Ukrajina – S. Makedonie 2:1 (kon.) | Dánsko – Belgie 1:2 (kon.) | Nizozemsko – Rakousko 2:0 (kon.)
Nizozemsko
2:0 (1:0)
Rakousko
Čtvrtek 17.06.2021, 21:00 • Johan Cruiff ArenA, Amsterdam • Mistrovství Evropy • Skupina C

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Dobrý večer u pokračování EURO 2020. Společně se podíváme na utkání skupiny C mezi Nizozemskem a Rakouskem.

Nizozemsko

Nizozemci v úvodním duelu proti Ukrajině hráli útočně a i když se jim v první půli skórovat nepovedlo, tak po přestávce předvedli drtivý nápor, v 52. minutě se trefil Wijnaldum a o sedm minut později Weghorst. Vše pro ně vypadalo jasně a bez problémů, jenže Ukrajinci se nevzdali, v 75. minutě parádní ranou snížil Jarmolenko a 79. minutě dokonce srovnal Jaremčuk. Už to vypadalo na dělbu bodů, jenže to v 85. minutě odmítl Dumfries a Nizozemsko se tak nakonec mohlo radovat ze tří bodů za výhru 3:2.

Nizozemsko – Ukrajina 3:2 (0:0)

Branky: 52. Wijnaldum, 59. Weghorst, 85. Dumfries (N. Aké) – 75. Jarmolenko (Jaremčuk), 79. Jaremčuk (Malinovskyj)

Žluté karty: 90+3. Sydorčuk (UKR)

Nizozemsko: Stekelenburg – J. Timber (88. Veltman), de Vrij, Blind (64. N. Aké) – Dumfries, de Roon, Wijnaldum (C), F. de Jong, van Aanholt (64. Wijndal) – Weghorst (88. L. de Jong), Depay (90+1. Malen).

Ukrajina: Buščan – O. Karavajev, Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko – Zinčenko – Jarmolenko (C), Sydorčuk, Malinovskyj, Zubkov (13. Marlos, 64. Šaparenko) – Jaremčuk.

Rozhodčí: Brych (GER) – Borsch (GER), Lupp (GER)

Diváci: 15 837

Rakousko

I rakouský národní tým vstoupil do šampionátu vítězně, když v rumunské Bukurešti zdolal Severní Makedonii 3:1. Úvodní gól padl již v 18. minutě, kdy se trefil Lainer a i když už i deset minut později srovnal Pandev, tak se Rakousko nesložilo, trpělivě bojovalo a v 78. minutě se opět dostalo do vedení gólem Gregoritsche. V 89. minutě pak výsledek pečetil Arnautović a bylo vymalováno. Oba celky tak mají skvěle nakročeno do vyřazovací fáze a dne se bude hrát o jistotu postupu.

Rakousko – Severní Makedonie 3:1 (1:1)

Branky: 18. Lainer (Sabitzer), 78. Gregoritsch (Alaba), 89. Arnautović (Laimer) – 28. Pandev

Žluté karty: 85. Lainer – 42. Trajkovski, 52. Alioski

Rakousko: Bachmann – Lainer, Dragović (46. Lienhart), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (58. Gregoritsch), Laimer (90+3. Baumgartlinger), X. Schlager (90+4. Ilsanker), Alaba (C) – Sabitzer – Kalajdžić (58. Arnautović).

Severní Makedonie: Dimitrievski – Nikolov (64. Bejtulaj), S: Ristovski, D. Velkovski, Musliu (86. M. Ristovski), Alioski – E. Bardhi (82. Tričkovski), A. Ademi, Elmas – Pandev (C), Trajkovski (63. Kostadinov).

Rozhodčí: Ekberg (SWE) – Culum (SWE), Hallberg (SWE)

Diváci: 9 082

Rozhodčí

Hlavním sudím tohoto utkání bude Orel Grinfeeld, kterému budou na pomezí asistovat Roy Hassan a Idan Yarkoni. Všichni pánové jsou z Izraele. Čtvrtým rozhodčím bude Davide Massa z Itálie a VAR budou obsluhovat Pawel Gil z Polska, Paolo Valeri z Itálie, Lee Betts a Stuart Attwell, oba z Anglie.

