Ženy - stíhací závod družstev Vítěz: Nizozemsko (kon.)
Ženy - stíhací závod družstev

Vítěz: Nizozemsko

Sobota 13.02.2016, 17:32 • Kolomna Speed Skating Center, Rusko • Mistrovství světa v rychlobruslení

To je ode mě pro dnešek z tohoto závodu s konstatováním vítězství Nizozemska vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dnešního dne, například sledováním některého z textových online přenosů na portálu Onlajny.com. Těším se na Vás zase u nějakého dalšího (nejen rychlobruslařského) Onlajnu, na počtenou! (18:12:22)

8. Čína +7,57 s

Byli jsme svědky velmi dramatického finiše stíhacího závodu družstev! Když to ale vezmeme pěkně popořadě, v první jízdě si dojeli pro vítězství reprezentantky Kanady. Ty vydržely mezi nejlepšími třemi týmy i po druhé jízdě, ve které bylo zařazeno Česko.

Češky jako náhradnice za Koreu rozhodně ostudu neudělaly. Na světovém šampionátu se české trojici povedlo porazit Čínu a obsadit tak sedmé místo! Naopak Němky držely dlouho naději na medaili.

Ve třetí jízdě potvrdili roli favoritek Japonky, které porazili do té doby vedoucí Němky o více než čtyři sekundy a už nyní měly jistotu některé z medailí. Naopak Rusky ještě musely čekat na výsledky poslední jízdy.

V poslední, čtvrté jízdě, startovaly největší adeptky na medaili. Nizozemky nic nepodcenily a již od začátku závodu se držely ve vedení. V posledním výjezdu ze zatáčky ale jedna z jejich závodnic málem upadla a už to vypadalo, že na prvním místě nedojedou. Nakonec ale jejich čas o necelé dvě desetiny stačil na výkon Japonka! Ani Polky se nevyvarovaly chyby v závěru závodu, když jedna ze závodnic dojela do cíle po zadku. Bylo z toho čtvrté místo. Z bronzové medaile se tak mohly začít radovat domácí Rusky.

KONEC
    Závod právě skončil.

4
    Tak to bylo velké štěstí pro Nizozemky! Jedna ze závodnice v posledním výjezdu ze zatáčky zaváhala, škobrtla a málem upadla. Nakonec ale přeci jen projela jako poslední cílem ještě v čase, který stačil na první místo! Polky nakonec nestačily na první trojici. Jenže ani ty nedojely do cíle bez problémů. Jedna z nich dojela do cíle doslova po zadku.

4
    Polsko jezdí na mezičasech kolem třetího místa. Za to Nizozemky jedou zatím velmi suverénně.

4
    Po prvním mezičase je jasné, že Nizozemky zřejmě pojedou svůj "vlastní" závod. Polky mírně zaostávají.

Průběžné pořadí:

1. Japonsko – 2:58,31 min
    2. Rusko +4,30 s
    3. Německo +4,63 s

4
    Před námi je poslední, čtvrtá jízda. Tu obstará Nizozemsko s Polskem. Obě družstva jsou považována za velké favority.

3
    Je tomu tak! Japonky dojely jako první do cíle s časem pod tři minuty. Rusky naopak časem 3:02 min dojely na druhém místě. Japonsko má jistou medaili!

3
    Čipy na nohách Japonek nefungovaly. Až dvě kola před koncem se rozjely. Japonská trojice je o skoro tři sekundy první, Rusky se drží časově na druhém místě.

3
    Domácí závodnice jsou hnány mohutným povzbuzováním svých fanoušků z ochozů. Jejich časy jsou téměř 1,5 vteřiny před Německem.

1. Německo – 3:02,94 min
    2. Kanada +2,00 s
    3. Česko +2,50 s

3
    Třetí jízdu obstará japonsko-ruská šestice.

2
    Tak to je překvapení! Zatímco průběžné první místo Německa nikoho nepřekvapí, pro průběžné třetí místo si dojeli Češky! Na tomto šampionátu je tak jisté, že neskončí poslední.

2
    Dvě kola před koncem česká trojice stahuje manko na Kanadu. Za to Němky již mají k dobru jednu sekundu!

2
    Po dvou kolech už ztrácí na čas Kanady několik desetin sekund. České závodnice nabírají větší a větší ztrátu, v tuto chvíli je to necelé tři sekundy.

2
    Na prvním mezičase jsou Němky již ve vedení, Češky se zatím drží časově na posledním, čtvrtém místě.

2
    Nyní už jsou na řadě Češky, které vyzývají Německo. Jak si povede česká výprava?

1
    Číňa v posledním kole stáhla manko, na vítězství to ale nestačilo. Kanadská trojice si dojela pro vítězství v této jízdě, jejich čas je mírně pod 3:05 minut.

1
    Kanadské závodnice si udržují třísekundový náskok. Do konce první jízdy zbývají poslední dvě kola.

1
    Kanaďanky po dvou kolech ve vedení. Na Číňanky si už najely dvě sekundy.

START
    Závod právě začal.

Stíhací závod družstev odstartuje souboj Číny s Kanadou. Favority v této jízdě jsou Kanaďanky.

Největší adeptky na titul mistryň světa stíhacího závodu družstev

Stíhací závody družstev se na mistrovství světa jezdí až od roku 2005. Nejúspěšnější zemí v této týmové disciplíně je Nizozemsko společně s Kanadou, které získaly shodně tři zlaté medaile.

Na letošním ročníku světového šampionátu schází kanadská družina, do role největších favoritů je tak vyzdvihován tým Nizozemska.

Jenže Nizozemsko to nebude mít lehké. O nejcennější kov se bude chtít určitě poprat i Japonsko, které si připsalo prvenství ve světovém poháru.

Zapomínat by se určitě nemělo ani na domácí Rusko. Ruská družina sice ani jednou v letošní sezóně nezvítězila, neskončila však nikdy hůře, než na 4. místě.

Pokud se ohlédneme na šance Česka, tak ta se nachází na opačném pólu. České reprezentantky budou v této disciplíně považovány za největší outsidery. V dnešní týmové soutěži mohou reprezentantky ze srdce střední Evropy pouze překvapit.

Historie mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích

Mistrovství světa v rychlobruslení žen spatřilo světlo světa již v roce 1936. V té době se konalo MS ve víceboji. Až na konci zimního období roku 1996 bylo uspořádáno první mistrovství světa na jednotlivých tratích. Historicky první vítězek bylo celkem čtyři, pouhá Annamarie Thomasová ovládla dvě tratě – 1000 a 1500 metrů.

Nejvíce medailí na mistrovství světa vybojovala (podle celkového počtu medailí) ještě stále aktivní závodnice Claudia Pechsteinová (5 zlatých, 12 stříbrných a 12 bronzových medailí). Právě Pechsteinová si připsala jako první titul mistryně světa v závodě na 5000 metrů. Za Pechsteinovou se řadí v počtu medilí dvojice Anni Friesingerová (dnes již nezávodí – celkem 22 medailí) a nizozemská suverénka Ireen Wüstová (21 medailí).

Pokud bychom hledali českou stopu, tak i tu ve světových tabulkách nalezneme. Nejúspěšnější česká rychlobruslařka současnosti, Martina Sáblíková, pro české barvy na MS vybojovala již deset zlatých a tři stříbrné medaile. Všechny na dlouhých tratích – 3000 a 5000 metrů. K Sáblikové se připojila v jednom případě Karolína Erbanová, která loni obsadila třetí pozici na vzdálenosti 1000 metrů.