Havířov – Opava 2:3 (kon.) | Poruba 2011 – Přerov 2:6 (kon.)
2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
HK Opava
Středa 15.08.2012, 16:00 • ZS Sareza, Ostrava – Poruba • O pohár RT TORAX

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

První zápas letního turnaje O pohár RT Torax nabídne souboj tradičních rivalů, kdy AZet Havířov vyzve opavský Slezan.

Havířovští v uplynulé sezóně opanovali východní část II. hokejové ligy a ve finále, které přineslo tradičně fantastickou podívanou, zdolali 3:1 na zápasy Karvinou. Na oba stadiony si tehdy našlo cestu celkem 14779 diváků.

Havířov tak postoupil do baráže o první ligu, ve které se utkal s vítězem skupiny Střed - Hodonínem, skupiny Západ - Kláštercem nad Ohří a s dvěma výsledkově nejslabšími týmy první ligy - Berounem a Mostem.

V baráži ale AZet neuspěl, i když k postupu do druhé nejvyšší hokejové soutěže v republice mu pravda nescházelo mnoho. Nakonec tak budou hokejisté z Havířova brázdit led ve východní skupině druhé ligy i v letošním ročníku.

Havířovský AZet prošel přes letní měsíce řadou změn. Na postu hlavního trenéra se představí Tomáš Potěšil. Z Karviné do Havířova přichází Alexander Hegegy, nováčkem v týmu je i Werner Hartmann, jenž naposledy působil ve Valašském Meziříčí, a do svého mateřského kádru se vrací Radim Haas.

Nově bude vypadat i brankářská dvojice, ve které bude Lukáši Danečkovi krýt záda Petr Matoušek. Naopak fanoušci Havířova již v dresu AZetu letos neuvidí Roberta Machálka, brankáře Adama Vrbu, Lukáše Zientka, Maria Brezaniho, Daniela Krafta a Aleše Jurčíka, který má namířeno k našim západním sousedům.

Nyní si pojďme představit opavské mužstvo, které se loni pohybovalo v horních patrech jedenáctičlenné tabulky a základní část ukončili na šesté pozici, která jim do čtvrtfinále play-off přisoudila favorizovaný Přerov. Série byla vyrovnaná, ale opět se potvrdilo otřepané sportovní pravidlo - „Můj dům, můj hrad" a Zubři, kteří začínali na svém ledě nakonec Opavu udolali 3:2 na zápasy.

Velkým plusem pro Slezan je, že v brance zůstane gólman Dušan Šafránek, neotřesitelná jednička týmu, která se v loňském ročníku prezentovala výbornými výkony a zařadila se mezi největší opory mančaftu ze slezské metropole.

Největší změnu evidují Opavští na postu trenéra, kde oblíbeného kouče Michala Piskoře (nyní HK Krnov) nahradil v roli hlavního trenéra Karel Suchánek, jenž má k ruce i nového asistenta Marka Harazima.

Opava ale hodlá také posilovat. Pod staronovým koučem Suchánkem se na novou sezonu připravuje zkušený obránce David Galvas z Karviné. Zda ale skutečně bude ve slezském týmu působit není jasno. K dohodě mezi oběma kluby totiž ještě nedošlo. Poctivě trénuje také jedenačtyřicetiletý veterán Karel Horný, který si jméno udělal u našich severních sousedů. Je totiž trojnásobným mistrem polské nejvyšší soutěže.

Slezan naopak opustil bek Aleš Jurčík, který se po ukončení hostování vrací zpátky právě do týmu dnešního opavského soupeře. Podle zákulisních spekulací má však namířeno do zahraničí. Nejvýraznější ztrátou ale jistě bude odchod čtyřiadvacetiletého forvarda Tomáše Grofka. Loňský nejlepší střelec týmu a ofenzivní star opavského výběru totiž minimálně na rok svou rodnou hroudu opustí a hokejový chléb ochutná v exotické destinaci - Francii, kde bude oblékat dres tamního třetiligového poloprofesionálního týmu Cholet Dogs.