Vzájemné zápasy

Obě země se zatím potkaly dvanáctkrát, Nizozemsko vyhrálo sedm zápasů, Rakousko tři, remízou skončily dva zápasy. Poslední zápas se odehrál v roce 2016, jednalo se o přátelské utkání a Nizozemci vyhráli ve Vídni po gólech Janssena a Wijnalduma 2:0.

Zápas uvidí Johan Cruyff ArenA v Amsterdamu a výkop je naplánován na 21 hodin. Nic si tedy na večer neplánujte a buďte u našeho přenosu. Jste k němu všichni zváni.

Oba týmy jsou již na hrací ploše, zní nám národní hymny a za malou chvíli začne samotný zápas.

Nizozemsko: Stekelenburg – Dumfries, de Vrij, de Ligt, Blind, van Aanholt – de Roon, Wijnaldum (C), F. de Jong – Weghorst, Depay.
    Náhradníci: Krul, Bizot – Veltman, N. Aké, Wijndal, S. Berghuis, L. de Jong, Promes, Klaassen, Gravenberch, Malen, J. Timber.

Rakousko: Bachmann – Lainer, Dragović, Hinteregger, Ulmer – Baumgartner, X. Schlager, Laimer, Alaba – Gregoritsch, Sabitzer.
    Náhradníci: A. Schlager, Pervan – Ilsanker, Grillitsch, Lienhart, Trimmel, Schaub, Schöpf, Onisiwo, Lazaro, Kalajdžić, Friedl.

Rozhodčí: Grinfeeld (ISR) – Hassan (ISR), Yarkoni (ISR).

1

2
    Zleva se do útoku cpal Ulmer, vracející de Roon jej ale dokázal ještě před centrem zastavit a míč mu uzmout.

3
    Dopředu se už hnali domácí fotbalisté, Wijnaldum vysunul na levé straně Depaye, ten však proti přesile neuspěl a po zablokované kličce skončil ještě před střelou.

4
    Stekelenburg si nadělal menší potíže při odkopu od vlastní branky, první vážnější okamžik ale přečkal bez úhony.

5
    Zatím sledujeme velice aktivní úvod, a to z obou stran. Ani jeden tým se nesnaží o taktické šachy a útočí.

5
    Levou stranou se do vápna prosmýkl mezi dvěma hráči Ulmer a po kontaktu s Dumfriesem šel k zemi. Rozhodčí byl blízko a ihned ukazoval, že tohle na penaltu nebylo.

6
    Hned se nám hra přesunula na druhou stranu a na uličku si nabíhal Weghorst. Bylo to na něj ale příliš prudké a Bachmann byl u míče první.

7
    Chybka Rakouska v rozehrávce a rázem tu byl náznak brejku. Tek ovšem Weghorst nedotáhl do zdárného konce, scházela mu rychlost.

8
    Dva hráči Nizozemska se ocitli na zemi, de Vrij na hranici vápna, o chvíli později zase Dumfries. A ten byl rozhodně přišlápnut ve vápně.

9
    Rozhodčí Grinfeeld si nechal celou situaci zkontrolovat a byl přivolán k osobní kontrole videa!

10
    Kontrola trvala krátce, tady nebylo o čem. Alaba fauloval ve vápně a Nizozemsko má výhodu pokutového kopu!
    10. Dumfries byl ve vápně přišlápnut

10
    David Alaba navíc za svůj zákrok dostal žlutou kartu.

11
    Nizozemsko právě vstřelilo branku!
    Míč si na penaltový puntík postavil MEMPHIS DEPAY, dal si krátký, ale rychlý rozběh a prudkou střelu umístil k pravé Bachmannově tyči – 1:0.
    11. Memphis DEPAY - 1:0

13
    Rázem tak má rakouský tým o čem přemýšlet a rozhodně se bude muset vydávat častěji na útočnou zteč.

13
    Po ztrátě míče ale přišel kontr Nizozemska, po přihrávce na střed vyslal dělovku Depay a trefil clonícího Dragoviće.

