PGE Vive – PSG HB 28:26 (kon.) | THW – Veszprém 28:31 (po 2.pr.)
Vive Kielce
28:26 (16:16)
Paris Saint-Germain HB
Sobota 28.05.2016, 15:20 • Lanxess Arena, Kolín nad Rýnem, Německo, kapacita 19 250 diváků • Liga mistrů - Final Four • Semifinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.

Vítejte u absolutního vrcholu házenkářské klubové sezóny! Začíná Final Four Ligy Mistrů EHF, což v podstatě znamená, že se hrají medailové zápasy klubového mistrovství světa, protože kvalitnější soutěž jinde neexistuje. V prvním semifinále svedl los dohromady nejlepší polský tým Vive Tauron Kielce a francouzského mistra Paris Saint-Germain HB. Mírným favoritem by měl být francouzský mistr a v současnosti možná nejbohatší klub házenkářského světa. Polský mistr zase bude mít fanatickou podporu z hlediště. Můžeme se těšit na pořádnou bitvu ve fantastické atmosféře vyprodané Lanxess Areny.

Final Four se od svého založení v sezóně 09/10 hraje pouze na jednom místě. V Kolíně nad Rýnem v jedné z největších evropských arén. Lanxess Arena má pro zápasy házené kapacitu 19 500 diváků a je to dnes již posvátný stánek tohoto sportu. Final Four je pravidelně beznadějně vyprodáno a panuje na něm neuvěřitelná atmosféra. Na Lanxess Arenu s láskou vzpomínají čeští hokejisté, kteří zde v roce 2010 získali svůj zatím poslední a rozhodně nejpřekvapivější titul mistrů světa.

Vive Tauron Kielce

Klub vznikl v roce 1965 a v současnosti je nejlepším polským týmem. Vyhrál celkem 13 domácích titulů, přičemž 7 z nich v posledních 8 letech (vč. této sezóny). Naposledy neovládl polskou ligu v sezóně 10/11! Jeho síla postupně rostla také na mezinárodní scéně. Ligu Mistrů hraje nepřetržitě od sezóny 09/10, ale až v sezóně 12/13 dokázal postoupit dál než do osmifinále. Největšími úspěchy v této soutěži jsou dvě třetí místa ze sezón 12/13 a 14/15. Letos se Kielce probojovaly do Final Four potřetí a budou bojovat o první postup do finále.

Jak k tomu ale došlo? Kielce byly z pozice polského mistra nasazeny přímo do hlavní soutěže Ligy Mistrů a v základní skupině B obsadily 2. místo s 9 vítězstvími, 3
    remízami a 2 porážkami. Na vítěznou Barcelonu ztratily 2 body. V osmifinále narazily na běloruský Meškov Brest a po výsledcích 32:28 a 33:30 postoupily do čtvrtfinále. V něm se střetly v nervydrásajících bitvách s německým Flensburgem. Na půdě německého klubu se zrodila remíza 28:28, odveta v Polsku byla také bitvou až do poslední sekundy a Kielce uhájily potřebnou jednogólovou výhru 29:28. Nyní je čeká francouzský Paris St. Germain.

Ruský kouč kyrgyzského původu se španělským občanstvím Talant Dujšebajev vede tým složený z 10 Poláků, 4 Chorvatů, 1 Němce, Španěla, Slovince a Makedonce. Nejlepšími střelci jsou levá spojka Michał Jurecki a pravé křídlo Tobias Reichmann.

Klub vznikl v roce 1941, avšak úspěšným je až v poslední době. Vůbec první trofej ve své historii (když nepočítáme poháry za vítězství ve 2. lize) vyhrál až v sezóně 06/07 a tou trofejí byl francouzský pohár. Zásadním okamžikem pro PSG byla změna majitele v roce 2012. Klub koupila společnost Qatar Sports Investments a rázem se stal nejbohatším a nejlepším ve Francii. První titul přišel hned v sezóně 12/13, další dva v minulém a tomto ročníku. V Lize Mistrů se klub poprvé představil v sezóně 05/06, kdy s ním Karviná v základní skupině uhrála doma remízu. Postup do osmifinále však byl stropem. Od sezóny 13/14 hraje PSG nejlepší klubovou soutěž planety pravidelně a vždy postoupil aspoň do čtvrtfinále. Až letos však dokázal prolomit bránu do Final Four, jde tak o historicky nejlepší výsledek klubu na mezinárodním poli, ať už dopadne jakkoliv.

