Česko – Kanada cz 2:3 (po pr.)
Česko
2:3 (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
Kanada
Pátek 06.01.2023, 00:40 • Scotiabank Centre, Halifax, Kanada • Mistrovství světa do 20 let • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:30.

Česko

Český výběr psal v Scotiabank Centre historii. Nejen, že po 30 letech dokázalo naše mužstvo porazit Kanadu, ale také poprvé od roku 2001 vyhrálo oba úvodní souboje. Češi klopýtli ve skupině pouze se Švédskem v prodloužení 2:3, s Německem a Rakouskem už to byl zase rozdíl třídy. A podobně hladce vypadalo i čtvrtfinále, kdy český tým sice umožnil Švýcarsku vedení 1:0, pak už ale soupeři nic nedovolili a vyhráli 9:1.

Pak přišla bitva v semifinále, ve které se národnímu týmu postavilo problémové Švédsko. Stejně jako ve vzájemném souboji ve skupině Švédové vzali zápas do svých rukou ve druhé třetině a do té třetí šli s jednogólovým náskokem. I nyní však přišlo vyrovnání, tentokrát se trefil 39 vteřin před koncem David Jiříček. Prodloužení pak začali Češi lépe, pak už ovšem přišla na řadu únava a iniciativu přebíral tým Tre kronor. Tomáš Suchánek ale zavřel svou klec a naopak se 49 sekund před sirénou vydal na druhou stranu Jiří Kulich, jenž vystřelil Česku finále.

Kanada

Kanaďané nezačali turnaj dobře, parta vedená kapitánem Shanem Wrightem podlehla Česku. Javorové listy ovšem promíchaly sestavu a probral se i Connor Bedard, ten na sebe upozornil proti Německu, kdy zaznamenal 7 bodů při skóre 11:2. Dalších pět si pak připsal proti Rakousku, kdy pomohl demolici 11:0 a pomohl i při výhře 5:1 nad Švédy.

Překvapivě nejvyrovnanější zápas odehráli Kanaďané ve čtvrtfinále proti Slovensku. Domácí si sice vypracovali vedení 3:1, to však dokázali naši sousedé srovnat a dovést celý boj do prodloužení. V něm si vzal slovo však Connor Bedard, který si pohrál se všemi třemi Slováky na ledě a následně vymíchal i skvěle chytajícího Adama Gajana. A dobře se nevyvíjelo ani semifinálové derby s USA. Hosté si vybudovali náskok 2:0, jenže Kanaďané nechtěli rekordně zaplněné ochozy zklamat, zabrali a nakonec soupeře přejeli 6:2.

Česko: Suchánek (Král) – Ticháček, Jiříček (A), Svozil (C), Špaček, Hamara, Moravec, Čech – Kulich (A), Šapovaliv, Šalé – Szturc, Brabenec, Chmelař – Kos, Menšík, Ryšavý – Měchura, Marcel, Hauser – Sapoušek.
    Trenér: Radim Rulík

Kanada: Milic (Gaudreau) – Del Mastro (A), Zellweger, Allan, Clarke, Hinds, Korchinski, Matier – Othmann, Wright (C), Guenther (A) – Roy, Stankoven, Bedard – Dean, Gaucher, Ostapchuk – Schaefer, Bankier, Fantilli – Beck.
    Trenér: Dennis Williams

Rozhodčí: Harnebring (SWE), Salonen (FIN) – Grillo (USA), Wyonzek (CAN).

Oba týmy na ledě, za chvíli vypukne finále mistrovství světa juniorů 2023!

00:01
    00:01 První finálové buly.

00:11
    Kanada vyhrála vhazování a dopředu se po pravé straně vydal Dylan Guenther, jeho ale zastavil Jiří Ticháček.

00:40
    Jakub Kos se zasekl na útočné modré, Kanaďané opět vyrážejí do útoku.

01:03
    Tyson Hinds nahodil za Suchánkovu klec, oba týmy střídají.

