Pardubice – Sparta 5:1 (kon.) | Vítkovice – Chomutov 4:3 (kon.) | Kometa Brno – Liberec 2:1 (po s.n.)
Litvínov – Kladno 2:1 (po s.n.) | K. Vary – Motor ČB 2:3 (po s.n.) | Slavia – Třinec 1:3 (kon.)
Plzeň – Zlín 4:5 (kon.)
spusu Vienna Capitals
6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
HC LERAM Orli Znojmo
Neděle 24.02.2013, 17:30 • Albert Schütz Eishalle • Play-off EBEL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Pěkný nedělní podvečer, play-off mezinárodní Erste Bank Eishockey Ligy startuje právě dnes prvními zápasy čtvrtfinále. Ve své druhé sezóně v lize se podruhé do vyřazovacích bojů dostal taky český zástupce v soutěži, Orli Znojmo. Jejich soupeř je však nadmíru silný – vítěz základní i nadstavbové části UPC Vienna Capitals.

Vídeň si svého soupeře vybrala v pátečním večerním živém přenosu. "Po zvážení všech variant jsme se rozhodli zvolit za čtvrtfinálového protivníka Znojmo. Když se ale podíváte na vyrovnanost ligy, je jasné, že žádný slabý tým ve čtvrtfinále není," prohlásil kouč Capitals Tommy Samuelsson.

Hlavní důvod výběru je ale nasnadě. Capitals letos proti Orlům zvítězili ve všech čtyřech vzájemných duelech, z toho jednou v prodloužení. Většina zápasů však byla poměrně těsná a vyrovnaná.

VZÁJEMNÉ ZÁPASY V SEZÓNĚ 2012/13

14. října, Znojmo – Vídeň 3:4pp
    26. října, Vídeň – Znojmo 3:1
    18. prosince, Vídeň – Znojmo 3:2
    13. ledna, Znojmo – Vídeň 1:4

Obě města jsou vzdálena jen zhruba hodinu jízdy autem, což je při jinak značných vzdálenostech v EBEL pro fanoušky skvělá zpráva. Už na dnešní duel se vydává početná skupina znojemských příznivců, v úterním druhém zápase ve Znojmě se zase očekává nájezd vídeňských žlutočerných barev.

Orli Znojmo chtějí v letošních vyřazovacích bojích zanechat výraznější stopu než loni, kdy po heroickém postupu z nadstavbové části podlehli ve čtvrtfinále jasně 0:4 Medveščaku Záhřeb. Nebudou to však mít jednoduché...

Pozitivní zprávou je prakticky vyprázdněná marodka, do sestavy se v posledním kole vrátili i dlouhodobě zranění útočníci Martin Podešva a Jan Šeda. Trenéři Stloukal a Kučírek tak mohou vybírat sestavu z kompletního kádru.

UPC Vienna Capitals: Zaba (Weinhandl) – Fraser, P. Lakos, Klimbacher, A. Lakos, Veideman, Schweda, Peter – Keller, Pinter, Rotter – Olsson, Soares, Romano – Fortier, Schiechl, Ferland – Woger, Draschkowitz, Schlacher.

Orli Znojmo: Kacetl (Landsman) – Wharton, Pláněk, Henry, Štach, Sova, Kulmala, Bořuta – Strömberg, Fiala, Jarůšek – Podešva, Bartoš, Havlík – Beroun, Šeda, Lattner – Müller, Pucher, Uram – Rožník.

Rozhodčí: Fussi, Gebei – Hofstätter, Kovacs.

Ještě jednou dobré odpoledne z Vídně. Do začátku utkání chybí necelých 10 minut a v slušně zaplněné hale je slyšet zatím především početnou skupinu znojemských fanoušků.

Oba týmy na ledě, domácí po efektním nástupu. Hala je téměř zaplněna.

00:01

00:39
    Orli právě vstřelili branku!
    Tak to je fantazie! První střídání Orlů končí brankou v síti Vídně, poté co po několika dorážkách z hranice brankoviště doráží do odkryté branky volný kotouč ONDŘEJ FIALA. Asistence: Kim Strömberg.

02:04
    Dobrý začátek Znojma pokračuje. Nebezpečné Kulmalovo nahození tečoval Šeda, ale Zaba si tentokrát poradil.

02:27
    Hlavní rozhodčí se nedohodli, nakonec ale přeci jen posílají Videmana (VIE) na 2 minuty na trestnou lavici.