PSG projel do Final Four jako nůž máslem. Základní skupinu A vyhrál s bilancí 12 vítězství a 2 porážky o bod před Veszprémem. Díky tomu byl nasazen až do čtvrtfinále, ve kterém se střetl s RK Záhřeb a po venkovním vítězství 28:20 mohl odehrát domácí odvetu na půl plynu a pohlídat remízu 32:32. Nyní je čeká polský mistr Kielce.

Bosenský kouč Zvonimir Serdarušić má v týmu jednu hvězdu vedle druhé. Petrodolary dokázaly do Paříže přilákat absolutně nejlepší hráče. Namátkou brankář Thierry Omeyer, křídlo Luc Abalo, pivoti Róbert Gunnarsson a Luka Karabatić, levá spojka Mikkel Hansen, střední spojky Daniel Narcisse a Nikola Karabatić. Celkem jde o 11 Francouzů, 2 Dány, 1 Makedonce, Islanďana, Chorvata a Ukrajince. Kádr je nesmírně silný, avšak nepatří zrovna mezi nejmladší, což je snad jeho jedinou slabinou.

Vzájemné zápasy

Jde o vůbec první střetnutí Kielce a PSG. Dosud se tyto kluby v mistrovském zápase na mezinárodní scéně nikdy neutkaly.

Vive Tauron Kielce: Szmal, Šego – Aguinagalde, Bielecki, Chrapkowski, Čupić, Jachlewski, Jurecki, Kus, Lijewski, Markowski, Paczkowski, Reichmann, Štrlek, Tkaczyk, Zorman

Paris Saint-Germain HB: Annonay, Omeyer – Abalo, Accambray, Gunnarsson, Hansen, Honrubia, L. Karabatić, N. Karabatić, Kounkoud, M'tima, Melić, Møllgaard, Narcisse, Onufrijenko, Vori

Rozhodčí: Geipel, Helbig (oba GER).

Předzápasová show v beznadjně vyprodané Lanxess Areně pomalu končí. Na hřiště jsou právě po jednom přivoláváni hráči Paříže.

Hráči Kielců již byli na palubovce. Ti mají na sobě žluté dresy, jejich soupeř tmavě modré, typické pro všechny oddíly spadající pod klub PSG.

Jak již bylo uvedeno, hala je zaplněna do posledního místa. Zápas tak bude sledovat 19 250 diváků.

S míčem začnou první poločas Pařížané.

1
    Utkání právě začalo. (0:0)
    1
    Vori byl sice na pivotu stažen za ruku, přesto dokázal vystřelit a dát gól! (0:1)

2
    Kielce začínají s obranou 0-6, Paříž s obranou 1-5. (0:1)

2
    Nikola Karabatić fauloval a vidí žlutou kartu. (0:1)

3
    Vori zadržel protihráče před střelbou a je prvním vyloučeným zápasu. (0:1)
    3
    Zorman využil volného místa v obraně a dává první gól polského celku. (1:1)

3
    Jurecki svým faulem srovnává počty na hřišti. (1:1)
    4
    Onufrijenko okamžitě po rozehrání vrací PSG vedení. (1:2)

4
    Štrlek naskakoval z křídla, ale Abalo ho fauloval, ač se snažil spíše uhnout. Sedmimetrový hod. (1:2)
    5
    Čupić naznačil jen jednou a o zem bezpečně proměnil sedmičku. (2:2)
    5
    Abalo odčilil svůj faul parádním náskokem z křídla. (2:3)
    6
    Zorman dává již svůj druhý gól v zápase. (3:3)
    7
    Vori dává svůj druhý gól. (3:4)
    8
    Sedmimetrový hod Paříže. Hansen neváhal a bez naznačení posílá svůj tým do dvoubrankového vedení. (3:5)