01:28
    Connor Bedard si pohrál o obránci a zkusil z pravé strany vypálit, Suchánek ale zůstal pozorný.

01:45
    Nathan Gaucher je prvním vyloučeným hráčem zápasu za nedovolené bránění.

01:50
    Tyson Hinds vyhazuje po vhazování přes celé hřiště.

02:17
    David Jiříček trefil od modré bránícího soupeře.

02:40
    Javorové listy opět vyhazují.

03:05
    Přihrávku Stanislava Svozila do slotu vyráží Thomas Milic.

03:33
    Caedan Bankier uhasil všechno nebezpečí, tohle oslabení Kanada nejspíše ustojí bez úhony.

03:55
    A tak se také stalo, jejich rozehrávka ovšem nebyla přesná a píská se zakázané uvolnění.

04:20
    Jakub Kos zavezl puk za branku, ten však následně končí zas ve středním pásmu.

04:46
    Jiří Ticháček hledal Matyáše Šapovaliva, do přihrávky vložil jeden z domácích svou hůl a touš se odráží na kanadskou střídačku.

05:07
    Joshua Roy přenechal puk Loganu Stankovenovi, jehož následná rána jde vedle.

05:40
    Jakub Brabenec to zkusil zpoza kruhů, Thomas Milic měl svou vyrážečku připravenou.

06:15
    Puk od Adama Měchury srazil Olen Zellweger na střídačku svého týmu.

06:33
    Opět se setkaly hokejky dvou hráčů, tentokrát to byli Stanislav Svozil a Zach Dean, puk zase letí do zámezí.

07:10
    Brennan Othmann hledal Logana Stankovena, toho si ovšem pokryl David Špaček.

08:20
    Matouš Menšík poslal puk do rohu a se svými spoluhráči zavelel ke střídání.

08:46
    Kotouč už spadl za záda Tomáše Suchánka po nahození Connora Bedarda od modré, jelikož ale kanadský mladík zavezl puk za modrou, tak gól nemůže být uznán.

09:14
    Gabriel Szturc na druhé straně zajel do mezikruží, odkud trefil břevno!
    09:14 Horní tyč Gabriela Szturce.

09:54
    Český tým se z krkolomné situace u modré nakonec osvobodil zakázaným uvolněním.

10:01
    Puk se z hole Adama Měchury s odrazem o mantinel dostal mezi diváky.

10:14
    Matyáš Šapovaliv dostal puk od Eduarda Šalého a vypálil z kruhů těsně mimo kanadskou svatyni.

10:51
    První přesilovka pro domácí, David Jiříček se dopustil držení.

10:58
    Český tým vyhazuje a může si na chvíli oddechnout.

11:26
    Pokus Olena Zellwegera dorážel Shane Wright, Suchánek ovšem zůstal pozorný.

12:10
    Kanaďané zamkli útočnou třetinu a hledají prostor ke střele.

12:33
    Ránu Dylana Guenthera Suchánek vyráží.

12:41
    Kanada právě vstřelila branku!
    Brandt Clarke na modré zamíchal s kotoučem, následně přihrál DYLANU GUENTHEROVI, který přesnou ranou z první otevírá skóre tohoto zápasu. Asistence: Brandt Clarke a Brennan Othmann.
    12:41 Dylan GUENTHER - 0:1

13:44
    Jiří Kulich se vydal s pukem na holi dopředu, zastavil ho však obránce v bílém.

14:12
    Matyáš Šapovaliv přihrál Jiřímu Kulichovi, ten se rozjel na Thomase Milice podobně jako při gólu v prodloužení proti Švédsku, tentokrát ale na brankáře nevyzrál.

14:23
    Nahození domácích z vlastního pásma je následováno hvizdem sudího na zakázané uvolnění.

14:38
    Do střely Zacha Deana vložil Stanislav Svozil svou hůl a puk letí do hlediště.

15:26
    Marcel Marcel zavezl puk dopředu, kde si ho však záhy zpátky berou Kanaďané.

