po prodl.
Česko
1:2
(0:0)
Německo
DF
Branky:
59. Berger (pen.) – 73. Bierhoff, 95. Bierhoff
Rozhodčí: Pierluigi Pairetto – Donato Nicoletti, Tullio Manfredini (všichni Itálie)
Diváci: 76 700
Karty: 47. Horňák (CZE) – 63. Helmer (GER), 69. Sammer (GER), 91. Ziege (GER)
Neproměněná penalta:
Česko:
Kouba – Suchopárek, Kadlec, Horňák – Nedvěd, Bejbl, Rada – Poborský (88. Šmicer), Berger, Němec – Kuka
Náhradníci: Srniček, Maier – Kotůlek, Kubík, Novotný, Frýdek, Látal, Němeček, Drulák, Kerbr, Šmicer
Trenér:
Německo: Köpke – Helmer, Sammer, Babbel – Scholl (69. Bierhoff), Häßler, Ziege, Strunz, Eilts (46. Bode) – Kuntz, Klinsmann
Náhradníci: Kahn, Reck – Reuter, Schneider, Bode, Möller, Bierhoff
Trenér:
Náhradníci: Srniček, Maier – Kotůlek, Kubík, Novotný, Frýdek, Látal, Němeček, Drulák, Kerbr, Šmicer
Trenér:
Německo: Köpke – Helmer, Sammer, Babbel – Scholl (69. Bierhoff), Häßler, Ziege, Strunz, Eilts (46. Bode) – Kuntz, Klinsmann
Náhradníci: Kahn, Reck – Reuter, Schneider, Bode, Möller, Bierhoff
Trenér:
Rozhodčí: Pierluigi Pairetto – Donato Nicoletti, Tullio Manfredini (všichni Itálie)
Diváci: 76 700
Je konec! Český tým přichází o naději na zisk zlaté medaile z Mistrovství Evropy 1996. Německo rozhoduje gólem OLIVERA BIERHOFFA v 95. minutě v prodloužení. Celá akce začala prodlouženou hlavičkou Bierhoffa na Klinsmanna, který se rychle zorientoval a poslal míč zpět do pokutového území. Vyzval právě Bierhoffa, který si pokryl balón tělem, rychle se otočil a šikovnou střelou levou nohou zařídil Němcům zisk zlata. Petr Kouba si míč celkem nešťastně srazil ke vzdálenější tyči. Ke smůle České republiky se balón od tyče odrazil za brankovou čáru. 1:2 po prodloužení.
Německo krátce po začátku 73. minuty vyrovnává po standardní situaci! Centrovaný míč z kopačky Christiana Ziegeho popadl k čerstvému OLIVERU BIERHOFFOVI, který se z bezprostřední blízkosti prosadil. Proti hlavičce německého fotbalisty byl Petr Kouba bezmocný. Finálové utkání je tak znovu nerozhodné. 1:1.
Český tým se ve finále Mistrovství Evropy ujímá vedení! PATRIK BERGER ukázal, že má nervy ze železa. Jeho rána levačkou sice nebyla nikterak přesná, ale důrazná byla natolik, že Andreasi Köpkemu míč pronikl mezi rukou a tělem. Česko se tak s velkým štěstím dostává do vedení! 1:0.
Česko: Kouba – Suchopárek, Kadlec, Horňák – Nedvěd, Bejbl, Rada – Poborský, Berger, Němec – Kuka
Náhradníci: Srniček, Maier – Kotůlek, Kubík, Novotný, Frýdek, Látal, Němeček, Drulák, Kerbr, Šmicer
Německo: Köpke – Helmer, Sammer, Babbel – Scholl, Häßler, Ziege, Strunz, Eilts – Kuntz, Klinsmann
Náhradníci: Kahn, Reck – Reuter, Schneider, Bode, Möller, Bierhoff
Rozhodčí: Pierluigi Pairetto – Donato Nicoletti, Tullio Manfredini (všichni Itálie).
Česká republika startovala, poprvé od rozdělení, na Mistrovství Evropy ve fotbale. Tým, který byl poskládán převážně hráči z české ligy, se pokusil dobýt Evropu, podobně jako generace okolo Antonína Panenky v roce 1976. Parta Dušana Uhrina staršího ale rozhodně nevstupovala do desátého kontinentálního šampionátu v roli favorita, konečné umístění ale šokovalo celý svět.
