Nitra – Banská Bystrica 3:4 (1:2 po s.n.)
3:4 (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0)
HC´ 05 Banská Bystrica
sk Čtvrtek 19.03.2015, 17:00 • Nitra aréna • Tipsport Liga (SR) play-off

Hlasy po zápase:
    Andrej Kmeč, asistent trénera HK Nitra:"Videli sme zápas so všetkým, čo playoff zápas má obsahovať. Nepremenili sme naše šance. Potom nastal skrat, inkasovali sme dva góly. V nájazdoch je to lotéria, v ktorej boli úspešnejší hostia."

Richard Zedník, asistent trénera HC 05 Banská Bystrica:"Videli sme kvalitný zápas so šťastnejším koncom pre nás. Začali sme dobre, bolo veľa vylúčených. Ak chceme nad Nitrou vyhrať nemožeme ich mať tak veľa. Stále sme si verili a povedali sme si, že to nevzdáme. V rozstrele sme mali viac šťastia a sme radi, že odchádzame za stavu 1:1." (20:26:43)

Banská Bystrica vyhrala v Nitre 4:3 po samostatných nájazdoch a vyrovnáva stav semifinálovej série s Nitrou na 1:1. Autorom víťazného samostatného nájazdu bol Petr Kafka.

KAFKA - 3:4

70:00
    V samostatných nájazdoch zvíťazil tím HC 05 Banská Bystrica.

Sériu nájazdov začína Bystrica.

V Nitre budeme svedkami samostatných nájazdov.

70:00
    Predĺženie sa skončilo.

68:59
    Puk na ochrannej sieti a buly sa zopakuje.

68:53
    Vhadzuje sa pred Košarišťanom.

67:37
    Ofsajd Bystrica. Obe mužstvá sa nehrnú do útoku a vychádzajú zo zabezpečenej defenzívy.

65:13
    Surový naberal rýchlosť, vystrelil spoza Mila, ale vysoko nad.

63:59
    Ofsajd Nitra.

63:02
    Hudec hral chvíľu bez hokejky a korčulami si posúval nikým neatakový puk.

61:53
    Pokus Patricka Whitea zneškodnil Valent efektným semaforom.

60:01
    Začalo sa predĺženie.

V tretej tretine Bystrica najskôr znížila v 53 minúte druhým gólom Tomáša Surového v zápase a o 33 sekúnd sa o vyrovnanie postaral Patrick White. Viac sme už gól nevideli a v Nitra aréne uvidíme predĺženie.

59:34
    Ofsajd Nitra. Zápas smeruje do predĺženia.

58:33
    Zakázané uvoľnenie Bystrica.

57:31
    Domáci sa s problémami bránia bystrickému útoku.

56:57
    Puk v hľadisku a vhadzuje sa v stredovom kruhu.

56:15
    Dva rýchle bystrické góly utíšili Nitra arénu.

54:01
    Na opačnej strane v úniku Pupák nastrelil pravú tyčku.

53:21
    Banská Bystrica dala gól!
    Hostia rýchlo vyrovnávajú stav stretnutia gólom PATRICKA WHITEa, ktorý spolu s Kytnárom zostali ostamotení pred ležiacim Valentom a po 33 sekundách vyrovnáva stav stretnutia. Asistencie: Andrej Kudrna, Milan Kytrnár.
    SUROVÝ - 3:2

52:58
    Bystrica znižuje gólom TOMÁŠA SUROVÉHO, ktorý sklepol Bírovo nahodenie od modrej čiary a dopravil puk za dezorientovaného Valenta. Asistencie: Michal Handzuš, Marek Bíro.

52:31
    Handzuš a Stümpel na buly, úspečnejší Bystričan.

52:31

51:20
    Sledujeme typický zápas play-off plný prerušení, osobných súbojov a výmien názorov. Všetko však zatial rozhodcovia zvládajú a hráčov zbytočne neposielajú na trestnú lavicu.

51:13
    Zakázané uvoľnenie Nitra.

50:57
    Opäť v akcii Handzuš a Slovák po buly. Hostia si svojho hráča chránia.

50:53
    Nitra to spravila takticky dobre, po zakázanom uvoľnení kedy nemohla striedať naťahovala čas na doplnenie síl.

50:53
    Opäť strkanice na ľade a výmena názorov medzi Slovákom a Handzušom. Pomer síl sa nemení.

