Finsko – Litva 0:1 (kon.) | Lotyšsko – Estonsko 1:0 (kon.)
0:1 (0:1)
Litva
Čtvrtek 29.05.2014, 16:00 • Ventspils stadions, Ventspils • Baltický pohár

To je z mé strany vše, hezký večer. (17:53:02)

Je dobojováno. Sledovali jsme zajímavý zápas, který nakonec rozhodla jediná branka. Tu vstřelil těsně před koncem prvního poločasu Novikovas, který se krásně trefil z přímého kopu. Litva tak překvapivě porazila Finsko a postoupila do finále Baltického poháru. Finsko bylo dnes aktivnější, ale v útočné fázi se mu nedařilo a bude tak hrát o třetí místo. Druhý finalista vzejde z večerního zápasu Lotyšsko – Estonsko, který vám samozřejmě také zprostředkujeme v podobě podrobného přenosu.

90+3
    Vše ale skončilo útočným faulem a vypadá to, že se už nic podstatného nestane.

90+2
    Stále se hraje na polovině litevského celku.

90+1
    Finsko to ještě zkouší, ale Litva se v pohodě brání a je na cestě do finále Baltického poháru.

90
    Forsell měl na noze vyrovnání! Dostal se na malém vápně do zakončení, ale branku Litvy trestuhodně přestřelil a stav zápasu se nemění. Tohle byla ovšem tutovka!

90
    Hraje se poslední minuta řádné hrací doby.

89
    Ale ani z tohoto rohu finský celek nevytěžil vyrovnávací branku.

88
    Rohový kop pro Finsko.

87
    Litva střídá. Dohrál Černych a zahraje si Pilibaitis.

85
    A opět měl práci Arlauskis, ale i tentokrát si s centrem poradil a pomohl tak svým spoluhráčům.

84
    Po centru do vápna se blýskl Arlauskis, který si skvěle došel pro centrovaný míč.

83
    Po bleskové akci pálil z rohu velkého vápna Černych, ale po jeho dělovce skončil míč vysoko nad brankou.

82
    Na trávníku se přitvrdilo a hlavní rozhodčí musel hráče obou celků důrazně napomínat.

80
    Za zdržování uviděl žlutou kartu litevský brankář Giedrius Arlauskis.

79
    Za ostrý zákrok uviděl žlutou kartu Väyrynen (Finsko).

77
    Ale ani ze sedmého rohového kopu Finsko nic nevytěžilo a třináct minut před koncem stále prohrává o jednu branku.

76
    Další roh pro Finsko.

75
    Po rohu míč propadl na hranici penalty, kde byl osamocený Tim Sparv, ale kulatý nesmysl napálil pouze nad branku!

74

73
    Finsko střídá. Dohrál Riski a zahraje si Pohjanpalo.

72
    Další kombinační akce Finska skončila zbytečným faulem. Konec zápasu bude ještě velmi zajímavý.

70
    A po chvilce střídá i Litva. Lukšu nahradil Mikoliunas.

69
    A dohrál také Moisander, kterého nahradil Ojala.

68
    Finsko střídalo. Odešel Ring a zahraje si Väyrynen.

67
    Obraz hry je stále stejný. Finové se tlačí dopředu, ale Litva velmi dobře brání a drží cenné vedení.

65
    Nakonec to na sebe vzal Riku Riski, ale jeho pokus byl z kategorie propagačním a tohle rozhodně brankou skončit nemohlo.

64
    Finsko stále kombinuje, ale zatím daleko do branky, kterou střeží Arlauskis.

63
    Finové se usadili na polovině svého soupeře a opět se snaží něco vymyslet.

62
    Ale ani tentokrát z rohového kopu Finsko nic nevytěžilo a stále tedy prohrává nejtěsnějším možným rozdílem.

61

60
    Žlutou kartu uviděl i Borovskij (Litva).

58
    I tentokrát se Litva v pohodě ubránila. Z následného útoku ale nic nevytěžila a dopředu tak pospíchají opět Finové.

57
    Finsko se stále snaží a tlačí se dopředu, ale zadáci Litvy dnes hrají velmi dobře a Arlauskis nemá téměř žádnou práci.

56
    Žlutou kartu uviděl faulující Žulpa (Litva).

55
    A mohlo to být o dvě branky. Po chybě finského zadáka se do zakončení z malého vápna dostal Vytautas Lukša, ale Mäenpää ho skvěle vychytal!