16:22
    Českému týmu se nedaří rozehrát přes důrazný kanadský forčeking.

17:00
    Hráči v bílém nadále tlačí, Suchánek nemá hůl.

17:18
    Zcela sám se na druhou stranu vydal Martin Ryšavý, Thomas Milic ho však přečetl a puk vyrazil.
    17:18 Únik Martina Ryšavého skončil trefou do Milice.

18:16
    Češi mají stále problémy s rozehrávkou, Kanada velmi aktivně napadá.

18:54
    Jakub Brabenec nahodil do středního pásma, kotouč ale Petr Hauser nedokázal zachytit.

19:26
    Výhoz Česka těsně nedoplul za brankovou čáru, můžeme v klidu vystřídat.

19:54
    Ránu Ethana Del Mastra zpoza kruhů zachytil Tomáš Suchánek svou lapačkou.

20:00

První část začala velmi vyrovnaně. Postupně však začali Kanaďané přebírat iniciativu, v čemž jim pomohla hlavně přesilovka, kterou proměnil v gól Dylan Guenther. Češi měli své šance a z šesti střel na branku to byly dva samostatné úniky, Gabriel Szturc v tom prvním ovšem napálil břevno a následně Martina Ryšavého vychytal Thomas Milic. Další třetina začne přibližně v 1:29.

20:01

20:12
    Buly pro Česko, puk má však na holích Kanada.

20:40
    Ethan Del Mastro podrážel Davida Jiříčka, Česko má tak k dispozici další přesilovku.

20:56
    Javorovým listům se daří vyhodit a podržet čas.

21:34
    Češi kombinují v útočném pásmu a ke střele se nakonec dostal David Špaček, jehož projektil letí do Milicovy náruče.

21:49
    David Jiříček nabil Jiřímu Kulichovi, Milic chytá i jeho sražený pokus z první.

21:59
    Do střely z mezikruží se dostal Caedan Bankier, ten po kličce najel do gólmana Tomáše Suchánka, gól samozřejmě platit nebude, ale Tomáš Suchánek zůstává na ledě v bolestech.
    21:59 Nájezd Caedana Bankiera do Tomáše Suchánka.

21:59
    Daniel Král už najel ve výstroji na led, zdá se však, že to Suchánek rozdýchal a stojí opět ve své kleci.

22:24
    Češi si nerozuměli na modré a do úniku se dostal Zack Ostapchuk, Tomáš Suchánek je ale zřejmě zpět ve formě, jelikož perfektně natáhl nohu po jeho kličce a podržel Česko.
    22:24 Zákrok Suchánka proti Ostapchukovi.

22:40
    Kanaďané v pěti, tohle vůbec nebyla dobrá přesilovka.

23:00
    Střelu Jakuba Kosa zastavil Milic svou vyrážečkou.

23:39
    Přízemní střela Tomáše Hamary od modré jde do Milicových betonů.

24:01
    Další rychlé přenesení hry domácích a Tomáš Suchánek se opět musel vytáhnout.

24:35
    SHANE WRIGHT prošel kolem třech českých hráčů a dostal se do bekhendového zakončení, které zapadlo přesně nad Suchánkovo ramena. Asistence: Dylan Guenther a Brennan Othmann.
    24:35 Shane WRIGHT - 0:2

25:43
    Kanada tlačí a chce vsítit další branku.

25:59
    Pohotovou střelu Tysona Hindse od mantinelu kryje Suchánek ve své lapačce.

26:32
    Gabriel Szturc nahazuje do útočné třetiny, oba týmy střídají.

27:21
    Shane Wright opět dělá problémy v útočném pásmu a musí jej krotit čeští obránci.

27:56
    Nahození Jiřího Ticháčka srazil jeden z Kanaďanů, Češi musí až do vlastního pásma.

28:17
    A jejich rozehrávka se nepovedla, protože se píská zakázané uvolnění.

