Kazachstán – Finsko 1:7 (kon.) | USA – Rusko 3:1 (kon.)
Kazachstán
1:7 (1:2, 0:2, 0:3)
Finsko
Neděle 29.12.2019, 15:08 • WERK ARENA, Třinec • Mistrovství světa do 20 let • Skupina A

Z mé strany je to pro dnešek vše, u nějakého jiného textového přenosu zase na shledanou. (17:31:34)

STATISTIKY

Střely na branku: 22 – 34
    Úspěšnost zásahů brankářů: 79,41% – 95,45%
    Trestné minuty: 10 – 18

Odpolední utkání mezi Kazachstánem a Finskem je u konce. Podle očekávání v něm vysoko zvítězili reprezentanti Suomi, kteří svému soupeři nakonec nasázeli sedm branek. Kazaši velkému favoritovi dokázali vzdorovat pouze v první třetině, i přesto ale dnes byli důstojným soupeřem. Další dva góly si na svoje konto připsal nejlepší finský střelec Patrik Puistola.

NEJLEPŠÍ HRÁČI UTKÁNÍ

Kazachstán: Jusup Asuchanov
    Finsko: Patrik Puistola

59:27
    Skandinávci ještě v závěru neúspěšně ohrožují kazašskou branku, na další gólovou radost už to ale nevypadá.

59:00
    Běží poslední minuta zápasu.
    57:58 Kim NOUSIAINEN - 1:7

57:58
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Tak přeci jen ještě jedna branka. Kotouč po velké šanci dorazil v pádu do sítě KIM NOUSIAINEN. Asistence: Matias Maccelli, Lenni Killinen.

57:40
    Rychlé nahození Danila Butenka kryje brankář Piiroinen.

56:45
    Hned po buly se snažil vystřelit Eemil Erholtz, jeho pokus však byl sražen. Tlak Finů navzdory tomu pokračuje.

56:37
    Následuje poslední komerční přestávka.

56:29
    Seveřany v útoku brzdí nepřesnosti, před chvíli řada dobrých situací pokaždé skončila nepovedenou finální přihrávkou.

55:34
    Duel se víceméně dohrává, aktivnější jsou domácí, kteří se ještě snaží skórovat.

54:50
    Antti Saarela se hezky prokličkoval do útočného pásma, posléze byl ale tvrdě zastaven dvěma obránci Kazachstánu.

54:26
    Zakázané uvolnění Finska.

54:12
    O výsledku zápasu už je zcela jistě rozhodnuto. Přidá ještě některý z týmů další zásah?
    53:49 Mikko KOKKONEN - 1:6

53:49
    Máme tu další trefu Skandinávců. Přihrávku na útočnou modrou čáru dostal MIKKO KOKKONEN a jeho svižné nahození zapadlo přesně k tyči kazašské branky. Asistence: Toni Utunen.

53:10
    Na větší šanci se teď nějakou dobu čeká, územní převahu ale mají jasně hokejisté Suomi.

51:52
    Sampo Ranta se prezentoval pěknou střelou, která ale kazašskou branku o něco minula. Finové s komfortním náskokem v zádech už hrají velmi klidně.

51:01

50:47
    Oba celky nyní dlouze bojují o kotouč v obranném pásmu Finska.

49:48
    Kazachstán si vytvořil zajímavě vypadající přečíslení, v klíčovou chvíli ale jeden z jeho útočníků pokazil přihrávku na svého spoluhráče a z šance nic není.

49:01
    Další z mnoha dnešních zbytečných provinění. Na trestnou lavici zamíří Aku Räty (FIN), který si vykoledoval trest za sekání.

48:24
    Velmi dobrý výkon předvádí Andrej Bujalskij , jehož střela zápěstím teď proletěla kolem pravé tyče Piiroinenovy branky.
    47:06 Patrik PUISTOLA - 1:5

47:06
    Jak to v podání reprezentace Suomi vypadá jednoduše. Další rychlý protiútok zakončil z levého kruhu do téměř odkryté klece PATRIK PUISTOLA. Asistence: Joonas Oden.

46:20
    Kazaši málem snížili! Pěknou individuální akci předvedl Andrej Bujalskij , jenž z levé strany minul finskou klec jen o kousek.

