Polsko – Chorvatsko | 3:3 (kon.) | | | Skotsko – Portugalsko | 0:0 (kon.) | | | Španělsko – Srbsko | 3:0 (kon.) |
Švýcarsko – Dánsko | 2:2 (kon.) |
Litva – Rumunsko | 1:2 (kon.) | | | Kosovo – Kypr | 3:0 (kon.) | | | Sev. Irsko – Bulharsko | 5:0 (kon.) |
Bělorusko – Lucembursko | 1:1 (kon.) |
Česko – Litva | 3:0 (kon.) |
Slovensko – Wales | 4:2 (kon.) |
Finsko – Česko | 2:3 (kon.) | | | Lotyšsko – Slovensko | 2:0 (kon.) |
Česko – Německo | 3:3 (kon.) |
Petřín Plzeň – Motorlet | 3:1 (kon.) |
Strání – Zlínsko | 0:7 (kon.) |
konec
Česko
3:0
(0:0)
Litva
Libor Štěpán
Branky:
53. Daněk, 56. Jurásek, 73. Sejk
Držení míče: 66 % : 34 %.
Střely na branku: 10:4. Střely mimo: 10:3. Rohy: 7:1. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 13:11.
Rozhodčí: Cann – Portelli, Ciantar (MLT)
Diváci: 8 915
Karty: 80. Daněk (CZE) – 6. Burdzilauskas (LIT), 43. Burba (LIT), 68. Stankevičius (LIT)
Neproměněná penalta:
Držení míče: 66 % : 34 %.
Střely na branku: 10:4. Střely mimo: 10:3. Rohy: 7:1. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 13:11.
Česko:
Horníček – Hadaš, Prebsl, Chaloupek, Harušťák – Daněk, Vydra (81. Icha), Šín (67. Langhamer) – Karabec (67. Vecheta), Sejk (C) (86. Látal), Jurásek (81. Juliš)
Náhradníci: Borek – Kričfaluši, Kadlec, Višinský
Trenér: Jan Suchopárek
Litva: Kiriejevas – Burdzilauskas (77. Slendzoka), Stankevičius, Rutkovskis, Jurjonas – Remeikis, Kaušinis (59. Bagužas), Žebrauskas (C) – Burba (87. Šetkus), Jansonas (77. Buzas), Steponavičius (77. Dovydaitis)
Náhradníci: Virvilas – Skirmantas, Civilka, Džiugas
Trenér: Cederique Tulleners
Náhradníci: Borek – Kričfaluši, Kadlec, Višinský
Trenér: Jan Suchopárek
Litva: Kiriejevas – Burdzilauskas (77. Slendzoka), Stankevičius, Rutkovskis, Jurjonas – Remeikis, Kaušinis (59. Bagužas), Žebrauskas (C) – Burba (87. Šetkus), Jansonas (77. Buzas), Steponavičius (77. Dovydaitis)
Náhradníci: Virvilas – Skirmantas, Civilka, Džiugas
Trenér: Cederique Tulleners
Rozhodčí: Cann – Portelli, Ciantar (MLT)
Diváci: 8 915
Držení míče 66 % : 34 %
Střely na branku 10:4
Střely mimo 10:3
Zablokované střely 5:0
Rohové kopy 7:1
Ofsajdy 1:0
Fauly 13:11
Žluté karty 1:3
ze hřiště odchází Burba, přichází Šetkus.
ze hřiště odchází Sejk, přichází Látal.
ze hřiště odchází Vydra, přichází Icha,
ze hřiště odchází Jurásek, přichází Juliš.
ze hřiště odchází Burdzilauskas, přichází Slendzoka,
ze hřiště odchází Jansonas, přichází Buzas,
ze hřiště odchází Steponavičius, přichází Dovydaitis.
VÁCLAV SEJK se gólu přeci jen dočkal a korunuje svůj velmi dobrý výkon! Perfektní přihrávku z levé strany mu adresoval Jaroslav Harušťák, český kapitán si na ni odstoupil dva kroky dozadu, čímž se ocitl úplně volný, měl dostatek času na zpracování a zamíření a jednoduše po zemi k levé tyči poslal míč do sítě! Asistence: Jaroslav Harušťák.
ze hřiště odchází Karabec, přichází Vecheta,
ze hřiště odchází Šín, přichází Langhamer.
ze hřiště odchází Kaušilis, přichází Bagužas.
