3:1 (0:0)
Německo
Středa 08.04.2020, 14:00 • Santiago Bernabéu, Madrid • Mistrovství světa 1982

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Zdravím všechny fanoušky sportu. V nelehké době, ve které se nacházíme, je sportovních akcí jako šafránu, a tak pro Vás přinášíme historické přenosy, ve kterých rekapitulujeme největší sportovní událost doby minulé. Dnes odpoledne se zaměříme na finále Mistrovství světa 1982, kde se utkal tým Itálie proti Německu.

Itálie

Italové se na šampionát kvalifikovali díky druhému místu v kvalifikační skupině číslo 5. Ve skupině s Jugoslávií, Dánskem, Řeckem a Lucemburskem se před Italy dostal jen tým Jugoslávie, který získal 13 bodů v osmi zápasech. Italové získali o bod méně ve stejném počtu zápasů a se skóre 12:5. Na třetí Dánsko, které nepostupovalo, měla Itálie náskok čtyř bodů. Ovšem hned na začátku turnaje měla Itálie i trochu štěstí, když v první fázi turnaje skončila na druhém místě a dál postoupila jen díky většímu počtu vstřelených branek, na úkor Kamerunu. Druhá fáze již patřila Italům, jenž ve tříčlenné skupině s Brazílií a Argentinou získali 4 body a postoupili z jediného postupového místa do semifinále. Semifinále proti Polsku rozhodl Paolo Rossi, ten se trefil nejprve ve 22. minutě a pak i v minutě 73. Italové neinkasovali, takže se mohou radovat z postupu do finále.

Německo

Západní Německo také začalo svoji pouť za trofejí v kvalifikaci. Bylo nalosováno hned do první skupiny s Rakouskem, Bulharskem, Albánií a Finskem. Němci neponechali nic náhodě a skupiny vyhráli bez ztráty bodu. Získali 16 bodů v osmi zápasech se skóre 33:3. Na turnaj společně postoupili s Rakouskem, které bylo na druhém místě ve skupině. Náhoda svedla Rakousko s Německem do stejné skupiny v rámci první fáze. Kvalifikační soupeře doplnili ve skupině ještě Alžírsko a Chile. Jihoamerický celek skončil ve skupině bez jediného body, zato zbytek měl shodně po čtyřech. Díky lepšímu skóre postoupilo Německo a doplnil je znovu výběr Rakouska. Ve skupině v rámci druhé fáze turnaje čekala Anglie a Španělsko. Anglie hrála dvakrát bez branek a na postup nedosáhla. Němci v rozhodujícím zápase porazili Španěle 2:1, čímž si zajistili postup do semifinálového klání. Tam na ně čekala Francie a bylo to nekonečné drama. Po stavu 1:1 se šlo do prodloužení a za stavu 3:3 se šlo na penalty. V základní pětce nedal Stielike a na druhé straně Six, takže rozhodla až neproměněná penalta Maxima Bossise z šesté série. Německo slavilo postup do finále.

Určitě se bude dnes hrát celých 90 minut, při remíze by se šlo do prodloužení, ale v případě vyrovnaného stavu po prodloužení by se hrála odveta 13.7.

Itálie: Zoff (C) – Bergomi, Collovati, Gentile, Scirea, Cabrini – Oriali, Tardelli – Conti, Rossi, Graziani
    Náhradníci: Bordon – Dossena, Marini, Causio, Altobelli

Německo: Schumacher – Kaltz, B. Förster, K. Förster, Stielike, Briegel – Dremmler, Breitner – Rummernigge (C), Fischer, Littbarski
    Náhradníci: Franke – Hannes, Müller, Magath, Hrubesch

Rozhodčí: A. C. Coelho (Brazílie) – A. Klein (Izrael), V. Christov (Československo).

1

1
    Italové měli od začátku míč a Gentile se snažil nakopnout dopředu. Jeho pokus skončil jen na německé hlavě.

2
    Po rychlém brejku Německa se ke střele dostal na hranici vápna Littbarski, jenomže jeho pokus z dobré pozice skončil v rukavicích brankáře.

3
    Tardelli hledal z pravé strany na středu Rossiho. Italský střelec sice míč měl na noze, ale špatné zpracování ho o něj připravilo.

4
    Briegel se snažil středem hřiště protáhnout dopředu. Proti přesile moc nadějí neměl a soupeř mu míč odkopl.

5
    Na pravou stranu hřiště dostal míč Rummenigge a centroval do vápna, kde nikoho v bílém nenašel.

6
    Následně se Rumminigge dostal ve vápně k odraženému míči a z otočky pálil, mířil jen vedle branky.

7
    Italové se usadili na polovině soupeře a kombinují tam s míčem.

7
    Briegel dostal míč na levou stranu hřiště a evidentně chtěl nacentrovat do vápna, jenže přes dobře postaveného soupeře se mu to nemohlo povést.

