Žodino – Belšina Babrujsk | 1:0 (kon.) | | | Ruch Brest – Energetik-BGU | 0:1 (kon.) |
Švédsko – Brazílie | 2:5 (kon.) |
konec
Švédsko
2:5
(1:2)
Brazílie
Karel Jedlička
Branky:
5. Liedholm, 80. Simonsson – 9. Vavá, 32. Vavá, 55. Pelé, 68. Zagallo, 90+1. Pelé
Střely na branku: 3:10. Střely mimo: 0:8. Rohy: 6:14. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 12:10.
Rozhodčí: Guigue (Francie) – Dusch (NSR), Gardeazabal (Španělsko)
Diváci: 49 737
Neproměněná penalta:
Střely na branku: 3:10. Střely mimo: 0:8. Rohy: 6:14. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 12:10.
Švédsko:
Svensson – Bergmark, Gustavsson, Axbom – Börjesson, Parling – Hamrin, Gren, Simonsson, Liedholm /C/, Skoglund
Náhradníci:
Trenér:
Brazílie: Gilmar – D. Santos, Bellini /C/, N. Santos – Zito, Orlando – Garrincha, Didi, Vavá, Pelé, Zagallo
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
Brazílie: Gilmar – D. Santos, Bellini /C/, N. Santos – Zito, Orlando – Garrincha, Didi, Vavá, Pelé, Zagallo
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí: Guigue (Francie) – Dusch (NSR), Gardeazabal (Španělsko)
Diváci: 49 737
Hezký zbytek dne! (16:02:03)
Ve finále byli jasně lepší a švédské naděje po rychlém vedoucím gólu Liedholma z 5. minuty bleskově uhasili. Výsledek 2:5 je pro domácí při množství brazilských šancí a celozápasové převaze ještě poměrně milosrdný. Do přestávky otočil skóre dvěma góly z bezprostřední blízkosti Vavá, ve druhém poločase přidal dvě krásné trefy Pelé a jednu z úhlu Zagallo. Za domácí pouze korigoval z ojedinělé akce na 2:4 Simonsson.
Švédsko navázalo na bronz z roku 1950 stříbrnými medailemi, souboj o třetí místo vyhrála Francie nad reprezentací NSR.
EDSON ARANTES DOS NASCIMENTO PELÉ geniální patičkou uvolnil na levou stranu Zagalla, sám si naběhl na jeho centr mezi přesilu domácích a hlavičkou temenem k tyči přehazuje Svenssona.
Börjessonovi však čistým skluzem odebral míč Orlando.
Gren si vyměnil míč s Liedholmem a fantastickou uličkou uvolnil AGNE SIMONSSONA, který sám před brankářem ťukl míč z jedničky do jeho protipohybu.
Desátý roh Jihoameričanů kopal MÁRIO ZAGALLO. Odražený míč se k němu na levé křídlo po několika vteřinách Didiho zásluhou vrátil a brazilské křídlo z úhlu bodlem podstřelilo brankáře Švédů.
Sedmnáctiletý EDSON ARANTES DOS NASCIMENTO PELÉ převzal křížný pas Niltona Santose, obhodil si Gustavssona a ještě než míč spadl na zem, poslal ho krátkým švihem za záda domácího brankáře.
Statistiky první půle:
Střely na bránu 2:5, střely mimo 0:5, rohy 3:4, fauly 6:3, ofsajdy 0:1.
Garrincha se bleskurychlou kličkou prosadil přes dva protihráče a jeho střílený centr usměrnil ze tří kroků skluzem do sítě opět EDVALDO JIZÍDIO NETO VAVÁ.
Hosté zůstali po sérii rohů u míče, Garrincha si na pravé straně píchl míč kolem švédského obránce a jeho skákavý centr usměrnil z malého vápna do sítě EDVALDO JIZÍDIO NETO VAVÁ.
Stadión Råsunda na předměstí Stockholmu jásá! Domácí kapitán NILS LIEDHOLM zpracoval Hamrinův pas na prsou, na hranici šestnáctky se zasekávačkou zbavil dvou Brazilců a na jeho umístěnou přízemní střelu k tyči Gilmar nedosáhl.
