Bohemians 1905 – Teplice | 4:0 (kon.) | | | Opava – Karviná | 0:0 (kon.) | | | Č. Budějovice – Liberec | 0:1 (kon.) |
Sparta – Plzeň | 1:2 (kon.) |
RB Lipsko – Hertha | 2:2 (kon.) | | | Augsburg – Paderborn | 0:0 (kon.) | | | Düsseldorf – Schalke | 2:1 (kon.) |
Hoffenheim – Kolín nad Rýnem | 3:1 (kon.) | | | Union Berlín – Mohuč | 1:1 (kon.) |
Hannover – Karlsruhe | 1:1 (kon.) | | | St. Pauli – Heidenheim | 0:0 (kon.) | | | Bochum – Kiel | 2:1 (kon.) |
Nizozemsko – Česko | 2:3 (kon.) |
konec
Nizozemsko
2:3
(2:1)
Česko
Martin Augustin
Branky:
4. Bouma, 19. Nistelrooij – 23. Koller, 71. Baroš, 88. Šmicer
Střely na branku: 10:11. Střely mimo: 4:11. Rohy: 6:7. Ofsajdy: 6:2. Fauly: 23:18.
Rozhodčí: Mejuto Gonzalez – Samaniego, Alonso (všichni ESP)
Diváci: 30 000
Karty: 9. Seedorf (NED), 26. Heitinga (NED) – 55. Galásek (CZE) 75. Heitinga (NED)
Neproměněná penalta:
Střely na branku: 10:11. Střely mimo: 4:11. Rohy: 6:7. Ofsajdy: 6:2. Fauly: 23:18.
Nizozemsko:
van der Sar – Heitinga, Bouma, Stam, van Bronckhorst – Seedorf (86. van der Vaart), Davids, Cocu (C) – van der Meyde (79. Reiziger), van Nistelrooij, Robben (58. Bosvelt)
Náhradníci: Waterreus, Westerveld – Reiziger, F. de Boer, van der Vaart, Sneijder, Overmars, Bosvelt, Zenden, Kluivert, Makaay, van Hooijdonk.
Trenér:
Česko: Čech – Grygera (24. Šmicer), Jiránek, Ujfaluši, Jankulovski – Poborský, Galásek (62. Heinz), Rosický, Nedvěd (C) – Baroš, Koller (75. Rozehnal).
Náhradníci: Blažek, Kinský – Mareš, Hübschman, Rozehnal, Šmicer, Vachoušek, Týce, Plašil, Lokvenc, Heinz.
Trenér:
Náhradníci: Waterreus, Westerveld – Reiziger, F. de Boer, van der Vaart, Sneijder, Overmars, Bosvelt, Zenden, Kluivert, Makaay, van Hooijdonk.
Trenér:
Česko: Čech – Grygera (24. Šmicer), Jiránek, Ujfaluši, Jankulovski – Poborský, Galásek (62. Heinz), Rosický, Nedvěd (C) – Baroš, Koller (75. Rozehnal).
Náhradníci: Blažek, Kinský – Mareš, Hübschman, Rozehnal, Šmicer, Vachoušek, Týce, Plašil, Lokvenc, Heinz.
Trenér:
Rozhodčí: Mejuto Gonzalez – Samaniego, Alonso (všichni ESP)
Diváci: 30 000
Střely na branku: 10:11. Střely mimo: 4:11. Rohy: 6:7. Ofsajdy: 6:2. Fauly: 23:18.
Zápas přitom začal pro svěřence Karla Brücknera špatně a v 19. minutě tak vedli Oranjes po trefách Wilfreda Boumy a Ruuda van Nistelrooije už 2:0. Poté však český tým vsadil na totální ofenzivu a ta přinesla úspěch. Ve 23. minutě zužitkoval Barošovu individuální akci Jan Koller a za stavu 1:2 z našeho pohledu se také odcházelo do kabin. Infarktové utkání pokračovalo i po změně stran a v posledních dvaceti minutách už tak skvělý duel gradoval. V 71. minutě jsme se radovali z vyrovnání, když Koller hrudí sklepl míč Milanovi Barošovi a ten nekompromisní ranou překonal van der Sara. Poté byl navíc vyloučen po druhé žluté kartě Heitinga a již proti deseti Nizozemcům Pavel Nedvěd z obrovské dálky málem přerazil břevno. V 88. minutě však čeští hráči přeci jen obrat dovršili. Heinzovu střelu vyrazil van der Sar k Poborskému, jenž místo zakončení ještě posunul balón na Vladimíra Šmicera a ten měl před sebou už jen prázdnou bránu. Tenhle zápas se zapíše do zlatého fondu českého fotbalu!