O postupu české jednadvacítky do baráže je snad definitivně rozhodnuto! Druhá střela na branku ve druhém poločase znamená druhý gól a tentokrát se dokonce jednalo o brejkovou akci! Tu táhl středem Kryštof Daněk, nešel do přesily, předal míč doleva MATĚJI JURÁSKOVI, který využil rychlosti, pronikl do vápna, zasekl na pravačku, vrátil se do běhu na levačku a přesnou ranou po zemi na zadní tyč překonal brankáře! Asistence: Kryštof Daněk.
Konečně se naplno ukázalo, že Kiriejevas není bůhvíjaký gólman a daroval Čechům vedení! Václav Sejk se skvěle uvolnil na pravém křídle proti dvěma protihráčům a perfektně odcentroval, KRYŠTOF DANĚK byl na osmi metrech od branky úplně sám a ačkoliv nehlavičkoval nijak zvlášť přesně, pod padajícím brankářem, který se opět pokusil o prazvláštní vyrážení, míč nakonec propadl do sítě!
Asistence: Václav Sejk.
Držení míče 77 % : 23 %
Střely na branku 6:2
Střely mimo 7:1
Zablokované střely 5:0
Rohové kopy 5:0
Ofsajdy 0:0
Fauly 7:5
Žluté karty 0:2
Jednu změnu proti senzačnímu vítězství na Islandu udělal i belgický trenér Cederique Tulleners v litevské sestavě, od začátku nastoupí obránce Burdzilauskas, Remeikis se posunuje do zálohy a z ní vystrnadil na lavičku Šetkuse.
Česko: Horníček – Hadaš, Prebsl, Chaloupek, Harušťák – Daněk, Vydra, Šín – Karabec, Sejk (C), Jurásek
Náhradníci: Borek – Kričfaluši, Kadlec, Vecheta, Juliš, Látal, Višinský, Langhamer, Icha
Trenér: Jan Suchopárek
Litva: Kiriejevas – Burdzilauskas, Stankevičius, Rutkovskis, Jurjonas – Remeikis, Kaušinis, Žebrauskas (C) – Burba, Jansonas, Steponavičius
Náhradníci: Virvilas – Skirmantas, Civilka, Buzas, Dovydaitis, Šetkus, Bagužas, Džiugas, Slendzoka
Trenér: Cederique Tulleners
Rozhodčí: Cann – Portelli, Ciantar (MLT).
Jan Suchopárek, trenér Česka
Radovat se z vítězství ve Walesu je fajn, ale musíme být ještě kvalitnější. Jsem přesvědčený, že mužstvo je dobře složené a může být ještě mnohem lepší. Chceme to ukázat hned v zápase s Litvou. Ceníme si toho, že zápas je vyprodaný a nechceme nikoho zklamat. Publikum nám tady pomohlo už dříve a věřím, že nám pomůže znovu. Chceme postoupit do baráže a pokud se do ní dostaneme, tak věřím, že se tu objevíme znovu. Známe sílu soupeře, především co se týče organizace hry. Potkali jsme se s ním před měsícem a měli jsme problémy to zvládnout. Musíme těžit z našich kvalitních hráčů směrem do ofenzivy, ale zároveň musíme být obezřetní v obraně, abychom opět neinkasovali z nebezpečných protiútoků.
Lukáš Horníček, brankář Česka
Věřím, že budeme dominovat na míči. I proto budu muset být stoprocentně koncentrovaný, abych byl připravený na cokoliv, co by se mohlo v zápase přihodit, a zakročit při jakékoliv nebezpečné situaci z jejich strany. Nesmíme jim dát prostor dostat se do nebezpečných protiútoků, poctivě všechny jejich hráče dostupovat a nedat jim jedinou záminku k tomu, aby si mohli myslet, že v tomto zápase něco uhrají.
