Polsko – Chorvatsko 4:1 (kon.) | Nizozemsko – Velká Británie 3:4 (kon.) | Rumunsko – Litva 2:5 (kon.)
Polsko
4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Chorvatsko
Čtvrtek 24.04.2014, 12:00 • Siemens Arena, Vilnius, Litva • Mistrovství světa - I. B Divize

Z tohoto utkání je to vše. Ve Vilniusu se však ještě budou dnes hrát další dvě, nezapomeňte je sledovat s námi. Hezký den! (14:23:50)

Tomljenovič (CRO) – 34 zákroků, 3 góly, 91,89 %

Ve třetí třetině měli sice Chorvaté dvě velké příležitosti vyrovnat, ale jinak si nic nevytvořili, ani do žádného tlaku se nedostali. Poláci byli lepší a své vítězství potvrdili pěkným gólem krátce po skončení přesilovky. Dvouminutová hra bez brankáře ničemu nepomohla, naopak, 12 sekund před sirénou přidali Poláci kosmetickou úpravu skóre. Toto vítězství znamená již v předposledním kole definitivní jistotu polského postupu do Divize 1 skupiny A.

Nejlepšími hráči zápasu vyhlášeni za hosty Adam Letang, za domácí Przemyslaw Odrobny. Na počest vítězů hraje polská hymna.

60:00

59:48
    Polsko právě vstřelilo branku!
    Je hotovo! LESZEK LASZKIEWICZ získal puk, o mantinel si obhodil obránce a pohodlně skóroval do prázdné branky! Poláci můžou slavit postup! Asistence: Grzegorz Pasiut.

59:38
    Zakázané uvolnění Poláků, kteří jen těsně netrefili prázdnou branku. Rozhodčí ještě cosi konzultuje s trestoměřiči.

59:12
    Velký závar vytvořili Chorvaté, asi třikrát doráželi puk, avšak chumel obránců neprostřelili.

58:31
    Chorvaté nezvládli přechod modré čáry, ofsajd.

58:24
    Laszkiewicz vyhrál buly a vyhodil puk do bezpečí.

58:20
    Polská branka nedrží ve svém postavení, takže se stále nehraje.

58:20
    Rendulič zahrozil ihned po buly.

58:16
    Další vyhození přejelo všechny čáry. Vhazování před Odrobnym.

57:55
    Poláci vyhazují do středního pásma.

57:38
    Chorvaté si vzali oddechový čas. A Tomljenovič zůstává na střídačce!

56:30
    Inkasovaný gól Chorvaty otřásl a nejsou schopni nic kloudného vymyslet.

55:21
    Nádherná akce druhé řady vrací Polsku dvoubrankový náskok! Chmielewski zatáhl puk, naznačil střelu, ale předal puk doleva SEBASTIANU KOWALÓWKOVI, který obkroužil klec a pohodlně zasunul. Klečící brankář neměl šanci se včas přemístit. Asistence: Aron Chmielewski, Bartlomiej Pociecha.

55:10

54:46
    Druhý útok Polska poté vytvořil závar před brankou, který vyřešil gólman zalehnutím puku.

54:32
    Pociachův pokus se zastavil až o zadní mantinel.

53:52
    Opět Drutka z levého kruhu. Odražený puk získali Chorvaté a osvobodili se.

53:28
    Dutka pálil od modré nepřesně.

53:10
    Kanaet fauloval pronikajícího Chmielewskiho, signalizováno držení protihráče. Poláci mají šanci rozhodnout zápas.

52:39
    Po zásahu Tomljenoviče vznikla před jeho brankovištěm menší mela.

52:30
    Senzel po naražení na mantinel zůstal na ledě. Na střídačku odjíždí v doprovodu lékaře.

52:14
    Opět kotouč mimo ledovou plochu, tentokrát se stal suvenýrem některého z diváků.

51:57
    Tomljenovič má nějaké problémy s výstrojí, nejspíš s kalhotami. Chvilku se hrát nebude.

51:57
    Puk skončil na chorvatské střídačce.

51:20
    Opět Macaulay v dobré příležitosti, tentokrát byl zablokován.

51:14
    Macaulay golfákem neudělal díru do hrudi Odrobného.

50:40
    Žádný chorvatský tlak se zatím nekoná. Poláci v poklidu kontrolují hru a soupeře pouští do šancí pouze vlastními chybami. Ty však již dvě udělali.

49:48
    Elitní lajna Polska nedokázala přelstít obrannou pětici, akci opět začnou soupeři.

