Finsko – Kanada | 1:3 (kon.) | | | Slovensko – Česko | 4:3 (kon.) | | | USA – Švýcarsko | 4:0 (kon.) |
Nitra – Banská Bystrica | 6:4 (kon.) |
Ukrajina – Estonsko | 7:1 (kon.) | | | Velká Británie – Litva | 8:0 (kon.) | | | Rumunsko – Chorvatsko | 5:12 (kon.) |
konec
Rumunsko
5:12
(1:3, 2:4, 2:5)
Chorvatsko
Adam Lacek
Branky a nahrávky:
17. Lorincz (Molnar, Zsok), 24. Peter, 33. Fodor (Timaru, Csergo), 49. Csergo (Zsok, Nagy), 50. Fodor (Csergo, Timaru) – 2. Jacmenjak (Blagus, Rendulić), 8. Miličić (Tadić, Brine), 17. Janković (Jarcov, Pužić), 26. Rendulić (Jacmenjak), 28. Jarcov (Janković), 31. Brine (Glumac), 37. Janković (Mikulić), 41. Glumac, 51. Miličić (Glumac, Brine), 51. Sakić (Mirić), 54. Blagus (Rendulić), 54. Macaulay (Rendulić, Perkovich)
Rozhodčí: Gamper (ITA) – Hagerstrom (FIN), Ičikawa (JPN)
Diváci: 1650
Neproměněná penalta:
Rumunsko:
Ruczuj (od 10. Onodi) – Papp, Sallo, Flinta, Nagy (A), Tapu, Balazs, Gecse, Orban – Peter, Mihaly, Horvath (A) – Molnar, Zsok, Lorincz – Biro, Timaru (C), Fodor – Csergo, Rokaly, Sandor. Trenér: Istvan Gereb.
Náhradníci:
Trenér:
Chorvatsko: Tomljenović (od 50. Rosandić) – Tadić, Silović, Jacmenjak (C), Janković, Smolec, Ljubić (A), Macaulay, Kegalj – Pužić, Blagus, Sakić – Miličić, Brine, Vukoja – Glumac, Mikulić, Mirić – Rendulić (A), Jarcov, Perkovich. Trenér: Alan Letang.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Chorvatsko: Tomljenović (od 50. Rosandić) – Tadić, Silović, Jacmenjak (C), Janković, Smolec, Ljubić (A), Macaulay, Kegalj – Pužić, Blagus, Sakić – Miličić, Brine, Vukoja – Glumac, Mikulić, Mirić – Rendulić (A), Jarcov, Perkovich. Trenér: Alan Letang.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Gamper (ITA) – Hagerstrom (FIN), Ičikawa (JPN)
Diváci: 1650
Střely na branku: 30:36
Vhazování: 33:39
Trestné minuty: 12:35
Přesilové hry: 0/5-2/4
Nejlepší hráči utkání:
Ioan Timaru (ROM) – 0+2, 1 střela, -2, 2 trestné minuty
Luka Jarcov (CRO) – 1+1, 3 střely, +2, 2 trestné minuty
Rumunskou nejvyšší hokejovou soutěž hraje šest klubů, z toho dva kombinují svou ligu s MOL ligou, což je maďarská liga. Poslední dva ročníky rumunské národní hokejové ligy vyhrál tým z Galati, ve kterém působí například i slovenský útočník Róbert Krajči, který hrál i v české Extralize za Ústí nad Labem nebo České Budějovice.
Další slepené branky v podání Chorvatska! Po další akci Borny Renduliće se tentokrát prosazuje KENNY MACAULAY! Asistence: Borna Rendulić a Nathan Perkovich.
Domácí přidávají další branku! Coloradský útočník Borna Rendulić si připisuje asistenci při brance MISLAVA BLAGUSE! Asistence: Borna Rendulić.
Máme tu desítku! Jen dvacet vteřin po předešlé brance se Chorvati prosazují znovu. Po přihrávce od Tadiji Miriće se trefuje MARKO SAKIĆ! Asistence: Tadija Mirić.
Góly opět padají v rychlém sledu na obou stranách, tentokrát se prosazují domácí hokejisté. Michael Glumac si připisuje třetí bod za přihrávku, MATIJA MILIČIĆ podruhé v utkání skóruje! Asistence: Michael Glumac a David Brine.
Rumuni ani ne minutu po předešlé brance přidávají další gól! Hunor Csergo tentokrát přihrával a CSANAD FODOR prostřelil Tomljenoviće, pro kterého je už pátá inkasovaná branka moc a míří na střídačku! Asistence: Hunor Csergo a Ioan Timaru.