46:02

45:50
    Aatu Räty se na vlastní modré čáře zmocnil puku, nabruslil si až mezi kruhy a vypálil. Brankář Kalmykov si proti jeho nebezpečné střele připisuje další úspěšný zásah.

44:55
    I přesilová hra Kazachstánu patří do kategorie méně povedených. U puku jsou především modrobílí, kteří dokonce několikrát mohli zahrozit vepředu.

44:20
    Akci hostujících hráčů zastavilo postavení mimo hru.

44:02
    Finský tlak na druhé straně nevyústil v branku, ale další vyloučení. Viníkem sedícím na trestné lavici je Peetro Seppälä (FIN).

43:08
    Kazaši dlouho drželi puk za finskou brankou, nakonec o něj ale přišli a Piiroinena nijak neohrozili.

41:25
    Hra v početní výhodě se výběru Suomi momentálně nedaří. Už poněkolikáté musí začínat od vlastní branky.

41:05
    Ruslan Djomin teď vybojoval kotouč na druhé straně a získal pro svoje mužstvo alespoň pár cenných vteřin.

40:15
    Finsko stále pokračuje v přesilové hře z konce předchozího dějství.

40:01

Čtyřicet minut hry je za námi. Finsko v prostřední třetině potvrdilo roli obrovského favorita a po aktivním útočném výkonu přidalo další dva góly. Kazachstán se ke svojí hře z prvních dvaceti minut nedostal. Zdramatizují ještě Kazaši dnešní duel?

Střely na branku
    Kazachstán – Finsko 16:23

40:00

39:43
    Tak ještě jedno vyloučení. Na dvě minuty svůj tým za nedovolené bránění oslabí Madi Dichanbek (KAZ).

39:25
    Povedenější pasáž ze strany Kazachů. Ti teď dlouho operují v útočné třetině, k jakémukoliv ohrožení klece ale zatím nedošlo.

39:00
    Běží poslední minuta druhé třetiny.

38:33
    Hráči Suomi teď několikrát chybovali v přechodu přes střední pásmo a kotouče se nakonec zmocnil jejich soupeř.

38:11
    První útočná formace Finů dnes na ledě kraluje. I nyní na dlouhou dobu motala hlavy obráncům Kazachstánu, než hru přerušil brankář Kalmykov.

37:05
    Po střele Anttiho Saarely zvoní pravá tyč kazašské klece!

36:55

36:00
    Druhá branka Kazachstánu visí ve vzduchu! mezikruží teď po ledě vypálil Ruslan Djomin, Piiroinen stihl sklapnout betony.

34:56
    Tak že by teď měli šanci? Po faulu Mikko Kokkonena (FIN) budou hrát přesilovku pěti proti třem.

34:34
    Domácí se snaží zvrátit nepříznivý vývoj zápasu, proti finské kvalitě ale ve druhé třetině bojují marně.

34:07
    Hra se znovu vyrovná, dalším vyloučeným je Kim Nousiainen (FIN).

33:32
    Anttonimu Honkovi střela příklepem z levého kruhu nesedla, Kazachstán se může osvobodit.

32:47
    Seveřané mohou znovu navýšit své vedení. Trest za hrubost čeká kapitána Tamirlana Gajtamirova (KAZ).
    32:37 Aatu RÄTY - 1:4

32:37
    Další gól Finska je dílem bratrské spolupráce. V přečíslení tří proti jednomu našel Aku Räty svého bratra AATU RÄTYHO, který z levé strany doklepl puk do sítě. Asistence: Aku Räty, Kristian Tanus

32:00
    Následující akci zakončoval nejlepší finský střelec Patrik Puistola, maskovaný muž Kazachů si skulinku u bližší tyče pohlídal.

31:04
    Reprezentantům Kazachstánu se v druhé třetině zatím nepodařilo navázat na dobrý výkon z předchozí části hry. Další zákrok si brankář Kalmykov připisuje proti nahození Lassiho Thomsona.

30:48
    Tentokrát rychlý kontr hostujících hokejistů překazil ofsajd. Pokračovat se bude až po komerční pauze.

