Kanada – Švýcarsko | 3:2 (po pr.) | | | Rusko – USA | 4:3 (kon.) | | | Česko – Německo | 5:1 (kon.) |
Finsko – Švédsko | 5:4 (po pr.) |
konec
Rusko
4:3
(2:0, 0:1, 2:2)
USA
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
Lukáš Foff
Tomáš Kalas
Branky a nahrávky:
2. N. Gusev (Sergačjov, Kučerov), 16. Sergačjov (N. Gusev), 42. Kaprizov (N. Gusev, Sergačjov), 48. Grigorenko (Malkin, Dadonov) – 23. Skjei (P. Kane, J. Gaudreau), 46. Hanifin (J. Hughes), 58. DeBrincat (Kreider, J. Hughes)
Rozhodčí: Björk (SWE), Gouin (CAN) – Malmqvist (SWE), Ondráček (CZE)
Diváci: 9 085
Neproměněná penalta:
Rusko:
Vasilevskij (Georgijev) – Nestěrov, Sergačjov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov, Barabanov – Dadonov (A), Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuzněcov (A), Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – Tělegin, Andronov, Kovalčuk (C).
Náhradníci:
Trenér:
USA: Schneider (Demko) – Werenski, Suter (A), Martinez, Skjei, Q. Hughes, Hanifin, Fox, Wolanin – P. Kane (C), White, DeBrincat – J. van Riemsdyk, Eichel, J. Gaudreau – Vatrano, J. Hughes, Kreider – Kunin, Glendening, Keller.
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
USA: Schneider (Demko) – Werenski, Suter (A), Martinez, Skjei, Q. Hughes, Hanifin, Fox, Wolanin – P. Kane (C), White, DeBrincat – J. van Riemsdyk, Eichel, J. Gaudreau – Vatrano, J. Hughes, Kreider – Kunin, Glendening, Keller.
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Björk (SWE), Gouin (CAN) – Malmqvist (SWE), Ondráček (CZE)
Diváci: 9 085
Dmitrij Orlov (#9) – 22:29 min, 34 střídání
Ryan Suter (#20) – 25:31 min, 32 střídání
Rusko – Andrej Vasilevskij
USA – Jack Hughes
První čtvrtfinálové utkání nám nabídlo hned dramatický souboj až do konce! Spojené státy si za nepostup mohou samy díky naprosto špatné první třetině, ve které nezahrály dopředu prakticky vůbec nic a samy dvakrát inkasovaly. Sborná byla úplně všude a bílo-modří naopak nikde. Jakoby cestování z Košic zanechalo na svěřencích Jeffa Blashilla velkou únavu. Hra USA se ve druhé třetině o dost zlepšila, důsledkem toho byl snižující gól ve 23. minutě. Rusové se dvakrát utrhli na dvougólový rozdíl, nejprve v čase 41:31 a následně v čase 47:02. USA se ale vždy dokázaly přiblížit, naposledy to byl zásah od Alexe DeBrincata dvě minuty a padesát sekund před koncem. V závěrečné powerplay ale Spojené státy nenapodobily Kanadu a s turnajem se loučí po prohře 3:4.
Spojené státy to ale nebalí a dramatizují celý zápas! Za gólem při hře bez gólmana stojí práce Chrise Kreidera, který na druhé straně přesnou přihrávkou našel ALEXE DEBRINCATA. Americký hráč první formace nekompromisně zavěsil na bližší tyči – 4:3! Asistence: Chris Kreider a Jack Hughes.
Avšak ruský tým si vzal coach challenge kvůli údajnému bránění gólmanovi ve hře!
Rusko si záhy bere dvoubrankový náskok zpět! Jevgenij Malkin krásně uvolnil MICHAILA GRIGORENKA, který prostřelil Schneidera střelou na vzdálenější tyč. Asistence: Jevgenij Malkin, Jevgenij Dadonov.
Sergačjov udělal chybu v obranné třetině a ještě je tu šance pro USA! Jack Hughes krásně předal puk do druhé vlny pro NOAHA HANIFINA, který trefil naprosto nechytatelně pod horní tyčku. Asistence: Jack Hughes.
Tak to je velká díra do plánu USA na zvrat v zápase. Nejprve Schneider ještě zlikvidoval šanci Orlova, jenže vzápětí se Rusové dostali do přečíslení dvou proti jednomu a Gusev předložil nádherný pas pro KIRILLA KAPRIZOVA, na něhož zívala prázdná brána. Asistence: Nikita Gusev, Michail Sergačjov.
Nikita Nestěrov (#89) – 14:38 min, 20 střídání
Ryan Suter (#20) – 16:50 min, 21 střídání
Střely na branku: 32 – 21 (15 – 12)
Vyloučení: 1 – 1, využití: 1 – 0
V oslabení: 0 – 0
Vhazování: 21 – 16
O tu se postaral ve 23. minutě obránce Brady Skjei, jenž vystřelil bez přípravy a otřel puk o ruského beka, na což brankář Tampy Bay neměl jedinou šanci zareagovat. Jinak ale selhali ve svých šancích vyhlášení střelci jako Alexandr Ovečkin, Patrick Kane, Nikita Gusev i Ilja Kovalčuk.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 3. třetiny.