03:03
    Pucherově formaci se rozehrávka přesilovky zatím nedaří.

03:28
    Kulmalova střela nenadělala Zabovi problémy, domácí vyhazují.

03:55
    Pláňkovu střelu tečuje Wharton před brankou těsně nad.

04:06
    Kim Strömberg (ZNO) dostává 2 minuty za nedovolené bránění za zákrok ve středním pásmu.

04:26
    Nebezpečná Lakosova rána těsně míjí Kacetlovu branku.

04:27

05:09
    Beroun výtečně vystihl vídeňskou rozehrávku v přesilovce a vyhazuje.

05:14
    Domácí hráli v šesti, čehož si po chvíli rozhodčí všimli. Trest odsedí Rafael Rotter (VIE).

05:31
    Wharton důrazně zastavil pronikajícího Pintera. Publikum bouří.

05:56
    Orli vybojovali vhazování v útočném pásmu.

06:06

06:29
    Po Štachově tvrdé raně nastal před brankou Zaby velký zmatek, nakonec domácí dostali puk do bezpečí.

07:07
    Obrovský tlak Znojma. Jarůška dvakrát z bezprostřední blízkosti vychytal Zaba, následně vyráží Štachovu střelu. Henry z kruhů o pár vteřin později míří nad.

07:14

08:20
    Ofsajd na útočné modré Vídně.

09:09
    Teď se pro změnu nedohodli čároví a odpustili Znojmu icing. U puku domácí.

10:11
    Znojmo je ale lepší, Capitals ztrácejí puky už na vlastní modré čáře. Havlík s Bartošem teď po ztrátě puku během pár vteřin získali kotouč zpět.

10:44
    Puk v ochozech. Druhá formace Capitals se snaží usadit v útočném pásmu.

11:14
    Zaváhání Znojma v rozehrávce napravil zatím skvěle hrající Wharton. Z protiútoku míří Jarůšek z levého kruhu jen do betonu brankáře.

12:13
    Nyní poprvé je Znojmo pod tlakem.

12:50
    K velké šanci se ale domácí nedostali, Podešva nakonec přetlačil Soarese a posunul puk do středního pásma.

13:34
    Lattner postrčil puk Berounovi, ten v tísni alespoň donutil slabou bekhendovou ranou Zabu k zákroku.

14:19
    Capitals ujeli ve dvou na jediného beka. Schlacher nabil Wogerovi, toho ale ve velké možnosti vychytal Kacetl, který nadvakrát lapačkou pokryl puk.

14:56
    Vienna Capitals vstřelili branku!
    Poměrně šťastná branka Vídně. Aktivní napadání nadělalo znojemské defenzivě problémy, MICHAEL SCHIECHL zpoza branky poslal přihrávku do souboje na brankovišti a brusle jednoho z hráčů nadzvedla puk nad Kacetlovo rameno. Bez asistence.

15:11
    David Bartoš zůstal zcela sám před brankou, sám proti Zabovi ale netrefil mezi tři tyče!

16:22
    Philippe Lakos (VIE) poslal mimo hru k ledu Bartoše a dostává 2 minuty za nedovolené bránění.

16:38
    Havlíkův pád v souboji před hlavním rozhodčím byl příliš okatý, Capitals vyhazují.

17:17
    Havlík špatně přihrál napříč útočnou třetinou, Znojmo přichází o pásmo.

17:57
    Pucher s Uramem a Podešvou kombinují, ale chybí střelba a nakonec o puk přichází.

18:22

18:41
    Hala slaví gól, ale rozhodčí nezapískali. Bude se prohlížet video.

18:41
    Branka je uznána. RAFAEL ROTTER využil zaváhání Ondřeje Kacetla, který vyjel z branky pokrýt puk odražený od zadního mantinelu, jenže jej minul a rakouský střelec měl lehkou úlohu. Volný kotouč zavěsil tvrdou ranou pod břevno. Asistence: Jamie Fraser.

19:40
    Müller se mezi třemi protihráči ke střele neprobil.

19:56
    Zakázané uvolnění Znojma.

20:00

Posledních šest minut první části přineslo studenou sprchu pro znojemské hokejisty, kteří zcela ovládli úvod utkání a až do nějaké 14. minuty byli jasně lepším týmem na ledě. Nevyužili ale řadu šancí a domácí poté nakopla Fortierova vyrovnávací trefa. Zatím rozdílový gól pak padl po individuální chybě, a tak vezou Orli po dvaceti minutách do kabin jednobrankové manko. Další třetina začne přibližně v 18:23.

