Švýcarsko – Švédsko 1:8 (kon.) | Česko – Dánsko 9:2 (kon.) | Kanada – Slovensko 3:1 (kon.)
Švédsko – Rusko 5:1 (kon.) | Finsko – Kanada 1:3 (kon.)
Švédsko
5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Rusko
Úterý 19.04.2016, 19:00 • Ralph Engelstad Arena, Grand Forks • Mistrovství světa do 18 let • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Hezké úterý ze Severní Dakoty, kde bohatý program posledního dne bojů v základních skupinách otevře atraktivní souboj Švédska a Ruska. Oba týmy mají za sebou vysoké výhry v pondělních duelech a dnes se v přímém souboji utkají o druhé místo ve skupině.

ŠVÉDSKO

Švédové v úvodu turnaje nepřesvědčili. Nejprve až v poslední minutě vyrovnali utkání s Lotyšskem a nakonec triumfovali v prodloužení, poté dostali šestigólový příděl od USA. Ve třetím duelu ve skupině ale proti Švýcarsku zabrali.

Symbolem jejich vzestupu se stal Alexander Nylander, po prvních dvou duelech ostře kritizovaný, který si v jediném duelu připsal šest bodů za dva góly a čtyři asistence. Tim Wahlgren zase během tří minut nasázel nejrychlejší hat-trick v historii světových šampionátů do osmnácti let.

RUSKO

Po propírané aféře s výměnou prakticky celého týmu před mistrovstvím zatím Rusové podávají na turnaji sympatické výkony. Mladý celek si v pondělí jednoznačně poradil s Lotyšskem, zajistil si postup do čtvrtfinále a posílil sebevědomí do těžkých duelů, které je čekají.

Celek táhne nejen střelec Jaroslav Alexejev, ale také spolehlivý brankář Danil Tarasov.

Utkání může potenciálně hodně zajímat také české fanoušky. Pokud zbylá utkání skončí podle papírových předpokladů, je velmi pravděpodobné, že s vítězem tohoto duelu si Češi zahrají čtvrtfinále.

Švédsko: Gustavsson (Larsson) – Moverare, Thilander, Cederholm (C), Brannström, Sellgren, Liljegren, Danielsson – Bratt, Steen, Lindström – Nylander, Pettersson, Andersson – Bokvist, Hugg, Wahlgren – Jonsson Fjällby, Lundeström, Davidsson – Söderlund.

Rusko: Žukov (Tarasov) – Zajcev, Sergačjov, Rubinčik, Baranov, A. Alexejev, Samorukov, Osin, M. Kozlov – Čechovič, Lipanov, Kostin (C) – J. Alexejev, Bitsadze, Svečnikov – Maximov, Djomin, I. Kozlov – Lobanov, Marušev, Kuzněcov.

Rozhodčí: Baluška (SVK), Sheva (USA) – Rovenský (SVK), Saha (FIN).

Na poslední chvíli dochází ve změně v delegaci sudích na tento zápas, místo Fina Pajuly bude nakonec jedním z hlavních rozhodčích Slovák Baluška.

Začínáme s tradičním zhruba osmiminutovým "televizním" zpožděním.

Podobně jako včera dostaly i dnes na polední utkání několik stovek lístků místní školy, a tak se arénou, jindy během utkání ztichlou, nese křik a jekot nadšených dětí.

00:01

00:28
    Rusové hned v první šanci, před branku se tlačil důrazně Čechovič, Gustavsson se štěstím udržel puk před brankovou čarou.

01:13
    Maximov se dostal k volnému puku na levém kruhu, Gustavsson byl dobře postavený a zasahuje.

02:09
    Na druhé straně musel zasahovat i Žukov, s lehkým nahozením Bratta ale neměl problém.

03:03
    Rusko chybovalo ve vlastním pásmu, do zakončení se tlačil Lindström, ale jeho bekhend postrádal přesnost.

03:41
    Včera šestibodový Nylander poprvé zahrozil, jeho švih přes obránce vykopává Žukov.

04:13
    Zajímavá situace, Švédové v přerušení hry střídají brankáře, do hry jde Filip Larsson. Není moc jasné, co je důvodem této změny.

04:51
    Tak to pravděpodobně byl jen nějaký problém s výstrojí, po necelé minutě se Gustavsson vrací zpátky.

06:03
    Puk na švédské střídačce, následuje komerční pauza. Zápas je zatím hodně kouskovaný a nemá tempo.

07:17
    Sérii nepřesností ukončuje signalizované vyloučení. Švédové si zahrají přesilovku.

07:17
    Vyloučení v týmu Rusko (Djomin – 2 min., hrubost).

07:25
    Hned po buly se ke střele dostal Davidsson a trefuje levou tyč.

08:11
    Švédská přesilovka je stejně jako včera extrémně nebezpečná, tečovaná rána Liljegrena od modré skončila na Žukových betonech, ale ruský brankář měl obrovské štěstí.