8
    Ve vápně se míč odrazil k Rossimu, ten se ještě snažil nahrával, ale to neměl, protože jen připravil míč pro soupeře.

8
    Střídání v týmu Itálie: ze hřiště odchází Graziani, přichází Altobelli.

9
    Na míči Německo, které v klidu hraje na vlastní polovině, zatím se nikam nežene.

10
    Dlouhý nákop dopředu posílal Stielike, ale našel Breitnera jen v ofsajdové pozici.

11
    Z pravé strany centroval v krkolomné pozici Rummernigge, ale z těžké pozice poslal míč mimo.

11
    U postranní čáry je ošetřován německý záložník Breiner, který má zřejmě nějaký zdravotní problém.

12
    Italové zatím hodně brání a soupeř se snaží do jejich obrany dostat.

13
    Rummenigge dostal míč zády k brance do vápna. Zpracoval si ho, ale při následné kličce mu utekl.

14
    Italové to na druhé straně zkusili nákopem, který Altobelli nezpracoval.

14
    Do vápna soupeře si naběhl Rummenigge a dostal míč do běhu. Sám se ohybem vyhnal mimo střeleckou pozici.

15
    Rummenigge ze středu hřiště hledal na hrotu Fischera, který ale udělal tak neočekávaný pohyb, že míč letěl mimo jeho dosah.

16
    Altobelli tvrdě poslal u lajny k zemi Dremmlera, ten se jen těžce sbíral, ale rozhodčí kartu nevytasil.

17
    Oriali se rychle uvolnil od soupeře na útočné polovině a hned byl poslán k zemi.

17
    V krátkém sledu byl Oriali podruhé faulován, tentokrát ho k zemi poslal Dremmler.

18
    Na pravé straně se uvolnil Conti a snažil se centrovat do vápna, míč mu ale úplně nesedl a míč do vápna nedopravil.

18
    Němci uklidňují hru, když kombinují na polovině hřiště.

19
    Míč na levou stranu hřiště dostal Littbarski, jenomže při přebírání upadl, takže ho soupeř oloupil.

20
    Rummenigge odcentroval od pravé lajny do vápna, kde našel Fischera, který hlavou poslal míč jen vedle branky.

21
    Dopředu dostal míč Rossi, ale Försterův obranný zákrok poslal míč do autu.

22
    Na zemi se nachází Gentile, jehož tvrdě nakopl Dremmler.

23
    Gentile se jen těžce sebral na nohy a může se pokračovat.

24
    Roh pro Itálii.

24
    Conti centroval od praporku na zadní tyčku, kde jeden z Italů hlavičkový souboj prohrál.

25
    Bergomi měl prostor na pravé straně, tak nacentroval do vápna, kde ovšem byl jen německý obránce.

26
    Penalta pro Itálii. Po centru letícím do vápna se natahoval Conti, jehož ale poslal jeden ze soupeřů k zemi. Rozhodčí po menším vyčkávání ukázal na puntík.
    26. Penaltový zákrok

27
    K míči se postavil Antonio Cabrini, vzal si dlouhý rozeběh a pak svou levačkou poslal míč vedle německé branky.

28
    Z pravé strany centroval do vápna Rossi, jenže nikoho v modrém nenašel.

29
    Po rychlém brejku dostal zajímavou nahrávku na levou stranu Altobelli, jenže si nepohlídal ofsajd.

30
    Za vápnem se do střely pustil Fischer. Mířil moc nahoru a míč skončil nad italskou brankou.

31
    Máme za sebou půlhodinu hry. Lepší je jednoznačně německý tým, ale Italové měli velkou šanci v podobě penalty, kterou však neproměnil Cabrini.

31
    Žlutou kartu dostává Conti (Itálie).

32
    Italové zkusili další dlouhý nákop dopředu. Rossi však hlavičkový souboj s Försterem prohrál.

33
    Z hloubky hřiště centroval do vápna Briegel, avšak míč poslal mimo dosah svých spoluhráčů.

34
    Dremmler faulovaný nějakých 35 metrů od branky. Přímý kop pro jeho tým z místa přestupku.

35
    Míč do vápna centroval Rummenigge, který našel nabíhajícího Fischera, německý útočník poslal hlavou míč vedle branky.

36
    Briegel centroval ze středu hřiště dopředu na Fischera, jenž ale míč pro svůj tým nevyhrál.

37
    Na Dremmlera si na polovině hřiště došlápl Oriali. Hrát tak budou Němci.

38
    Na hřišti se hodně přiostřilo. Na trávníku se za chvilku objevil i Tardelli.

39
    Conti ztratil míč vpravo na útočné polovině a následně i poslal k zemi Förstera.

40
    Přímý kop pro Německo z pravé strany hřiště.

40
    Do šestnáctky centroval Kaltz, který našel hlavičkujícího Fischera, jenž při výskoku údajně fauloval.

41
    Němci se usadili na polovině soupeře, ale nějak nemohou najít recept, jak se dostat na dostřel branky.

41
    Oriali se dostal na dostřel branky soupeře, a tak napřáhl, jenže jeho pokus byl nepřipravený a trefil prvního Němce v cestě.