14
    Je tu první žlutá karta utkání, za opravdu ostrý skluz na Gregoritsche ji dostal domácí Marten de Roon.

15
    Pokus o narážečku v podání Rakouska, prudká přihrávka na Ulmera ale skončila v zámezí.

16
    Alaba teď měl co dělat, aby zachytil rodící se brejk a na poslední chvíli se mu povedlo centr z pravé strany srazit na aut. Nizozemsko pokračuje v mírném náporu.

17
    Tentokrát přilétl centr z levé strany, Bachmann si však pas v podání van Aanholta zvládl stáhnout do rukavic.

19
    Vynikající Frenkie de Jong, kterému sice scházela rychlost při vracení se, ale i tak odzbrojil Ulmera. Takže hra zase míří na Bachmannovu branku.

21
    Nepovedený nákop Rakouska, míč dolétl ke Stekelenburgovi a ten měl hromadu času na poklidnou rozehru.

22
    Depay hledal centrem z levé strany Weghorsta, obrana Rakouska měla co dělat, aby vysoký pas odhlavičkovala.

24
    Další chyba rakouské obrany, kdy se Alaba se Schlagerem nedomluvili, kdo bude sbírat dlouhý aut a najednou byl v šanci Depay. Svou ostrou ranou zprava trefil boční síť Bachmannovy branky.
    24. Po dobrém autu se do slibné šance dostal Depay

26
    Dumfries hledal příhrou na střed Weghorsta, tohle ale nebylo vůbec přesné a akce skončila hned v zárodku.

27
    Nepovedla se ani narážečka mezi Depayem a van Aanholtem, míč skončil mimo hrací plochu.

28
    No vida, najednou tu byla šance Rakouska! Na levé straně si zpracoval Baumgartner, seběhl si na střed a vystřelil. Ranou trefil do hlavy de Ligta, a ten navíc od míče schytal nepříjemný úder do míst, kde to muži nemají moc rádi...

29
    Hrubě nepovedený centr od Alaby, ten pouze vyzkoušel, jestli Stekelenburg u své branky nespí.

31
    Faul na Baumgartnera, ten narazil do stromu, který mu do cesty postavil Stefan de Vrij.

32
    Následoval přímý kop, ten Rakousko rozehrálo nakrátko, a nebylo to z těch povedených akcí. Stekelenburg byl každopádně bez práce.

34
    Trochu se nám na trávníku přitvrdilo, přibylo osobních soubojů a hra je lehce rozkouskovaná.

35
    Z velké dálky to zkusil Martin Hinteregger, rána z levé strany prolétla vysoko nad Stekelenburgovou bránou.

36
    Další nedovolený zákrok, nyní v podání Davida Alaby na Memphise Depaye.

37
    Hinteregger přibrousil Wijnalduma, ten při vstávání nevypadal zrovna v pohodě, tohle bylo dosti bolestivé.

39
    Není to teď zrovna nejpohlednější fotbal, opravdu se spíše tvrdě bojuje a fauluje.

40
    Obrovská šance Nizozemců na navýšení náskoku. Weghorst dostal přihrávku na ofsajdovou linii, akci ještě vylepšoval pasem na Depaye, ten však z bezprostřední blízkosti překopl Bachmannovu branku!
    40. Depay zazdil tutovou šanci ke skórování

41
    No a po van Aanholtově přihrávce z levé strany na střed neuspěl ani Wijnaldum, ten placírkou trefil pouze stínícího obránce.

43
    Nizozemsko v závěru poločasu stupňuje tlak, na levé straně si o přihrávku řekl Depay, dostal ji však do ofsajdové pozice.

44
    Brejk domácích fotbalistů, na levé strané byl opuštěný Depay, jenže než si zpracoval a nachystal se na obstřel, tak se obrana Rakouska vrátila a jeden z hráčů v černém střelu zablokoval.

45
    Rozhodčí nastaví jednu minutu.
    45. O jedinou trefu v prvním poločase se postaral Depay a tak se radoval po proměněné penaltě

45+1

Je za námi první poločas, během kterého měli hráči Nizozemska více ze hry a brzo se dočkali i vedoucího gólu. O ten se po Alabově faulu postaral proměněnou penaltou Memphis Depay a tým v oranžovém tím uklidnil. Rakousko působilo po celý poločas hodně pasivním dojmem, Stekelenburg byl prakticky bez práce, naopak na opačné straně si Bachmann musel neustále dávat velký pozor. Hodně mu ovšem pomáhala obrana a několik střel také letělo vedle jeho branky. Dalšího gólu jsme se tak nedočkali a do kabin se tak odešlo za stavu 1:0.

