zvolily variantu bez brankářky. Nyní už jejich oslabení skončilo. (4:3)

10
    Drabiková za obranou nedosáhla na přihrávku spoluhráčky. Míč mají Švédky. (4:3)

9
    Švédky sehrály akci přes levé křídlo. Jamina Robertsová však faulovala. (4:3)

8
    Vyloučení v týmu Polsko (Karolina Kudłaczová-Glocová). (4:3)
    8. Joanna Drabiková (POL) - 4:3
    8
    Na zásah Hagmanové rychle odpověděla Drabiková. (4:3)
    7
    Gól vstřelil tým Švédsko (Nathalie Hagmanová). (4:2)

6
    Idéhnová chytila Kudłaczové-Glocové sedmičku! Balón vytěsnila mimo tyče levou nohou. (3:2)

6
    Žlutá karta pro tým Švédsko (Anna Lagerqvistová). (3:2)
    5
    Hagmanová zakončila z pravého křídla. (3:2)
    5
    Polky srovnávají po druhém zásahu Grzybové. (2:2)

4
    Žlutá karta pro tým Polsko (Kinga Achruková). (2:1)
    4
    Parádně sehraný rychlý kontr zužitkovala Nathalie Hagmanová. Švédky tedy vedou. (2:1)

4
    Kobylińská nepřekonala Idéhnovou. Dopředu jdou Švédky. (1:1)
    2
    Anna Lagerqvistová srovnala střelou do horního rohu branky. (1:1)
    2
    Polská brankářka vyrazila další pokus Robertsové. Na druhé straně otevřela skóre Kinga Grzybová. (0:1)

1
    První střelu na branku vyslala z levého křídla Robertsová, ovšem brankářka Płaczeková byla na místě. (0:0)

1
    Utkání rozehrály Švédky. Mezi tyčemi začínají Filippa Idéhnová a Adrianna Płaczeková. (0:0)

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

Dozněly hymny obou zemí. Důležitý souboj o postup ze skupiny A bude za malou chvíli zahájen.

Švédsko: Idéhnová, Bundsenová – Almová, Blohmová, Blomstrandová, Gulldénová, Gustinová, Hagmanová, Jacobsenová, Lagerqvistová, Lundströmová, Mässingová, Mellegårdová, Robertsová, Sandová, Strömbergová.

Polsko: Gawliková, Płaczeková – Achruková, Drabiková, Grzybová, Janiszewská, Kobylińská, Kochaniaková, Kudłaczová-Glocová, Labudová, Matuszczyková, Rosiaková, Sobiechová, Urtnowská, Woloszyková, Zychová.

Rozhodčí: Marin, Garcia Serradilla (oba ESP).

Oba týmy se potkávají na velkých akcích poměrně často. Loni na světovém šampionátu se radovaly z výhry 33:30 Polky. Na OH v roce 2016 zvítězily 30:24 pro změnu švédské házenkářky.

Švédsko:
    Skandinávský tým odehrál na šampionátu dva velmi vyrovnané zápasy. V prvním duelu proti Dánsku dotáhly Švédky v závěru dvougólové manko. Pak ale ještě inkasovaly rozhodující gól na 29:30. Poté naopak zvládly podobné drama se Srbskem a radovaly se z výhry 22:21. Proti Polsku si přesto nemohou dovolit prohrát. To by je stále mohlo stát i postup ze skupiny.

Polsko:
    Polky vstoupily do šampionátu dvěma porážkami a k postupu do další fáze šampionátu, kam se probojují z každé skupiny tři celky, musejí Švédky za každou cenu porazit. Oba duely polského týmu skončily rozdílem sedmi gólů. V prvním utkání proti Srbsku odolávaly Polky do začátku druhé půle, kdy dokonce vedly 16:14. Poté ale začaly ztrácet a soupeřkám podlehly 26:33. Poté házenkářky Polska nestačily ani na Dánky, s nimiž prohrály 21:28.

Vítám tu všechny příznivce kvalitní házené! Ve Francii v těchto dnech probíhá Mistrovství Evropy žen. V úterý v podvečer se o postup do další fáze turnaje utkají týmy Švédska a Polska. Lépe jsou na tom Švédky, které už mají na kontě jednu výhru. To Polky oba své zápasy prohrály.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.