49:07
    Kolusz zachytil na modré kličku soupeře, ale než se sebral na nohy, byla možnost brejku do otevřené obrany pryč.

48:10
    Rendulič se protáhl až před branku, avšak na dlouhou hůl z bekhendu nedokázal přesněji zakončit.

47:13
    Poláci kombinovali téměř jako při přesilovce. Laskiewicz pálil, jeho pokus byl sražen.

46:51
    Michael Novak se s ničím nepáral a ihned po přejetí modré čáry mohutně napřáhl. Vyrážečka gólmana poslala jeho ránu do ochranné sítě.

45:49
    Pociecha zakončil tlak Poláků v útočném pásmu nahozením, které trefilo prvního soupeře v cestě.

45:26
    Dutka zůstal po souboji ležet za brankou a ani na střídačce ho neopustila bolestivá grimasa.

44:48
    Vzápětí přišla chyba v rozehrávce a Chorvati jeli 2 na 1! Mirič si najel mezi kruhy, dostal přihrávku, avšak nedokázal procpat puk přes vyjetého Odrobného!

44:16
    Poláci nyní dobře brání a nepouští soupeře do nebezpečného prostoru před brankou.

43:28
    Wajda pálil od mantinelu, Tomljenovič dobře viděl a odrazil puk do rohu.

43:08
    V zápalu boje dokonce hráči shodili z horní síťky lahev polského brankáře.

42:52
    Zapala dostal v souboji v rohu do obličeje. Rozhodčí si toho nevšiml, nevylučuje se.

42:35
    Kolusz si povodil tři protihráče, ale byl v útočném pásmu sám a tak jeho přihrávka na brankoviště nikoho nenašla.

41:42
    Mario Novak zkoušel v situaci 1 na 1 stahovačku mezi nohy. Nepovedla se ideálně a skončil v rohu, kde o puk přišel.

41:14
    Laszkiewicz s pukem ze středního pásma nabruslil až mezi kruhy, ale jeho střelu zblokoval stínující obránce.

40:15
    Hned první sekundy přinesly obrovskou šanci Chorvatů! Kanaet dostal ideální přihrávku zpoza branky, avšak trefil pouze nastavenou vyrážečku brankáře!

40:01

Hráči se již vracejí na led Siemens Areny, třetí třetina začne co nevidět.

Tomljenovič (Chorvatsko) – 26 zákroků, 2 góly, 92,86%

Ve druhém dějství sice favorit dokázal odskočit na rozdíl dvou branek, Chorvati však v přesilové hře snížili a oživili tím ještě šanci na senzační postup. O hodně blíže k němu však má favorizované Polsko. Rozhodne se ve třetí části, její začátek je naplánován na 13:30.

40:00

39:43
    Macaulayovo nahození skončil v rohu kluziště, ani jeden z týmů již toho mnoho nestihne.

38:55
    Malasiński se napřáhl na modré čáře, tvrdou ranou ale gólmana Tomljenoviče nepropálil. Chorvati stále živí naději.

38:24
    Druhá chorvatská formace dnes hodně zaváří polské defenzívě, Novak se však tentokrát z rohu kluziště do střelecké pozice nevytočil.

37:41
    Puk u polské střídačky ztracen z dohledu hlavního rozhodčího, vhazovat se bude v neutrální zóně.

37:05
    Polsko má v posledních vteřinách velké příležitosti, na rozdíl dvou branek mohl Chmielewski, který se ocitl úplně sám před brankářem! Stejně jako kolega několik minut nazpět trestuhodně minul prostor mezi třemi tyčemi!

36:31
    Dronia se opřel do odraženého kotouče od modré čáry, Tomljenoviče znovu podržel chorvatský výběr nad vodou.

35:39
    Kolusz se znovu dostal do vynikající střelecké příležitosti, volil však ještě přihrávku zadovkou, čímž celou akci Poláků pokazil.

35:00
    Do konce druhé části zbývá pouhých pět minut, Chorvati po vstřelené brance ožili a ucítili šanci na zdramatizování dnešního důležitého souboje.

33:56
    Witeckiho nahození od modré čáry ještě před branku tečoval Wajda, naštěstí pro Chorvatsko však jeho změna směru zamířila mimo tři tyče.

33:03
    Chmielewski unikal po levém mantinelu, lehkou střelou nasměroval puk do výstroje Tomljenoviče.

