Japonsko
4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Česko
Sobota 18.01.2020, 17:00 • Vaudoise aréna, Lausanne • Olympijské hry mládeže

Bohužel. České hokejistky do 16 let na Olympijských hrách mládeže po dvou porážkách končí a o medaile si nezahrají, tím pádem ani neobhájí stříbro svých předchůdkyň z Lillehammeru. Dnes Japonky vyhrály po zásluze. Češky sice jako první vedly, ale pak náskok ztratily.

Do semifinále tak z naší skupiny postupuje Švýcarsko a Japonsko, z druhé pak Švédsko a vítěz zítřejšího duelu Německa se Slovenskem. Ode mě je to z Lausanne všechno, příjemný zbytek víkendu.

Střely na branku ve 3. třetině (celkem):

Japonsko – 3 (24)
    Česko – 2 (11) (19:07:58)

44:46
    A zřejmě poslední nahození za japonskou branku.

44:22
    Ještě to zkusila Eliška Hotová, z dálky netrefila branku.
    44:12 M. ITOVÁ - 4:1

44:12
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Japonky v poslední minutě potvrzují své vítězství, MAKOTO ITOVÁ ujela sama po levé straně a tentokrát už prázdnou klec nemohla minout – 4:1. Bez asistence.

44:03
    Další puk letěl mimo a píská se icing. Asistent trenéra Martin Všetečka správně ukazuje, že uteklo několik sekund, ale ignorantská rozhodčí kroutí hlavou.

43:30
    Bartáková neprotlačila puk před branku, na druhé straně hřiště ale Šimomukaiová z úhlu přestřelila prázdnou klec.

43:23
    Hesová už zůstává na střídačce, Češky hrají power-play.

43:23
    Roman Heindl si vybírá oddechový čas a ještě se pokusí zvrátit směr olympijského turnaje.

43:23
    Juzuju Fudžiiová poprvé ve třetí třetině zasahuje, celkem obtížně zkrotila střelu Terezy Maškové. To bude jasný impuls.

43:10
    Hračová vysunula po levé straně Pištěkovou, ta se přes pozorné soupeřky ani tentokrát neprosadila.
    42:13 KAMADAOVÁ - 3:1

42:13
    Je to jasné, české hokejistky se s turnajem rozloučí. Správně zariskovaly, to jim nikdo nemůže vyčítat, ale Japonky jen tak tak protečovaly kotouč do přečíslení, a to zakončila do odkryté brány MINAMI KAMADAOVÁ – 3:1. Asistence: Makoto Itová, Hina Šimomukaiová.

41:40
    Kotouč se pravděpodobně dostal na japonskou střídačku, takže rozhodčí přerušily hru.

41:22
    Na druhé straně se snažila projet do šance Pištěková, Japonka ji ovšem vytlačila do strany a pak zblokovala její střelu.

40:43
    Nyní ano a Kamadaová mohla z brejku potvrdit japonské vítězství. Tváří v tvář Hesové ale naši brankářku nepřekonala!

40:17
    To už rozhodně neplatí o talentované Kamadaové, která teď kroužila kolem české branky, jenže přesnou střelu nevyprodukovala.

39:33
    Dvojčata Norova se hnala do přečíslení dvou proti jedné, naštěstí si ale nevyměnila kotouč přesně. Hráčkám mimo první formaci schází individuální dovednosti.

39:00
    Český tým se stále marně snaží cokoli vymyslet a zbývá mu posledních šest minut na vyrovnání. Japonky jsou herně nesmírně disciplinované.

38:27
    Střídání si protáhly Veverková s Brichovou, druhá jmenovaná to pak zkusila znovu, ale tentokrát jí kotouč nesedl.

37:58
    Tečovaná střela Terezy Maškové proskákala vedle, ale naše hokejistky zůstávají v tlaku.

37:32
    Teď už přišla a rovnou mohla být gólová. Natálie Brichová schovaným pokusem trefila tyč!