28:23
    Suchánek kryje další kotouče a český tým může konečně poslat na led čerstvé síly.

29:22
    Hráči bojují u mantinelu o kotouč.

29:38
    Connor Bedard posílá o mantinel puk mimo kluziště vhazuje se po Milicově levici.

29:49
    Icing ze strany Česka.

30:20
    Český tým se snaží v útočném pásmu najít prostor ke střele, nakonec domácí vyhodili na icing.

30:33
    Pohotovou ránu Davida Jiříčka vyrazil Milic nad, následuje komerční přestávka.

31:02
    Žabku Matouše Menšíka kryje Milic, bude se vhazovat po jeho pravici.

31:20
    Pokus Aleše Čecha zpoza kruhů zapadl do Milicovy náruče.

31:46
    Střelu Zacha Deana srazil Stanislav Svozil do ochranné sítě.

31:53
    Výhoz o mantinel Tomáše Hamary doklouzal na zakázané uvolnění.

32:27
    Střela Davida Jiříčka se odrazila k Loganu Stankovenovi, ten ale musel pro puk až do rohu kluziště, kde si jej čeští obránci pohlídali.

33:18
    Martin Ryšavý si dojel pro odražený puk a zkusil to na bližší tyč, tam byl však připraven kanadský gólman.

34:11
    Jakub Brabenec se podle sudích dopustil nedovoleného bránění a Kanada si zahraje další přesilovku.

34:20
    Češi okamžitě vyhazují puk přes všechny čáry.

34:32
    Navíc se Kanaďané dopustili postavení mimo hru.

34:43
    Šapovaliv vyhodil puk do rohu kluziště a podržel nějaké ty vteřiny.

35:10
    Wrightova přihrávka jde do středního pásma, další cenné vteřiny pro Česko.
    Suchánkův beton byl pro Kanaďana příliš velký.

35:39
    Kanaďané hráli v šesti a poměr sil na ledě se vyrovná. Dvě minuty odsedí Adam Fantilli.

36:02
    Měchurův pokus je vyražen do ochranné sítě, hra se přerušuje.

36:37
    Tyson Hinds vyhazuje puk na protější stranu hřiště a Kanaďané mohou střídat.

37:18
    Jiří Kulich to zkusil zpoza kruhů, mířil těsně nad.

37:49
    Adam Fantilli se probojoval až k Suchánkovi, ten si jeho zakončení pohlídal.

38:31
    Matouš Menšík chtěl do útočného pásma, chvíli před ním tam však zajel Jakub Kos.

38:57
    Postavení útočícího hráče v Suchánkově brankovišti, sudí hru vykazují mezi modré.

39:09
    Střelu Stanislava Svozila od modré kryje Thomas Milic ve své náruči.

39:46
    Češi drží ještě útočnou třetinu.

40:00

Pokus Aleše Čecha zablokoval kanadský obránce a tím také končí prostřední dvacetiminutovka. Do té sice Češi šli s brzkou přesilovkou, v té však padl neuznaný gól soupeře, což jej nejspíše nakoplo a hráči v bílém začali tlačit. Nakonec to vyústilo v povedenou střelu Shanea Wrighta. Ke konci se hra už sice vyrovnávala, Thomas Milic však stále drží čisté konto. Další třetina začne přibližně v 2:22.

40:01

40:13
    Český tým se ihned vydal do útočné třetiny, Kanada vyhodila na zakázané uvolnění.

40:22
    Střelu Jiřího Kulicha tečoval Matyáš Šapovaliv těsně mimo.

40:38
    Na druhé straně to zkusil Shane Wright, Suchánek ale zůstal pozorný.

41:13
    Češi se pokusili urvat útočné pásmo, jenže neúspěšně.

41:48
    Connor Bedard našel nekrytého Zacha Deana, toho fantasticky zastavil Suchánek
    41:48 Dean si neporadil se Suchánkovo nohou.

42:24
    Zakázané uvolnění ze strany domácích.