Teď se již BRADY SKJEI rozhodl střílet a udělal z pohledu střídačky USA velice dobře! Spojené státy totiž dokázaly sevřít soupeře v pásmu a Patrick Kane přijmul od Gaudreua přihrávku na levém kruhu. Útočník Chicaga předvedl výborné čtení hry a dlouhým křížným pasem vybídl právě Skjeie na střelu z pravého kruhu. Ten na nic nečekal a i za přispění teče ruského obránce prostřelil Vasilevského na bližší tyči – 2:1! Asistence: Patrick Kane, Johnny Gaudreau.
Taky jste si vzpomněli na loňské semifinále...?
Sborná byla úplně všude a bílo-modří naopak nikde. Jakoby cestování z Košic zanechalo na svěřencích Jeffa Blashilla velkou únavu. Jediný, komu to ze zámořského týmu bruslí, je mladičký Jack Hughes. Ten ale na turnaji ještě nedal ani jednu branku a střelecká impotence se jej drží. Dobrou příležitost si pak vypracoval ještě kanonýr Patrick Kane, ale vůbec nezakončil. A to bylo z americké strany všechno.
Naopak ruských šancí bylo několik. Schneidera jednou zachránilo břevno a několikrát předvedl také pohotové zákroky. Neporadil si ale s přesilovkovou střelou mladého obránce Michaila Sergačjova.
Dmitrij Orlov (#9) – 6:48 min, 12 střídání
Ryan Suter (#20) – 8:55 min, 11 střídání
Střely na branku: 17 – 9
Vyloučení: 0 – 1, využití: 1 – 0
V oslabení: 0 – 0
Vhazování: 12 – 5
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 2. třetiny.
Přesilovka využita a sborná zaslouženě jde na dvě branky náskoku! Po nezištné přihrávce Nikity Guseva z levého kruhu byl na modré volný MICHAIL SERGAČJOV. Mladý obránce zkusil střelu od modré a vymetl přímo levý vingl, navíc se i prosadil do protipohybu gólmana – 2:0! Asistence: Nikita Gusev.
Gól se ještě zkoumal na videu, sudí ale neviděl nic ilegálního a po necelé minutě se vrátil na led s potvrzujícím verdiktem.
No, tak z první útočné akce se rovnou zrodila branka! Michail Sergačjov nahodil od modré čáry a kotouč Schneiderovi vypadl z výstroje. Nejrychleji k němu dobruslil NIKITA GUSEV, jenž bez problémů dorazil do prázdné brány. Asistence: Michail Segračjov, Nikita Kučerov.
Tipovací soutěž
Tipovat můžete do začátku 1. třetiny.
To USA potkala citelná ztráta. Do konce turnaje se totiž zranil forvard Detroitu Dylan Larkin, jenž průměrně strávil na ledě přes 18 minut a zapsal 5 bodů (3+2). Znamená to však, že se do sestavy vrací mladičký Jack Hughes, na kterého se všichni fanoušci určitě těší.
Rusko: Vasilevskij – Orlov, N. Zajcev – Tělegin, Andronov, Kovalčuk (C).
USA: Schneider – Werenski, Suter (A) – J. van Riemsdyk, Eichel, J. Gaudreau
Rusko: Vasilevskij (Georgijev) – Nestěrov, Sergačjov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov, Barabanov – Dadonov (A), Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuzněcov (A), Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – Tělegin, Andronov, Kovalčuk (C).
USA: Schneider (Demko) – Werenski, Suter (A), Martinez, Skjei, Q. Hughes, Hanifin, Fox, Wolanin – P. Kane (C), White, DeBrincat – J. van Riemsdyk, Eichel, J. Gaudreau – Vatrano, J. Hughes, Kreider – Kunin, Glendening, Keller.
Rozhodčí: Björk (SWE), Gouin (CAN) – Malmquist (SWE), Ondráček (CZE).
Vstřelené góly – 27
Obdržené góly – 15
Průměrný počet střel na bránu – 33,29
Průměrný počet střel na bránu proti USA – 26,86
Využití přesilovek – 43,75 %
Ubráněná oslabení – 85,71 %
Při pohledu na základní statistiky vidíme, že Americe fantasticky funguje hra v nestandardním počtu hráčů. Využití přesilovek má druhé nejlepší na celém turnaji za Kanadou, která je na neuvěřitelných 50 %. Oslabení má také velmi slušné, hodnota přes 85 % stačí na třetí místo za týmy ze skupiny B – Rusko a Švédsko.
Jack Hughes, který má na turnaji v americké obraně ještě svého bratra Quinna, dokonce nezasáhl do zámořského derby mezi Kanadou a USA. Je tedy otázkou, jestli dostane povolávací rozkaz do čtvrtfinálové letky.
