Manchester City – Sevilla | 1:1 (5:4 po pen.) |
Žďár n/S – Znojmo | 0:3 (kon.) | | | Strání – Rosice | 1:0 (kon.) | | | Vrchovina – Líšeň | 1:3 (kon.) |
Kosmonosy – Varnsdorf | 1:4 (kon.) | | | Velké Hamry – Přepeře | 2:1 (po pr.) | | | Bohunice – Kroměříž | 2:4 (po pr.) |
Benešov – Povltavská | 1:2 (kon.) | | | Nový Bydžov – Kolín | 0:1 (kon.) | | | Soběslav – Písek | 1:0 (kon.) |
Austrálie – Anglie | 1:3 (kon.) |
konec
Austrálie
1:3
(0:1)
Anglie
Martin Augustin
Branky:
63. Kerrová – 36. Tooneová, 71. Hempová, 86. Russová
Držení míče: 45 % : 55 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 2:6. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 4:11.
Rozhodčí: Pensová (USA) – Mayová (USA), Renschová (SUR)
Diváci: 75 784
Karty: 11. Greenwoodová (ENG), 90+5. Kellyová (ENG)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 45 % : 55 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 2:6. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 4:11.
Austrálie:
Arnoldová – Carpenterová, Huntová, Polkinghorneová (81. van Egmondová), Catleyová – Rasová (72. Vineová), Gorryová (88. Chidiacová), Cooneyová-Crossová, Foordová – Kerrová (C), Fowlerová.
Náhradníci: Lyd. Williamsová, Micahová – Ch. Grantová, Nevinová, Luiková, Wheelerová, Yallopová, Simonová.
Trenér: Tony Gustavsson
Anglie: Earpsová – J. Carterová, Brightová (C), Greenwoodová – Bronzeová, Stanwayová, Walshová, Tooneová (90. Charlesová), Dalyová – Russová (87. Kellyová), Hempová.
Náhradníci: Hamptonová, Roebucková – E. Morganová, Wubbenová-Moyová, Coombsová, Nobbsová, Zelemová, Englandová, Robinsonová.
Trenér: Sarina Wiegmanová
Náhradníci: Lyd. Williamsová, Micahová – Ch. Grantová, Nevinová, Luiková, Wheelerová, Yallopová, Simonová.
Trenér: Tony Gustavsson
Anglie: Earpsová – J. Carterová, Brightová (C), Greenwoodová – Bronzeová, Stanwayová, Walshová, Tooneová (90. Charlesová), Dalyová – Russová (87. Kellyová), Hempová.
Náhradníci: Hamptonová, Roebucková – E. Morganová, Wubbenová-Moyová, Coombsová, Nobbsová, Zelemová, Englandová, Robinsonová.
Trenér: Sarina Wiegmanová
Rozhodčí: Pensová (USA) – Mayová (USA), Renschová (SUR)
Diváci: 75 784
Držení míče: 45 % : 55 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 2:6. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 4:11.
První poločas se nesl v opatrnějším duchu. Více hrát chtěla Anglie, kterou ve 36. minutě poslala do vedení střelou do šibenice Ella Tooneová. Po změně stran to byl mnohem atraktivnější fotbal. A chvíli se dokonce zdálo, že by to Matildas mohly zvládnout. V 63. minutě si vzala balón na polovině hřiště domácí kapitánka Samantha Kerrová, která si vystačila sama a nádhernou ranou z 25 metrů srovnala stav. Kerrová je ale nakonec smutnou hrdinkou. Lionesses si nejprve vzaly vedení zpět, když Laurem Hempová potrestala nedorozumění obránkyně Carpenterové s brankářkou Arnoldovou. Poté mohla srovnat Kerrová, která však těsně minula bránu z malého vápna a vzápětí přišel brejk Anglie, který rozjela ziskem míče a jeho vyvezením výborně hrající Hempová a zakončující Alessia Russová.
Australanky se ale nesmějí utápět ve smutku příliš dlouho. V sobotu je čeká souboj o třetí místo se Švédkami a i bronz by byl pro australský fotbal stále historickým úspěchem. Angličanky čeká nedělní finále proti Španělsku.
ze hřiště odchází Ella Tooneová, přichází Niamh Charlesová.
ze hřiště odchází Katrina Gorryová, přichází Alex Chidiacová.
ze hřiště odchází Alessia Russová, přichází Chloe Kellyová.