42
    Oriali se znovu dostal dopředu, tentokrát zkusil kličku a byl faulován 22 metrů od branky.

42
    Míč si postavil Conti a přímým nártem se snažil ohrozit branku, míč však poslal jen na střed klece.

43
    Na druhé straně se o střelu pokusil Dremmler, ale míč mu nesedl a přízemní a nedůrazný pokus doletěl do rukavic Zoffa.

44
    Opět byl v akci Dremmler, když se k němu odrazil míč ve vápně a on ho napálil směr branka. Ale jeho dělovka skončila hodně nad brankou.

45
    Začíná poslední minuta prvního poločasu, na míči je zatím ten lepší z týmů, Německo.

45

První poločas je minulostí, která branku nenabídla. K vidění nebylo ani moc pohledných akcí. Ve 27. minutě se k penaltě dostal Cabrini, jenomže ten svoji velkou šanci promarnil, když míč poslal vedle branky. Lepším týmem jsou Němci, kteří jsou víc na míči, Italové se snaží hrát hlavně na brejky. Asi nejviditelnějším hráčem prvního poločasu byl Neměl Dremmler.

Druhý poločas začne přibližně v 15:00.

46

46
    Kaltz faulován na pravé straně hřiště, přímý kop pro Němce.

47
    K míči se postavil právě Kaltz, který centroval do vápna, ale našel jen rukavice Zoffa.

48
    Breitner se uvolnil na pravé straně a snažil se ještě před brankovou čárou nacentrovat do vápna, ale to se mu již v pádu nepovedlo.

48
    Z levé strany centroval do vápna Tardelli, jenže nikoho v modrém nenašel.

49
    Němci znovu na polovině soupeře a kombinují, zatím se nedostali na dostřel.

50
    Až Kaltz centroval z pravé strany do vápna, ale obrana odvrátila.

50
    Oriali nabral hodně rychlosti na středu hřiště a snažil se dostat co nejblíže k brance soupeře, tvrdě ho zastavil až skluz Förstera.

51
    Oriali faulován. Přímý kop pro Itálii z nějakých 30 metrů.

52
    Rozehrávku si vzal na starost Tardelli. Po dlouhém rozeběhu si ale rozhodně představoval lepší střelu, poslal míč jen hodně mimo.

53
    Roh pro Německo.

53
    Dremmler centroval z rohu do vápna. Po několika soubojích o míč Italové odkopli.

54
    Rossi dostal míč na útočnou polovinu, ale neměl podporu od spoluhráčů, tak to zkusil sám, ale nepochodil.

55
    Zleva odcentroval do vápna Bliegel. Na středu vápna si míč našel Collovati a odkopl ho do bezpečí.

55
    Bliegel následně zajel na polovině hřiště do Cabriniho.

56

56
    Do vápna centroval Conti, obrana soupeře jeho pokus odhlavičkovala.

57
    Itálie právě vstřelila branku!
    Skóre je otevřeno. Claudio Gentile odcentroval z pravé strany do vápna. Tam si po odskoku našel míč PAOLO ROSSI, který hlavou umístil míč do sítě.
    57. ROSSI - 1:0

58
    Přímý kop pro Němce z pravé strany hřiště.

59
    Míč do vápna centroval Dremmler, Zoff ho podskočil, ale nikdo v bílém za ním už nebyl.

60
    Italové hrají ještě defenzivněji. Tentokrát mířil nákop dopředu na osamoceného Rossiho, který ho proti přesile nemohl udržet.

61
    Z hloubi posle centroval dopředu míč Breitner. Jeho nepřesný centr skončil jen u Italů.

61
    Žlutou kartu dostává Dremmler (Německo).

62
    Conti faulován na útočné polovině. Přímý kop pro jeho tým z levé strany.

62
    Právě Conti si stoupl k míči a čechral míč na zadní tyčku, kde ovšem nikdo nedoskočil.

63
    Střídání v týmu Německo: ze hřiště odchází Dremmler, přichází Hrubesch.

64
    Útočného faulu se dopustil na polovině soupeře Förster, takže míč pro Itálii.

64
    Němci to zkusili dlouhým nákopem dopředu na Hrubesche, který v rychlostním souboji nestačil na soupeře a o míč přišel.

65
    Z velké dálky centroval do vápna Kaltz. Jeho pas našel Hrubesche ve vápně, ale střídající hráč hlavičkoval jen do rukavic brankáře.