50:53

50:12
    Lukáš Novák dvakrát v krátkom časovom slede nebezpečne zakončoval. Hostia s problémami odolali.

49:34
    Výmena názorov aj medzi Štefankom a Gründlingom.

48:50
    Kuzma odstavil od puku Surového. Pri domácej bránke strkanica medzi Slovákom a Handzušom.

47:04

46:56

46:56
    Štefanka poslal tvrdo na mantinel Jaborníka, podľa rozhodcov čistým spôsobom a pomer síl zostáva nezmenený.

46:34
    Hra je prerušená. Na ľade sa ocitol Bajtek. Odkorčuloval na vlastnú striedačku po svojich. Avšak na scénu prichádza technická obsluha odstrániť krv. Pomer síl na ľade sa nemení.

45:11
    Na opačnej strane Slovák vyviezol puk z vlastného pásma, neodhodlal sa na súboj 1 na 1 a vystrelil spoza obrancu. Košarištan dobre zasiahol.

44:42
    Bambúch prihral v obrannom pásme puk Surovému, ten si trúfol na domácu obranu, dostal sa až pred Valenta a ten si s jeho zakončením poradil a podržal svoje mužstvo. Pekný hokejový moment v podaní Tomáša Surového.

43:17
    Mráz bol netrpezlivý, vošiel do pásma skôr ako Lelkeš s pukom a akcia domácich je zastavená pre ofsajd.

41:59

41:25
    White zakončoval spoza bránky, Valent si postrážil ľavú tyčku.

40:18
    Domáci diváci rozprestreli transparent s nápisom "Na každého barana varí sa voda".

Trestné minúty – 6:10

Skončila sa druhá tretina, v ktorej náskok domácich zvýšil v 37 minúte Jozef Stümpel a Nitra tak vyhráva po dvoch tretinách 3:1.

40:00
    Druhá tretina sa skončila.

39:30

38:48

38:14
    König iba nahodil puk od modrej čiary a bude sa vhadzovať pred brankárom hostí.

37:36

37:15
    STÜMPEL - 3:1

36:31
    Nitra dala gól!
    Meninový oslávenec JOZEF STÜMPEL zvyšuje náskok domácich. Dobrú robotu však odviedol Tománek, ktorý sa ocitol zoči voči Košarišťanovi, neuponáhlil sa na zakončenie, položil si brankára hostí, obkorčuloval bránku, prihral spoza nej na osamoteného kapitána domácich, ktorý prestrelil klbko ležiacich hráčov pred hosťujúcou bránkou. Asistencie: Roman Tománek, Lukáš Novák.

35:41
    Ofsajd Nitra. Nervozita nám stúpa, hráči oboch mužstiev si nič nedarujú a neuhnú v žiadnom súboji.

34:51

34:20
    Hostia v plnom počte.

34:08
    Bambúch vyviezol puk z vlastného pásma až pred Valenta, kedy ho nevedel žiadny z domácich hráčov odstaviť od puku. Všetko vyriešil domáci brankár a bude sa vhadzovať po jeho pravici.

33:31
    Ďalšia obrovská šanca Nitry po zakončení Henricha Ručkaya. Bystrica odoláva.

32:47
    Slovák z prvej minul odkrytú bránku hostí. Hrá sa 5 na 4.

32:17
    Ďalším vylúčeným je Jaborník a Nitra si zahrá 25 sekúnd presilovku 4 na 3.

31:11
    Pupák tečoval Mezeiovu strelu od modrej tesne vedľa.

30:41
    Súboj Bednára s Matouškom, obaja hráči zostali zakliesnení v sebe a už sa schyľovalo aj k šarvátke. Včas prišiel čiarový rozhodca a kohútov oddelil. Obaja hráči sú na trestnej lavici. Hrá sa 4 na 4.

30:22

30:12
    Na ľade zostal brankár hostí, ale priznám sa , že som nepostrehol, čo sa stalo. Pomer síl na ľade zostáva nezmenený.

29:51
    Henrich Ručkay si spracoval vo vzduchu ťažký puk a nebezpečne vystrelil.

29:00
    Bystrica rozohráva od vlastnej bránky.

28:08
    Vylúčenie na oboch stranách. Za hostí Kousalík a za domácich Lelkeš.

27:21
    Vhadzovanie pred Valentom.

26:08
    Nebezpečenstvo pred domácou bránkou. Odrazený puk dopadal za chrbát domáceho brankára, ten v poslednom momente posunul bránku a Bystrica si zahrá presilovku.