Goooooooool! To je neuvěřitelné, obrat je dokonán! Milan Baroš si z pravého křídla naváděl míč na střed a u šestnáctky ho posunul na Marka Heinze, jehož přízemní střelu dokázal van der Sar vyrazit, ale pouze ke Karlovi Poborskému. Pravý záložník Sparty ukázal svou chytrost, když místo dorážky ještě nezištně nahrál VLADIMÍROVI ŠMICEROVI, který balón z malého vápna uklízel do prázdné brány. Na hřišti i v hledišti propukla obrovská česká euforie – 3:2.
Bravo! Je vyrovnáno! Pavel Nedvěd se na levém křídle zaseknutím míče zbavil Heitingy a poslal míč do šestnáctky. Jan Koller ho hrudí sklepnul proti noze MILANA BAROŠE a ten z hranice velkého vápna z první zamířil pod břevno nizozemské brány. Van der Sar prolétl vzduchem marně – 2:2.
Je tu kontaktní gól! Obrovskou chybu vyrobil ve středu hřiště Giovanni van Bronckhorst, který nechtěně nahrál do běhu Milanovi Barošovi. Dravý útočník Liverpoolu s balónem okamžitě zamířil směrem k bráně, s trochou štěstí nasadil jesličky Stamovi a před van der Sarem ještě naservíroval míč JANOVI KOLLEROVI, který zakončoval do protipohybu padajícího nizozemského gólmana. Jsme zpátky ve hře!
Ajajaj! Tak tohle nevypadá už vůbec dobře! Edgar Davids poslal průnikovou přihrávku za záda Grygery, kam si naběhl Arjen Robben. Ten adresoval před bránu přízemní centr, kterým našel nepokrytého RUUDA VAN NISTELROOIJE, jenž zblízka posílá balón do odkryté brány – 2:0.
Holanďané ze standardky udeřili! Levačka mladíčka Arjena Robbena poslala balón na zadní tyč, kde čeští obránci trestuhodně nechali zcela samotného WILFRIEDA BOUMU, který míč hlavou trkl za záda bezmocného Petra Čecha. To je po sympatickém začátku studená sprcha pro náš tým.
Nizozemsko: van der Sar – Heitinga, Bouma, Stam, van Bronckhorst – Seedorf, Davids, Cocu (C) – van der Meyde, van Nistelrooij, Robben
Náhradníci: Waterreus, Westerveld – Reiziger, F. de Boer, van der Vaart, Sneijder, Overmars, Bosvelt, Zenden, Kluivert, Makaay, van Hooijdonk.
Česko: Čech – Grygera, Jiránek, Ujfaluši, Jankulovski – Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd (C) – Baroš, Koller.
Náhradníci: Blažek, Kinský – Mareš, Hübschman, Rozehnal, Šmicer, Vachoušek, Týce, Plašil, Lokvenc, Heinz.
Rozhodčí: Mejuto Gonzalez – Samaniego, Alonso (všichni ESP).
To nizozemský kouč Dick Advocaat nasadil do základní sestavy uzdraveného záložníka Clarence Seedorfa, jenž nebyl v utkání s Německem ani na střídačce. Fotbalistovi AC Milán vyklidil místo Boudewijn Zenden. Na levém křídle pak místo Rafaela van der Vaarta dostal příležitost 20letý mladík Arjen Robben, kterého už před šampionátem koupila z Eindhovenu londýnská Chelsea.
Zápas dvou aspirantů na postup skončil dělbou bodů. Němci přežili úvodní tlak Oranjes a sami začali být nebezpeční. Po půlhodině hry se i ujali vedení, když centr Torstena Fringse z přímého kopu propadl klubkem hráčů a netečovaný míč zapadl až za překvapeného brankáře van der Sara. Nizozemci se pak trápili a do šancí se téměř nedostávali. V 81. minutě však van der Meyde vybojoval u rohového praporku zdánlivě ztracený míč a po jeho centr srovnal na konečných 1:1 van Nistelrooij.