Druhý poločas začne přibližně ve 22:01.

46

46
    Rakousko se hned vydalo do útoku a zprava centroval Laimer. Dobrou pozici ale nevyužil a našel pouze prvního bránícího hráče.

48
    Nizozemci vstoupili do druhé půle lehce ospale a pouští soupeře do protiakce.

49
    Teď už je zase hra na opačné straně, Wijnaldum dostal přihrávku do druhé vlny a hned vytasil prudkou střelu. Ovšem i on do stínícího hráče.

50
    Wout Weghorst sice vyhrál hlavičkový souboj, pískal se však faul na Alabu. Rakousko může jít do postupné akce.

52
    Je tu vůbec první rohový kop utkání a mají jej Rakušané. U míče je nachystán David Alaba.

53
    Centr se mu ovšem vůbec nepovedl a pouze poslal dáreček do Stekelenburgových rukavic.

55
    Wijnaldum se bleskově obtočil kolem strážce a ihned cpal přihrávku na Dumfriese. Ten se však na pravé straně dostal z úhlu a nepovedlo se mu ani odcentrovat.

56
    Frenkie de Jong se hned dvakrát pokoušel o přihrávku za rakouskou obranu, oba pasy ale byly zablokovány.

58
    Z velké dálky se o střelu pokusil Sabitzer, vůbec mu to však nesedlo a výsledkem byl slaboučký pokus, po zemi.

59
    Konrad Laimer kulhá, zatím se to snaží rozběhat.

60
    Za obranu si nabíhal van Aanholt, přes Lainera ale neodcentroval. Vybojoval však alespoň rohový kop.

61
    Po Depayově rohu Weghorst hlavou sklepl na malé vápno, kde byl de Ligt, jenže jeho hlavičku Bachmann dokázal reflexivně vyrazit!
    61. Bachmannův reflexivní zákrok

61
    Střídání v týmu Rakousko: ze hřiště odchází Konrad Laimer, přichází Florian Grillitsch.

62
    Střídání v týmu Rakousko: ze hřiště odchází Michael Gregoritsch, přichází Saša Kalajdžić.

64
    Střídání v týmu Nizozemsko: ze hřiště odchází Daley Blind, přichází Nathan Aké.

64
    Střídání v týmu Nizozemsko: ze hřiště odchází Wout Weghorst, přichází Donyell Malen.

65
    Střídání v týmu Nizozemsko: ze hřiště odchází Patrick van Aanholt, přichází Owen Wijndal.

66
    Bachmann byl sice pod mírným tlakem, dokázal však rozehrát a celkem i přesně. Rakousko je již na útočné polovině.

67
    Jenže po ztrátě míče přišla Depayova přihrávka na , ten mohl sám zakončovat, ale ještě přihrál na DENZELA DUMFRIESE, který z první zakončil a i když si Bachmann na míč sáhl, tak střela skončila v síti – 2:0.
    67. Denzel DUMFRIES - 2:0

67
    Daniel Bachmann měl pocit, že gól padl z ofsajdu, vehementně protestoval, jenže jediným výsledkem byla obdržená žlutá.

69
    Rakousko bude reagovat dalším střídáním, do hry za pár okamžiků vstoupí Valentino Lazaro.

70
    Střídání v týmu Rakousko: ze hřiště odchází Christoph Baumgartner, přichází Valentino Lazaro.

71
    Nathan Aké zastavil pokus Rakouska o narážečku, je z toho rohový kop.

71
    No a po něm tu byla šance na snížení. Na centr si naskočilo hned několik hráčů, hlavičkoval Kalajdžić a po několika odrazech se míč prokutálel těsně vedle Stekelenburgovy branky. Další roh.

72
    Další centr od rohového praporku už tak dobrý nebyl a Nizozemsko se dostalo do rychlého kontru. Ten zakončil Depay hrubě nepřesnou střelou.

74
    Střídání v týmu Nizozemsko: ze hřiště odchází Marten de Roon, přichází Ryan Gravenberch.

75
    Rakušané to zkusili krátkým obléháním šestnáctky, Dragović však pouze nacentroval k brankáři soupeře a ten si opět stáhl míč do rukavic.