09:06
    Další zásah Žukova, tentokrát na střelu Thilandera od modré viděl.

09:17
    Rusko v plném počtu.

10:18
    Steen si po levém křídle nabruslil do pásma, jeho švih však míří mimo. Švédsko má po přesilovce stále navrch.

11:39
    Rusové se nemůžou dostat z pásma, jejich pětice už je hodně unavená.

11:52
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Nakonec je z dlouhého tlaku i úvodní branka, i když asi ani LIAS ANDERSSON nečekal, že jeho bekhendová střela z ostrého úhlu projde Žukovovi nad betonem do sítě. Asistence: Elias Pettersson.
    11:52 Lias ANDERSSON - 1:0

12:33
    Wahlgren v dobré pozici místo střely ještě přihrával, Švédsko se tak připravilo o další dobrou možnost.

13:32
    Moverare to zkusil od modré, Žukov v poklidu vyráží.

14:51
    Lipanov měl prostor na útočné modré čáře, ale potřeboval střídat, a tak z ruského brejku není nebezpečí.

16:12
    Zápas nabral na tempu, oba celky hrají ofenzivně. Wahlgrenův pokus z pravého kruhu byl sražen mimo nebezpečí.

17:17
    Davidsson dostal skvělou přihrávku mezi kruhy, zasekl si kotouč a zkusil pálit, Žukov předvedl dobrý zákrok betony.

18:59
    Švédové se řítí do přečíslení, ale mezitím za hrou probíhá souboj Hugga s ruským hráčem na hraně pravidel.

19:12
    Vyloučení v týmu Švédsko (Hugg – 2 min., nedovolené bránění).

19:33
    Švédové vyhráli souboj u mantinelu a vyhazují.

19:59
    Vyloučení v týmu Rusko (Kostin – 2 min., nedovolené bránění).

20:00

Zatím vidíme co do kvality hry jeden z nejlepších zápasů na šampionátu, ve kterém mají navrch Švédové. Úvod duelu byl vyrovnaný, ale první přesilovka pro skandinávský celek odstartovala jejich mírnou převahu, kterou ve 12. minutě korunoval gólem Andersson. Švédsko je aktivnější i ve střelách na branku, aktuální poměr je 15:5. Další třetina začne přibližně v 19:57.

20:01

20:52
    Rusové ve hře čtyři na čtyři mizerně vystřídali. Dva Švédové ujeli na jediného obránce, Lindström nahrál TIMU WAHLGRENOVI, který měl kolem sebe spoustu místa, zamířil a s tečí padajícího obránce překonává Žukova. Asistence: Linus Lindström, Jacob Moverare.
    20:52 Tim WAHLGREN - 2:0

22:10
    Oba týmy už jsou v plném počtu, Švédové nadále tlačí.

22:20
    Rusko neustálo ani tuhle situaci. Liljegrenovu střelu od modré Žukov vyrazil přímo na hokejku OSKARA STEENA, který okamžitě zametl puk do branky. Asistence: Timothy Liljegren, Marcus Davidsson.
    22:20 Oskar STEEN - 3:0

22:20
    Rusové střídají brankáře, Žukova nahrazuje Tarasov.

22:34
    Vyloučení v týmu Rusko (Marušev – 2 min., podražení).

23:19
    Rusko se zcela složilo a v oslabení inkasuje další branku. LIAS ANDERSSON si vybruslil na vrchol kruhu a tvrdou ranou k bližší tyči překonává Tarasova. Bez asistence.
    23:19 Lias ANDERSSON - 4:0

24:36
    Rusové mohli snížit, ale Lipanov z mezikruží provětral jen Gustavssonovu lapačku.

26:03
    Švédové jsou zpátky v útočném pásmu a ruská obrana včetně Tarasova je pod tlakem.

27:38
    Gustavsson vyráží střelu z levého kruhu do ochranné sítě.

28:21
    Rusové zpevnili obranu, ale stále hrají převážně bez puku.

29:30
    Vyloučení v týmu Rusko (Samorukov – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).

30:48
    Tarasov se po špatném začátku dostal do pohody a chytá Liljegrenův pokus od modré.
    30:48 Tarasovova lapačka proti ráně Liljegrena

32:00
    Steen vybruslil zpoza branky, ale nezakončil přesně.

32:24
    Vyloučení v týmu Švédsko (Cederholm – 2 min., vražení na hrazení).

32:50
    Sergačjov od modré vyprášil Gustavssonovy betony.

33:26
    Švédové vyhazují přes celé kluziště.

34:32
    Bitsadze zazdil stoprocentní šanci. Měl puk na holi a před sebou jen ležícího Tarasova, jenže napálil jen nataženou lapačku švédského gólmana.

35:43
    Nahození od pravého mantinelu kryje Tarasov.