66
    Z levé strany odcentroval do vápna Rummenigge, čímž nadělal zmatky ve vápně, nakonec Zoff dokázal míč zkrotit v rukavicích.

67
    Na hrot útoku dostal nahrávku Hrubesch, míč mu při zpracování hodně uskočil, až ke kopačkám soupeřů.

68
    Rossi se uvolnil a dostal nahrávku za obranu, rozhodčí odhalil ofsajd.

69
    Už je to o dvě branky. Italové se v přečíslení dostali do brejku, ale ve vápně se nemohli dostat k zakončení, nakonec Gaetano Scirea našel na hranici vápna MARCA TARELLIHO, ten si dal míč na levačku a v pádu poslal míč přesně na zadní tyčku.
    69. TARDELLI - 2:0

70
    Střídání v týmu Německo: ze hřiště odchází Rummenigge, přichází Müller.

71

71
    Müller centroval od praporku do vápna, jenomže čerstvý hráč nikoho v bílém nenašel.

72
    Přímý kop pro Itálii z levé strany. Přibližně z dvaceti metrů.

73
    K míči se postavil Conti i Oriali a snažili se to sehrát spolu na krátko, to jim nevyšlo a soupeř je zbavil míče.

73
    Žlutou kartu dostává Oriali (Itálie).

73
    Žlutou kartu dostává Stielike (Německo).

74
    Němci se stále více tlačí dopředu, ale přes tvrdou obranu Itálie je to skutečně hodně těžké.

75
    Italové posílali další nákop dopředu na Rossiho, ten však na rychlý míč nestačil a Schumacher byl u něho dřív.

75
    Z pravé strany centroval do vápna Kaltz, ale jeho centr našel jen rukavice Zoffa.

76
    Za vápnem měl míč Briegel, a tak se nebál do něho prásknout. Míč však poslal snad dva metry nad branku Zoffa.

77
    Italský roh bude k vidění za malý moment.

77
    Conti si vzal na starost znovu rozehrávku, centroval na přední tyčku, kde Němci byli nachystaní.

78
    Conti ostrým pasem z levé strany hledal před brankou Rossiho, který byl znovu pomalejší než Schumacher.

79
    Na pravou stranu hřiště dostal míč Hrubesch, který překvapivě z voleje centroval šajtlí do vápna. Podle očekávání to nebyl přesný míč a skončil mimo hřiště.

80
    Rossi faulován Försterem. Přímý kop pro Itálii z nějakých 28 metrů.

80
    Rossi si stoupl k míči a snažil se centrovat do vápna, ale míč mu po nártu sjel pryč.

81
    Velmi pravděpodobně je rozhodnuto. Bruno Conti v rychlosti přeběhl při brejku snad polovinu hřiště a pak z pravé strany našel na středu vápna ALESSANDRA ALTOBELLIHO, ten měl hodně času, tak si míč zpracoval a levačkou ho poslal do branky.
    81. ALTOBELLI - 3:0

82
    Němci se ještě nevzdali a jsou znovu na míči.

82
    Přímý kop pro Německo z levé strany hřiště.

83
    Německo právě vstřelilo branku!
    Centr z levé strany dokázala odvrátit italská obrana jen napůl, a tak se míč dostal na kopačku PAULA BREITNERA, který z voleje poslal míč přímo k tyčce.
    83. BREITNER - 3:1

84
    Z levé strany centroval do vápna Scirea, ale jeho centr trefil jen prvního soupeře.

85
    Německo se nadechlo a ještě se snaží bojovat.

86
    Z levé strany centroval do vápna Müller. Jeho centr nikoho v bílém ve vápně nenašel.

87
    Breitner zkoušel zpoza vápna lobem někoho najít v šestnáctce, ale jeho pokus úspěšný nebyl.

88
    Po dlouhém nákopu se na druhé straně dostal k zakončení ve vápně Tardelli, ale trefil jen brankáře.

89
    Na hranici vápna stále Stielike a odrazil se k němu míč, německý bek neváhal a vystřelil, jenže trefil obětavého Itala.

89
    Žlutou kartu dostává Littbarski (Německo).

90
    Střídání v týmu Itálie: ze hřiště odchází Altobelli, přichází Causio.

90+1
    Hlavní rozhodčí nastavuje 1 minutu.

90+1

Itálie už oslavuje, protože se potřetí v historii stává Mistry světa.
    Italské oslavy

Utkání je tedy u konce. Skončilo 3:1 pro Itálii, která ovšem nebyla lepším týmem. Němci byli po celou dobu rozhodně aktivnější. Skóre otevřel v 57. minutě Rossi, na jeho trefu navázal o 12 minut později ránou Tardelli, na tříbrankový rozdíl zvyšoval Altobelli a ani snížení Breitnera nic neznamenalo.