53
    Ani z další akce nic nebylo a od své branky bude rozehrávat Arlauskis, který samozřejmě nepospíchá.

52
    Po chybě Litevců šlo Finsko do přečíslení, ale nakonec z toho byla pouze další nepřesná přihrávka.

51
    Vzápětí to Finsko zkusilo centrem z levé strany, ale ani z něho nic nebylo.

49
    Z velké dálky to nakonec zkusil Alexander Ring, ale jeho pokusu scházela přesnost a stav zápasu se tedy nemění.

48
    Litva ale dnes velmi dobře brání a Finsko má s důrazným napadáním velké problémy.

47
    Finsko vstoupilo do druhého poločasu aktivně a okamžitě se tlačí před branku svého soupeře.

46

Hráči se vrací zpět na trávník, takže druhý poločas začne za malý okamžik.

Druhý poločas začne přibližně v 17:03.

První poločas je za námi. Sledujeme vyrovnané utkání, které je zatím plné nepřesných přihrávek. Šancí jsme také příliš neviděli, ale jedné branky jsme se přeci jen dočkali. Čtyři minuty před přestávkou se totiž krásně trefil Novikovas a Litva tedy vede 1:0. Druhý poločas tak slibuje zajímavou podívanou, protože favoritem na postup do finále bylo před zápasem Finsko.

45

45
    Hraje se poslední minuta prvního poločasu.

43
    Ale i tato kombinační akce Finska skončila nepřesnou přihrávkou a vypadá to, že v prvním poločase se už další branky nedočkáme.

42
    Finsko se snaží okamžitě odpovědět a tlačí se před branku Litvy.

41
    Litva právě vstřelila branku!
    A je tu úvodní branka. K míči se postavil ARVYDAS NOVIKOVAS, který obstřelil zeď a poslal kulatý nesmysl přesně do levé šibenice!

40
    Hodně zajímavá standardní situace pro Litvu, přesně z hranice velkého vápna Finska.

39
    Na druhé straně musel vyběhnout ze své branky Mäenpää, ale před dotírajícím útočníkem si poradil a míč poslal do zámezí.

38
    Riku Riski to zkusil z dobrých dvaceti metrů a Arlauskis měl co dělat, aby míč vyrazil, ale nakonec to zvládl!

37
    Následná akce Litvy skončila jen nepřesnou přihrávkou, kterých je zatím k vidění opravdu mnoho.

36
    Nyní se ve vápně dostal k míči Riski, ale Arlauskis si s jeho přízemním pokusem skvěle poradil!

35
    Finsko se nyní dostalo až do vápna Litvy, ale nakonec hráči vše překombinovali a nedostali se ani ke střele. Finský trenér se na své svěřence nyní hodně zlobil.

33
    Teemu Pukki bojoval u rohového praporku, ale nakonec byl zdvojen a o míč přišel.

32
    Ale ani z tohoto rohu borci v bílých dresech nic nevytěžili a na první branku tedy stále čekáme.

31
    Teemu Pukki se dostal ve vápně ke střele, ale jeho pokus byl sražen na rohový kop.

30
    A po další akci musel zasahovat Arlauskis, ale s přihrávkou do vápna si v pohodě poradil.

28
    Finsko je aktivnější a snaží se něco vymyslet, ale v útočné fázi se zatím trápí. Nyní akce Finska skončila jen dalším ofsajdem.

26
    Finsko se nyní vydalo dopředu, ale i tuto akci zastavil útočný faul. Hurme se sice diví, ale k ničemu mu to není.

25
    Stále se hraje hlavně uprostřed hřiště. K vidění je pouze řada faulů a na první branku stále čekáme.

23
    Ani Finsko nikam nepospíchá. Zatím se hraje v poklidném tempu.

22
    Litva nyní trpělivě kombinovala a nakonec podnikla akci po pravé straně, ale po přihrávce do vápna byl u míče jako první Mäenpää.

21
    Následná akce finského výběru skončila jen dalším útočným faulem a u míče jsou tedy fotbalisté Litvy.

20
    Ale ani z tohoto rohu se nic neurodilo a po dvaceti minutách je stav tohoto zápasu stále 0:0.

19
    Rohový kop pro Litvu.

18
    Na druhé straně se objevil zcela sám na malém vápně Spalvis, ale po ideální přihrávce míč vůbec netrefil!

17
    Ale ani z tohoto rohu nic nebylo, protože tentokrát vše ukončil pomezní rozhodčí, ofsajd.

17

16
    Lukša se po přihrávce z pravé strany prodral do vápna Finska, ale v těžké pozici vystřelil zhruba metr nad branku.