30:29

29:40
    Sampo Ranta sám před brankou domácích přestřelil!

29:09
    Krátkou chvíli v útočné třetině si užili i Kazaši, teď už ale musí spěchat zpátky, protože do jejich území se valí tlupa hráčů v bílých dresech.

28:25
    Velká šance Finska! Kotouče se po chybě v rozehrávce zmocnil Joonas Oden a ujížděl vstříc kazašské brance, Kalmykov jeho svižný pokus viděl a vyrazil mimo.

28:11
    Hru na chvíli přeruší komerční přestávka.

27:42
    Opravdu drtivý nápor hostujícího celku, hráči v modrém teď neví, kde jim hlava stojí. Gólman Kalmykov ale paradoxně neměl mnoho práce.

26:28
    Pozorní obránci Kazachů vyhnali Finy z jejich třetiny. Nápor reprezentantů Suomi ale hned pokračuje dalším atakem.

25:47

25:17
    A zase si zahraje brankář Roman Kalmykov.

24:53
    Nepovedená přesilovka Kazachstánu, Finové jsou na kotouči a soupeře k ničemu nepouštějí.

24:21
    Seveřané vyhodili kotouč daleko od vlastní klece, Kazaši se musí přeskupit a založit novou akci.

23:47
    Domácí čeká přesilová hra. Tým Finska byl potrestán za příliš mnoho hráčů na ledě.

23:25
    Aku Räty prověřil Kalmykovova z pravého kruhu, kazašský gólman srazil kotouč někam za svoji branku.

22:39
    Hráči v bílých dresech měli před brankou Kazachstánu několik dobrých příležitosti, akci ale překombinovali a sami se vyhnali z pásma.

22:05
    Uvidíme hru čtyř proti čtyřem, Ville Heinola (FIN) vyfasoval trest za podrážení.

22:03
    Kazachstán se ve vlastním oslabení dostal na zteč a vybojoval si faul.

21:43
    Finové mají k dispozici další přesilovku. Na trestnou lavici za hákování usedne Arťom Koroljov. (KAZ).
    20:54 Matias MACCELLI - 1:3

20:54
    Výběr Suomi se ujímá dvoubrankového vedení. MATIAS MACCELLI si jednoduše najel mezi kruhy, počkal si a pěknou táhlou střelou do horní části branky překonal brankáře Kalmykovova. Asistence: Lassi Thomson.

20:24
    Seveřané už jsou v pásmu a začíná přesilovkový kolotoč. Kazachům se však po chvíli daří osvobodit.

20:01
    Finsko na začátku prostřední části hry dohrává přesilovou hru z konce úvodního dějství.

20:01

Hokejisté jsou zpátky na ledové ploše, do startu druhé periody zbývá pár desítek sekund.

První dějství utkání skupiny A mezi Kazachstánem a Finskem je minulostí. Kazaši se favorizovaného soka nezalekli a po celých dvacet minut předváděli bojovný hokej. Na první zásah Patrika Puistoly odpověděl v přesilové hře Andrej Bujalskij. Reprezentanti Suomi si vzali vedení zpět v patnácté minutě zásluhou Kristiana Tanuse. Uvidíme, zda bude outsider skandinávské velmoci vzdorovat i ve druhé třetině.

Kazachstán – Finsko 9:9

20:00

19:51
    Domácí dostali touš dostatečně daleko od své klece, první dvacetiminutovka pomalu končí.

19:15
    Kazachy čekají perné dvě minuty, hákováním se provinil Arťom Koroljov (KAZ).

18:57
    Finsko zavřelo svého soupeře v jeho pásmu a z dlouhého tlaku vytěžilo alespoň signalizovanou přesilovou hru.

18:25
    Hra se rychle přelévala ze strany za stranu až do té doby, než útok modrobílých zastavilo postavení mimo hru.

17:28
    Těžký zákrok betonem musel vytáhnout finský gólman proti ráně Madiho Dichanbeka, obránci Finska následně kotouč odpálili do bezpečí.

17:01
    Zakázané uvolnění domácích.

16:37
    Mikko Kokkonen posílá puk znovu až za domácí branku. Z přesilové hry Kazachů už mnoho času nezbývá.