Další snížení v podání rumunského týmu. Prosazuje se druhá útočná formace, po přihrávkách od Nagyho a Zsoka se trefuje HUNOR CSERGO! Asistence: Levente Zsok a Istvan Nagy.
Záhřebský stadion Dom Sportova byl otevřen v roce 1972 a je součástí velkého komplexu sportovišť. V současné době zde hraje Medveščak Záhřeb KHL, jinak se zde konala ale řada sportovních událostí jako ME v basketbalu, házené nebo volejbalu. Každoročně se zde koná také turnaj mužů patřící do ATP 250 Series.
Jedenáct vteřin po začátku třetí třetiny Chorvati opět zvyšují svůj náskok, po individuální akci se prosazuje MICHAEL GLUMAC! Bez asistence.
Střely na branku: 21:25
Trestné minuty: 10:31
Přesilové hry: 0/3-2/3
Chorvati zvyšují svůj náskok na rozdíl čtyř branek. Po přihrávce od Luky Mikuliće se prosazuje IVAN JANKOVIĆ, který tak zapisuje svůj třetí bod v zápase (2+1). Asistence: Luka Mikulić.
Nejvyšší porážka v historii rumunského hokeje se stala 17. února 1947 na MS v Praze. Rumunsko podlehlo domácímu týmu vysoko 1:23. Naopak nejvyššího vítězství dosáhli Rumuni v 1989 při MS skupiny D, Nový Zéland tenkrát smetli 52:1!
S brankami se dnes snad roztrhl pytel, po delší době se prosazují znovu Rumuni. Prosazuje se třetí útočná formace, po přihrávce kapitána Timara se trefuje CSANAD FODOR! Asistence: Ioan Timaru a Hunor Csergo.
Chorvati další přesilovou hru opět využívají! Michael Glumac nabil DAVIDU BRINEMU, který zvyšuje náskok Chorvatska o další branku! Asistence: Michael Glumac.
Chorvatský útočník Borna Rendulić působí v organizaci Colorada Avalanche a dokonce už nastoupil do 14 utkání NHL. V minulém ročníku se dokonce rodák ze Záhřebu v zápase proti Philadelphii prosadil gólově, celkem má v nejslavnější hokejové lize bilanci 1+1.
Otto Onodi musí lovit další puk ze své branky! Po přihrávce od Ivana Jankoviće se prosazuje LUKA JARCOV! Oba hráči si tak vyměnili gólové přihrávky a připisují si další kanadské body. Asistence: Ivan Janković.
Chorvati přesilovou hru rychle využívají a opět si berou zpátky dvoubrankové vedení! Po individuální akci se prosazuje největší hvězda domácího výběru BORNA RENDULIĆ! Asistence: Igor Jacmenjak.
Rumuni se při vlastním oslabení ve třech hráčích ale prosazují! Po individuální akci se trefil ROBERT PETER! Bez asistence.
Střely na branku: 11:12
Trestné minuty: 0:29
Přesilové hry: 0/3-0/0
Rumuni v druhé polovině třetiny zvýšili svou aktivitu a v 17. minutě se mohli radovat ze snížení, prosadil se Levente Lorincz. O pouhých sedm vteřin později ale vrátil Chorvatům dvoubrankové vedení Ivan Janković.
Pouhých sedm vteřin trvalo Chorvatům na odpověď! Ivan Pužić vyhrál vhazování, v akci pokračoval Luka Jarcov, který našel IVANA JANKOVIĆE, jenž poprvé v zápase prostřelil Onodiho! Asistence: Luka Jarcov a Ivan Pužić.
Rumunům se podařilo překonat Tomljenoviće a snižují na rozdíl jedné branky! Prosazuje se druhá formace, po přihrávkách Zsoka a Molnara se trefuje LEVNETE LORINCZ! Asistence: Zsombor Molnar a Levente Zsok.
V Chorvatsku působí pouze čtyři kluby. Nejslavnější Medveščak Záhřeb působí v KHL, v chorvatské lize pak hraje jeho béčko společně s dalšími třemi účastníky – KHL Mladost, HK Sisak a KHL Záhřeb.
Chorvati mají utkání zatím naprosto pod kontrolou a už vedou o dvě branky! Po kombinaci druhé útočné formace se prosazuje MATIJA MILIČIĆ! Asistence: Marko Tadić a David Brine.