Český tým prošel kvalifikací úspěšně. Postoupil totiž z prvního místa, když dokázal posbírat 21 bodů. Skupina ale byla natolik vyrovnaná, že třetím Norům nestačilo k postupu ani dvacet bodů. Stejný počet totiž získali i druzí Nizozemci, a jelikož se mohli pyšnit lepším vzájemným zápasem, tak slavili postup na závěrečný turnaj právě oni. Hned o devět bodů za silným triem se umístili fotbalisté Běloruska. Následovalo Lucembursko a Malta. Český tým ale do boje o ME nevstoupil vůbec dobře. V úvodu sice zdolal Maltu 6:1, ovšem hned v následujícím souboji si uřízl velkou ostudu. Právě na Maltě totiž remizoval 0:0, což fotbalová veřejnost vůbec nenesla dobře. Češi poté stejným výsledkem remizovali v Nizozemsku. Jasným důkazem, že postup na Mistrovství Evropy je myšlen vážně, byly domácí výhry s Běloruskem a Nizozemskem. Dalším velkým selháním bylo ale utkání v Lucembursku. Český tým na půdě outsidera prohrál 0:1 a rázem se zdálo, že postup na závěrečný turnaj je utopie. Národní tým se ale zvedl a následné tři ze čtyř zápasů zvládl. S velkým štěstím, i přes dva hrozivé výsledky, dokázal postoupit.
V základní skupině se Češi střetli s Německem, Itálií a Ruskem. Úvodní duel Česka s Německem vyhráli favorité a úřadující evropští vicemistři. Důležitější zápasy však na tým trenéra Uhrina ještě čekaly. 14. června 1996 se v Liverpoolu odehrál velice důležitý zápas mezi Itálií a Českem. Pavel Nedvěd hned v páté minutě dokázal otevřít skóre, ale o necelých 15 minut později už bylo vyrovnáno. Ještě do poločasu se však trefil Radek Bejbl a těsný stav vydržel až do konce. Před posledním duelem s Ruskem tak český tým měl nakročeno k postupu. Společně s Německem mohly teoreticky postoupit všechny týmy, ovšem Rusové by museli vyhrát velkým gólovým rozdílem. Pro Českou republiku začalo utkání skvěle. Po brankách Suchopárka a Kuky vedla už ve 20. minutě 2:0. Tři góly soupeře v rozmezí 49. až 85. minuty však totálně změnily atmosféru v české společnosti. Doslova za pět minut dvanáct ale vyrovnal Vladimír Šmicer, kterému se i díky této brance dosud neříká jinak než „štístko“. Češi tak s Ruskem remizovali 3:3 a do poslední chvíle museli čekat na zprávy z Manchesteru, kde hrála Itálie s Německem. Výsledek 0:0 ze souběžně hraného zápasu posunul český výběr do dalších bojů.
Tato Uhrinova parta tak mohla psát další příběhy do kronik českého sportu. Jakoby těsný postup na šampionát a následný těsný postup ze skupiny nestačil. Čtvrtfinálové utkání s Portugalskem zůstane v paměti každého sportovního fanouška v Česku nezapomenutelným. V 53. minutě totiž Karel Poborský vytáhl ze svého repertoáru parádní lob, kterým překvapil úplně všechny. Tato krásná a ojedinělá branka tak posunula Českou republiku do semifinále, protože Portugalci už odpovědět nedokázali. V semifinále s Francií gól nepadl celých 120 minut, rozhodnout tak musely penalty. V rozhodující šesté sérii neproměnil Reynald Pedros, a jelikož všech šest českých pokusů v síti skončilo, tak pohádka mohla pokračovat také 30. června 1996 ve Wembley.