15:53
    Přesilová hra se Kazachstánu zatím nedaří, kotouč mají v moci především reprezentanti Suomi.

15:28
    Bude se znovu vylučovat. Na trestnou lavici míří Sampo Ranta (FIN), odpyká si dvě minuty za sekání.

15:02
    Kazachstán se snažil o okamžitou odpověď, Piiroinen skryl kotouč v lapačce.
    14:31 Kristian TANUS - 1:2

14:31
    Jsou to však Finové, kdo přidává další branku. Nenápadnou akci zakončil z hranice levého kruhu KRISTIAN TANUS, jehož rychlá rána Romanu Kalmykovi propadla. Asistence: Joonas Oden, Patrik Puistola.

14:19
    Pokračovat se bude až po komerční přestávce.

14:19
    Tak to je opravdu překvapivý průběh. Gólman Kari Piiroinen si připisuje další zákrok, za nitky duelu nyní tahají hráči v modrých dresech.

13:57
    Další dobrá šance Kazachů! Střelec prvního gólu Andrej Bujalskij to zkusil z levé strany zápěstím, Piiroinen byl pozorný a zasáhl.

13:36
    Anttoni Honka zklidní hru a vyčká za brankou. Do konce první třetiny zbývá něco přes šest minut.

12:56
    Stejná situace se znovu opakuje, Seveřané opět nepřešli přes vzdálenější modrou čáru.

12:12
    Bojovný výkon kazašského outsidera pokračuje, Finové se ani v tomto případě dlouho neudrželi v útočné třetině.

11:45
    Domácí tým vyrovnávající branka nakopla, maskovaný muž Finska musel řešit další nepříjemnou situaci. Následuje komerční přestávka.
    10:13 Andrej BUJALSKIJ - 1:1

10:13
    Kazachstán právě vstřelil branku!
    Je srovnáno! Přesilová hra Kazachů byla dlouho velmi nebezpečná a nakonec přinesla ovoce. Z pravého kruhu vypálil ANDREJ BUJALSKIJ a trefil přesně levý horní růžek finské branky. Asistence: Yusup Asuchanov, Ruslan Djomin.

09:25
    Aatu Räty před brankou domácích prováhal vhodnou chvíli ke střele, na druhé straně Andrej Bujalskij nepřekvapil Piiroinena.

08:59
    A znovu Kazaši musí začínat až od vlastní branky.

08:30
    Ve skrumáži v rohu vybojovali kotouč Finové a dokázali ho poslat až k brankáři Kalmykovovi.

08:16
    Domácí budou moci znovu zaútočit. Dvouminutový trest za držení si vysloužil útočník Sampo Ranta (FIN).

08:10
    Z levého kruhu vystřelil Ruslan Djomin, finský gólman byl připraven a kotouč vyrazil.

07:36
    Hokejisté Kazachstánu zatím předvádí odvážný výkon, jejich hře však chybí častější střelba na finskou klec.

06:57
    Maxim Musorov se snažil proháčkovat finskou obranou, byl ale zastaven a musí rychle spěchat zpátky.
    06:01 Patrik PUISTOLA - 0:1

06:01
    A hosté přesilovku rychle využili! Dobrou přihrávku do předbrankového prostoru dostal PATRIK PUISTOLA a z bezprostřední blízkosti lehce dopravil kotouč do sítě. Asistence: Kristian Tanus, Ville Heinola.

05:39
    Velká šance pro modrobílé, na trestné lavici sedí za podrážení Vladislav Sajko (KAZ).

05:35
    Skandinávci si s rozehrávkou dávají hodně na čas.

04:43
    Boj o kotouč probíhá převážně ve středním pásmu, teď je ale signalizovaná finská výhoda, Kari Piiroinen už je na střídačce.

03:56
    Finové zatím marně hledají recept na obranný val svého soupeře a velmi těžko pronikají do útočného pásma.

03:32
    Zakázané uvolnění Kazachů. Vhazovat se bude po levici brankáře Kalmykova.

03:30

02:38
    Obrovskou šanci spálil Eemil Erholtz! V oslabení se dostal do samostatného úniku, na brankáře Kalmykova ale kličkou do bekhendu nevyzrál.