9
    Výborné zákroky brankářů na obou stranách. (3:5)

9
    Čupić byl při průniku na devítce faulován. (3:5)

10
    Omeyer skěle nohou vychytal Zormana. (3:5)
    10
    Abalo si opět krásně naskočil a zvýšil již na rozdíl tří gólů! (3:6)
    10
    Lijewski bleskovým úderem snižuje. (4:6)

10
    Lijewski se zároveň při gólu zachoval nesportovně a je vyloučen. (4:6)

12
    Pařížané zatím nehrají přesilovku dobře. Omeyer si připsal již čtvrtý zákrok. (4:6)

13
    Szmal výborně zasáhl proti Onufrijenkovi. (4:6)

13
    Dlouhý postupný útok Kielce je přerušován několika fauly. (4:6)

14
    Nikola Karabatić srazil soupeřova pivota do branoviště a je vyloučen. (4:6)
    14
    Aguinagalde byl na pivotu naprosto osamocen a neměl problém tuto situaci využít. Je to zase jen o gól. (5:6)

15
    Onufrijenko se dokázal dostat na brankovišti ke střelbě, ale Szmal se rozchytal! (5:6)
    15. Aguinagaldeho trefa
    15
    Výborná přesilovka Kielců, je vyrovnáno! Čupić z pravého křídla. (6:6)

15
    Chrapkowski zápasnicky složil na pivotu soupeře a neje že je vyloučen, hází se sedmička. (6:6)
    15
    Neomylný Hansen sedmičku opět proměňuje. (6:7)
    16
    Abalo fauloval, ale nepískalo se. Z brejku se prosadil Honrubia. (6:8)
    16
    Jurecki dokázal snížit v oslabení. (7:8)
    17
    Hansen se individuálně dostal přes obranu a dává svůj první gól ze hry. (7:9)
    17
    Reichmann však bleskově snižuje. (8:9)
    18
    Paříž sice šla do brejku, avšak nakonec z toho byla krátká kombinace, na jejímž konci byla tvrdá rána Hansena k tyči. (8:10)

19
    Honrubia v dalším brejku, ale Szmal vytrčil nohu až nad hlavu a chytil! (8:10)
    19. Szmalův výborný zákrok proti Honrubiovi

19
    Zorman se prodíral ke střele, byl faulován a sedmička pro Kielce. (8:10)
    20
    Reichmann se ze sedmičky nemýlil. (9:10)
    20
    Brejk Kielců, Lijewski vyrovnává! (10:10)
    21
    Nejlepší střelec Ligy Mistrů ukazuje, proč je výjimečným hráčem. Hansen se opět idividuálně prosadil ke gólu. (10:11)
    21
    Aguinagaldeho odpověď byla velmi rychlá. (11:11)
    21
    Opět Hansen, již 5. gól v zápase! (11:12)
    22
    Reichmann vyskočil z křídla velmi vysoko a podstřelil Omeyera. (12:12)
    22
    Onufrijenko znovu vrací hostům vedení. (12:13)
    23
    Neuvěřitelná přestřelka posledních minut. Jurecki opět vyrovnává. (13:13)
    24
    A znovu nezastavitelný Hansen! Tento hráč v posledních minutách vyloženě drží svému týmu vedení. (13:14)

25
    Luka Karabatić stáhl k zemi Aguinagaldeho a dostává žlutou kartu. (13:14)
    25
    Bielecki opět vyrovnává. Pro něj první střela v zápase. (14:14)

25
    Kus fauloval Nikolu Karabatiće, kterému se na nohy moc nechtělo. (14:14)
    25
    Onufrijenko osamocený na pravé spojce, převzal míč a vymetl šibenici. (14:15)

26
    Aguinagalde bojoval, ale v pádu nedokázal skórovat. Netrefil branku. (14:15)

26
    Kielce však zůstávají u míče. (14:15)
    26
    Jurecki z pravé spojky drží Kielce v kontaktu. (15:15)

26
    Nikola Karabatić pálil z devítky, trefil však pouze padajícího Szmala. (15:15)

27
    Na druhé straně vyrazil míč nad branku Omeyer. (15:15)
    27
    Faul domácích potrestal ze sedmičky fantastický Hansen. (15:16)
    28
    Štrlek však velmi rychle odpověděl. (16:16)