20:01

20:15
    Keller se hned po úvodním buly vydal dopředu a jeho nebezpečnou ránu musel Kacetl vyrazit.

20:43
    Strömberg (ZNO) dnes podruhé na trestné lavici. Přesilovka Vídně.

21:03
    Domácí přesilovku bleskově využívají. Soares od zadního mantinelu našel volného JONATHANA FERLANDA, který z první zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Asistence: Joshua Soares a Francois Fortier.

22:35
    Fortierovo nahození ze středního pásma raději Kacetl přikryl.

23:41
    Hra se nyní uklidnila, domácí pozorně brání a drží puk na holích.

24:01
    Strömberg zkoušel křížným pasem najít Whartona, ten ale puk netrefil.

25:11
    Podešva v pokusu o rychlý protiútok špatně přihrál.

26:01
    Müller vybojoval puk za brankou, číhajícímu Uramovi však před branku přihrát nestačil.

26:33
    Veideman spálil obrovskou šanci, sám před Kacetlem netrefil zcela volný puk.

26:52
    Tak šťastnou branku už má na kontě i Znojmo. Fiala s pomocí několika tečí propasíroval puk zpoza branky na najíždějícího KYLA WHARTONA a ten bekhendovým obloučkem skóruje, také proto, že se Zaba díval zcela na opačnou stranu. Asistence: Ondřej Fiala a Kim Strömberg.

27:31
    Rotter (VIE) trefil vysokou holí Havlíka a dostává 2 + 2 minuty.

28:42
    Pucher s Uramem a Podešvou po minutě a čtvrt v útočném pásmu přichází o kotouč. Zaba nemusel zasahovat.

28:58
    Jan Lattner se na to zřejmě nemohl dívat, a tak hned po naskočení na led příklepem donutil Zabu k reflexnímu zákroku.

30:05
    Havlíkův příklep z pravého kruhu Zaba kryje.

30:33
    Domácí vyhazují. Na ledě se začíná hlavně u mantinelů hodně jiskřit.

30:57
    Fraserova střela končí až v ochranné síti nad brankou. Vhazování ve středním pásmu.

31:31

32:07
    Romano přestřeluje z levého kruhu.

33:18
    Neurovnaná pasáž hry, potřetí za krátkou chvíli je puk v hledišti. Vhazování před Zabou.

33:29
    Podešvovu tvrdou ránu tečoval nebezpečně Bartoš, Zaba s velkým štěstím dokázal vyrazit.

35:09
    Třetí formace Orlů se dostala pod obrovský tlak a dlouhý pobyt Vídně v útočném pásmu nakonec končí pukem v Kacetlově síti. Schlacher se dokázal uvolnit, jeho ránu znojemský gólman betonem vyrazil, ale volný MARCUS OLSSON neměl problém s dorážkou do odkryté branky. Asistence: Markus Schlacher a André Lakos.

36:57
    Zakázané uvolnění Znojma. První obrana Pláněk - Wharton už je na ledě dlouho a stále nemůže vystřídat.

37:19
    Teď se to oběma povedlo, u puku ale zůstávají Capitals.

37:54
    André Lakos trefil tečovanou ranou od modré Kacetla do masky, hra přerušena.

38:21
    Malý velký Vesa Kulmala se nezalekl dvou o hlavu vyšších protihráčů a ukázkovým bodyčekem jednoho z nich poslal k zemi.

38:41
    Uram dostal dobrou přihrávku na pravý kruh, střílí však vysoko nad.

39:30
    Jarůšek se v situaci dva na dva rozhodl střílet, Zaba ale viděl a s jeho pokusem si poradil.

40:00

Úvod a závěr druhé třetiny patřil převážně domácím, kteří hned po přestávce v přesilovce navýšili svůj náskok na dva góly a kontrolovali hru. Orlům pomohla trefa Whartona před polovinou střetnutí, následnou dlouhou přesilovku však nevyužili a o pár chvil později počtvrté inkasovali. Zda ještě dokáží vývoj zápasu zdramatizovat, uvidíme po přestávce. Další třetina začne přibližně v 19:13.

40:01

40:01
    Orli do třetí třetiny vystřídali brankáře. Ondřeje Kacetla nahradil Filip Landsman.

40:15
    Po Fialově nahození přikrývá Zaba před dotírajícím Jarůškem puk.

