Úterý 10.03.2015, 14:30 • Omsk Arena • Play-off KHL

Konečný stav série: Avangard Omsk – Barys Astana 4:3

(5:2, 0:2, 0:3, 4:3, 2:0, 1:4, 3:1)

Československá stopa:

Omsk (Češi)
    Vladimír Sobotka – nenastoupil
    Miroslav Blaťák – 29:53 času na ledě (2. nejvyužívanější hráč družiny trenéra Summanena), 0 střel, 0+0

Astana (Slovák)
    Ján Laco – 29 zásahů, 2 obdržené branky, 93.55 úspěšnost zákroků

Dnešní utkání a postup Omsku sledovalo v Omsk Aréně 9840 diváků.

Hráči s největším počtem střel na branku:

Omsk – 4 střely tři hráči: Semjonov, Kuljaš, Širokov

Astana – 5 střel: Savčenko

Hráči s nejvyšším časem na ledě

Erik Gustafsson – 30:19, tento obránce Omsku odehrál více jak půlku zápasu, což je úctyhodný výkon.

Konstantin Puškarjov – Útočník Barysu odehrál 22 minut a 30 sekund v zápase

Statistiky zápasu

Střely na branku: 32 – 27

Vyhraná vhazování: 23 – 44

Vyloučení: 5 – 6 (10 – 12 v minutách)

Zápas rozhodl druhý a vítězný gól Omsku, který padl v přesilové hře. Takže se potvrdila důležitost přesilových her v play off a vůbec v dnešním hokeji na profesionální úrovni. Výhru pečetil Kolarik do prázdné brány při hře Barysu v 6 hráčích.

60:00

59:31
    Ještě jeden trest. Na trestnou míří hráč Starčenko z Barysu. Počet hráčů na ledě se srovná. Fauloval – podražení.

59:30
    Půlminuta do konce utkání. Omsk postoupí do čtvrtfinále play off KHL sezóny 2014/15, kde narazí na silnou Kazaň.

59:13
    Vyloučení Omsku. Semjonov předvedl nějaký faul, který viděli asi jen rozhodčí. Nakonec je to hákování.

58:39
    Dny v play off Astany jsou sečteny. Sami vědí, že je nemožné zápas otočit.
    KOLARIK - 3:1

57:22
    Avangard právě vstřelil branku!
    Branku do prázdné brány při power play Astany vstřelil CHAD KOLARIK, americký útočník elitní formace Omsku si povyjel po buly do středního pásma k mantinelu, odkud skóroval přes jednoho obránce. Asistence: Alexandr Popov

57:15
    Domácí netrefili branku při pokusu přes celé hřiště.

57:00
    Barys odvolal gólmana Laca. Zkouší hru v šest na pět.

57:00
    Oddechový čas pro hosty.

56:02
    Barulin dokončil výbornou práci defenzivy. Přikryl puk, který k němu pomalu doklouzal.

55:35
    Omsk vyhazuje přes celé kluziště. Následně vyhrál buly v obranném pásmu, pak se dostal k puku Barys. Nic s ním nevymyslel.

54:22
    Antropov projížděl do útočné třetiny, tam akce hostů skončila.

53:39
    Domácí vyvážejí daleko ze své třetiny a šetří čas.

52:49
    Barulin po přesunu zasáhl v rozkleku a přikryl nebezpečně se potulující puk v brankovišti.

51:47
    Moc času už nezbývá. Omsk zodpovědně brání svojí modrou čáru a nepouští hosty do žádného nebezpečí.

50:27
    Omsk nahodil přes dvě čáry. Sice na jistotu, ale zbytečně. Hráč nebyl bráněný a mohl popojet jeden metr za červenou čáru. Teď se hra přesune do třetiny domácího týmu.

49:25
    Omsk myslí už jen na to, jak udržet vedení 2:1 a zbytečně se nikam nežene.

48:08
    Barulin vychytal hosty ve velké šanci a vysloužil si povyk a potlesk fanoušků Avangardu.