Patrick Kane 10 (2+8)
Alex DeBrincat 8 (6+2)
Jack Eichel 8 (2+6)
Spojené státy americké přivezly na turnaj nabitý mančaft plný hvězd z NHL, který ale v košické skupině A příliš nepřesvědčil. Možná to hráči pojali jako výlet do střední Evropy, ale na ten si neobjednali příliš dobré počasí.
Američané začali velmi špatně a nechali se zaskočit v prvním duelu domácím Slovenskem. Parta okolo hvězdného snipera Chicaga Patricka Kanea pak přece jen zabrala a rozmetala Francii 7:1. Velmi důležitý duel z hlediska postupu pak zvládli zámořští hráči proti Finsku, ve kterém si připsali dva body za výhru 3:2 v prodloužení.
Následoval ale duel s Velkou Británií, který měl být exhibicí a skončit potupným výsledkem pro ostrovany. A ono ejhle! Britové dali USA tři góly a i přesto, že jich šest dostali, považoval se výkon Američanů za ostudu.
USA se mohly ještě strachovat o postup, jenže ten si zkušeně pohlídaly. Žádná pohádka Hanse Christiana Andersena se nekonala a Dánové dostali sedmigólový balíček. Naděje hostitelské země na postup mezi nejlepších osm pak definitivně uzemnil výsledek USA – Německo. Evropané sice vedli, jenomže američtí hokejisté zápas otočili a vyhráli 3:1. O konečném pořadí a také o tom, že Amerika půjde zřejmě na největšího favorita turnaje (Rusko), rozhodl zámořský mač, jenž ovládla Kanada.
V první desítce produktivních hráčů turnaje najdeme hned tři ruská jména. V závěsu za švédským Nylanderem visí Nikita Kučerov. Hráč Tampy nasázel v uplynulé sezoně neuvěřitelných 130 bodů s bilancí 41+89 táhne i ruskou reprezentaci. Během sedmi zápasů má impozantních šest gólů a devět asistencí.
O tři body za ním je Nikita Gusev, levý křídelník hrající v Petrohradu. Během poslední sezony prožil zřejmě nejlepší časy ve SKA, za 62 utkání zapsal 82 bodů a v play-off dalších 19. Petrohradu se ale nepovedlo opět v semifinále KHL postoupit přes odvěkého rivala z Moskvy v podobě CSKA a na trofej tedy čeká nadále. Trojici ruských hráčů uzavírá bývalý hráč Petrohradu Jevgenij Dadonov, který na Floridě připsal na své konto 70 bodů (28+42).
Rusko půjde do zámořského souboje jako jediný neporažený tým na mistrovství světa. Navíc se může spolehnout na suverénně nejlepší obranu ze všech šestnácti týmů. Za 7 zápasů dostalo pouze sedm gólů, průměrně je to tedy jeden zásah na zápas. Přitom to bylo ale v pěti případech čisté konto, dva góly vstřelili Rusům hned v zahajovacím utkání Norové a zmírnili tím konečné skóre, jeden se povedlo vsítit Lotyšům a největší příděl v podobě čtyř dárečků v síti měli na svědomí Švédové, kteří nicméně ve vzájemném utkání zcela vyhořeli.
Útok je nicméně jiná písnička. Sborná nikdy neskórovala méně než třikrát, což pocítili především Italové, kteří dostali od největší země světa rovnou deset gólů na cestu do kabiny, dvě třetiny Rusko nešetřilo ani Švédsko (1:6). Teprve vyřazovací boje ale ukáží, jak jsou na tom Rusové skutečně, USA je navíc soupeř, který zápas rozhodně neodevzdá jako občan daňové přiznání.
Turnaj začal pro Rusy výborně, dojem ze zápasu proti Norsku nicméně kazil lehce profesorský výkon a dva góly v závěrečné části, díky níž Norové korigovali na přijatelnějších 2:5. To se ale nepovedlo Rakousku, které si lidově „ani neškrtlo“ a odcházelo do kabiny s porážkou poměrem 0:5. První těžší zápas proti Česku sborná taktéž zvládla, v každé třetině přidala gól, zatímco český nároďák nikoliv, a tak to byla porážka o tři branky.
Zápas proti Itálii byl tím, který vznesl pouze otázku: „o kolik“. I když měli Italové nějaké dobré šance na skórování, tak bídná koncovka odmítla rozradostnit většinu diváků v aréně a Rusové na druhé straně trestali hned desetkrát. První utkání, ve kterém musela sborná otáčet skóre, přišel proti Lotyšsku. Po první třetině ale ukázalo Rusko sílu a nakonec svého nepříjemného soupeře porazilo 3:1.
Poslední utkání proti Švédsku mělo rozhodnout, jestli český tým pojede do Košic nebo nikoli. Druhá třetina však definitivně potvrdila, že stěhování čeká Švédy, Rusko dotáhlo zápas po této třetině do stavu 6:1, který se pak později ustanovil na konečných 7:4.