28
    Kus si opět podal Nikolu Karabatiće a je již podruhé vyloučen. Ve zbytku zápasu si musí dát velký pozor. (16:16)

28
    PSG reagují oddechovým časem. (16:16)

28
    Přesilovka hostů začíná střelou Narcisseho a Szmal skvěle zasáhl. (16:16)

29
    Kielce hrají v oslabení v útoku bez brankáře. (16:16)

29
    Lijewskiho vychytal Omeyer. (16:16)

30
    Onufrijenko vzal situaci na sebe, na jeho ránu k bližší tyči si však Szmal počkal. (16:16)

30
    Přesilovka u konce, nepadl žádný gól. Brankáři kralují posledním dvěma minutám. (16:16)

30
    Odeechový čas těsně před koncem poločasu si berou Kielce. Několik sekund před koncem jsou na míči a čeká je poslední útok. (16:16)

30
    Gól již nepadl. (16:16)

30
    První poločas skončil. (16:16)

Vyrovnaný první poločas je u konce. Ač se Pařížané dokázali po deseti minutách dostat do tříbrankového náskoku, velmi rychle ho ztratili a zbytek poločasu to byla vyrovnaná bitva. PSG vždy uteklo do vedení a Kielce dotahovaly. Za celý poločas polský tým ani jednou nevedl, přesto je po 30 minutách nerozhodný stav. Zatímco střelba domácích je rozložena na více hráčů, u hostů kraluje Hansen, který dal jen za poločas 8 gólů z 11 střel.

Statistiky 1. poločasu

Úspěšnost útoků: 42 % – 48 %
    Úspěšnost střelby: 70 % – 64 %
    Sedmičky: 2/2 – 3/3
    ŽK: 1-3
    Vyloučení: 5-2

Druhá půle začne za okamžik, na míči Kielce.

31
    Začal druhý poločas. (16:16)

31
    Jurecki technickou chybou ztrácí míč, Honrubiu však vychytal Szmal. (16:16)
    31
    Jurecki tentokrát chybu neudělal a polský tým jde poprvé v zápase do vedení! (17:16)

32
    Ani další útok Paříže nebyl úspěšný. (17:16)
    33
    Krásná přihrávka Zormana do křídla na Jachlewskiho a je to o dva góly! (18:16)

33
    Onufrijenko se neprodral ke střele, devítka pro hosty. (18:16)

33
    Další faul žlutých. (18:16)

34
    Signalizována pasivní hra Paříže. (18:16)

34
    Nikola Karabatić z otočky pálil, ale je to s faulem. (18:16)

34
    Další faul na Nikolu Karabatiće, útok na odhodovou ruku při střelbě a vyloučení Jureckiho. I on si musí dát pozor, druhá dvojka pro něj. (18:16)

35
    Další faul Kielců a sedmička. (18:16)

35
    Hansen poprvé selhává při sedmičce! Szmal zasahuje! (18:16)
    35. Hansen zahazuje sedmičku

35
    Lijewski faulován při průniku, devítka a úspora času v oslabení. (18:16)

35
    Technická chyba, brejk hostů, avšak Kielce zachránila tyč! (18:16)

36
    Bielecki sice nepropálil Omeyera, avšak byl faulován a třetí sedmička pro Kielce. (18:16)

36
    Omeyer fantasticky pokryl Bieleckiho sedmičku, i následnou dorážku! (18:16)
    36. Bieleckiho dvojí selhání při sedmičce

38
    Velmi dlouho nepadl gól, brankáři se předvádí ve výborném světle. (18:16)

38
    Někdy ani zasahovat nemusí, jako v tomto případě, kdy Vori udělal technickou chybu. (18:16)

38
    Končí 8. minuta druhé půle a PSG ještě nedalo po změně stran gól. (18:16)
    39
    Až nyní se středem prosadil Nikola Karabatić. (18:17)
    40
    Aguinagalde byl sice držen za dres, přesto v pádu postřelil Omeyera! (19:17)

