2
6 6
Čtvrtek 23.05.2013, 14:38ATP Dusseldorf (antuka)

To je ode mě pro dnešek vše, přeji hezký zbytek dne. (15:43:16)

O osudu prvního setu rozhodl jediný brejk. Ten se ve čtvrtém gemu podařil získat nizozemskému hráči a díky němu ovládl celý set poměrem 6:3. Klíčovým okamžikem dnešního střetnutí však byl úvod druhé sady, v němž naprosto jednoznačně dominoval Igor Sijsling – vyhrál čtyři gemy v řadě a Hájek se už na žádný větší odpor nezmohl, prohrál i druhý set tentokrát 1:6 a s turnajem se loučí. Sijsling si v semifinále zahraje s lepším z dvojice Nieminen – Haas.

Konec zápasu

1:6
    Je hotovo! Sijsling si na závěr utkání připsal ještě jeden vítězný míč z forhendu a ukončil zápas, v němž poráží Jana Hájka hladce 6:3 a 6:1.

0-40
    Dvojchybou nabízí Jan Hájek svému protihráči první mečbol!

0-30
    Po další chybě olomouckého rodáka je Sijsling dva míče od výhry.

0-15
    Nizozemec si rozběhal soupeře a ten již nedokázal vrátit míček přes síť.

1:5
    Igor Sijsling si podržel své podání a zisk jediné hry ho dělí od vítězství v celém utkání.

15-40
    Hájek působí hodně frustrovaně a podepisuje se to také na jeho hře.

15-30
    Po pátém esu Sijslinga v utkání se vývoj tohoto gemu rychle otáčí.

15-15
    Jenže poté nedokázal zreturnovat na druhou stranu kurtu.

15-0
    Český hráč povzbuzen předchozím úspěchem vstoupil lépe také do šesté hry.

1:4
    Konec přestávky, podávat bude Igor Sijsling.

1:4
    Následuje přestávka a výměna stran.

1:4
    Jan Hájek esem zakončil pátou hru druhého setu a věřme, že se ještě vrátí do zápasu.

A-40
    A vzápětí se dostává k výhodě.

40-40
    Další brejkbol se mu ale daří odvrátit.

40-A
    Po returnu pod nohy je Hájek opět v problémech.

40-40
    Sijsling se už už napřahoval k vítěznému míči, ale ten naštěstí nepřelétl síť.

30-40
    Po Hájkově úderu míček skončil za základní lajnou a je tu další brejkbol pro Nizozemce.

30-30
    Sijsling se opřel do returnu a ten skončil přesně v růžku.

30-15
    Vydařeným stopvolejem se Hájek dostává v této hře do mírného náskoku.

15-15
    Ale hned vzápětí Sijsling ukázal, v jaké se nachází pohodě.

15-0
    Konečně Jan Hájek odešel z výměny jako vítěz.

0:4
    Igor Sijsling si čistou hrou vyhrál vlastní servis a je jednou nohou v semifinále.

0-40
    Neuvěřitelná série vyhraných bodů Nizozemce pokračuje.

0-30
    Hájek je bezradný jak na servisu, tak také na příjmu.

0-15
    Nizozemec si popostoupil k síti a forhendem bezpečně zakončil výměnu.

0:3

0:3

0:3
    Rozhodčí šel ještě zkontrolovat stopu po konečném míči Sijslinga, ale pouze potvrdil výrok čárového, který považoval míček za dobrý. Sijsling bere Hájkovi další podání a jde do trháku.

0-40
    Křížným forhendem do odkrytého růžku si Igor Sijsling připravil tři možnosti k brejku.

0-30
    Po zahlášeném autu vede Sijsling už 30:0.

0-15
    Český hráč vyhrál v druhém setu jedinou výměnu a nevypadá to s ním dvakrát růžově.

0:2
    Sijsling čistou hrou potvrdil brejk a odskakuje do vedení o dva gemy.

0-40
    Trápení Jana Hájka pokračuje.

0-30
    A vzápětí se raduje z dalšího fiftýnu.

0-15
    Nizozemský hráč vykročil rázně za potvrzením brejku.

0:1
    Igor Sijsling bere Janu Hájkovi hned v první hře druhého setu podání a ujímá se v něm vedení.

15-40
    Jenže český hráč se nemůže dostat do rytmu a znovu chybuje.

15-30
    Nečistě trefený úder z rakety Sijslinga dopadl až za základní lajnu.

0-30
    Bekhend Hájka skončil v těšném autu.