47:06
    Omsk drží soupeře daleko od Barulina (brankář Omsku).

46:28
    Omsk stále v držení kotouče. Početní výhoda napomohla k udržení převahy.

46:13

45:36
    Od té doby se přesilovka už tolik nedaří. Domácí se nemůžou probojovat ke střele.

44:19
    Popov chtěl rychle po vyhrané buly zvýšit na 3:1. Laco zasáhl skvěle!

44:13
    Litviněnko (AST) dvě minuty. Menší trest – nedovolené bránění.

43:01
    4.formace Omsku provedla "rychloútok" a po založení ve vlastním pásmu se dostala skoro před Laca, tam je už zpacifikovali obránci Barysu.

42:14
    Pervušin zkusim střelu z levého úhlu na Laca, ale netrefil ani branku. Hra přerušena, puk mimo dohled.

41:35
    Zblokovaná střela hostů po vyhraném buly.

40:37
    Útočníci Barysu obtěžováni v pásmu domácích. Nic z toho nevzešlo.

40:01

Další třetina začne přibližně v 16:15.

Druhá třetina nabídla opět vyrovnanou partii. Avangard využil jednu ze dvou přesilovek ve druhé třetině a proto vede. Pěrežogin se ukázal v pravou chvíli a proměnil výhodu v jednogólové vedení.

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

40:00

39:58
    Astana dohraje za brankou.

39:00
    Poslední minuta prostřední části utkání.

38:34
    Stále Astana, která okupuje pásmo domácích. Fanoušci mohutně povzbuzují právě, když to domácí Avangard nejvíc potřebuje!

37:39
    Obrovský závar před Barulinem, ten ležel absolutně v nebrankářské pozici. Obránci a štěstí vypomohli.

37:00
    Nyní rozděluje přihrávky v útočné třetině Astana.

36:08
    Omsk se prokličkovává do další šance, která je však zastavena beky hostů.
    PĚREŽOGIN - 2:1

35:18
    ALEXANDR PĚREŽOGIN využívá početní výhodu a moje předpoklady se naplnily. Ano takovéto zápasy rozhodují přesilovky. Rozdíly jsou na takové vysoké úrovni v detailech. Ljamin naznačil střelu, poslal přihrávku do strany, kde čekal Pěrežogin, ten zprvní vypálil a překonal Laca, který se už nestačil přesunout.Asistence: Kirill Ljamin, Chad Kolarik

34:08
    Střela "golfem," kterou Laco vyrazil vyrážečkou nad sebe a pak obránci uklidili puk do bezpečí.

33:43
    Domácí už rozehráli hru na jednu branku. Zatím ale jen obléhají.

33:14
    Semjonov (AST) podruhé v zápase na trestné lavici. Provinil se podražením soupeře.

31:52
    Při následném úspěšném vhazování ve své třetině, "omleli" hosté puk o mantinel daleko od své branky.

31:50
    Laco radši kryje puk před dojíždějícími forvardy Anangardu.

30:24

30:14
    Velká šance Omsku dostat se do vedení. Laco opět posledním hráčem, na kterém skončilo snažení domácích!

28:24
    Dawes z Astany vyloučen za nedovolené bránění. Menší trest. Početní výhoda pro domácí Omsk.

28:04
    Teď se dají pochválit jen obrany obou týmů. Divákům se taktická hra přestává líbit a pískají.

26:09
    Obránce Astany se pokoušel prostřelit hradbu těl bránících hráčů Avangardu. Nepovedlo se, trefil hned prvního a ten střelu zblokoval mimo.

25:29
    Stále 1:1 a nic nového na kluzišti Omsk Areny. Týmy urputně bojují o každý milimetr ledu.

24:08
    Astana se zmocnila puku, ale vzápětí ho poslal hráč tohoto klubu na zakázané uvolnění.

23:53
    Útok Dawese (AST) a jeho elitní formace zastaven na obranné modré.

23:16
    Lacovo představení! Tak by se daly charakterizovat jeho poslední zákroky, které musel předvést proti domácím střelcům.