23:44
    Presilovka Nitry pri vylúčení Hudeca.

23:43
    Počas výpadku sme boli svedkami úniku Bajteka, kedy Košarišťan podržal svoje mužstvo. A taktiež presilovky domácich pri vylúčení Jaborníka.

23:42
    Ospravedlňte technické problémy. Všetko by už malo byť vyriešené.

Presilovky – 2:0

Po prvej tretine vyhráva Nitra vďaka dvom využitým presilovkám a gólom Henricha Ručkaya a Filipa Kuzmu nad Bystricou 2:1. Za hostí vyrovnával na 1:1 v polovici tretiny Surový.

20:00
    Prvá tretina sa skončila.

18:44
    Závar pred Valentom. Nitra sa ubránila oslabeniu. Bude sa vhadzovať po ľavici domáceho brankára.

18:11
    Handzuš prihral Whiteovi, s ktorého pokusom si skvelým zákrokom Valent poradil.

17:32
    Valent vyrazil puk iba pred seba, ten sa dostal ku Guimondovi, ten však trafil dobre brániaceho Michala Nováka.

17:10
    Valent zasahuje po strele Guimonda od modrej čiary, nasleduje vhadzovanie.

16:47
    Ofsajd Bystrica a vhadzuje sa v stredovom kruhu.

16:34
    Tentokrát presilovka pre Bystricu pri vylúčení Školiaka.

16:21

15:19
    Valent dobre zasiahol pri zakončení Handzuša.
    KUZMA - 2:1

13:58
    Nitra využíva presilovú hru, kedy FILIP KUZMA dostal prihrávku spoza bránky od Školiaka, napriahol a tvrdou strelou z medzikružia prekonal brankára hostí. Asistencie: René Školiak.

13:40
    Bystrica sa doposiaľ dobre bráni.

12:54
    Handzuš úspešnejší na buly proti Stümpelovi.

12:29
    Presilovku si zahrá Nitra pri vylúčení Gründlinga za držanie Bajteka.

12:07
    Puk na ochrannej sieti a bude sa vhadzovať pred Valentom.

12:05
    Domáci v plnom počte.

11:25
    Vhadzuje sa v stredovom kruhu.

10:30
    Ordzovenský odpaluje a hrá sa už 5 na 4 v prospech Bystrice.

10:02
    Štedanka si sadá na trestnú lavicu a Bystrica si zahrá 27 sekúnd presilovku 4 na 3.
    SUROVÝ - 1:1

09:14
    Bystrica vyrovnáva stav stretnutia. Domáci hráči na čele s brankárom podcenili situáciu, Valent neskryl puk do svojej moci ale ho iba vypichol pred atakujúcim Kudrnom rovno na hokejku TOMÁŠA SUROVÉHO a ten strelou medzi betóny prekonal domáceho brankára. Asistencie: Mislav Rosandič, Andrej Kudrna.

08:29
    Jakub Ručkay z tesnej blízkosti zakončoval pred Košarišťanom, ten puk chytá. Následne domáci útočník dobiedzal do brankára hostí, čo sa nepáčilo Kadurovi a odstavil domáceho hráča. Obaja si sadli na trestnú lavicu.

08:21

07:56
    Čížek poslal Stümpela čistým spôsobom k ľadu.

07:23
    Odrazený puk sa stratil z dohľadu všetkých hráčov, ako prvý si ho všimol jeden z Bystričanov, ktorý z prvej vystrelil. Valent bol taktiež pozorný a jeho pokus zneškodnil.

06:19
    Hralo sa nám dlhšie bez prerušenia. To však už neplatí, hostia sa dopustili ofsajdu a bude sa vhadzovať v strednom pásme.

05:10
    Strela Surového minula bránku domácich.

04:01
    Königova strela od modrej zasiahla Handzuša do hokejky, ktorú mu okamžite zlomila.

03:53
    Košarišťan zasahuje po Mezeiovej strele od modrej. Vhadzuje sa po jeho ľavici.

03:15
    Nitra sa podobne ako včera rýchlym gólom dostáva do vedenia.
    Ručkay H. - 1:0

02:39
    Dve sekundy pred naskočením Hudeca na ľad strieľa gól HENRICH RUČKAY, ku ktorému sa so šťastím dostal odrazený puk a domáci útočník nemal problém trafiť odkrytú bránku hostí. Asistencie: Peter König, Jozef Stümpel.