40
    Paříž si bere druhý oddechový čas v zápase. (19:17)

40
    Jachlewski zablokoval odhodovou ruku a může být rád, že nedostal dvě minuty. (19:17)
    40
    Narcisse šel jak buldozer a dal gól! (19:18)

40
    Navíc Paczkowski Narcisse při gólové střele fauloval a je vyloučen. (19:18)

41
    Møllgaard však srovnává počty na hřišti faulem na Aguinagaldeho. (19:18)
    41
    Abalo nádherně přešel přes protihráče a vyrovnává! (19:19)

42
    Kielce v plném počtu, zkrácená přesilovka. Na míči však PSG. (19:19)

42
    Utočný faul hostů, Kielce jdou vpřed. (19:19)

43
    Lijewski prorážel. Zbytečná chyba tohoto hráče. (19:19)

43
    Již v plném počtu PSG pálil Narcisse, Jurecki výborným blokem zachránil, ale brejk skončil technickou chybou a hosté znovu útočí. (19:19)
    44
    Ukrajinec v pařížských službách Onufrijenko dává svůj čtvrtý gól a hosté poprvé ve druhé půli vedou! (19:20)

45
    Druhý oddechový čas v zápase pro Kielce. Naprosto logický krok při ztrátě dvoubrankového vedení a pěti minutách bez vstřeleného gólu. (19:20)

45
    Aguinagalde nezvládl situaci, stáhl soupeře za dres a hosté šli do brejku. Abalo faulován, sedmička pro PSG! (19:20)
    46
    Hansen nic nevymýšlel a svoji oblíbenou ranou do šibenice zvyšuje na rozdíl dvou branek! (19:21)

46
    A Omeyer září. (19:21)
    47
    Komnibace do pravé spojky a Lijewski podstřelil Omeyera. (20:21)
    47
    Blesková odpověď Nikoly Karabatiće. (20:22)
    47
    Opět Lijewski, drží v Kielce v kontaktu. (21:22)

48
    Abalo nedal a vzápětí hosté faulovali. (21:22)

49
    Zbrklá střela domácích z devítky. PSG pomalu útočí. (21:22)

49
    Fantastická práce Abala! Povodil si tři obránce a vybojoval sedmičku a vyloučení navrch! (21:22)

49
    Hansen pouze orazítkoval břevno! Již druhá neproměněná sedmička tohoto hráče, který se ve druhé půli téměř neukazuje ve hře a chodí jen na sedmičky. (21:22)
    49. Hansen trefuje ze sedmičky břevno
    50
    Zorman vyrovnává! (22:22)

50
    Szmal chytil střelu Nikoly Karabatiće v momentě, kdy skončilo vyloučení PSG. Kielce v oslabení dopředu nespěchají. (22:22)

51
    Devítka pro domácí. (22:22)

51
    Kielce opět hrály bez brankáře, ale pokusem o přihrávku z křídla do náskoku ze spojky gól nedaly. Vzápětí na druhé strně faul a sedmička! (22:22)
    51
    Hansena nahradil na sedmičce Onufrijenko a doprava o zem dává gól! (22:23)

52
    Kielce kompletní. Lijewski faulován. (22:23)

52
    Žlutá karta pro trenéra Paříže Serdarušiće. (22:23)

52
    Jurecki vysoko přestřelil, ale byl faulován. Devítka. (22:23)

53
    Jurecki znovu faulován, tentokrát na brankovišti. Abalo navíc vnikl do brankoviště – sedmička pro Kielce. (22:23)
    53
    Reichmann střelou kolem hlavy vyrovnává! (23:23)
    54
    Nikola Karabatić se prosazuje z pivota! (23:24)

54
    Narcisse faulován. PSG pokračuje v postupném útoku. (23:24)

55
    Szmal skvěle zasahuje proti Onufrijenkovi! (23:24)
    56
    Kombinace na pravou spojku, Lijewski střelou na druhou tyč vyrovnává! (24:24)
    56
    Chyba Paříže v rozehrávce, Štrlek běžel do brejku, málem si hodil míč příliš daleko, ale nakonec v krkolomné pozici překonal Omeyera! (25:24)
    56. Štrlekův gól z brejku