Lionesses trestají z brejku a je asi rozhodnuto! Laurem Hempová získala balón na půlce. Pak ho sama vyvezla dopředu a nahrála za obranu ALESSII RUSSOVÉ, kterou neuhlídala Catleyová a Russová zamířila z pravé strany šestnáctky ke vzdálenější tyč. Na tváři Sam Kerrové se objevují slzy. Australská kapitánka měla před malou chvíli na noze vyrovnání, ale místo toho je to 1:3.
ze hřiště odchází Hayley Rasová, přichází Cortnee Vineová.
Obrovská chyba, která může být pro Australanky osudná! Ellie Carpenterová si hlídala míč před LAUREN HEMPOVOU a zřejmě očekávala, že si pro něj půjde brankářka Arnoldová. Ta ale nevyběhla, Hempová se pak natlačila před Carpenterovou a poslala balón kolem australské gólmanky do sítě. Anglie vede 2:1 a zase míří do finále!
Wow! Tak takhle hraje hvězda domácího výběru! SAMANTHA KERROVÁ si vzala míč na půlce hřiště a s Foordovou postupovala do situace 2 na 2. Australská kapitánka si vystačila sama. Z nějakých 25 metrů vypálila a nádherná rána skončila pod břevnem brány marně plachtící Earpsové – 1:1.
Držení míče – 37 % : 63 %
Střely na bránu – 1:2
Střely mimo – 0:2
Rohy – 3:2
Nádherná akce Lvic z Anglie! Rachel Daliová vhodila aut na Lauren Hempovou. Ta balón udržela a sklepla na Alessiu Russovou, která měla balón téměř u brankové čáry. Z této pozice dokázala najít prostor pro zpětnou přihrávku na ELLU TOONEOVOU, jenž z levé strany pokutového území trefila vzdálenější horní roh brány. S tím Arnoldová těžko mohla něco dělat.
Austrálie: Arnoldová – Carpenterová, Huntová, Polkinghorneová, Catleyová – Rasová, Gorryová, Cooneyová-Crossová, Foordová – Kerrová (C), Fowlerová.
Náhradníci: Lyd. Williamsová, Micahová – Ch. Grantová, Nevinová, Chidiacová, Luiková, van Egmondová, Wheelerová, Yallopová, Simonová, Vineová.
Trenér: Tony Gustavsson
Anglie: Earpsová – J. Carterová, Brightová (C), Greenwoodová – Bronzeová, Stanwayová, Walshová, Tooneová, Dalyová – Russová, Hempová.
Náhradníci: Hamptonová, Roebucková – Charlesová, Kellyová, E. Morganová, Wubbenová-Moyová, Coombsová, Nobbsová, Zelemová, Englandová, Robinsonová.
Trenér: Sarina Wiegmanová
Rozhodčí: Pensová (USA) – Mayová (USA), Renschová (SUR).
Matildas totálně pobláznily celou Austrálii. Po penaltovém thrilleru proti Francii postoupily poprvé v historii do semifinále MS a mohou tak snít o historickém medailovém úspěchu. Zmíněný souboj s Francií byl v místní televizi nejsledovanějším sportovním pořadem od vystoupení legendární běžkyně na 400 m Cathy Freemanové na OH v Sydney v roce 2000. Lidé pak utkání sledovali také na různých veřejných místech po celé zemi. Fanoušci na své hrdinky následně čekaly třeba na letišti v Sydney nebo před hotelem.