36:59
    Kamadaové nevyšel zpětný pas za útočnou modrou čarou, ale moc jí to nemrzí. Pořád čekáme na první střelu ve třetí třetině.

36:22
    Japonky jsou kompletní, český tým v přesilovce bohužel nevymyslel nic.

35:59
    Bartáková nedostala puk do ohně a Japonky ho pak z posledních sil protlačily za modrou čáru.

35:37
    Kotouč letí až k brankářce Hesové, polovina přesilové hry je pryč.

35:22
    Česká pětice zatím jen kombinuje a nedostala se k zakončení.

34:51
    Právě Dubová pak ale vybojovala přesilovku, Harua Umemoriová (JPN) pyká za držení. To je velká šance!

34:46
    K té se nedostala ani Aneta Dýcková, jejíž pokus se snažila alespoň tečovat Adriana Dubová. Nezadařilo se.

34:29
    Ve třetí části se stále hraje bez jediného přerušení a také bez jediné střely na branku.

34:06
    Středem hřiště nabrala rychlost Bára Bartáková, bekhendem si hodila kotouč do rohu, nicméně tam proti přesile neuspěla.

33:20
    Minami Kamadaová dostala až moc prostoru na pravé straně, Češky před ní uctivě ustupovaly. Japonská kapitánka skončila za naši brankou, kde se teď hraje.

32:42
    Puk do neutrální zóny propíchla Markéta Mazancová. Naše pětice pak ale potřebovala střídat, takže její další snahy brzy skončily.

32:02
    Tereza Mašková dobře zavřela modrou čáru, a to hned dvakrát za sebou. Bohužel to však stačilo jen na zbourání japonské rozehrávky, a nic víc.

31:31
    O kotouč se bojuje v rohu českého pásma. Je jasné, že podobné pasáže budou mnohem víc vyhovovat Japonkám.

30:31
    V první formaci už nastupuje Andrea Trnková místo Anety Dýckové, ale tuhle změnu možná udělali trenéři dřív. Naše hokejistky se do třetí třetiny pustily s vervou.

30:01

Střely na branku ve 2. třetině (celkem):

Japonsko – 8 (21)
    Česko – 4 (9)

Také ve druhé třetině byly Japonky lepším týmem a jejich první útok, který je na ledě prakticky pořád, to přetavil v obrat na 2:1. Neodpustím si poznámku, že Japonsko je o třídu silnějším soupeřem než Švýcarsko, a obávám se, že o postupu se dost možná rozhodovalo v našem včerejším zápase.

Ale snad se mýlím a Češky se ještě zvednou, protože aktuálně je 15 minut hry dělí od nečekaně rychlého konce na olympijském turnaji.

Třetí třetina začne přibližně v 18:11.

30:00
    29:55 Gruntová ani Bartáková srovnat nedokázaly.

29:55
    Přece jen mohly Češky v závěru druhé třetiny vyrovnat! Gruntová ale doslova jen napálila beton stojící brankářky, Bartáková potom trefila boční síťku.

29:31
    Zrovna když se Pištěková vracela do hry, kotouč proskákal až k volné Riri Norové. Ta ale zase ztroskotala na Hesové.

28:41
    Jeden pokus Makoto Itové minul branku, druhý zastavila pohotovým výjezdem Anežka Hračová. Češky se osvobozují.

28:18
    Kamadaová si vyměnila kotouč s Cucumiovou a potom pálila z první z levého kruhu. Našla jen bezchybnou lapačku Hesové.

28:07
    Tereza Mašková neposlala kotouč z pásma po mantinelu, pak jí do vyhození sáhla soupeřka a puk zamířil do ochranné sítě. Buly po levici Hesové.

27:51
    Nevypadá to, neboť Tereze Pištěkové (CZE) podklouzly brusle, čímž pádem podrazila soupeřku a míří na trestnou lavici.

27:44
    Zakázané uvolnění Japonek může dodat našim děvčatům trochu elánu, uvidíme, zda se ještě před přestávkou zvednou.