57
    Kus je potřetí vyloučen a zápas pro něj skončil. Přesilovka PSG 3 minuty před koncem. (25:24)

57
    Karabatić a Vori si nerozuměli, ztráta míče! Kielce bez brankáře v útoku. (25:24)

57
    Zorman se neprocpal přes dvojblok. Ale získal devítku. (25:24)

57
    Další faul v obraně. Kielce stále u míče. (25:24)
    58
    Jurecki při signalizované pasivní hře vystřelil z velké dálky a dává gól! O 2 góly necelé 3 minuty před koncem! (26:24)
    58. Jureckiho veledůležitý gól

58
    Oddechový čas Paříže, poslední v zápase. Vrátí se Hansen na hřiště, ať je v jakémkoliv stavu? (26:24)
    58
    Honrubia z křídla o zem na bližší tyč, je to jen o gól! (26:25)

59
    Kielce v plném počtu a útočí. (26:25)
    59
    Omeyer sice nejprve vychytal střelu ze střední spojky, ale na dorážku Štrleka už byl krátký! 101 sekund před koncem vedou Kielce o 2 góly! (27:25)

59
    Onufrijenkova střela zblokována, Paříž zůstává u míče. 61 sekund do konce. (27:25)

59
    Vori neudržel nervy a v přerušené hře udeřil loktem Reichmanna! Je vyloučen, PSG dohraje zápas v oslabení a zdá se, že je rozhodnuto (27:25)
    60
    Štrlek využívá přesilovku, je skutečně rozhodnuto! Kielce postupují do finále! (28:25)
    60
    Na závěr ještě kosmetická úprava skóre z ruky Møllgaarda. (28:26)

Konec zápasu. (28:26)

Kielce se stávají prvním polským klubem, který si zahraje finále Ligy Mistrů! V předchůdci této soutěže, Poháru mistrů evropských zemí, byl polský klub ve finále naposledy v roce 1987!

První poločas byl gólovou přestřelkou, avšak druhá část se zpočátku změnila ve festival brankářů. Za prvních 8 minut padly jen 2 góly! Kilece se poprvé v zápase dostaly do vedení, avšak sedmiminutový střelecký výpadek od 40. minuty znamenal naopak dvougólovou ztrátu. Přesto se polský tým dokázal vzchopit a v 50. minutě vyrovnal. Ještě v 54. minutě šla Paříž naposledy do vedení, jenže Kielce sehrály poslední minuty fantasticky a otočily stav během několika sekund v 56. minutě. Závěr zápasu neunesl chorvatský pivot ve službách PSG Vori, který zbytečnou červenou kartou sebral svému týmu poslední naději na zvrat. Nadupaná Paříž s rozpočtem 16,5 milionu euro se tak do finále nepodívá! Naopak Kielce s rozpočtem méně než polovičním (6,5 milionu euro) slaví historický úspěch v dějinách klubu!

ČK: 1-1

Nejlepší střelec nejen tohoto zápasu, ale celé Ligy Mistrů, Mikkel Hansen dnes sice nastřílel 10 gólů, avšak ve druhé půli na palubove téměř nebyl a svému týmu výrazně scházel. Navíc neproměnil dvě sedmičky. Nikdo jiný ho nahradit nedokázal, což je asi hlavní důvod, proč PSG bude hrát jen o 3. místo.

Strhující první semifinále je tak minulostí. Neméně zajímavý duel však slibuje i druhé semifinále mezi THW Kiel a MKB-MVM Veszprém. Nenechte si ho na onlajnech ujít.

Děkuji za pozornost. Druhým semifinále, které začíná již v 18 hodin, vás provede Aleš Pur. (17:33:09)

Libor Štěpán

Vive Kielce: Szmal, Šego – Aguinagalde, Bielecki, Chrapkowski, Čupić, Jachlewski, Jurecki, Kus, Lijewski, Markowski, Paczkowski, Reichmann, Štrlek, Tkaczyk, Zorman

Rozhodčí: Geipel, Helbig (oba GER)

Diváci: 19 250