Australanky to přitom neměly snadné už s postupem do skupiny. Situaci jim ještě zkomplikoval fakt, že na jednom z posledních tréninků před šampionátem se zranila jejich kapitánka a největší hvězda Samantha Kerrová z Chelsea. Matildas vstoupily do turnaje výhrou 1:0 nad Irskem, ale poté si zkomplikovaly situaci porážkou 2:3 od Nigerie a najednou byly v situaci, kdy k postupu musely porazit úřadující olympijské vítězky z Kanady. Utkání o bytí či nebytí však zvládly fantasticky a výsledkem 4:0 poslaly domů své soupeřky. V osmifinále pak australské hráčky zdolaly 2:0 Dánsko – mimochodem na posledních deset minut už naskočila i uzdravená Kerrová. A pak přišlo zmíněné drama s Francií, které i přes velmi zajímavý průběh nepřineslo gól ani v prodloužení. A penalty nabídly obrovské drama. Jednou z národních hrdinek nakonec byla brankářka Mackenzie Arnoldová, která soupeřkám tři pokusy chytila a poslední francouzská penalta pak skončila na tyči. Sama Arnoldová navíc mohla v páté sérii rozhodnout, ovšem napálila tyč. Až v desáté sérii tak rozpoutala obrovské oslavy po celé Austrálii Cortnee Vineová.
V semifinále už mohou Australanky počítat i s kapitánkou Samanthou Kerrovou. Ta odehrála poslední desetiminutovku osmifinále a proti Francii hrála od 55. minuty. V rozstřelu pak proměnila svou penaltu. Pro semifinále bude hvězda z obalu hry FIFA 23 rovněž k dispozici, otázkou je, na jaký časový úsek ji švédský kouč Tony Gustavsson využije. Ten v ofenzivě spoléhá také na šikovné a pracovité Caitlin Foordovou (Arsenal), Hayley Rasovou (Real Madrid) či teprve 20letou Mary Fowlerovou (Man. City). Motorem záložní řady je Katrina Gorryová ze švédského Vittsjö, která uběhla největší vzdálenost ze všech účastnic MS. Jistotu v defenzivě dodávají pravá obránkyně Lyonu Ellie Carpenterová, stoperka Alanna Kennedová z Manchesteru City či levá obránkyně Steph Catleyová z Arsenalu.
Angličanky se loni konečně dočkaly první velké trofeje, když před domácími fanoušky ovládly Mistrovství Evropy. Z MS si Lvice dosud nejlépe přivezly bronz, který vybojovaly v Kanadě v roce 2015. Nyní mají obrovskou šanci získat další cenný kov ze světové scény a svěřenkyně nizozemské trenérky Sariny Wiegmanové samozřejmě sní o zlatu.
Na probíhajícím MS ovládly Angličanky svou skupinu D. Haiti i Dánky zdolaly jen těsně 1:0, ale na závěr se rozjely proti Číně, kterou deklasovaly 6:1. V osmifinále nedokázaly v ofenzivě vyzrát na bojovné Nigerijky. V závěru normální hrací doby se navíc nechala hloupě vyloučit talentovaná ofenzivní hráčka Lauren Jamesová, která šlápla ležící protihráčce Alozieové na zadnici a po intervenci VAR obdržela červenou kartu. Anglie tak musela zvládnout celé prodloužení o deseti, ovšem utkání došlo za bezgólového stavu až do penalt, v nichž byly mistryně Evropy úspěšnější. ve čtvrtfinále hráčky Anglie s Kolumbií inkasovaly jako první, ovšem ještě v nastavení první půle po chybě brankářky srovnaly a v 63. minutě dovršila obrat čerstvá posila londýnského Arsenalu Alessia Russová.
V semifinále bude Anglii stále scházet potrestaná Jamesová, která je přitom se třemi zásahy jejich nejlepší střelkyní na turnaji a přidala takés tejný počet asistencí. Hráčka Chelsea dostala za svou osmifinálovou klukovinu stop na dvě utkání a hrát tak bude moci až závěrečný medailový duel. Dvakrát se pak na šampionátu trefily Lauren Hempová (Man. City) a již zmíněná Alessia Russová. Jasnou brankářskou jedničkou je 30letá Mary Earpsová z Manchesteru United, roli kapitánky pak zastává stoperka Chelsea Millie Brightová. Hodně zajímavou a důležitou hráčkou je pak Rachel Dalyová. Ta v Aston Ville zastává hlavně roli hrotové útočnice s bilancí jednoho gólu na zápas. Reprezentační trenérka ji ale často využívá na pozici levé obránkyně a také tam si Dalyová vede výborně.