Rumunsko se celkem čtyřikrát zúčastnilo Olympijských her. Největšího úspěchu dosáhli v roce 1976 v Innsbrucku, kde skončili celkově na 7. místě z 12. O čtyři roky později na slavném hokejovém turnaji v Lake Placid skončili Rumuni osmí.
Domácí hokejisté se velmi rychle ujímají vedení, hned z první střely na branku se po kombinaci s Rendulićem a Blagusem prosazuje chorvatský kapitán IGOR JACMENJAK! Asistence: Mislav Blagus a Borna Rendulić.
Rumunsko: Ruczuj (Onodi) – Papp, Sallo, Flinta, Nagy (A), Tapu, Balazs, Gecse, Orban – Peter, Mihaly, Horvath (A) – Molnar, Zsok, Lorincz – Biro, Timaru (C), Fodor – Csergo, Rokaly, Sandor. Trenér: Istvan Gereb.
Chorvatsko: Tomljenović (Rosandić) – Tadić, Silović, Jacmenjak (C), Janković, Smolec, Ljubić (A), Macaulay, Kegalj – Pužić, Blagus, Sakić – Miličić, Brine, Vukoja – Glumac, Mikulić, Mirić – Rendulić (A), Jarcov, Perkovich. Trenér: Alan Letang.
Rozhodčí: Gamper (ITA) – Hagerstrom (FIN), Ičikawa (JPN).
1. Litva – 6 bodů, skóre 12:3
2. Ukrajina – 6 bodů, skóre 10:2
3. Velká Británie – 5 bodů, skóre 8:4
4. Estonsko – 1 bod, skóre 5:11
5. Chorvatsko – 0 bodů, skóre 2:8
6. Rumunsko – 0 bodů, skóre 2:11
Chorvatsko se nachází na 27. místě žebříčku IIHF, tedy o jedno místo lépe než jejich dnešní soupeř. Členy Mezinárodní hokejové federace se stali po rozpadu Jugoslávie v roce 1992. Letošní MS se odehraje na stadionu Dom Sportova s kapacitou 6500 lidí, kde jinak působí tým Medveščak Záhřeb z KHL.
Historie hokeje v Chorvatsku sahají dokonce až do 19. století, kdy průkopník Franjo Bućar tento sport propagoval v tisku. Ve společně hrající jugoslávské lize pak působili celkem čtyři chorvatské kluby, z nichž byl jasně nejlepší záhřebský Medveščak.
V 90. letech začali Chorvati bojovat za své barvy a v konkurenci postsovětských zemí měli velmi těžkou pozici. Postup do vyšší výkonnostní kategorie se jim povedl až v roce 1997, odkdy se Chorvatsko ustálilo v I. divizi.
Chorvatský hokej následně začal shánět posily v zahraničí, především zámořské hráče s chorvatskými předky. V posledních letech jde ale tento trend zase stranou a na soupisce výrazně ubylo hráčů s kanadským pasem.
Suverénně největší hvězdou týmu a zároveň celého šampionátu je útočník Borna Rendulić, který válí v zámořské AHL za tým San Antonio Rampage a ve 14 zápasech se už představil také NHL! Spoléhat by měli domácí také na brankáře Mateho Tomljenoviće.
Rumunsko se stalo členem IIHF v roce 1924 a aktuálně se nachází na 28. místě v žebříčku Mezinárodní hokejové federace. V zemi působí šest profesionálních klubů hrajících tamní soutěž, z toho dva (Brašov, Csíkszereda) hrají v MOL lize (společná liga s Maďarskem).
Rumuni se v minulém století několikrát představili na hlavním Mistrovství světa, startovali už ve 30. letech a nejlepšího úspěchu se dočkali v roce 1947, kdy v Praze skončili na 7. místě. O 30 let později pak dokázali porazit na MS Američany a hned čtyřikrát startovali na OH. V 80. letech ale přišla na rumunský hokej krize.
V novém tisíciletí Rumuni často střídají různé výkonnostní divize. Po několika letech v I. divizi přišel v roce 2014 pád, loni ale Rumunsko ve skupině A II. divize hrající na Islandu v klidu postoupili zpět do I. B divize.
Letos se na světovém šampionátu představí hodně obměněný a omlazený kádr, ve kterém chybí řada opor z minulých let. Mezi největší hvězdy týmu by měli patřit brankář Gellert Ruczuj, obránce Szabolcs Papp a útočník Zsambo Molnar, všichni hokejisté hrající za HSC Csíkszereda.