02:10
    Kytnár vystrelil puk do hľadiska a Nitra si zahrá 30 sekúnd 5 na 3.

01:40
    Počas prvej minúty presilovky sa domáci nedostali vôbec do útočného pásma.

00:40
    V úvode presilovka domácich za faul Hudeca na Štefanku.

00:01
    Stretnutie sa práve začalo.

Po hymne sa na úvodné buly pripravuje za hostí Michal Handzuš a proti nemu sa postaví Juraj Štefanka.

Domáci fanklub spevom "Jožko Stümpel všetko najlepšie " blahoželá domácemu kapitánovi k jeho dnešným meninám.

Rozhodcovia a hráči oboch mužstiev nastupujú na ľad.
    Vypredané hľadisko!

Nitra aréna aj dnes podľa očakávania zaplnená do posledného miesta.

Dnes sú opäť pri vstupe na štadión sprísnené bezpečnostné opatrenia. Včera dokonca niektorí diváci nestihli ani prvý gól, pretože sa tvorili dlhé rady.

Domáca zostava je oproti včerajšku bez zmien. V zostave Bystrice Lampera nahradil Bíro.

Úvodné zostavy:

HK Nitra: Valent (Lakosil) – Ordzovenský, König P., Milo, Mezei, Novák M., Kuzma, Bednár, Piačka – Tománek, Stümpel, Novák L., Lelkeš, Štefanka, Pupák, Slovák, Školiak, Ručkay H., Mráz, Bajtek, Ručkay J.

HC 05 Banská Bystrica: Košarišťan (Andersson) – Kousalík, Čížek, Rosandič, Gründling, Bambúch, Jaborník, Guimond, Bíro – Hudec, Handzuš, Kudrna, Surový, Kytnár, White, Handlovský, Heizer, Kafka, Matoušek, Zigo, Kadura

Rozhodca: Jonák, Orolín – Kacej, Tvrdoň.
    Pred zápasom

Cesta Nitry do semifinále:
    Minuloročný vicemajster sa podobne ako minulý rok stretne v semifinále s Banskou Bystricou. Podobne ako svoj súper, Nitra prešla cez štvrťfinále víťazstvom 4:1 nad Martinom. Kosačky sa nestali čiernym koňom vyraďovacích bojov tak ako sa očakávalo a pre Nitru boli ľahkým sústom hneď od úvodného zápasu. V ňom Corgoni deklasovali svojho súpera 9:2 a hetrikom sa zaskvel Jozef Stümpel. V druhom zápase Martin nezvládol druhú tretinu, v ktorej inkasoval 4 góly a Nitra zaznamenala výhru 6:2. Séria sa sťahovala do Martina, kde Kosačky predviedli pred zápasom laserovú show a možno aj toto im dopomohlo k tomu, že Nitru zdolali 4:1 a znížili stav série. Antonín Stavjaňa na tretí zápas nominoval ex-Martinčana Michala Valenta, zhodou okolností v deň jeho narodenín, ten už viac neinkasoval a Nitra po výsledkoch 7:0 a doma 5:0 zaslúžene postúpila do semifinále. Nitra strelila Martinu v piatich zápasoch dovedna 28 gólov, najviac zo všetkých štvrťfinalistov, a práve na svoju ofenzívnu silu a šiesteho hráča v hľadisku sa Corgoni budú spoliehať aj v semifinále.

