Německo – Kazachstán | 4:0 (kon.) | | | Švýcarsko – Rusko | 1:3 (kon.) | | | Kanada – Slovensko | 6:1 (kon.) |
USA – Finsko | 0:1 (kon.) | | | Švédsko – Česko | 5:0 (kon.) |
Karlovy Vary – Sparta | 3:5 (kon.) |
Finsko – Rusko | 1:6 (kon.) | | | Kanada – USA | 1:2 (po pr.) |
po prodl.
Kanada
1:2
(0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
USA
Tomáš Kalas
Branky a nahrávky:
46. Paulová (Naudová) – 15. Murphyová, 77. Zanonová (Nicholsonová)
Rozhodčí: Äbergová (FIN), Ivanovová (RUS) – Cerhitová (SVK), Danilovová (RUS)
Diváci: 937
Neproměněná penalta:
Kanada:
Gasconová (Osborneová) – Cooperová (C), Legrosová, Giaquintová, Goslingová (A), Kingová, Messierová, Kettyleová – McLeodová, Wheelerová, Cherkowskiová (A) – Wozniewiczová, Naudová, Paulová – Bochnaová, Buglioniová, Nellesová – Labadová, Lussierová, Picardová – Thompsonová
trenér: Howie Draper
Náhradníci:
Trenér:
USA: Vetterová (Thieleová) – Nicholsonová (C), Winnová, Fuhrmanová, Golnitzová, Guildayová, Harveyová, Biottiová, Lobdellová – Zanonová, Edenová (A), Burgenová – Murphyová, Wethingtonová, Websterová (A) – Davisová, Huberová, Hempová – Gentryová, van Wierenová, Simmsová
trenérka: Maura Crowellová
Náhradníci:
Trenér:
trenér: Howie Draper
Náhradníci:
Trenér:
USA: Vetterová (Thieleová) – Nicholsonová (C), Winnová, Fuhrmanová, Golnitzová, Guildayová, Harveyová, Biottiová, Lobdellová – Zanonová, Edenová (A), Burgenová – Murphyová, Wethingtonová, Websterová (A) – Davisová, Huberová, Hempová – Gentryová, van Wierenová, Simmsová
trenérka: Maura Crowellová
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Äbergová (FIN), Ivanovová (RUS) – Cerhitová (SVK), Danilovová (RUS)
Diváci: 937
gólmanka:
Anna Alpatovová (RUS)
obránkyně:
Sanni Rantala (FIN)
Kendall Cooper (CAN)
útočnice:
Eden Lacey (USA)
Laura Zimmermannová (SUI)
Jenna Buglioniová (CAN)
Střely na branku: 32 – 34 (7 – 10)
Tenhle fantastický zápas končí po 77 minutách hry a jedná se tak o nejdelší finále šampionátu v historii! Kanaďanky vyrobily na modré chybu v nahrávce a Nicholsonová se jako správná kapitánka vydala za kotoučem. V ten moment tak vzniklo přečíslení 2 na 1, Nicholsonovou totiž podpořila KIARA ZANONOVÁ. Ta se stala hrdinkou svého týmu, když jí Nicholsonová nezištně pustila puk k dopravení jej do odkryté části klece – 1:2! Asistence: Meggie Nicholsonová.
Okamžitě však z této situace vzešel brejk a samostatný únik Jenny Buglioniové, ta ale napálila jenom rameno Vetterové!
Střely na branku: 25 – 24 (11 – 6)
Lyndie Lobdellová se ale z trestné vrátí o pět sekund dříve a Kanada může slavit první přesilovkový zásah na šampionátu, který tak přichází v pravý čas! Nebyla to ani moc složitá akce. Naudová zvedla u mantinelu hlavu, našla najíždějící SARAH PAULOVOU, která nekompromisně zametla puk do odkryté části klece – 1:1! Asistence: Ann-Frederik Naudová.
Střely na branku: 14 – 18 (7 – 10)
Střely na branku: 7 – 8
Američanky však okamžitě valily na druhou stranu, tečovaná střela od Lobdellové ale neskončila mezi třemi tyčemi. Kotouč nicméně zůstal ležet v brankovišti a nechybělo moc k druhému zásahu Ameriky, Gasconová však opět tým Kanady podržela!
Teď už dochází k změně skóre, Spojené státy míří do důležitého vedení! ABBEY MURPHYOVÁ využila odraženého kotouče, k dispozici měla i dobrou clonu a její nekompromisní bomba od modré skončila u levé tyče Gasconové branky. Kanadská gólmanka byla bez šance a Bochnaová se tak předčasně vrací z trestné – 0:1! Bez asistence.