02:10
    Kazachstán se drží v útočné třetině, zatím ale bez větších šancí.

01:30
    Prvním vyloučeným se za nedovolené bránění stal Santeri Hattaka (FIN).

00:57
    Kari Piiroinen má první zásah! Finský brankář musel zkrotit dělovku Olega Bojka.

00:15
    Kotouče se ale zmocnili Finové, přihrávka Matiase Maccelliho před brankou nikoho nenašla.

00:01
    Úvodní buly zápasu vyhráli reprezentanti Kazachstánu.

00:01

Oba celky už jsou na ledě, utkání za malou chvíli začne.

Kazachstán: Kalmykov (Pavlenko) – Gajtamirov (C), Dichanbek, A. Koroljov, Butenko, Katasonov, Šlyčkov, D. Muratov, Šaichmeddenov – Djomin, Asuchanov (A), Bujalskij – Bojko, Čaporov, Musorov (A) – Alexandrov, Bondarenko, Omirbekov – Sajko, Ljapunov, Čalov.

Finsko: Piiroinen (Annunen) – Nousiainen, Thomson (C), Hatakka, Heinola, Kokkonen, Utunen (A), Honka, Seppälä – Killinen, Maccelli (A), Saarela – Oden, Puistola, Tanus – Erholtz, Petman, Ranta – Aatu Räty, Aku Räty.

Rozhodčí: Lawrence (CAN), Pešina (CZE) – Lundgren (SWE), Šalagin (RUS).

Finsko

Obhájci titulu mají jako každý rok ty nejvyšší ambice. Skandinávci během poslední dekády získali zlaté medaile ve třech případech a od roku 1977 dohromady pětkrát.

Vstup do letošního šampionátu jim ale nevyšel úplně podle představ. V severském derby se sousedním Švédskem dlouho vedli, nakonec ale brali jen bod za porážku 2:3 po prodloužení. Chuť si spravili ve včerejším utkání s reprezentací Slovenska, které opanovali vysoko 8:1.

Nejproduktivnějším finským hráčem je Patrik Puistola, útočník Jukuritu se trefil v obou dosavadních duelech. Tři kanadské body má na kontě jeho klubový spoluhráč Kristian Tanus, v brance pak oba zápasy odchytal Justus Annunen.

ZÁPASY NA TURNAJI

26.12. Švédsko – Finsko 3:2 po prodloužení
    28.12. Finsko – Slovensko 8:1

Kazachstán

Pro kazašskou reprezentaci jde o celkově osmou účast na světovém šampionátu juniorů. Středoasijský stát loni zvládl bitvu o udržení s Dány (výhry 4:3 a 4:0) a na prestižní akci se tak představil i letos.

Kazachstán zatím na mistrovství nepředváděl špatné výkony, v obou dosavadních zápasech ale skončil bez bodového zisku. Nejprve sehrál vyrovnanou partii s výběrem Švýcarska (porážka 3:5) a následně v napínavé bitvě podlehl i Slovákům (1:3).

Na turnaji dosud poutá pozornost útočník Maxim Musorov, který ve dvou zápasech nastřílel tři branky. Další týmovou oporou je kapitán Tamirlan Gaitamirov, jenž nastupuje v americké juniorské soutěži USHL.

26.12. Švýcarsko – Kazachstán 5:3
    27.12. Slovensko – Kazachstán 3:1

Dobré odpoledne z Třince, vítám Vás u textového přenosu ze zápasu skupiny A, ve kterém se proti sobě postaví reprezentace Kazachstánu a Finska.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Ondřej Mach

Branky a nahrávky: 11. Bujalskij (Asuchanov, Djomin) – 7. Puistola (Tanus, Heinola), 15. Tanus (Oden, Puistola), 21. Maccelli (Thomson), 33. Aatu Räty (Aku Räty, Tanus), 48. Puistola (Oden), 54. Kokkonen (Utunen), 58. Nousiainen (Maccelli, Killinen)

Rozhodčí: Lawrence (CAN), Pešina (CZE) – Lundgren (SWE), Šalagin (RUS)