32:31
    Chorvatsko právě vstřelilo branku!
    A rázem máme o co hrát! Silný tlak Chorvatů přináší v přesilové hře snížení, po několikrát tečované střele se ke kotouči před brankou dostal DOMINIK KANAET, který ho z otočky zametl mezi betony polského gólmana – 2:1! Asistence: Alan Letang a Geoff Waugh.

31:59
    Jeden z polských hráčů navíc zlomil hokejku, naši sousedé se tak nyní brání prakticky ve třech.

31:40
    Letangova rána od modré byla zablokována, k polské brance se tak ani nedostala.

31:19
    Patryk Wajda (POL) dává šanci chorvatským hokejistům na návrat do zápasu, obdržel totiž menší trest za nedovolené bránění.

30:59
    Łopuski měl další velkou šanci, když mu přistál kotouč na holi a on ho z mezikruží okamžitě vyslal na chorvatskou svatyni! Tomljenovič rohem lapačky vyškrábl jeho zakončení mimo tři tyče!

29:31
    Nyní se právě Chorvati na delší čas usadili v obranné třetině svého soupeře, po většinu času ale spíše zběsile honili puk po rozích.

28:42
    Polští hráči se skvělou a bleskurychlou kombinací z rohu kluziště dostali do velké šance, před brankou nakonec zůstal naprosto osamocený Bagiński! Z první ale těsně přestřelil poloodkrytou branku Chorvatska!

28:00
    Hraje se nahoru dolů, pokud chtějí Chorvati ještě pomýšlet na úspěch, musí rozhodně něco změnit.

26:15
    Kowalowka prošel v poklidu po levém mantinelu, prudkou ranou na přední tyč ale brankáře Tomljenoviče nezaskočil.

25:25
    Přesilová hra nakonec končí druhým gólem Polska! Kapitán Poláků MARTIN KOLUSZ si neomylně najel na přihrávku na levý kruh, počkal až půjde gólman na led a poté nekompromisně poslal kotouč do vzdálenější šibenice – 2:0! Asistence: Krzysztof Zapala a Pawel Dronia.

24:40
    Poláci jsou usazeni před chorvatskou brankou, čtveřice soupeře ale obětavě padá do střel a zastavuje veškeré pokusy favorizovaného mužstva.

24:12
    Favorit znovu přeřadil na vyšší rychlost a vykoledoval si další přesilovou hru. Luka Markovič (CRO) si půjde za katr posedět za nedovolené bránění.

23:51
    Bagiński vlétl do útočné třetiny, tvrdým příklepem ale branku Chorvatska těsně minul.

22:58
    Přece jen to asi nebude tak jednoznačné utkání, jak se podle první třetiny čekalo. Odrobny musel zlikvidovat další střelu od modré čáry, ránu Tadiče dokázal udržet na hrudi.

22:26
    Chorvati mají ve druhé třetině překvapivě více ze hry, polští hráči s nimi mají poměrně velké potíže. Osvobozují se pouze za cenu vyhození.

21:30
    Vzápětí Michael Novak znovu přidělával vrásky polské obraně, do nebezpečnější šance však domácí chorvatského hráče nepustili.

21:05
    Novak velmi rychle obkroužil branku soupeře a ihned se dostal do zakončení, Odrobny však jeho střelu dokázal vyrazit.

20:36
    Hra se v úvodu hodně kouskuje, pro změnu se polští hráči dopustili zakázaného uvolnění.

20:13
    Hned na úvod druhé části je odpískán Polákům postavení mimo hru.

20:01

střely: 17:4
    trestné minuty: 4:2
    přesilové hry: 0/1 – 0/2
    Odrobny (Polsko) – 4 zákroky, 0 gólů, 100 %
    Tomljenovič (Chorvatsko) – 16 zákroků, 1 gól, 94,12 %

Úvodní dvacetiminutovka možná rozhodujícího zápasu o postup do vyšší divize světových šampionátů zatím jednoznačně lépe vyznívá pro Polsko. To totiž vede díky brance Kowalowky z desáté minuty nejtěsnějším možným způsobem, zápas má však ve svých rukou a neustále zásobuje chorvatského brankáře Tomljenoviče střeleckými pokusy. Ten však přijel do Litvy s vynikající formou a výsledky Chorvatska jsou založeny zejména na jeho výkonech. Zda se mu podaří dotáhnout Chorvaty k další senzaci, to se dozvíme až po dalších čtyřiceti minutách. Druhá část odstartuje asi v 12:46.

20:00

19:23
    V závěru první části se Polsko snaží o navýšení vedení, bekhendový pokus Laszkiewicze z mezikruží znovu skončil v náruči chorvatského gólmana.