36:58
    Hra se vyrovnala, ale to Švédům nevadí. Vymýšlet musí Rusové.

38:25
    Gustavsson chytá Alexejův pokus z pravého kruhu.

40:00

Druhá třetina vyzněla jednoznačně pro Švédy. Ti zcela ovládli její úvod, během tří minut nasázeli soupeři tři branky a prakticky rozhodli zápas. Rusové poté vyrovnali hru, ale zatím se proti dobře hrajícím Švédům nedokázali ani jednou prosadit. Další třetina začne přibližně ve 20:46.

40:01

40:58
    Bitsadze si vybruslil na pravý kruh, švihem přestřeluje švédskou branku.

42:01
    Na druhé straně to zkusil Moverare, který si sjel až před branku po levém křídle, Tarasov vyráží jeho střelu švihem.

42:30
    A znovu ruský brankář, tentokrát proti Brattovi, který pálil z mezikruží.

44:23
    Švédové kontrolují puk většinu času a nemají zatím problém s udržením náskoku.

45:19
    Čechovič s Lipanovem zatopili brankáři Švédů, ale Gustavsson s pomocí Švédů situaci zvládl.

47:02
    Nylander zatáhl puk do pásma po levém křídle, ale ke střele se nedostal.

47:58
    Lindström dostal nabito mezi kruhy, pálil z první, ale těsně míjí.

49:17
    Švédové vyhazují na zakázané uvolnění.

50:55
    Rusové dokázali vytvořit velký závar před Gustavssonem, ten ležel na ledě, ale obránci rychle přispěchali a nenechali ruské útočníky dorážet.

51:37
    Gól tak padá na druhé straně. Na pravém křídle dostal prostor AXEL JONSSON FJÄLLBY, zamířil a trefuje se přesně ke vzdálenější tyči. Bez asistence.
    51:37 Axel Jonsson FJÄLLBY - 5:0

53:19
    Vyloučení v týmu Švédsko (Steen – 2 min., sekání).

53:48
    Vyloučení v týmu Švédsko (Thilander – 2 min., podražení).

54:23
    Gustavsson krotí ránu od modré.

55:00
    Djomin pálí od modré, následně Bitsadze dorážel z pravého kruhu, ale obětaví Švédové většinu střel zastavili, Gustavsson pochytal zbytek.

55:03
    Švédové vyhazují a jejich doba ve třech se krátí.

55:48
    Oba švédští hráči na ledě, Gustavsson se výrazně přiblížil čistému kontu.

56:19
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Přeci jen dávají Rusové alespoň čestný gól. Za záda obrany se dostal ANDREJ SVEČNIKOV, položil si brankáře a skóruje za Gustavssonova záda. Asistence: Pavel Djomin, Dmitrij Samorukov.
    56:19 Andrej SVEČNIKOV - 5:1

57:35
    Ruský tým se ještě tlačí dopředu a zkouší něco vymyslet.

59:25
    Utkání už se dohrává, Švédové zvítězí a budou čekat na čtvrtfinálového soupeře, tím bude vítěz utkání Česko – Slovensko.

Je konec, Švédsko zaslouženě poráží Rusko 5:1 poté, co o vítězství rozhodlo třemi brankami v úvodu druhé třetiny. Rusové se dlouho nedokázali prosadit skrz pozornou defenzivu soupeře a dobře chytajícího Gustavssona.

Znamená to, že Švédsko obsadí v konečném pořadí skupiny A druhé místo a ve čtvrtek bude o postup do semifinále bojovat s vítězem duelu Česko – Slovensko, který se hraje později během dneška. Rusové budou pravděpodobně třetí, pokud Švýcaři večer nezaskočí favorizované Spojené státy. (21:16:03)

Lukáš Peroutka

Branky a nahrávky: 12. Andersson (Pettersson), 21. Wahlgren (Lindström, Moverare), 23. Steen (Liljegren, Davidsson), 24. Andersson, 52. Jonsson Fjällby – 57. Svečnikov (Djomin, Samorukov)

Švédsko: Gustavsson (5. – 5. Larsson) – Moverare, Thilander, Cederholm (C), Brannström, Sellgren, Liljegren, Danielsson – Bratt, Steen, Lindström – Nylander, Pettersson, Andersson – Bokvist, Hugg, Wahlgren – Jonsson Fjällby, Lundeström, Davidsson – Söderlund.
    Rusko: Žukov (23. Tarasov) – Zajcev, Sergačjov, Rubinčik, Baranov, A. Alexejev, Samorukov, Osin, M. Kozlov – Čechovič, Lipanov, Kostin (C) – J. Alexejev, Bitsadze, Svečnikov – Maximov, Djomin, I. Kozlov – Lobanov, Marušev, Kuzněcov.

Rozhodčí: Baluška (SVK), Sheva (USA) – Rovenský (SVK), Saha (FIN)