Václav Sejk, útočník a kapitán Česka
Po vítězném zápase je nálada vždy lepší. Máme postup do baráže ve svých rukou, tohle vědomí mužstvu vždy pomůže. Baráž je samozřejmě blízko a chceme poslední krok zvládnout. Litva hraje z bloku a čeká na brejkové situace. Oni čekají na každou šanci, kterou jim soupeř dopřeje. Nesmíme jim dovolit dostat se do takových situací a dávat jim možnosti do rychlých protiútoků, protože v ofenzivě jsou rychlostně vybavení a šikovní na míči. V Hradci Králové se cítíme skvěle, chodí na naše zápasy hodně lidí a teď by mělo být utkání vyprodané. Trénovali jsme přímo na stadionu, trávník je ve skvělém stavu a máme zde výborné podmínky. Místní prostředí nám sedí a věřím, že poslední zápas zvládneme. Pro mě osobně znamená plný stadion spíš nabuzení, než že by mi to svazovalo nohy. Fanoušci nás tady vždy hnali dopředu. Věřím, že když budeme hrát aktivně a budeme dominovat, nabudí to i fanoušky. Lehká nervozita může samozřejmě být, ale myslím, že všichni jsme dostatečně zkušení a hrajeme pravidelně zápasy před dostatečnými návštěvami, aby nás to nijak nevykolejilo.
Český tým do 21 let se svými vrstevníky z Litvy dosud neztratil ani bod a až do minulého měsíce platilo, že od nich neinkasoval. Na druhou stranu jim ale také nenanstřílel v zápase více než 2 góly. Ani ve dvou střetech v kvalifikaci o ME 2000, ani v dalších dvou v kvalifikaci o ME 2021. Napodařilo se to ani před měsícem v rámci končící kvalifikace o ME 2025, kdy navíc na hřišti soupeře poprvé inkasoval. Naštěstí skóre dokázal trefami Denise Alijagiče a Václava Sejka otočit. Podaří se mu potvrdit vítěznou statistiku a ideálně i prolomit dvougólovou bariéru?
Vzájemné zápasy Česka a Litvy v kategorii U21:
Litva–Česko 1:2 (6. 9. 2024)
Litva–Česko 0:1 (13. 10. 2020)
Česko–Litva 2:0 (6. 9. 2019)
Litva–Česko 0:2 (3. 9. 1999)
Česko–Litva 1:0 (26. 3. 1999)
Litevský národní tým do 21 let nikdy nestartoval na finálovém turnaji mistrovství Evropy a jen jednou v historii, v letech 1998–1999, zakončil kvalifikaci s kladnou zápasovou bilancí. Na druhou stranu jen jednou, v letech 2007–2008, nedokázal v rámci jedné kvalifikace ani jednou vyhrát. Že se to v právě vrcholícím cyklu nebude opakovat, zařídili litevští mladíci až ve čtvrtek minulý týden. Jsou sice ve skupině I beznadějně poslední, avšak na rozdíl od jiných outsiderů svých skupin nedostávají žádné příděly. Naopak, dokážou kousat, dokážou se i z menšího počtu šancí prosadit, a že nemají více bodů, je kromě nižší kvality hráčů zaviněno i trochou smůly. Jen jednou totiž prohráli o více než 1 gól, konkrétně v březnu v Dánsku. Dalších 5 porážek bylo právě nejtěsnějším rozdílem, přitom to tak být nemuselo. Například před rokem doma s Islandem neproměnili penaltu, před měsícem doma inkasovali od našeho výběru rozhodující gól až v 87. minutě. A právě českému týmu nesmírně pomohli v minulém týdnu oním zmíněným senzačním vítězstvím. Trefami Steponavičiuse a Jansonase (pro oba šlo o druhé trefy v kvalifikaci a jsou jedinými hráči, co se prosadili více než jednou) z prvního poločasu zvítězili na Islandu 2:0 a vrátili tak Čechům situaci do vlastních rukou. Teď jim ji mohou zase vzít. Stačí se ubránit tlaku a udeřit, jak to umí. I remíza by byla senzací a koncem veškerých nadějí pro Čechy. Bude to pro svěřence belgického trenéra Cederiquea Tullenerse dostatečnou motivací v pro velkou část z nich posledním startu za výběr do 21 let?
Bilance Litvy U21 v kvalifikační skupině I:
7 zápasů, 1 vítězství, 6 porážek, skóre 7:13, 3 body a 5. místo v tabulce.