AZ Havířov: Daneček L. (Matoušek) – Hartmann, Prokop, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek M., Balčík, Vydra – Maruna, Najdek, Kopún, Klimša, Haas, Říčka, Matějíček, Potočný, Stránský, Lhotský, Pechanec, Daneček J.

HC Slezan Opava: Šafránek (Novák) – Bednárek, Galvas, Kysela, Vrábel, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler – Baďura, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Koschatzký, Wolf, Černý, Džemla, Vítek, Chalupa, Vlašánek.

Rozhodčí: Janda R. – Moravec, Janda L.

00:01

00:23
    Prokopovu střelu od modré tečoval nepříjemně před Šafránkem Najdek, ale cestu mezi tři tyče si kotouč nenašel.

00:59
    Klimša zůstal osamocen před opavským gólmanem, ale nedokázal touš nadzvednout a trefil přesně hruď Šafránka.

01:39
    Opavští se dostali poprvé do útočné třetiny, ale nedokázali nic vymyslet.

02:38
    Lhotský vystrašil střelou od modré opavského brankáře, ten si prozatím na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat.

03:01
    Baďura se prokličkoval až za útočnou modrou, ale nemířil přesně, když byl výborně tísněn jedním z havířovských beků.

03:50
    Havířovská obrana zapomněla úplně na levou stranu kluziště, kde dostal do jízdy puk Měch, najel si až do dobré střelecké pozice, ale trefil pouze připraveného Danečka.

04:42
    Rozhodčí Janda poprvé vylučuje. Na lavici hanby usedá za podražení Tomáš Polok. AZet má k dispozici první přesilovku.

05:13
    Říčka našel u druhé tyče Klimšu, ale tomu střela ideálně nesedla a minul branku.

05:27
    Tůma vyhazuje kotouč až za Danečkovu branku.

05:56
    Maruna to zkusil individuální akci a natlačil se až před Šafránka, ten opět chytá.

06:12
    Potočný střílel z první, ale Šafránek přitahuje puky jako magnet. Hra je navíc přerušena pro posunutou branku.

06:12
    Máme tady neplánovanou přestávku, branka stále není správně usazena.

06:12
    Oba celky se rozhodly kroužit po ledě, vypadá to právě jako na veřejném bruslení.

06:12
    Tak už se konečně hraje.

06:25
    Lhotského střelu tečoval před Šafránkem velice šikovně Pechanec. Kotouč však proletěl pouze okolo pravé tyče.

07:10
    První střelu na havířovského gólmana vyslal od modré Tichý.

07:36
    Prokop to zkoušel chytrou zadovkou do brankoviště, Opavští následně vyhazují na zakázané uvolnění.

08:05
    Slezan si musel pomoci dalším faulem. Za sekání míří na trestnou lavici Tomáš Měch. Další přesilovka pro Havířov.

08:31
    Chalupa rychle vyhazuje puk přes všechny čáry.

09:05
    Havířovu v této přesilovce chybí střelba, Vítek vyhazuje opět až za Danečkovu klec.

09:47
    Zientek konečně zaměstnal Šafránka, když si povyjel od modré až do prostoru levého kruhu.

10:00
    Další faul Opavy. Za vražení na hrazení si jde tentokrát sednout Jaromír Bednárek. Pět vteřin bude hrát AZet přesilovku 5 na 3!

10:35
    Lhotského tvrdá střela Šafránkovi propadla mezi betony, naštěstí pro něj nebezpečí hasil těsně před brankovou čarou jeden z obránců!

10:51
    Havířov přichází o útočné pásmo, rozhodčí viděli útočícího hráče v brankovišti.

11:27
    Ani Haas nevyzrál na výborného Šafránka, který si připisuje jeden úspěšný zákrok za druhým.

12:00
    Opava po dlouhé době kompletní.

12:26
    Potočný pálil bez přípravy z mezikruží, jeho střele scházely skutečně jen centimetry.

12:31
    Slezan vyhazuje opět až na zakázané uvolnění.

12:59
    Kukol prověřil Danečka střelou od modré, ten si připisuje teprve druhý zákrok.

13:49
    Lhotský zcela zbytečným faulem daruje Opavě první přesilovku. Verdikt sudího Jandy zní hákování.