27:08
    Tak konečně přišel aspoň pokus na branku, Gruntová tvrdě pálila z pravé strany a Fudžiiová musela po spoustě minut zasahovat.

26:24
    Po dlouhé době jsme mohli zahrozit, ale Lucie Gruntová neposlala kotouč na bránu tak rychle, jak bylo potřeba. Anna Vaníčková pak z dálky napálila bránící hráčku.

25:44
    Češky se dopustily zakázaného uvolnění. Stále marně hledají způsob, jak se dostat do tempa.

24:58
    Hina Šimomukaiová navíc ještě trefila tyčku. Finský trenér japonského týmu prakticky hraje jenom první formaci, která je na ledě zhruba dvě třetiny celého času. To jsem ještě neviděl!
    24:14 ŠIMOMUKAIOVÁ - 2:1

24:14
    Aktivní Japonky po zásluze otáčejí skóre, a samozřejmě se o to postarala první formace. Makoto Itová vyjela s pukem z rohu pásma, vybídla rozjetou HINU ŠIMOMUKAIOVOU, a proti její střele už neměla Hesová sebemenší nárok – 2:1. Asistence: Makoto Itová.

23:59
    Naopak následoval sedmnáctý zákrok Michaely Hesové, jež pod pravý beton přitlačila pokus kapitánky Kamadaové.

23:21
    Karolína Veverková z pravé strany nedostala puk na bránu, takže na našem kontě stále svítí pouhých šest přesných pokusů. Musíme už začít něco vymýšlet v útoku.

22:40
    Anna Vaníčková vyhrála bruslařský souboj s Murakamiovou, ta jí při něm podrazila. Vzhledem k tomu, že Češka hrála puk, se podle všeho měl pískat faul.

22:10
    Česká reprezentace je kompletní.

21:58
    Vzápětí už se to našemu týmu povedlo a vyhazuje.

21:26
    Barbora Bartáková nedostala puk do bezpečí, nepovedlo se to pak ani Lucii Gruntové. Obě chtěly tvořit, což se nesetkalo s úspěchem.

20:54
    Šimomukaiové mezi kruhy kleply Češky do hokejky, takže jí puk ujel až do středního pásma.

20:34
    Hned vzápětí navíc putuje na trestnou lavici Anežka Hračová (CZE) za podrážení, takže nás čekají další těžké chvilky.
    20:01 M. ITOVÁ - 1:1

20:01
    A je vyrovnáno. České hokejistky se v rozehrávce dopustily obrovské chyby, namazaly kotouč přímo na hokejku MAKOTO ITOVÉ, a ta projela až před Hesovou, kterou pak přelstila kličkou do bekhendu. Japonky se bohužel dotahují zaslouženě – 1:1. Bez asistence.

19:13
    Rychlou akcí chtěla obranu soupeřek přelstít Pištěková, škoda že to nevedlo k českému zakončení. Autorka jediného gólu se zatím projevuje ve velmi dobrém světle.

18:40
    Adriana Dubová získala puk za bránou a pak hledala Karolínu Veverkovou. Japonky ovšem přihrávku přečetly a vypíchly.

18:03
    Češky hrají v plném počtu. Před koncem oslabení ještě musela Hesová na poslední chvíli zasahovat proti střele, kterou měla dlouho schovanou za hráčkami.

17:45
    Nyní tedy tak čistý nebyl, přesto na další pokus Itové viděla a schovala ho do lapačky.

17:31
    Vzápětí už z pravého kruhu vystřelila Makoto Itová, ale Hesová měla čistý výhled.

17:05
    Náš tým se napoprvé osvobodil, teď se snaží držet puk u mantinelu, aby Japonsko nemohlo kombinovat.

16:31
    Japonský pohyb rezultuje v první vyloučení zápasu. Naše kapitánka Andrea Trnková (CZE) si odpyká minutu a půl za hru tělem.