0-15
    Také vstup do druhého dějství vychází lépe Sijslingovi, který si naběhl na síť a donutil Hájka k chybě.

3:6
    Aktivní hrou Nizozemec dostal Hájka do defenzivy a následně ukončil první set přesnou smečí.

40-A
    Igor Sijsling se vyhrabal z potíží a má první setbol!

40-40
    Sijsling se znovu vydal na síť a svým volejem trefil odkrytou část kurtu.

A-40
    Hájek trefil return k lajně a má další možnost k prolomení soupeřova podání.

40-40
    Také třetí hrozba ztráty podání je odvrácena. Sijsling zahrál stylem servis-volej a srovnal na shodu.

40-30
    Při druhém zaznamenává eso.

40-15
    První z nich Sijsling bez problémů odvrací.

40-0
    Další příliš dlouhý míč z rakety Nizozemce nabízí Janu Hájkovi tři brejkboly.

30-0
    Po zahlášeném autu po úderu soupeře Hájek vede 30:0.

15-0
    Soustavným tlakem donutil Sijslinga k chybě. To je nadějný start.

3:5
    A po přesném forhendu do růžku český hráč završil čistou hru. Pokud chce ještě zabojovat o první set, musí soupeře brejknout.

40-0
    Krásným stopvolejem si Jan Hájek došel pro tři gemboly.

30-0
    Po sérii úderů do bekhendu Hájek zaútočil pro změnu do forhendu a Sijsling byl u míče pozdě a kazí.

15-0
    Nizozemský hráč trefil míček rámem rakety a daruje tak Hájkovi první fiftýn osmého gemu.

2:5
    Konec přestávky, podávat bude Jan Hájek.

2:5

2:5
    Igor Sijsling odvrátil dva brejkboly a nyní ho dělí zisk jediné hry od vítězství v prvním setu.

40-A
    Další brejkbol ale Sijsling nepřipouští, forhendovým winnerem se dostává k výhodě.

40-40
    Hájek jeho představení na servisu ukončil vítězným returnem.

40-A
    Sijsling se rozservíroval, přidává další eso.

40-40
    Také druhý brejkbol Hájka zůstává nevyužit.

40-30
    Ten první je však díky dělovému podání záhy bezpečně odvrácen.

40-15
    Nizozemec chtěl hrát do protipohybu soupeře, ale ten jeho úmysl přečetl a má první brejkbol.

30-15
    Sijsling zaznamenává své druhé eso v zápase.

30-0
    Po přesném returnu na čáru se ocitl podávající hráč pod tlakem a nakonec mu podlehl.

15-0
    A vychází mu také vstup do sedmé hry.

2:4
    I přes mírné komplikace Jan Hájek vyhrál své podání a snižuje na 2:4.

A-40
    Hájek se postupným tlakem posouval stále více do kurtu a nakonec se dostal k závěrečné smeči, kterou zvládl.

40-40
    Znovu se v tomto gemu půjde přes shodu.

40-30
    K dalšímu brejkbolu ale Hájek zatím svého soupeře nepouští.

30-30
    Olomoucký rodák se pokusil o změnu rytmu hry, ale jeho kraťas zastavila páska.

30-15
    Hájek se výborně ubránil a Sijsling znovu neukočíroval svůj forhend.

15-15
    Nyní pro změnu nevynucená chyba na straně českého hráče.

15-0
    Dlouhá výměna na úvod šestého gemu je zakončena příliš dlouhým forhendem z rakety Sijslinga.

1:4

1:4

1:4
    Rodák z Amsterdamu potvrdil předchozí brejk a odskakuje na rozdíl tří her.

40-A
    Český hráč v úvodu utkání chybuje více, než by bylo zdrávo.

40-40
    Pátý gem ale ještě nekončí. Shoda.

30-40
    Hájek se vydal k síti, ale ani v tomto případě neměl proti parádnímu prohozu protihráče šanci.

30-30
    Výborným podáním si nizozemský hráč připravil pozici a celou výměnu zakončil vydařenou smečí.

30-15
    Ale hned vzápětí posílá zdánlivě jednoduchý bekhend do sítě.

15-15
    Sijsling vyslal na soupeřovu stranu nechytatelné podání.

15-0
    Hájek se pokusí o re-brejk, začíná nadějně.

1:3
    Igor Sijsling bere Janu Hájkovi poprvé v utkání podání a vede 3:1.

40-A
    Čech se snažil přejít do ofenzivy, ale přehnal to s razancí. Sijsling má další brejkbol.