14:24
    Galvas se uvedl střelou od modré, ta skončila v hradbě těl před Danečkem.

14:47
    Málo vídaná situace, kdy Havířovští pádili v oslabení ve třech hráčích na Šafránka proti jedinému obránci. Prokop však trefuje opět jen hruď opavského gólmana.

15:21
    Opavě se prozatím přesilovka příliš nedaří.

15:49
    Až v jejím závěru to zkoušel u levé tyče Džemla, Havířov je kompletní.

16:11
    Dosavadní největší šance Slezanu v utkání. Baďura si nabruslil mezi kruhy, ale Daneček takovým nejistým zákrokem možná i s trochou štěstí chytá.

16:59
    Daneček byl v těžkém úhlu, přesto to zkoušel, ale Šafránka nepřekvapil.

17:51
    Opava minimálně srovnala hru, Tichý pálil od modré, ale s jeho pokusem nemohl mít Daneček problémy.

18:30
    Hraje se již dlouho bez přerušení, hra je v posledních minutách taková neurovnaná.

18:57
    Opavská obrana zapomněla na Marunu, ten naštěstí pro Slezan prostoru u tyče využít nedokázal.

19:40
    Zdá se, že v první periodě žádnou branku neuvidíme.

20:00

Je za námi prvních dvacet minut utkání mezi Havířovem a Opavou. AZet si v úvodu vytvořil velký nápor, z nějž pramenily i tři přesilové hry, ale Šafránek si se všemi střeleckými pokusy dokázal poradit. Opavští následně srovnali hru, ale branky se diváci nedočkali. Nechme se překvapit, co nám nabídne druhá třetina, která začne zhruba v 16:50.

20:01

20:41
    Maruna nabral na levé straně rychlost, Šafránek proti jeho střele k tyči vymrštil svou lapačku.

21:24
    Na druhé straně jsme viděli pěknou rychlou akci Opavy. Chalupa na jejím konci trefuje jen připraveného Danečka.

22:05
    Havířovu nevyšla rozehrávka, je z toho zakázané uvolnění.

22:31
    Rimmel svou tvrdou střelou trefil Šafránka pouze do masky, následně neuspěl z dorážky ani Potočný.

23:53
    Opava právě vstřelila branku!
    Tak konečně se nám otevřel gólový účet utkání! Jako první se prosazuje Opava poté, co Hermanovu střelu dokázal na brankovišti usměrnit přesně mezi Danečkovy betony PETR CHALUPA. Asistence: Bohumil Herman.

24:18
    Další velká šance Slezanu! Vítek mířil pod horní tyč, ale Daneček svým ramenem vytěsnil puk nad horní tyč.

24:51
    Opava je potrestána menším trestem za příliš mnoho hráčů na ledě. Přesilovka pro AZet.

25:22
    Havířov právě vstřelil branku!
    Havířov bleskově srovnává krok. V přesilové hře si opavská obrana počínala nedůsledně a Krislovu střelu tak mohl nadvakrát dorazit za bezmocného Šafránka DAVID KLIMŠA. Asistence: Jiří Krisl.

26:17
    Radek Vlašánek svou dělovkou od modré trefuje tyč Danečkovy branky!

26:37
    Havířov vyhazuje puk až na zakázané uvolnění.

26:58
    Stejná herní situace také na druhé straně. Vhazuje se po pravici Šafránka.

27:43
    Sledujeme vyrovnanou bitvu, Opava je po úvodním havířovském tlaku rovnocenným soupeřem.

28:24
    Tak Slezan jde dokonce podruhé v utkání do vedení! Pavelek našel výborně zpoza branky před Danečkem nehlídaného PAVLA BAĎURU a ten svůj dnešní výborný výkon ještě korunuje brankou po přesné střele k levé tyči. Asistence: Zdeněk Pavelek.

28:59
    Slezan raději vyhazuje puk přes všechny čáry.

29:49
    Také druhý faul Havířova byl zcela zbytečný. Martin Potočný si pomohl v útočné třetině háčkem a už putuje na lavici hanby. Přesilovka pro Opavu.

30:33
    Opavě chybí v přesilové hře střelba.