Cesta Banskej Bystrice do semifinále:
    Po základnej časti tretí Banskobystričania si v štvrťfinálových stretnutiach vyraďovacích bojov merali sily so šiestym Trenčínom. Séria sa začala dvoma zápasmi pod Urpínom, pričom až na výnimku jedného stretnutia sa zvyšné zápasy série skončili tesným výsledkom. V hneď úvodom dueli rozhodol o víťazovi iba jediný presný zásah, o ktorý sa v dvadsiatej šiestej minúte postaral bystrický útočník Kudrna. Po najtesnejšom výsledku sa tak ujali vedenia 1:0 v sérii „barani“. Druhý zápas už priniesol viac gólov a takisto aj jednoznačnejší priebeh, keďže všetky góly padali sa chrbát skúseného gólmana Konráda. Po víťazstve Bystrice 4:0 sa tak séria sťahovala pod hrad Matúša Čáka. Trenčania ale nedokázali uspieť ani v prvom dueli na domácom ľade. Už v polovici stretnutia prehrávali 0:2, ale presným zásahom tesne pred koncom prostrednej časti, ktorý bol vôbec ich prvým v sérii, znížili stav na rozdiel jediného gólu. Domácim sa následne podarilo skóre vyrovnať, no v záverečnej minúte opäť inkasovali a zápas prehrali tesne 2:3. V štvrtom zápase sa už Trenčín ocitol v zložitej situácii, keďže Bystrica mala možnosť rozhodnúť o svojom postupe do semifinále. Stretnutie to bolo opäť napínavé až do úplného záveru, keď domáci tím dokázal vyrovnať skóre až v záverečných sekundách a prvé víťazstvo v sérii si pripísali vďaka Dudášovi, ktorý premenil rozhodujúci samostatný nájazd. Piaty zápas série sa odohral v Banskej Bystrici, pričom ešte v úvode prostrednej časti „barani“ prehrávali o jeden gól. Napokon však stav stretnutia otočili a po víťazstve 4:2 dokázali uspieť aj v celej sérii v pomere 4:1 na zápasy. Najlepšími strelcami štvrťfinálovej série sa z tímu Banskej Bystrice stali Andrej Kudrna spolu s Tomášom Surovým, keď sa obidvaja dokázali presadiť štyrikrát. Andrej Kudrna sa ale so ziskom šiestich bodov stal zároveň aj najproduktívnejším hráčom svojho tímu.

Vážení športoví fanúšikovia, srdečne vás vítame pri ďalšom pokračovaní play-off našej najvyššej hokejovej súťaže! Vyraďovacie boje sa už preklenuli do druhej významnej časti, ktorou je semifinále. Medzi štvoricu najlepších sa prebojovali Nitra, Banská Bystrica, Poprad a Košice. Dnes je na programe druhý duel prvých dvoch menovaných tímov, z ktorého vám vďaka nášmu podrobnému textovému prenosu určite neunikne nič podstatné.

1. zápas: HK Nitra – HC '05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 0:2, 2:0), stav série 1:0
    Góly a asistencie:
    3. Marek Slovák (R. Školiak), 17. Lukáš Novák (Stümpel), 57. Marek Slovák (R. Školiak), 60. Lelkeš (Mezei) – 22. M. Rosandič, 33. M. Hudec (Handzuš, T. Surový)
    Do semifinálovej série vstúpila lepšie Nitra a v 133. sekunde strelil úvodný gól stretnutia Marek Slovák. V 17. minúte v presilovej hre zvýšil náskok domácich Lukáš Novák po nezištnej prihrávke od Stümpela. Druhá tretina mala podobný gólový scenár ako tá prvá, ibaže góly pridali Bystričania. Najskôr v 22. minúte znížil Mislav Rosandič, ktorého strelu od modrej čiary tečoval za Valentov chrbát obranca Peter König. V polovici zápasu využili presilovú hru aj hostia a gólom Michala Hudeca vyrovnali stav stretnutia. V tretej tretine sme boli svedkami opatrného výkonu na oboch stranách, o čom svedčia aj strelecké pokusy, kedy barani ohrozili Valenta 6 strelami, domáci dokonca zaznamenali iba 5 striel. V 57. minúte využil nedorozumenie Čížeka s Košarišťanom Školiak, prihral puk pred bránku, kde stál nikým nekrytý Slovák a strelil víťazný gól Nitry. Gólovú poistku zaznamenal 10 sekúnd pred koncom stretnutia Lelkeš a Nitra tak vybojovala víťazstvo nad Banskou Bystricou v pomere 4:2.Paradoxom stretnutia je, že všetkých 6 gólov padlo do rovnakej bránky.

Termíny série:
    18.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    19.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    22.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    23.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    25.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    27.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    29.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)

Všetky štatistiky základnej časti, pravidlá play-off, zaujímavosti z histórie a ešte oveľa viac si môžete prečítať TU.

Z tohto zápasu vám v priamom prenose ponúkneme opis všetkého, čo sa udeje na ľadovej ploche i mimo nej, GIF-obrázky gólov a zaujímavých situácií, fotografie priamo zo štadióna a po skončení duelu aj ohlasy oboch trénerov.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:00.

Dalibor Sklár

Branky a nahrávky: 3. Ručkay H. (König, Stümpel), 14. Kuzma (Školiak), 37. Stümpel (Tománek, Novák L.) – 10. Surový (Rosandič, Kudrna), 53. Surový (Bíro, Handzuš), 54. White (Kytnár, Kudrna), rozh. náj. Kafka