15:56
    Jiná z útočnic pak střílela z pravé strany, ostrý projektil šel mimo. Hesová teď přerušuje hru, když skočila po puku rybíčku před Kamadaovou.

15:27
    Elitní trojice Japonek už zase nebezpečně kombinovala. Před branku dostávala puk Šimomukaiová, ale Češky jí ho vypíchly.

15:01

Střely na branku v 1. třetině:

Japonsko – 13
    Česko – 5

Česká dívčí šestnáctka tedy po první třetině nad Japonskem vede 1:0 díky gólu Terezy Pištěkové. Jinak si ale na rovinu musíme přiznat, že máme obrovské štěstí a taky skvělou Michaelu Hesovou v brance. Japonky jsou velmi nebezpečné, vytvořily si spoustu gólových šancí a český tým takhle v žádném případě nemůže pokračovat, jinak zápas ztratí.

Druhá třetina začne přibližně v 17:35.

15:00

14:45
    A přišla ještě jedna. Před Hesovou protancovala Minami Kamadaová, nicméně pálila spíš doprostřed brány, a tedy do hrudi naší brankářky.

14:18
    Hraje se hodně plynule, Češky se nyní snaží hru uklidnit, protože dramatických situací před naší brankou je moc.
    13:27 Hesová předvedla skvělý zákrok!

13:27
    Naše gólmanka zatím chytá fantasticky. Šimomukaiová teď vyzvala Makoto Itovou k vyrovnání, ale Hesová se parádně roztáhla přes brankoviště a puk vytěsnila mimo!

12:46
    Hesová neudržela horký brambor od Cucumiové, naštěstí ho potom Makoto Itová v jízdě netrefila a nedorazila.

12:18
    Tereze Maškové sice na modré čáře puk uskočil, přesto ho pak z posledních sil dostala k brance. Tam ho z úhlu vystřelila Pištěková, která pak společně s Brichovou ještě bojovala o dorážku.

11:39
    Už už se Tereza Pištěková znovu málem prodrala až před branku, nakonec ji ale Komomo Itová odzbrojila na hraně pravidel.

10:58
    Další kotouč projel těsně vedle odkryté české svatyně. Kdyby se do ní odrazil od některé ze stojících hráček, nemohli bychom říct ani popel.

10:17
    A česká brankářka vzápětí našla v lapačce pokus kapitánky Minami Kamadaové. Japonky jsou ale hodně nebezpečné a defenzívu musíme zlepšit.

10:02
    Ještě štěstí, že Makoto Itová v přečíslení dvou proti jedné střílela, a nenašla Šimomukaiovou. Takhle si Hesová poradila.

09:49
    Tereza Pištěková teď znovu ukázala, že na kotouči umí být velmi šikovná. U mantinelu se zbavila soupeřky a rozehrála akci pro Brichovou a Veverkovou.

09:09
    Ze šachu však nebyl mat, naopak Japonky potom nahodily puk dopředu a protože ho Komomo Itová dojela před Adélou Wojnarovou, icing se nepískal.

08:34
    Lucie Gruntová už musela střídat, tak jen nahodila puk dopředu. Dojela ho Andrea Trnková, čerstvé síly teď drží Japonsko v šachu.

07:49
    Ta samá japonská hráčka se po vyhraném vhazování znovu dostala až před Hesovou, která musí znovu držet české vedení. Už to klidně mohlo být tak 3:3.

07:40
    Zatím se tedy opravdu nenudíme. Na druhé straně si vysokou přihrávku sklepla Rio Norová a Hesová musela vytáhnout důležitý zákrok.

07:02
    Příkladně napadala i Karolína Veverková, a pak se bekhendovou kličkou krásně dostala až před branku. Zakončení ale vykopla Fudžiiová pravým betonem!

06:42
    Do útočné třetiny se nyní dostala Andrea Trnková, která pak i aktivně napadala. Jenže kotouč mezitím vyjel do středního pásma, takže nám rozhodčí odpískala ofsajd.