18:58
    Hostující mužstvo vyhodilo puk na icing, bude se znovu vhazovat po levé ruce Tomljenoviče.

18:29
    Outsider mače přežil první oslabení, oba celky jsou v pěti.

17:44
    Chorvati se osvobozují, unavená čtveřice mizí na střídačce.

17:03
    Poláci mají silný tlak a ostřelují chorvatskou branku ze všech stran. Stále se jim však nedaří navýšit těsné vedení.

16:29
    Dominik Kanaet (CRO) dává Polákům další šanci na navýšení svého náskoku, unikajícího soka totiž zastavil hákováním. Podaří se Polsku využít první přesilovou hru?

15:12
    Tomljenovič znovu zlikvidoval nepříjemnou střelu od modré čáry, dnes má na kontě již jedenáct úspěšných zákroků.

14:41
    Stále se hraje zejména v obranné třetině Chorvatska, Poláci nechtějí nechat nic náhodě. Směle se totiž řítí za postupem do skupiny A I. divize mistrovství světa.

13:36
    I toto oslabení polští hráči zvládli a jsou v plném počtu.

12:21
    Chorvati se usadili v útočném pásmu, Renduličova střela skončila na betonu polského gólmana.

11:36
    Tým psaný jako hostující si vyzkouší podruhé hru v početní převaze, Marek Strzyzowski (POL) totiž zahákoval unikajícího hráče a za svůj přestupek si dvě minuty posedí za katrem.

10:44
    Poláci stále pokračují v aktivní hře, chorvatská jistota mezi tyčemi si na nedostatek práce v dosavadním průběhu hry rozhodně stěžovat nemůže.

09:47
    Nyní již hráči z exotické hokejové země vzdorovat nedokázali! Po zákroku Tomljenoviče se puk dostal na čepel SEBASTIANA KOWALOWKY, který v poklidu uklízel kotouč do prázdné chorvatské branky – 1:0! Asistence: Grzegorz Pasiut a Aron Chmielewski.

09:21
    Chorvati se dostali znovu pod nepříjemný tlak, vše okamžitě řeší vyhozením přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

09:03
    Krátce po návratu se do šance dostal Dziubiński, který po přejezdu modré čáry tahem poslal puk do hrudi chorvatského brankáře.

08:49
    Polsko hraje v pěti, vyloučený hráč již znovu bruslí po ledové ploše.

08:08
    Favorit utkání se zatím ve čtyřech brání velmi pozorně, Chorvati se nemohou dostat k ohrožení Odrobnyho branky.

07:03
    Poláci vyhazují puk daleko od vlastní svatyně, soupeř musí rozjíždět akci až z vlastního obranného pásma.

06:49
    První nebezpečnější útočná akce Chorvatska ihned přináší vyloučení, Krzystof Zapala (POL) je potrestán dvěma minutami za hákování.

04:25
    Kowalówka se snaží zasáhnout puk ze vzduchu, ale nepovedlo se.

03:50
    Hra převážně ve třetině Chorvatska, gólman Polska Odrobny zatím bez práce.

02:50
    Dziubińskiho střelu chorvatský gólman chytá.

01:35
    Polsko zatím od úvodních vteřin aktivnější.

00:01
    Úvodní buly vyhráli hokejisté Polska.

00:01

Polsko: Odrobny (Kosowski) – Dronia, Dutka, Pociecha, Dąbkowski, Wajda, Kotlorz, Wanacki, Rompokowski – Zapała, Malasiński, Kolusz – Chmielewski, Kowalówka, Pasiut – Witecki, Laszkiewicz, Łopuski – Bagiński, Strzyżowski, Dziubiński.

Chorvatsko: Tomljenović (Vasiljević) – Waugh, Letang, Jecmenjak, Macaulay, Tadić, Marković, Senzel – Blagus, Kanaet, Rendulić – Kostović, Michael Novak, Mario Novak – Brencun, Sakić, Vukoja – Janković, Ljubić, Mirić.

Rozhodčí: St. Jacques (CAN) – Jucers (LAT), Otmachov (RUS).

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Petr Dejnožka

Libor Štěpán

Branky a nahrávky: 10. Kowalowka (Pasiut, Chmielewski), 26. Kolusz (Zapala, Dronia), 56. Kowalówka (Chmielewski, Pociecha), 60. Laszkiewicz (Pasiut) – 33. Kanaet (Letang, Waugh)

Rozhodčí: St. Jacques (CAN) – Jucers (LAT), Otmachov (RUS)