42:37
    Eduard Šalé našel odražený puk v mezikruží, ale minul.
    42:37 Šalého šance.

43:26
    Kanaďané zavřeli útočné pásmo a hledají prostor ke střele.

44:13
    Olen Zellweger zahodil puk do útočné třetiny a oba celky zavelely ke střídání.

44:51
    Češi zahráli v pásmu vysokou holí a hra je vykázána na neutrální zónu.

45:26
    Přihrávka Davidu Špačkovi nesedla a dopředu může soupeř.

45:38
    Kanada se dopustila ofsajdu.

Dnešní utkání sleduje 10 735 diváků.

46:19
    Český tým vyčkává za vlastní brankou na rozehrávku.

46:54
    Českému týmu se nedaří udržet útočné pásmo, Kanaďané se dokáží velmi rychle osvobodit.

47:53
    Národní tým je zaseknutý na vlastní polovině.

48:38
    Čechům se zkrátka nedaří najít recept na zámek na modré.

49:05
    Navíc tahle rozehrávka doplula až na zakázané uvolnění.

49:25
    Dylan Guenther to zkusil z několika různých pozic, ani jednou však neuspěl.

50:08
    Shane Wright to v přečíslení vzal na sebe a trefil pouze Suchánkovu vyrážečku.

51:07
    David Jiříček neudržel puk na modré a český tým se musí zase stáhnout.

51:53
    Kanada zamkla útočné pásmo.

52:30
    Česko právě vstřelilo branku!
    Naděje žije! Stanislav Svozil dostal puk na Matyáše Šapovaliva, ten nabil Eduardu Šalému, jehož střelu do spojnice kanadské brány dorazil JIŘÍ KULICH. Asistence: Eduard Šalé a Matyáš Šapovaliv.
    52:30 Jiří KULICH - 1:2

53:03
    Češi tlačí a chtějí vyrovnat, nyní Kanada vyhodila na icing.

53:24
    Je srovnáno! Tomáš Hamara poslal puk na JAKUBA KOSE, jehož zpracování si nechtíc srazil do vlastní sítě Tyson Hinds. Asistence: Tomáš Hamara.
    53:24 Jakub KOS - 2:2

54:09
    Jaroslav Chmelař to zkusil z pravé strany, jenže svou střelou minul.

54:55
    Nyní se nám však opět nedaří vystoupit z obranného pásma.

55:20
    Dylan Guenther se dostal v prostoru mezi kruhy k odraženému kotouči, s jeho váhavou střelou si Tomáš Suchánek poradil.

55:44
    Kanaďané nahodili do útočného pásma, u puku je první Aleš Čech.

56:10
    Gabriel Szturc utekl po pravé straně a chtěl Milice překvapit z bekhendu, touš ale přistál v náruči kanadského gólmana.
    56:10 Szturcovo upláchnutí a následný bekhend.

56:27
    Tomáš Hamara to zkusil nadvakrát, pokaždé kotouč skončil v domácí obraně.

56:51
    Jakub Kos nahodil do rohu a oba celky střídají.

57:00
    Dylan Guenther spěchal za dlouhou přihrávkou, ale puk doklouzal na zakázané uvolnění.

57:11
    Přízemní střelu Brennana Othmanna lapil Suchánek do své lapačky.

57:44
    Puk přistál Eduardu Šalému mezi nohama, než se však brněnský forvard stihl zorientovat, přišel kanadský protiútok, ten ovšem končí v ofsajdu.

58:27
    Prchajícího Connora Bedarda zastavil na mantinelu Jiří Ticháček.

59:07
    Šapovaliv nahodil do útočné třetiny, kde však není připraven nikdo z jeho spoluhráčů.

59:15
    Zakázané uvolnění Kanaďanů.