76
    V souboji dvou dvaadvacítek byl úspěšnější Denzel Dumfries, Lazara dopředu nepustil a ještě vybojoval autové vhazování.

77
    Bachmann si dovolil drzou kličku na Depaye a v rohu šestnáctky se tak uvolnil pro následnou rozehrávku na levou stranu.

79
    Nizozemci teď lehce polevili ve svém tempu a několikrát pustili soupeře na dostřel. Ti toho ovšem vůbec nevyužili.

80
    Dumfries s de Vrijem kombinovali na obranné polovině, době podrželi míč a poté bleskově posunuli hru za půlku.

81
    Alaba dnes poprvé předvedl své umění střely z dálky. Dostal prostor na levé straně a jeho dělovka prosvištěla jen kousíček vedle branky!
    81. Pěkná rána od Alaby!

82
    Střídání v týmu Nizozemsko: ze hřiště odchází Memphis Depay, přichází Luuk de Jong.

83
    Sabitzer měl sice dobře našlápnuto pro rychlý brejk, jenže na útočné polovině zabrzdil a než se dočkal spoluhráčů, byla obrana Nizozemska připravena zasáhnout.

84
    Střídání v týmu Rakousko: ze hřiště odchází Aleksandar Dragović, přichází Philipp Lienhart.

84
    Střídání v týmu Rakousko: ze hřiště odchází Xaver Schlager, přichází Karim Onisiwo.

85
    No a Onisiwo se hned dostal do šance, když si naběhl na vysokou přihrávku a zblízka se mu povedla umístěná hlavička. Stekelenburg byl ale na brankové čáře připraven a zakročil.

86
    Nepřesná Akého přihrávka na Gravenbercha, Rakousko už pospíchá do protiútoku.

87
    Byl z toho rohový kop a souboj o vysoký centr vyhrál domácí Ryan Gravenberch.

88
    Těsný osobní souboj o míč, rozhodčí si v tom našel Dumfriesův nedovolený zákrok.

89
    Kalajdžić sice v pokutovém souboji vyhrál hlavičkový souboj proti dvěma soupeřům, nicméně hlavičku poslal vedle branky.

90
    Vypadá to, že Nizozemci budou dohrávat v deseti lidech, Matthijse de Ligta totiž trápí silné křeče a s pomocí lékaře míří mimo hrací plochu.

90
    Budou se přidávat čtyři minuty.

90+1
    Matthijs de Ligt se nakonec vrací do hry, pokouší se potíže rozběhat.

90+2
    Pas za nizozemskou obranu, tohle ale bylo pro Stekelenburga snadné a sám bude pomaličku rozehrávat.

90+3
    Po rychlém brejku dostal Wijnaldum přihrávku na střed, kde však prováhal nejlepší okamžik na střelu a Hinteregger jej obral.

90+4
    Ještě jedna střela, po přečíslení poslal ránu vysoko nad břevno Donyell Malen.

90+5

Je dobojováno a Nizozemsko dokráčelo k druhé výhře na turnaji. Vstup do druhé půle sice měli lepší Rakušané, jenže v koncovce byli dnes prakticky bezzubí a s postupem času se Nizozemsko vrátilo do tempa. Výsledkem pak byl druhý gól v Bachmannově síti, o který se postaral po brejku Denzel Dumfries a jak se ukázalo, byla to dnes poslední trefa zápasu. Nizozemsko tak vyhrálo 2:0 a se šesti body má jistotu postupu do osmifinále z prvního místa skupiny C.

Držení míče: 47 % : 53 %.
    Střely na branku: 3:1. Střely mimo: 7:6. Rohy: 2:5. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 13:9.

Utkání sledovalo 15 243 diváků.

To je z tohoto utkání vše, já Vám přeji hezký zbytek večera a u dalších přenosů se budu těšit na shledanou. (23:14:20)
    Internetový obchod Marken.cz vám přináší legendární sortiment Fanklubu defenzivního fotbalu! Pořiďte si originální šálu nebo triko a zařaďte se do skupiny fanoušků, která ví, že nejdůležitější jsou body.