06:06
    Další protiútok byl znovu velmi nebezpečný. Gruntová chtěla v akci dvě na jednu najít Dýckovou, ale přihrávka jí bohužel sklouzla z hokejky.

05:06
    I když spíš vyčkáváme, už jsme mohli vést o dvě branky! Byla to znovu Tereza Pištěková, kdo se protáhl přes několik hráček, a pak už stála sama před Fudžiiovou. Tu ale střelou nepřekonala!

04:28
    Stále se bojuje o kotouč na polovině českého týmu, nikdo ho nedokáže pořádně získat a udržet.

03:31
    Japonky odpovídají znovu z hokejek elitní formace. To značí, že střídají opravdu v neskutečně krátkých intervalech. Makoto Itová se před branku středem pole neprokousala.
    02:56 PIŠTĚKOVÁ - 0:1

02:56
    Česko právě vstřelilo branku!
    Góóól! Téměř po 48 minutách na olympijském turnaji konečně střílíme gól a v zápase o postup do semifinále se ujímáme vedení! TEREZA PIŠTĚKOVÁ nabrala velkou rychlost, přebruslila obránkyni a pak přesně vystřelila do vzdálenějšího růžku – 0:1! Bez asistence.

02:25
    Zpoza branky chtěla velký oblouk vykroužit Tereza Pištěková, nicméně kotouč jí ujel. Když ho nepřesně posouvala Pavlasové, Češky se samy vystrnadily z útočného pásma.

01:53
    Na první útok soupeřek si musíme dávat větší pozor. Hina Šimomukaiová teď projela středem hřiště a vystřelila bekhendem, naštěstí ne tolik přesně, aby Hesovou překvapila.

01:18
    A právě o Brichovou se otřel následující pokus Karolíny Veverkové. Kotouč neposedně plachtil, nicméně dopadl japonské gólmance do náručí.

00:59
    Na druhé straně se náš tým poprvé osmělil, úvodní střelu na brankářku Fudžiiovou vyslala Natálie Brichová.

00:13
    Česká defenzíva zaspala start a Japonky hned měly obrovskou šanci jít do vedení. Volnou Šimomukaiovou ale zblízka vychytala Míša Hesová!

00:01

Za českou střídačku dorazili i členové Českého olympijského týmu, kteří se teď pozdravili s hlavním trenérem Romanem Heindlem. Jdeme na to!!

Oba týmy už jsou na ledové ploše. Dnešní utkání bude sledovat mnohem menší návštěva než včera proti domácím Švýcarkám, což je pochopitelné. Ale třeba zápasy chlapeckého turnaje se těší obrovskému zájmu.

Tak i čeští příznivci vyměnili sektor. Pomůže to?

Naše děvčata dnes na rozdíl od včerejška nastoupí v bílých dresech, Japonky oblékly tak trochu ďábelskou černo-rudou kombinaci. Já jsem taky vyměnil, co se dalo. Ale jinak pověrčivý nejsem.

Určitě vás bude zajímat výsledek z druhé skupiny: Švédky po úvodním zaváhání se Slovenskem smetly Německo 7:2 a zajistily si postup do semifinále z prvního místa skupiny A. O druhé se zítra poperou právě Slovenky s Němkami.

Čeští trenéři neudělali v sestavě oproti včerejšku žádné změny, upřímně ani k žádným nebyl důvod. Platí to také na brankářském postu, i dnes by měla začít Michaela Hesová, která včera předvedla velmi dobrý výkon. Zajímavostí je, že Japonky mají pouze jednu gólmanku. Předpokládám tedy, že druhou postihly nějaké zdravotní potíže.

Japonsko: Fudžiiová – Cucumiová (A), Satová, Šinodaová, Suzukiová, Komotová, Chudžová – Kamadaová (C), Šimomukaiová, Itová – Riri Norová, Murakamiová (A), Rio Norová – Tanabeová, Umemoriová, Itová. Trenér: Arto Sieppi.