31:08
    Hrubý zákrok Petr Prokopa oceňuje rozhodčí Janda pouze dvouminutovým trestem za hrubost, Slezan si zahraje přesilovku 5 na 3!

31:49
    Opava ve dvojnásobné výhodě hráčů nic nepředvedla, Havířov je ve čtyřech.

32:33
    Havířov bez problémů vyhazuje, Daneček je stále bez práce.

33:09
    V době, kdy již byl vyloučený Prokop na ledě, přidává Opava již třetí branku. Galvasovu střelu od modré výborně sklepnul mezi Danečkovy betony JAKUB VÍTEK. Asistence: David Galvas, Radek Tůma.

33:55
    Hra Havířova není ve druhé části dobrá, chybí tomu lehkost, kterou AZet předváděl v úvodu zápasu.

34:26
    Jan Daneček zkusil překvapit Šafránka, ten bez problémů chytá.

35:16
    Opavští výborně napadají a Havířov si s tím zjevně neví rady.

35:47
    Herman se prokličkoval drze až před Danečka, ten v leže jeho pokus zneškodnil. Zdálo se, že byl opavský forvard faulován, ale píšťalka sudího Jandy zůstala němá.

36:31
    Kotouč skončil mimo ledovou plochu, vhazuje se po pravici Lukáše Danečka.

37:12
    Opavští se drží v útočné třetině a jsou ve druhé třetině lepším týmem, což dokázali vyjádřit i gólově.

37:59
    Opět sledujeme takovou hluchou pasáž, nasazení oběma celkům nejde upřít, ale šancí je k vidění jako šafránu.

38:48
    Po zašlápnutém puku ve středním pásmu se bude vhazovat blíže k brance Opavy.

39:01
    Propagační pokus ze středního pásma končí v Šafránkově lapačce. Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

39:37
    Pěkná kombinace AZetu, na jejím konci Prokop přestřelil z levého kruhu branku.

40:00

Zatímco v první třetině jsme žádnou branku neviděli, ta druhá byla na góly o poznání bohatší. Opava zlepšila svou hru a Havířov prakticky do ničeho nepouštěla, naopak sama si vytvořila několik dobrých šancí, ze kterých vytěžila i tři branky. Do šaten tak odchází spokojenější Slezan, který vede po druhé části hry 3:1. Další třetina začne zhruba v 17:35.

40:01

40:48
    Havířov začal třetí třetinu náporem, ale ke střele jej pozorná obrana nepustila.

41:22
    Daniel Kysela musel zatáhnout za záchrannou brzdu v podobě hákování. Přesilovka pro Havířov.

41:35
    Říčka trefil pouze svého spoluhráče Klimšu.

41:48
    Patrik Mosler dostává rovněž dvě trestné minuty a situace je pro Slezan kritická. 94 vteřin přesilovky 5 na 3 pro AZet!

42:13
    Havířov přesilovku 5 na 3 využívá, na modré zamířil přesně PATRIK RIMMEL a Šafránek byl po této přesně umístěné střele naprosto bez šance. Asistence: Marek Zientek.

43:00
    Havířov nadále pokračuje ve svém přesilovkovém náporu. Prokop trefil opět jen chumel hráčů.

43:48
    Opava se ve zbytku přesilovky Havířova ubránila.

44:13
    Maruna zůstal zcela sám před Šafránkem, našel jej výborně Kopún, ale havířovský útočník ztroskotal na Šafránkovi, ktrerý vytáhl další kvalitní zákrok.

44:42
    Říčka střílel z prostoru kruhu, Havířov stupňuje svůj nápor.

45:13
    Marek Matějíček z první poslal puk na branku, Šafránek s tím nemohl mít problémy.

45:51
    Za brankou Havířova zůstává ležet Marek Zientek, hra je přerušena.

46:34
    Měch s Lhotským měli mezi sebou rozepři, nakonec to opavský útočník nevydržel a před zraky hlavního sudího sekl havířovského hráče. Je z toho samozřejmě dvouminutový trest a přesilovka pro AZet.