Německo – Nizozemsko 1:1 (1:0)
Góly: 30: Frings – 81. van Nistelrooij
Nizozemsko: van der Sar – Heitinga (74. van Hooijdonk), Stam, Bouma, van Bronckhorst – Davids (46. Sneijder), Cocu, Zenden (46. Overmars) – van Nistelrooij, van der Vaart, van der Meyde
Čeští fotbalisté narazili na úvod Eura na Lotyšsko. Outsider skupiny, pro něhož byl postup na šampionát historickým úspěchem, zvolil defenzivní taktiku, proti které se nervózní Češi těžko prosazovali. V nastavení prvního poločasu navíc Lotyšům vyšel protiútok, který po přízemním centru Prohorenkovse zakončil vedoucím gólem Maris Verpakovskis. Křečovitý výkon Česka pokračoval i po změně stran. V té chvíli se však opět potvrdilo kouzlo trenéra Karla Brücknera, kterému vyšla střídání. Místo pravého beka Grygery nejprve poslal na trávník útočníka Heinze a poté nahradil štítového záložníka Galáska ofenzivní univerzál Šmicer. V 72. minutě konečně přišlo vyrovnání, když Poborský udržel míč ještě na brankové čáře a po jeho centru se balón dostal k Milanovi Barošovi, jenž nezaváhal. V 85. minutě pak završil obrat střídající Marek Heinz, který nejprve trefil břevno, ale o chvíli později už jeho střela zapadla do levého horního rohu Kolinkovy brány.
Česko – Lotyšsko 2:1 (0:1)
Góly: 73. Baroš, 85. Heinz – 45+1 Verpakovskis
Česko: Čech – Grygera (56. Heinz), Bolf, Ujfaluši, Jankulovski – Poborský, Galásek (64. Šmicer), Rosický, Nedvěd – Koller, Baroš (87. Jiránek
Nizozemsko:
Oranjes jeli na šampionát jako jeden z favoritů turnaje. V kvalifikaci ale nestačili na český tým a museli tak do baráže. V ní svěřenci kouče Dicka Advocaata narazili na Skotsko. Dvojzápas pro Holanďany nezačal dobře. Z Hampden Parku si totiž odvezli porážku 0:1. V domácí odvetě v Amsterdamu však nedali soupeři šanci a i díky hattricku Ruuda van Nistelrooye Skoty zdemolovali 6:0.
Nizozemci měli k dispozici výborný kádr zejména směrem do ofenzivy. Volbou číslo 1 na hrot útoku byl kanonýr Manchesteru United Ruud van Nistelrooy, jenž ze základní sestavy vytlačil i hvězdného Patricka Kluiverta z Barcelony. Útok výrazně podporovali také další šikovní hráči jako Rafael van der Vaart (Ajax), Clarence Seedorf (AC Milán), Marc Overmars (Barcelona) nebo vycházející hvězda světového fotbalu Arjen Robben, jenž po ME ve svých dvaceti letech mířil z PSV Eindhoven do londýnské Chelsea. Ze středu hřiště vše jistil defenzivněji laděný buldok Edgar Davids (Juventus) a obrannou čtveřici zase řídil stoper Lazia Řím Jaap Stam. Z pozice krajních beků pak brázdili lajny barcelonští Michael Reiziger a Giovanni van Bronckhorst. Brankářskou jedničkou byl zkušený gólman anglického Fulhamu Edwin van der Sar.
Nominace Nizozemska na ME 2004:
Brankáři: Edwin van der Sar (Fulham), Sander Westerveld (Real Sociedad), Ronald Waterreus (PSV)
Obránci: Michael Reiziger (Bracelona), Jaap Stam (Lazio), Wilfred Bouma (PSV), Giovanni van Bronckhorst (Barcelona), Frank de Boer (Rangers), John Heitinga (Ajax)
Záložníci: Phillip Cocu (Barcelona), Andy van der Meyde (Inter Milán), Edgar Davids (Barcelona), Rafael van der Vaart (Ajax), Wesley Sneijder (Ajax), Marc Overmars (Barcelona), Arjen Robben (PSV), Clarence Seedorf (AC Milán), Paul Bosvelt (Manchester City), Boudewijn Zenden (Middlesbrough)
Útočníci: Patrick Kluivert (Barcelona), Ruud van Nistelrooy (Manchester United), Roy Makaay (Bayern), Pierre van Hooijdonk (Fenerbahçe)
Česko:
Po neúspěchu v baráži o MS 2002 v Japonsku a Jižní Koreji proti Belgii skončil u národního týmu Josef Chovanec, jehož nahradil dosavadní kouč jednadvacítky Karel Brückner. Ten postavil základ kádru právě na hráčích, kteří mu prošli u Lvíčat pod rukama, na šampionátu v roce 2000 získali stříbro a v roce 2002 již pod vedením Miroslava Beránka pak dokonce zlato. Z těchto výběrů se do reprezentačního áčka postupně posunuli hráči jako Petr Čech, Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal, Marek Jankulovski, Zdeněk Grygera či Milan Baroš. Jednadvacítku navíc v podstatě přeskočil Tomáš Rosický. Zbytek mužstva pak tvořili již zkušení fotbalisté. Pavel Nedvěd válel v dresu Juventusu, Vladimír Šmicer působil v Liverpoolu, kde byl jeho spoluhráčem již zmíněný Baroš, Karel Poborský se vrátil po štacích v Manchesteru United, Benfice a Laziu zpět do Česka, kde ve svých 32 letech táhl pražskou Spartu. Kanonýr Jan Koller zase střílel góly za Borussii Dortmund, kde vytvořil sehrané duo s Rosickým. Základní sestavu si pak Karel Brückner nedokázal představit bez defenzivního štítu Ajaxu Tomáše Galáska.