22:48
    Oba kluby v plném počtu.

22:26
    Opatrnost a uzavřené střední pásmo vidíme při hře 4 na 4. Nikdo nechce nic podcenit a radši si počká na chybu soupeře.

21:06
    Vyloučení na obou stranách. Na trestnou putují Semjonov (AST) a Gustafsson (OMS) za hrubost.

20:48
    Střela od modré a dorážka vedle. Toť aktuální počínání Omsku v útočné třetině.

20:21
    Po špatné rozehrávce Omsku se píská Icing a hra se přesouvá před Barulina.

20:01

Střely zatím: (OMS) 7-13 (AST)

Další třetina začne přibližně v 15:25.

Na začátku 1.třetiny měli více ze hry hosté, ale domácí tomu dlouho nepřihlíželi a rychle jednali. V 10. minutě srovnali stav a pak i hru. Ke konci třetiny už byli lepším týmem a zasypávali slovenského brankáře střelami. Skóre po první části je tedy 1:1, góly Dawes (AST) a Kolarik (OMS). Myslím, že tento zápas rozhodnou přesilovky, protože jinak jsou si týmy tak vyrovnané, že se nemají moc čím překvapit.

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

20:00

19:48
    Avangard potvrdil převahu z posledních minut a prověřil Laca ještě naposled v první třetině.

18:47

18:42
    Další šance Omsku, Laco výborně!

17:00
    Přesilovkové komando Omsku si stačilo vytvořit pěkné příležitosti, které ovšem ke gólu nevedly. Laco vykryl betony.

16:25
    Omsk se řítil v přečíslení 2 na 1 na Laca, ten si poradil v součinnosti s jediným obráncem.

16:13
    Poliščuk jde sedět na trestnou lavici na dvě minuty za podražení.

15:59
    Domácí nahazují, ale hra je rychle přesunuje jinam. Část zápasu, kdy týmy bojují o všechna pásma.

14:41
    Astana v šanci před Barulinem, kterou jí ruský brankář zneškodnil včas sevřenými betony.

13:55
    U mantinelu po vzájemném souboji padají oba hráči. Mezitím se puk dostal až k Lacovi, který nenechal hru pokračovat a raději puk přikryl.

12:34
    Pokračuje se, buly na modré blíž k brance domácích. Po chvíli další přerušení, tentokráte kvůli Icingu Astany.

12:11
    Avangard uhání do útoku. Laco kryje puk pod lapačkou v klidu a pohodě bez větších potíží.

10:57
    Přerušená hra, kvůli ofsajdu Omsku. Navíc v ochozech Omsk Areny, krásného moderního stánku, to vře a jeden divák je vyváděn pořadatelskými službami pryč ze sektoru.

09:43
    Litviněnko (AST) ležel na ledě při vstřelení branky domácích, ale rozhodčí tento zákrok neposoudili jako nedovolený a tak gól Omsku platí.
    Chad KOLARIK - 1:1

09:43
    CHAD KOLARIK doráží puk do prázdné branky. Celý stadion propuká v jásot a velkou radost. Omsk předvedl útok, na který Astana reagovala pomalu. Domácí vystřelili dvakrát na Laca a pak KOLARIK dorazil. Asistence: Alexandr Pěrežogin, Alexandr Popov

08:55
    Obrany až na jedno zaváhání Avangardu pracují dobře.

08:15
    Domácí v plném počtu. Astana nevyužila přesilovou hru.

07:00
    Utkání má patřičné tempo, ve smyslu jaký zápas série se hraje.

06:15
    Další vyloučení v zápase, druhé za stejný prohřešek a pro stejný tým. Kurjanov (OMS) obdržel dvě minuty za hákování.
    DAWES - 0:1

04:47
    Astana právě vstřelila branku!
    NIGEL DAWES otevírá skóre utkání, měl sice přes tři bránící hráče Avangardu těžkou pozici, ale pohotovou střelou překvapil Barulina. Asistence: Dustin Boyd

03:57
    Musatov nahrával na svého spoluhráče, který stál v dobré pozici. Puk tam přes hokejky soupeřů nedoletěl. Každopádně pěkná myšlenka tohoto Rusa ve službách Omsku.