15
    Ani z druhého rohového kopu Finsko nedokázalo ohrozit branku Litvy.

15
    Do velké šance se dostával Hurme, ale na poslední chvíli před ním zasáhl jeden z hráčů Litvy, který míč uklidil na roh.

14
    Finsko se nyní prokombinovalo až na hranici velkého vápna, ale Hurme hradbu těl nepropálil.

13
    Z následného rohového kopu ale Litva nic nevytěžila a stav zápasu se tedy nemění.

13
    Po střele z dálky měl hodně práce Mäenpää, ale s přízemní střelou si nakonec poradil! Roh pro Litvu.

12
    Po dlouhém nákopu musel zasahovat Arlauskis, ale byl pozorný a kulatý nesmysl pohodlně sebral.

11
    A další nepřesný centr. Tentokrát nezvládl přihrávku Riski a jen kroutí hlavou.

10
    Úvodních deset minutek nepřineslo vůbec nic. Finsko je aktivnější, ale Litva velmi dobře brání a na první střelecký pokus stále čekáme.

9
    Po zisku míče zkoušel odcentrovat z pravé strany Radavičius, ale přihrávka se mu vůbec nepovedla a míč skončil snad deset metrů nad brankou Finska.

8
    Zatím je to spíše boj. Hraje se především uprostřed hřiště a žádná velká fotbalová show to není.

7
    Po chybě v rozehrávce to Litva zkusila dlouhým nákopem, ale ten byl velmi nepřesný a míč sebral pozorný Mäenpää.

6
    Litvě se v útoku zatím vůbec nedaří. Finsko je aktivnější a stále se tlačí dopředu, ale na první střelecký pokus stále čekáme.

5
    Finsko to nyní zkoušelo po pravé straně, ale postupnou kombinaci nakonec zastavil další útočný faul.

4
    Byl z toho zajímavý signál, kdy rozehrávající hráč poslal míč na hranici velkého vápna, ale Pukki se nakonec ke střele vůbec nedostal.

4
    Po bleskové akci je tu první rohový kop pro Finsko.

3
    Jenže ani z útočné akce Litvy nic nebylo, protože vše skončilo zbytečným faulem, kterým se prezentoval důrazný Žulpa.

2
    Nakonec se fotbalisté v bílých dresech přeci jen vydali dopředu, ale byla z toho jen ztráta míče. Na tahu jsou tedy Litevci, kteří jsou vůbec poprvé u kulatého nesmyslu.

2
    Finsko stále trpělivě kombinuje, ale zatím daleko od branky Litvy.

1
    Úvodní výkop obstarali fotbalisté Finska, kteří zatím v klidu kombinují na své polovině a nikam se neženou.

1

Vše je připraveno, jdeme na to.

Na řadě jsou státní hymny.

Hráči obou celků přicházejí na trávník. Utkání tedy začne za malý okamžik.

Finsko: Mäenpää – Mäntylä, Moisander (C), Raitala, Sparv, Eremenko, Ring, Hetemaj, Pukki, Riski, Hurme

Litva: Arlauskis – Kijanskas, Borovskij, Vaitkūnas, Radavičius, Chvedukas, Novikovas, Černych, Žulpa, Lukša, Spalvis
    Náhradníci: Zubas, Černiauskas, Borovskij, Bartkus, Vilkaitis, Mikoliunas, Pilibaitis, Eliošius.

Zbývá už pouze dodat, že letošní ročník Baltického poháru probíhá v Lotyšsku. Zápas mezi Finskem a Litvou startuje od 16 hodin na stadionu ve Ventspilsu, Pořádající země odehraje svůj zápas proti Estonsku v Liepāji.

Rok 2012 přinesl další změnu, když se v rámci Baltického poháru připojil k Estonsku, Lotyšsku a Litvě také národní tým Finska a pohár následně dostal podobu "play-off".

Předchozí ročníky:

V roce 2005 se Baltického poháru účastnili pouze výběry Litvy a Lotyšska. V jediném zápase se radovali litevští fotbalisté, kteří nad Lotyšskem zvítězili poměrem 2:0.
    O tři roky později se k výše uvedeným týmům připojilo Estonsko a po následující dva ročníky měl Baltický pohár podobu turnaje a systému každý s každým.

Přehled vítězů:
    2008: Lotyšsko
    2010: Litva.

Baltického poháru se kromě Finska a Litvy zúčastní také Lotyšsko a Estonsko, kteří tedy tvoří druhou semifinálovou dvojici.

Zdravím všechny fotbalové fanoušky. Baltický pohár má na programu semifinále, ve kterém se utká Finsko s Litvou. Čeká nás tedy zajímavý zápas.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.