40-40
    A po dvojchybě pro změnu esu v podání českého daviscupového reprezentanta.

40-A
    Jenže hned poté vyrobil první dvojchybu.

40-40
    Jan Hájek jej odvrací přímým bodem z podání.

40-A
    Po dobrém prohozu pod nohy nabíhajícího Hájka má Sijsling první brejkbol v utkání.

40-40
    Nizozemec se ale nevzdává a srovnává na shodu.

40-30
    Hájek se vydal na síť, jenže jeho soupeři se podařil lob, který český tenista vrátil jen s vypětím všech sil. Sijsling však nabídnutou šanci nevyužil a poslal míček jen do pásky.

30-30
    Po chybě Sijslinga je srovnáno.

15-30
    Devětadvacetiletý Čech však znovu zamířil do bekhendu soupeře a nyní s touto taktikou slavil úspěch.

0-30
    Nizozemský hráč zatím trápí Hájka svými přesnými jednoručnými bekhendy.

0-15
    Sijsling se opřel do returnu a Hájek následně poslal svůj forhend mimo vymezené území.

1:2

1:2

1:2
    Sijsling si bez potíží podržel podání a znovu odskakuje do mírného vedení.

15-40
    Tvrdým a hlavně přesným podáním si Sijsling vypracovává dva gemboly.

15-30
    Po Hájkově bekhendu rozhodčí zahlásili aut.

15-15
    Dlouhou rozehru ukončil Nizozemec úderem, který skončil v síti.

0-15
    Sijsling otevírá třetí hru přímým bodem po druhém servisu.

1:1
    Jan Hájek zakončuje svůj první servírovací gem esem a srovnává na 1:1.

40-15
    Napodruhé už ale mířil přesně na čáru a má dva gemboly.

30-15
    Hájkův forhend skončil těsně za základní lajnou.

30-0
    Po přímém bodu ze servisu český hráč vede 30:0.

15-0
    Premiérový fiftýn v zápase má na svém kontě už i Jan Hájek.

0:1
    Igor Sijsling vstupuje do utkání čistou hrou při vlastním podání a ujímá se vedení.

0-40
    Sijsling si první hře počíná suverénně.

0-30
    A vzápětí je tu další precizní bekhend Nizozemce.

0-15
    Jako první se na servisu představuje Igor Sijsling a hned si připravil pozici na vítězný bekhend.

0:0

Oba hlavní aktéři již přicházejí na dvorec. Po krátkém rozehrání bude moci utkání začít.

Dnešní soupeři spolu změří své síly vůbec poprvé. Jejich první vzájemný souboj se tak odehraje až na místním centrálním kurtu číslo 2 a rovnou v něm půjde o postup do semifinále.

Pětadvacetiletý Nizozemec se hned v úvodu sezony vyškrábal na své dosavadní žebříčkové maximum. V polovině ledna byl 65. a jen lehce za touto příčkou se pohybuje i dnes, aktuálně mu patří 68. místo.

Rodák z Amsterdamu v průběhu letošní sezony na turnajích ATP postoupil v pěti případech přes nástrahy 1. kola, ale v hlavním městě německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko si zahraje vůbec první čtvrtfinále.

Na antuce v Düsseldorfu Sijsling v 1. kole přehrál Rusa Koroljova 6:2 a 6:4. V tom druhém poté překvapil třísetovou výhrou nad turnajovou čtyřkou Němcem Kohlschreiberem, kterého zdolal 3:6, 6:3, 6:4.

Jan Hájek

Devětadvacetiletý rodák z Olomouce se v současnosti nachází na konci první stovky světového rankingu, konkrétně mu patří 95. místo. Nejvýše byl v roce 2006, kdy okupoval 71. pozici.

Postupem do čtvrtfinále Hájek vyrovnal svůj dosavadní nejlepší výsledek v této sezoně. Na začátku února v hale ve francouzském Montpellier rovněž dokráčel mezi osm nejlepších. Stejný počin se mu ještě podařil před pár týdny v Ostravě, ale tam se jednalo o challenger.

Turnajem v Düsseldorfu zatím český tenista prochází naprosto suverénně. V 1. kole přehrál dvakrát 6:2 Rusa Donskoje a v 2. kole deklasoval domácího Brandse 6:1 a 6:0.

Hezký den, turnaj v Düsseldorfu má dnes na programu čtvrtfinálové zápasy. V nich se mimo jiné představí i český daviscupový reprezentant Jan Hájek, který se utká s Nizozemcem Igorem Sijslingem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:30.