Švédsko: Svensson – Bergmark, Parling, Gustavsson, Axbom – Gren, Börjesson, Liedholm – Hamrin, Skoglund, Simonsson
Brazílie: Gilmar – D. Santos, Orlando, Bellini, N. Santos – Zito, Didi – Garrincha, Vavá, Pelé, Zagallo
Rozhodčí: Guigue (Francie) – Dusch (NSR), Gardeazabal (Španělsko).
Oproti dnešku měla pravidla fotbalu v roce 1958 několik významných odlišností:
Střídání nebylo povoleno, v případě zranění některého z hráčů základní jedenáctky dohrávalo mužstvo oslabené.
Žluté karty se ještě dlouho neudělovaly, byly zavedeny až počátkem 70. let. Rozhodčí mohl hráče ústně varovat, případně rovnou vyloučit.
Prodloužení se hrálo na 2x15 minut, pokud však ani ono nerozhodlo, celý zápas se za dva dny opakoval a v případě remízy i po prodloužení druhého zápasu rozhodoval o postupujícím či mistru světa los.
Švédsko – Mexiko 3:0 (Simonsson 2, Liedholm z pen.)
Švédsko – Maďarsko 2:1 (Hamrin 2 – Tichy)
Švédsko – Wales 0:0
Brazílie – Rakousko 3:0 (Altafini 2, N. Santos)
Brazílie – Anglie 0:0
Brazílie – SSSR 2:0 (Vavá 2)
Švédsko – SSSR 2:0 (Hamrin, Simonsson)
Brazílie – Wales 1:0 (Pelé)
Švédsko – NSR 3:1 (Skoglund, Gren, Hamrin – Schäfer)
Brazílie – Francie 5:2 (Pelé 3, Vavá, Didi – Fontaine, Piantoni)
Stejně jako jejich soupeř, i Švédové inkasovali v pěti zápasech před vrcholem šampionátu jen dvě branky a ztratili pouze bod za jednu remízu.
Z jihoamerické kvalifikace vydřeli Brazilci postup přes Peru jen těsně (1:1 a 1:0). Pro samotné MS ve Švédsku však sestavil Vicente Feola skvělý tým, který se na rozdíl od svých předchůdců mohl kromě míčových kouzelníků spolehnout i na pevnou obranu v čele s brankářem Gilmarem a jmenovci Djalmou a Niltonem Santosy. V útoku vedle hvězdného Garrinchy a kanonýra Vavá zářil sedmnáctiletý Edson Arantés dos Nascimento, hrající pod přezdívkou Pelé.
Brazilci na turnaji neinkasovali až do 9. minuty semifinále, kdy se do jejich sítě trefil nejlepší střelec nejen tohoto turnaje, ale všech MS (13 gólů v 6 utkáních) Just Fontaine.
Šampionát 1954 přinesl první zlatou medaili pro fotbalisty Západního Německa, kteří otočili finále s Maďarskem z 0:2 na konečných 3:2. Účast ČSR skončila fiaskem, naši fotbalisté skončili bez bodu a bez vstřelené branky poslední v základní skupině.
Po dalších čtyřech letech se fotbalový výkvět planety opět sešel ve Švédsku...
Jednalo se však již o šesté Mistrovství světa. Jeho historie se začala psát roku 1930, kdy získala zlato domácí Uruguay po finálové výhře 4:2 nad Argentinou. Na dalekou plavbu lodí za oceán se vydaly pouze čtyři evropské reprezentace, z nich se s medailí vracela domů bronzová Jugoslávie.
Také další MS 1934 ovládl domácí celek Itálie, stříbrné medaile přivezli po finálové porážce 1:2 fotbalisté Československa a Oldřich Nejedlý se stal nejlepším střelcem turnaje.
Itálie si triumf zopakovala i v roce 1938, v pařížském finále porazila Maďarsko. Naši fotbalisté tehdy vypadli ve čtvrtfinále s Brazílií.