Posledních 5 utkání:
Island–Litva 0:2 (10. 10. 2024, kvalifikace)
Litva–Česko 1:2 (6. 9. 2024, kvalifikace)
Finsko–Litva 2:0 (9. 6. 2024, příprava Baltic Cup)
Lotyšsko–Litva 2:1 pen. (6. 6. 2024, příprava Baltic Cup)
Dánsko–Litva 3:0 (26. 3. 2024, kvalifikace)
Brankáři:
Jiří Borek (Vyškov), Lukáš Horníček (Braga), Antonín Kinský (Slavia)
Obránci:
Matěj Hadaš (Olomouc), Denis Halinský (Liberec), Jaroslav Harušťák (Teplice), Štěpán Chaloupek (Slavia), Adam Kadlec (Bohemians), Ondřej Kričfaluši (Teplice), Filip Prebsl (Slavia)
Záložníci:
Alexandr Bužek (Slavia), Kryštof Daněk (Sparta), Marek Icha (Liberec), Adam Karabec (Hamburger SV), Daniel Langhamer (Mladá Boleslav), Matěj Šín (Ostrava), Denis Višinský (Liberec), Patrik Vydra (Mladá Boleslav)
Útočnici:
Petr Juliš (Hradec Králové), Matěj Jurásek (Slavia), David Látal (Chrudim), Václav Sejk (Lubin), Filip Vecheta (Karviná)
Současná česká reprezentace do 21 let nevstoupila do svého dvouletého cyklu kvalifikace s možným vrcholem v podobě účasti na mistrovství Evropy vůbec dobře a mohla za to především nezvládnutá nastavení druhých poločasů. V nich totiž ztratila remízu v úvodním utkání na Islandu a hned v následujícím souboji dokonce domácí vítězství nad Walesem. Místo 4 bodů tak byl v tabulce jen 1, a když loňskou kvalifikační část zakončila v deseti ubráněnou domácí bezbrankovou remízou s Dánskem, vypadala situace velmi vážně. Série přípravných střetnutí ale dobře posloužila, český tým se během ní naučil vyhrávat a v kvalifikaci se vrátil do hry o postup aspoň do baráže důležitým vysokým vítězstvím nad Islandem zajišťující lepší bilanci vzájemných zápasů a před měsícem vydřenými 3 body v Litvě, kde otáčel skóre a obrat dokončil v 87. minutě útočník a kapitán týmu Václav Sejk. Hodně velkou čáru přes rozpočet ale o 4 dny později zařídil katastrofální výkon celého týmu a z něj vyplývající zasloužený a rekordní debakl v Dánsku, který jednak definitivně pohřbil naděje na přímý postup, jednak ale i šance na baráž posunul do situace, kdy to Češi neměli ve svých rukou. Pomohlo jim ale velké štěstí v podobě senzační výhry Litvy na Islandu, takže den před zápasem ve Walesu, který se hrál minulý pátek, se naši mládenci dozvěděli, že výhry ve Walesu a doma s Litvou je posunují do baráže bez ohledu na ostatní výsledky. Cokoliv jiného ale jejich šance maří. První krok zvládli, v Newportu jim pomohl vlastní gól soupeřova obránce Bakera a nakonec vítěznou trefu zařídil krátce po změně stran dorážkou opět Václav Sejk, se 3 góly nejlepší střelec týmu v kvalifikaci. Teď mají před sebou krok druhý. Musí porazit sice poslední, ale houževnatou Litvu, která umí překvapit, jak dokázala právě na Islandu. Herní kvalita je rozhodně na jejich straně, ale ustojí to v hlavách? Zvládnou s podporou hradeckého publika, s nímž v zádech vyhráli oba předchozí soutěžní duely, zachovat naději na postup na Slovensko aspoň přes baráž? Pokud by se na závěrečný turnaj probojovali, bylo by to pro národní tým do 21 let potřetí za sebou, což v samostatné české historii nikdy nedokázal.
Bilance Česka U21 v kvalifikační skupině I:
7 zápasů, 3 vítězství, 2 remízy, 2 porážky, skóre 10:11, 11 bodů a 3. místo v tabulce.
Posledních 5 utkání:
Wales – Česko 1:2 (11. 10. 2024, kvalifikace)
Dánsko – Česko 5:0 (10. 9. 2024, kvalifikace)
Litva – Česko 1:2 (6. 9. 2024, kvalifikace)
Česko – Island 4:1 (26. 3. 2024, kvalifikace)
Česko – Severní Irsko 3:0 (21. 3. 2024. příprava)