V kvalifikaci byli Češi nasazeni do skupiny 3 v níž měli být jejich hlavními soupeři o postup Nizozemci a zlobit ještě mohli Rakušané. V osmi zápasech nakonec ztratili jen dva body po remíze 1:1 v Nizozemsku, kde v 68. minutě srovnal Jan Koller. 10. září roku 2003 si to pak obě reprezentace rozdaly o první místo ve skupině, které znamenalo přímý postup na šampionát. Utkání hodně ovlivnilo vyloučení Edgara Davidse už ve 13. minutě. Navíc následovala penalta, kterou proměnil Jan Koller a ještě v prvním poločase zvýšil na 2:0 svým typický lobem přes vybíhajícího gólmana van der Sara Karel Poborský. Holanďané se nevzdali a po hodině hry snížili zásluhou Van der Vaarta, ale v samotném závěru zakončil brejk do otevřené obrany Milan Baroš, jenž obešel vyběhnutého brankáře a zakončil do prázdné brány. Závěrečný zápas ve vídeňském Prateru, kam dorazilo velké množství českých fanoušků, kteří viděli výhru 3:2, byl už jen sladkou tečkou za kvalifikací.
Úvod roku 2004, který byl věnován přípravě na šampionát, se českým hráčům úplně nevydařil. Po remíze 2:2 v Itálii přišly porážky 1:2 v Irsku a 0:1 na Letné s Japonskem. To však bylo pro hráče dostatečné varování a v rámci závěrečného kempu na začátku června už dokázali porazit 3:1 Bulharsko a v generálce v Teplicích 2:0 Estonsko.
Nominace Česka na ME 2004:
Brankáři: Petr Čech (Rennes), Jaromír Blažek (Sparta), Antonín Kinský (Saturn Ramenskoje)
Obránci: Zdeněk Grygera (Ajax), Pavel Mareš (Zenit Petrohrad), René Bolf (Baník Ostrava), Marek Jankulovski (Udinese), Martin Jiránek (Reggina), Tomáš Hübschman (Sparta), Tomáš Ujfaluši (Hamburg), David Rozehnal (Club Brugge)
Záložníci: Tomáš Galásek (Ajax), Karel Poborský (Sparta), Tomáš Rosický (Dortmund), Pavel Nedvěd (Juventus), Štěpán Vachoušek (Marseille), Roman Týce (Mnichov 1860), Jaroslav Plašil (Monako).
Útočníci: Vladimír Šmicer (Liverpool), Jan Koller (Dortmund), Vratislav Lokvenc (Kaiserslautern), Milan Baroš (Liverpool), Marek Heinz (Baník Ostrava)
Ve čtvrtfinále narazili Češi na Dánsko, které třemi zásahy ve druhém poločase hravě přehráli 3:0. Skóre zápasu otevřel Jan Koller, další dva zásahy pak přidal Milan Baroš, jenž se stal s pěti trefami nejlepším střelcem turnaje. V semifinále narazil Brücknerův tým na překvapení šampionátu z Řecka. V úvodu zápasu český tým dobýval tradičně zataženou obranou soupeře a zdálo se, že bude otázkou času, kdy ji prolomí. Po odstoupení zraněného Pavla Nedvěda však kvalita hry uvadla a Řekové zápas po bezbrankové remíze dovedli do prodloužení. Na konci prvního prodloužení se postaral o hořký konec našeho týmu na turnaji hlavičkou po rohovém kopu obránce Traianos Dellas. Tehdy platilo pravidlo tzv. stříbrného gólu a na druhý poločas prodloužení tak již nedošlo.