Česko: Hesová (Hromádková) – Hotová, Hračová, Wojnarová, Pavlasová, Vaníčková, Mašková – Dýcková, Gruntová (A), Bartáková (A) – A. Trnková (C), Dubová, Mazancová – Veverková, Brichová, Pištěková. Trenér: Roman Heindl.

Rozhodčí: Boveriová (SUI), Doyleová (USA) – Chartrandová (CAN), Perssonová (SWE).

Poslední vzájemný zápas se datuje do loňského dubna. Češky tehdy na domácím Evropském poháru v Příbrami přetlačily Japonsko 2:1 díky gólům Andrey Trnkové a Barbory Bartákové. Druhá jmenovaná rozhodla až minutu před koncem; obě hráčky jsou i v letošním olympijském kádru.

Japonky, které v Asii nemají konkurenci a proto jezdí často do Evropy, skončily na turnaji až sedmé, zatímco Češky poprávu obsadily bronzovou pozici. Věřme, že i tentokrát budeme slavit my.

Z jedné porážky samozřejmě nelze dělat velké závěry, na druhou stranu formát turnaje je neúprosný – ze základních skupin postoupí do semifinále vždy dva nejlepší týmy, pro třetí olympiáda bleskově skončí. A svěřenkyně Romana Heindla dnes udělají všechno pro to, aby pro ně pokračovala.

Japonky na turnaji teprve začínají. Možná nepatří mezi oblíbené soupeře českých ženských reprezentací, na druhou stranu si troufnu říct, že jsme hokejově lepší a musíme to "jen" potvrdit. Hráčky ze země vycházejícího slunce mívají perfektně nacvičené a zažité některé prvky, a pokud jim je nabouráme, pravděpodobně si nebudou vědět rady. Ještě tedy uvidíme, co s nimi udělal nový finský trenér.

Češky včerejší porážky hodně litovaly. Neodehrály totiž špatný zápas, v první a třetí třetině byly lepším týmem. Nevyužily ale žádnou ze svých příležitostí, Barbora Bartáková čtyři minuty před koncem nastřelila tyčku.

Souboj hraný před fantastickou kulisou, kterou vytvořilo 5900 diváků, tak musely po 45 minutách hry rozhodnout nájezdy – ty zde následují přímo bez prodloužení. Své pokusy bohužel neproměnily Bartáková ani Gruntová, naopak za Švýcarsko mířily přesně Surdezová i Martiová, takže pořadatelská země slavila dvoubodové vítězství.

Česko – Švýcarsko 0:1 po nájezdech (0:0, 0:0, 0:0)

Rozhodující nájezd: Surdezová.
    Vyloučení: 4:3.
    Bez využití.
    Střely na branku: 23:11 (13:3, 4:7, 6:0).
    Česko: Hesová – Hotová, Hračová, Wojnarová, Pavlasová, Vaníčková, Mašková – Dýcková, Gruntová, Bartáková – A. Trnková, Dubová, Mazancová – Veverková, Brichová, Pištěková.

Podruhé vás zdravím ze švýcarského Lausanne, kde prožíváme dívčí hokejový turnaj Olympijských her mládeže. Naše reprezentantky do 16 let včera zaváhaly a domácímu týmu podlehly 0:1 po nájezdech, takže dnes před nimi stojí jasný úkol – porazit Japonsko. Pokud to nezvládnou, na semifinále mohou zapomenout a turnaj pro ně skončí pomalu rychleji, než začal!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Martin Voltr

Branky a nahrávky: 21. M. Itová, 25. Šimomukaiová (M. Itová), 43. Kamadaová (M. Itová, Šimomukaiová), 45. M. Itová – 3. Pištěková

Japonsko: Fudžiiová – Cucumiová (A), Satová, Šinodaová, Suzukiová, Komotová, Chudžová – Kamadaová (C), Šimomukaiová, M. Itová – Riri Norová, Murakamiová (A), Rio Norová – Tanabeová, Umemoriová, K. Itová. Trenér: Arto Sieppi.