47:27
    Prokop pálil od modré, Šafránek vyrazil jen k Marunovi, který opět ztroskotal na vymrštěné lapačce opavského gólmana!

48:00
    Opava se osvobozuje vyhozením puku přes všechny čáry.

48:29
    Zbytečný zákrok přichází i na druhé straně. David Klimša se dopustil mimo hru sekání. Pět vteřin se bude hrát ve čtyřech, pak přijde na řadu přesilovka pro Slezan.

49:11
    Opavě se přesilovka opět příliš nedaří.

49:34
    Havířov opět vyhazuje přes všechny čáry, Daneček ještě nemusel zasahovat.

50:17
    Opava předvedla pohlednou akci, na jejím konci ovšem výborně havířovští obránci vystihli tento úmysl.

50:29
    Havířov je kompletní.

50:56
    Říčka se výborně natlačil přes dva beky až před Šafránka, ten si pokryl prostor u tyče a chytá.

51:40
    Opavští se už jakoby jen soustředí na ubránění náskoku, po přejetí střední čáry nahodili touš za Danečkovu branku.

52:11
    Stránský se postaral o další čárku v kolonce zákroků u opavského vedoucího Iva Kociána.

52:47
    Havířov je výrazně aktivnější a tlačí se za vyrovnáním, Šafránek si připisuje další zákrok.

53:04
    Na druhé straně Herman trefuje svou tvrdou střelou Danečka do masky. Havířovský gólman vypadá velmi otřeseně, hra je přerušena.

53:25
    Obrovskou minelu Galvase nedokázal potrestat Pechanec. Jakoby byl z nabídnuté příležitosti zaskočen, zajel s pukem až za brankovou čáru, na druhou stranu nutno vyzdvihnout práci Šafránka, který mu vykryl prostor u levé tyče.

54:02
    Na druhé straně Daneček při své rozehrávce trefil jen napadající útočníky Opavy, ti se nedokázali dobře zorientovat a poslat puk do branky.

54:18
    Daneček navíc zasáhl jednoho z hráčů holí do obličeje a jsou z toho dvě minuty za vysokou hůl. Přesilovka pro Slezan.

55:15
    Opavě se přesilovka příliš nedaří, tak jako v předchozích případech.

56:18
    Havířov kompletní.

56:25
    Ví Stránský dostává další dvě minuty, tentokrát za hákování. Přesilovka pro Slezan pokračuje.

56:54
    Opět je hra přerušena pro posunutou branku.

57:15
    Havířov je i v oslabení velmi aktivní, Slezanu se přesilovky vůbec nedaří.

58:00
    Opava se soustředí na ubránění náskoku, nikam se nehrne.

58:25
    Havířov kompletní, na vyrovnání už příliš času nemá.

59:02
    Opava se drží s pukem daleko od své branky.

59:46
    Až nyní Havířovští nahodili puk na Šafránka, je z toho vhazování po jeho levici.

59:46
    Havířov si samozřejmě vyžádal oddechový čas.

59:46
    Daneček je venku z branky!

59:58
    Tak ještě jedna střela Havířova, ale ta končí v chumlu hráčů, už se nic nestane.

60:00

Po každém utkání ještě budou následovat na každé straně tři samostatné nájezdy.

V nich nakonec vítězí Havířov, když se jediným úspěšným střelcem stal Robert Najdek.

Skončilo utkání mezi Havířovem a Opavou, v něm nakonec vítězí díky dobře zvládnuté druhé části hry hráči Slezanu těsně 3:2.

Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Dušan Šafránek a Robert Říčka.

To je pro tuto chvíli vše, další utkání začne již v 19:15 a představí se v něm domácí Poruba a Zubři z Přerova. (18:18:22)

Adam Bagar

Branky a nahrávky: 26. Klimša (Krisl), 43. Rimmel (Zientek) - 24. Chalupa (Herman), 29. Baďura (Pavelek), 34. Vítek (Galvas, Tůma)

HK Opava: Šafránek (Novák) – Bednárek, Galvas, Kysela, Vrábel, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler – Baďura, Měch, Herman, Polok, Pavelek, Koschatzký, Wolf, Černý, Džemla, Vítek, Chalupa, Vlašánek.