03:00
    Zápas nám nabízí emoce na obou stranách. Jde o všechno, kdo prohraje, může jet na dovolenou.

01:59
    Ruděnko tvrdě sražen k ledu o mantinel, ale po pár vteřinách se zvedá a odjíždí střídat bez hokejky a v bolestech, avšak jako bojovník a správný hokejista.

01:20
    Barulin už musel řešit dvě ošemetné situace před svojí brankou. Zatím skóre zůstává 0:0.

00:51
    Přesilovka pro Astanu. Dvě minuty pro Něprjajeva za hákování.

00:51
    Antropov se dotával do příležitosti, utkání je však přerušeno. Bude se vylučovat na straně Omsku.

00:25
    První ofsajd utkání zaznamenali statistici Omsku.

00:01

Až si hráči a všichni aktéři společně s diváky vyslechnou hymny, začne první třetina.

Avangard Omsk: Barulin (Kostin) – Blaťák, Gustafsson, Kuljaš, Chomickij,Ljamin, Gluchov, Gončarov, Kulik – Popov, Kolarik, Pěrežogin – Rasskazov, Širokov, Kurjanov – Něprjajev, Pervušin, Musatov – Semjonov, Fisčenko, Berdnikov
    Trenér: Raimo Summanen (Fin)

Barys Astana: Laco (Malgin) – Dallman, Lundin, Savčenko, Litviněnko, Bartulis, Semjonov, Lakiza, Ryspajev – Puškarjov, Boyd, Dawes – Antropov, Starčenko, Ruděnko – Gavrilin, Poliščuk, Rachmanov – Romanov, Kvaša, Michailis
    Trenér: Andrej Nazarov (Rus)

Rozhodčí: Anisimov, Olejnin – Sivov, Šeljanin.

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

Základní část

Barys Astana
    Jediný kazašský klub v soutěži si počínal nadmíru dobře. 5.místo je skvělé. Barys v šestileté historii KHL nikdy nechyběl v play off, nyní postoupil posedmé v řadě, což je velmi pěkný výsledek pro neruský klub. 93 bodů, kladné skóre 170:165, 30 výher, ale rovněž i 30 proher, to je číselné shrnutí Astany v základní části. Nejproduktivnějším hráčem Astany byl Nigel Dawes s 56 body (32+24). To znamenalo 9.místo v kanadském bodování základní části. Pěkný úspěch. Slovenský brankář Ján Laco zakončil základní část s úspěšností 92,2 %, a s průměrem 2.66 inkasovaných gólů na zápas.

Omsk musí brát 4.místo v konferenci po loňské hrůzostrašné sezóně, ve které zaznamenal vůbec svoje nejhorší umístění za 6 let v KHL, jako velký úspěch. Letos zabral a od začátku hrál na špici. 35 vyhraných zápasů, z toho 30 po zákl. hrací době. Vstřelil za 60 zápasů 172 branek, což byl třetí nejlepší počin ve Východní konferenci a pátý v soutěži. Jeho 108 bodů stačilo na 4.místo konference a jen škoda, že bodově nedotáhl Novosibirsk ( divizního rivala), na který ztrácel tři body. V play off by potom měl lepší pozici.

V Omsku
    Vladimír Sobotka – 1+1, útočník (centr), 4 odehrané zápasy v play off
    Miroslav Blaťák – 0+0, 1.obranný pár, 6 odehraných zápasů v play off

v Astaně působí brankář slovenské národnosti – Ján Laco - 3. v procentuální úspěšnosti play off mezi všemi gólmany, odchytal všech 6 duelů

STAV SÉRIE: OMSK – ASTANA 3:3 (5:2, 0:2, 0:3, 4:3, 2:0, 1:4)