USA – Kanada 2:3 v prodloužení (0:1, 1:0, 1:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 38. Webster (Harvey, Murphyová), 47. Murphyová (O'Brienová) – 8. Serdachnyová (J. Goslingová, Guayová), 52. Cherkowskiová (Serdachnyová, Gosling), 62. Guayová
Připomeňme si také, jak to dopadlo v loňském finálovém souboji mezi USA a Kanadou. V nabitém finalovém zápase plném emocí a vyloučení byly od osmé minuty hry o krok napřed Kanaďanky, na konci druhého dějství však srovnala stav Makenna Websterová (která mimojiné nechybí ani na letošním šampiomátu) a obrat na začátku 47. minuty dokonala Abbey Murphyová. Ale Anne Cherkowskiová v čase 51:11 zajistila, že zápas půjde až do prodloužení.
To mělo krátké trvání, po 94 sekundách rozhodla Alexia Guayová a pohár tak putoval na severní část kontinentu. Kanada si tímto vylepšila své konto, které v současnosti čítá 5 zlatých, 6 stříbrných a 1 bronz.
Finsko – Rusko 1:6 (0:2, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 46. Salonenová (Rantalaová, Tervonenová) – 13. Glucharevová (Boriskovová), 19. Ponjatovskajová (Glucharevová, Butorinová), 29. Glucharevová (Markovová), 44. Markovová (Lifatovová, Škaljovová), 55. Sviridovová (Škaljovová, Markovová), 60. Glucharevová (Šaškinová)
Branky a nahrávky: 1. Cherkowskiová (Wheelerová), 55. Picardová – 60. Edenová (Websterová, Zanonová)
Kanaďanky a Američanky si to v rámci zámořského derby rozdaly o první místo ve skupině A. Lépe začaly hokejistky s javorovým listem na dresu, které otevřely gólový účet zápasu už po dvaceti sekundách. Maddi Wheelerová narýsovala zpoza branky lahůdkový pas před brankoviště a Anne Cherkowskiová se zblízka nemýlila. Na další branku se čekalo až 55. minuty, kdy se znovu prosadily Kanaďanky. Marianne Picardová vystřelila zpoza brány a gólmance Vettrové se odrazil puk do sítě o záda. Američanky už jen kosmeticky upravily skóre, když se pouhé dvě sekundy před koncem trefila Lacey Edenová.
skupina A: 1. místo, 9 bodů, skóre 9:4, bilance 2-1-0-0
semifinále: Kanada – Finsko 4:1
Kanada naopak na první porážku čeká a je dost možné, že k ní ani nemusí dojít. S početným fanklubem v zádech předvádějí velice útočný a nápaditý hokej. Obhájce zlata neztratil ani bitvu o první místo ve skupině A s USA, ztratil však jeden bod s Ruskem hned při úvodním zápase. Sborná dokázala získat cenný bod, který jí ve finále pomohl k třetímu místu ve skupině.
Semifinálový souboj s Finskem byl plně pod kanadskou taktovkou, Suomi nedokázalo reagovat na aktivní hru Kanady a o všem bylo rozhodnuto již v první třetině, která dopadla 3:0 pro Javorové listy. Konečný výsledek nakonec zněl 4:1.
Kanada může své útočné snažení stavět na nejlepší produktivitě, ze 135 střel dokázala dát 13 gólů, což je 9,63 % a první místo v této statistice na turnaji. Velká slabina je naopak v případě přesilových her, ze 17 nabídnutých výhod Javorové listy ani jednou neskórovaly! Navíc je Kanada taktéž nejvíce trestaným týmem se 48 trestnými minutami.
skupina A: 2. místo, 6 bodů, skóre 6:3, bilance 2-0-0-1
semifinále: USA – Rusko 3:0
Spojené státy prošly do finále s jedinou porážkou na kontě, která navíc přišla už ve skupině a nic neřešila. Svým způsobem je to však varující, neboť to byla prohra s Kanadou (1:2), která zajistila, že USA půjdou do semifinále z druhého místa ve skupině. Zbylé zápasy ale Spojené státy zvládly, s Finskem vyhrály 4:1, s Ruskem to ve skupině uhrály na úsporný výsledek 1:0.
V papírově vyrovnanější semifinálové bitvě s Ruskem měly navrch po celých šedesát minut hry. Rusky si sice dělaly zálusk na možný postup, ale neměly prakticky nárok. Jakkoliv byl poslední gól Američanek na 3:0 ve druhé třetině diskutabilní, uznán nakonec byl a sborná tak utržila třígólovou prohru.
Čtyřzápasovou zátěž točí trenéři mezi dvě gólmanky, z nichž Amanda Thiele je dokonce nejlepší na celém šampionátu. Z 35 střel měla na kontě 35 zákroků a ani jednou netahala kotouč ze své sítě. Špatně si nevede ani Skylar Vetter, ta ale z 48 střel inkasovala třikrát a má tedy horší procento úspěšnosti (93,75). I tak je však čtvrtou nejlepší v pořadí. V celkovém součtu má pak USA nejlepší gólmanky turnaje.
Spojené státy mají také druhé nejlepší oslabení na turnaji, ze 13 dvouminutovek v redukovaném počtu kasírovaly jenom jednou a proti Kanadě rozhodně nebudou chtít si svých 92,31 % zhoršit.