59:32
    Bekhend Jiřího Kulicha vyrazil pryč Milic.
    59:32 Závar v kanadském brankovišti

60:00

To snad není možné! Český tým nás už snad nemůže svou bojovností překvapit. Do třetí části sice Kanada vyztužila obranu a dlouho toho Čechům moc nedovolila, pak ale přišla 53. minuta. V té se k dorážce střely Eduarda Šalého dostal Jiří Kulich a jen o několik chvil poté se štěstím dostal puk za Milicova záda Jakub Kos. Dámy a pánové, já doufám, že se u vás nezavelelo ke spánku, protože tohle finále bude ještě drama!

Střely: 25-34.

60:01

60:06
    Kanaďané vyhráli buly a mají puk na holích.
    60:06 Souboj o zlatý gól právě započal

60:19
    Connor Bedard sjel do kruhů, odkud to zkusil na Suchánka, ten se ale zaskočit nenechal.

60:40
    Bedard si v útočné třetině hraje s kotoučem a zkouší něco vymyslet.

61:12
    Eduard Šalé byl vyhnán do středního pásma.

61:30
    Přihrávka Jiřího Kulicha jde na neutrální zónu, Češi jsou na puku.

62:10
    Stanislav Svozil zahrál na jistotu Brabencovi dozadu a oba týmy střídají.

62:43
    Kanada má puk ve vlastní třetině.

63:02
    Matyáš Šapovaliv obral Bedarda o puk a Češi mohou rozehrát.

63:43
    Na druhou stranu spěchal nyní Adam Fantilli, včas se ale vrátil Jiří Ticháček.

64:24
    Jakub Brabenec musí s pukem ven, Češi opět mají kotouč v moci.

64:50
    Střela Jakuba Kosa je sražena mimo, Češi ovšem pokračují v útočné třetině.

65:13
    Zákeřný pokus Olena Zellwegera kryje v náruči Tomáš Suchánek.

65:40
    Na hráčích je znát únava, snad všichni za sebou tahají nohy.

66:05
    Stanislav Svozil čeká s pukem za vlastní bránou.

66:22
    Konec. DYLAN GUENTHER si vyměnil puk s Joshuou Royem a jeho přesné zakončení zařizuje Kanadě zlato. Asistence: Joshua Roy.
    66:22 DYLAN GUENTHER rozhodl finále MS.

Konec. Český tým si z Halifaxu poveze stříbro.

Kanada: Dylan Guenther

V prodloužení se hrálo aktivně na obě strany, vítěz mohl být ale jen jeden. A ním se stává Kanada!
    Před oběma týmy se nesmí zapomenout ani na rozhodčí finálového turnaje.

Nyní si pro medaile stříbrné barvy jedou hráči Česka, i přes zklamání nesmíme zapomenout, že se jedná o historický úspěch, protože máme po 18 letech zase medaili!
    První stříbrné medaile už mají své majitele.

Všichni hráči v červeném si pochopitelně medaile nechávají na sobě a jedou si potřást rukou se soupeřem.

Stříbro jako poslední přebral Ondřej Kalát, co nevidět přejde na zlato.

Pro stříbrnou trofej přijede kapitán týmu, Stanislav Svozil.
    Český tým je oficiálně druhým nejlepším týmem MSJ.

A nyní je řada na zlatých medailích, řadu hráčů v bílém vede Thomas Milic.
    Pro první zlaté medaile si dojíždějí brankáři.
    Vlajky tří nejlepších týmů letošního mistrovství.
    Kanadská juniorka se stala dvacetinásobným mistrem světa.

Za zvuků kanadské hymny se s vámi pro dnešek rozloučíme, děkuji mnohokrát za pozornost těm, co vydrželi až do konce a byli svědky tohoto hořkého historického úspěchu. (03:48:48)

Vlastimil Mourek

Branky a nahrávky: 53. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 54. Kos (Hamara) – 13. Guenther (Clarke, Othmann), 25. Wright (Guenther, Othmann), 67. Guenther (Roy)

Rozhodčí: Harnebring (SWE), Salonen (FIN) – Grillo (USA), Wyonzek (CAN)

Diváci: 10 735