41:57
    Zakázané uvolnění Vídně. Beroun o pár vteřin dříve neprostřelil hradbu těl před sebou.

42:32
    Po sérii osobních soubojů napálil puk na branku JONATHAN FERLAND a tečovaná rána zaplula do horního růžku za Landsmanova záda. Asistence: Francois Fortier a Michael Schiechl.

44:28
    Kotouč zašlápnutý u mantinelu za Zabovou brankou. Znojmo se ještě snaží vytvořit tlak.

45:02
    Ve dvou na jednoho postupovali Ferland a Fortier, první jmenovaný ale nedokázal propasírovat puk přes vracejícího se Sovu.

45:36
    Na druhé straně se Müller netrefil do Uramovy nahrávky.

46:43
    Bartoš se pěkně uvolnil mezi třemi protihráči, jeho střela byla ale sražena do ochranné sítě. To Capitals stačí.

47:33
    Z mantinelu u znojemské střídačky odpadl kus plexiskla chránícího reklamy. Bude se opravovat.

48:12
    Už se hraje a hned po chvíli spálil obrovskou šanci Tony Romano, který se dostal s pukem na holi sám před Landsmana, ale znojemský gólman jeho bekhendový blafák vystihl.

49:21
    Icing Vídně.

49:39
    Müller (ZNO) vyloučen za sekání.

50:44
    Capitals svírají znojemskou čtveřici, všechny rány mířící na branku jsou ale nepřesné nebo trefují clonící hráče.

51:46
    Znojmo už bylo v plném počtu, přesto nezvládlo situaci tři na tři. Fortier přenechal do levého křídla JOSHOVI SOARESOVI, ke kterému nestačil dostoupit Lubomír Štach, a útočník Vídně zamířil pod břevno. Asistence: Francois Fortier.

51:58
    Pucher s Uramem dnes poněkolikáté v nadějné pozici před brankou, ale bez důrazu v zakončení.

52:31
    Rotter (VIE) vyloučen na 2 minuty za nedovolené bránění.

53:16
    Pláněk dvakrát nebezpečně střílel od modré, Zaba ale sklapl betony včas.

53:36
    Znojmo využívá přesilovku, poté co RICHARD JARŮŠEK dostal přihrávku na pravé křídlo, vybruslil k brance a trefil se přesně ke vzdálenější tyči. Asistence: Ondřej Fiala a Jan Lattner.

56:17
    Strömberg s Henrym se nedohodli, kdo bude mít přednost při střele a obrana Vídně si s nebezpečnou situací poradila.

56:50
    Schiechl v dobré šanci mezi kruhy trefuje jen střed brány a připraveného Landsmana.

57:43
    Zápas se dohrává. O vítězi je rozhodnuto, domácí fanoušci přesto trochu překvapivě mlčí.

59:39
    Až nyní zní halou skandovaný potlesk. Hraje se ve středním pásmu

60:00

Orli Znojmo tak prohrávají první utkání čtvrtfinálové série na ledě Capitals 3:6 a mohou litovat zejména první třetiny, v níž nevyužili jasnou převahu na ledě a vstřelili jen jednu branku. Série pokračuje už v úterý na ledě Znojma od 19:15. Díky za pozornost a příjemný zbytek večera. (19:51:02)

Lukáš Peroutka

Branky a nahrávky: 15. Schiechl, 19. Rotter (Fraser), 22. Ferland (Soares, Fortier), 36. Olsson (Schlacher, A. Lakos), 43. Ferland (Fortier, Schiechl), 52. Soares (Fortier) - 1. Fiala (Strömberg), 27. Wharton (Fiala, Strömberg), 54. Jarůšek (Fiala, Lattner)

spusu Vienna Capitals: Zaba (Weinhandl) – Fraser, P. Lakos, Klimbacher, A. Lakos, Veideman, Schweda, Peter – Keller, Pinter, Rotter – Olsson, Soares, Romano – Fortier, Schiechl, Ferland – Woger, Draschkowitz, Schlacher.
    HC LERAM Orli Znojmo: Kacetl (41. Landsman) – Wharton, Pláněk, Henry, Štach, Sova, Kulmala, Bořuta – Strömberg, Fiala, Jarůšek – Podešva, Bartoš, Havlík – Beroun, Šeda, Lattner – Müller, Pucher, Uram – Rožník.

Rozhodčí: Fussi, Gebei – Hofstätter, Kovacs