Brankáři:
Petr Kouba (Sparta)
Pavel Srniček (Newcastle)
Ladislav Maier (Liberec)
Obránci:
Michal Horňák (Sparta)
Miroslav Kadlec (Kaiserslautern)
Martin Kotůlek (Olomouc)
Luboš Kubík (Drnovice)
Pavel Novotný (Slavia)
Karel Rada (Olomouc)
Jan Suchopárek (Slavia)
Záložníci:
Radek Bejbl (Slavia)
Patrik Berger (Dortmund)
Martin Frýdek (Sparta)
Radoslav Látal (Schalke)
Pavel Nedvěd (Sparta)
Jiří Němec (Schalke)
Václav Němeček (Servette)
Karel Poborský (Slavia)
Útočníci:
Radek Drulák (Drnovice)
Milan Kerbr (Olomouc)
Pavel Kuka (Kaiserslautern)
Vladimír Šmicer (Slavia)
Němci se téměř na každé vrcholné akci musí řadit mezi užší špičku favoritů. Náš západní soused jel na Mistrovství Evropy 1996 v roli vicemistra posledního šampionátu. O čtyři roky dříve padl ve finále s Dánskem. Německý národní tým se mohl na uplynulých ME pyšnit naprosto skvostnou sbírkou cenných kovů, neboť medaili vybojoval na pěti z posledních šesti evropských šampionátech.
Cesta jednoho z velkých favoritů na prvenství začala v kvalifikační skupině ziskem 25 bodů. Die Mannschaft ze své skupiny postoupil společně s Bulharskem. Připsal si 8 vítězství, 1 remízu a 1 porážku. Kromě Bulharska se v této kvalifikační skupině představily celky Gruzie, Moldavska, Walesu a Albánie. Němci v deseti zápasech nastříleli celkem 27 branek a pouze 10 jich inkasovali. Na konci roku 1995 bylo jisté, že v základní skupině evropského šampionátu v Anglii změří síly s Českem, Itálií a Ruskem. Tato skupina se zdála být velice vyrovnanou a dokonce se tehdy mluvilo o skupině smrti.
9. června se na slavném stadionu Old Trafford v Manchesteru utkaly týmy Německa a České republiky. Úvod šampionátu vyšel lépe favoritovi, jelikož díky brankám Ziegeho a Möllera nakonec zvítězil 2:0. O krok blíže k postupu byli Němci hned po následujícím zápase. S Ruskem si totiž po dominantním výkonu poradili poměrem 3:0. Závěrečné utkání s Itálií, které skončilo 0:0, už de facto bylo jen formalitou. Suma sumárum, Německo si připsalo 7 bodů, navíc ani jednou neinkasovalo a s přehledem si zajistilo postup mezi osm nejlepších týmů. Parta okolo hvězdného Jürgena Klinsmanna své čtvrtfinálové utkání v Manchesteru s Chorvatskem ovládla výsledkem 2:1. Chorvaté už ve dvacáté minutě prohrávali, ovšem branka Davora Šukera jim dala naději k překvapivému postupu. V 59. minutě ale Matthias Sammer dokázal svůj tým nasměrovat do čtvrtfinále. Semifinálový souboj s domácí Anglií byl dechberoucí. Před zápasem se říkalo, že tato bitva nemá favorita, jelikož také Anglie byla, jakožto pořadatelská země, brána mezi hlavní adepty na zlaté medaile. Anglický sen směřující k finále ve Wembley se ale rozplynul. Přestože fotbalisté Hrdého Albionu ve čtvrtfinále svůj penaltový rozstřel zvládli, tak tentokrát se štěstí odvrátilo proti nim. V šesté sérii penalt jako jediný neproměnil Gareth Southgate, takže bylo jasné, že finálový souboj čeká na německý tým.
Brankáři:
Oliver Kahn (Bayern Mnichov)
Andreas Köpke (Frankfurt)
Oliver Reck (Werder Brémy)
Obránci:
Markus Babbel (Bayern Mnichov)
Thomas Helmer (Bayern Mnichov)
Jürgen Kohler (Dortmund)
Stefan Reuter (Dortmund)
Matthias Sammer (Dortmund)
René Schneider (Rostock)
Záložníci:
Mario Basler (Bayern Mnichov)
Marco Bode (Werder Brémy)
Dieter Eilts (Werder Brémy)
Steffen Freund (Dortmund)
Thomas Häßler (Karlsruher)
Andreas Möller (Dortmund)
Mehmet Scholl (Bayern Mnichov)
Thomas Strunz (Bayern Mnichov)
Jens Todt (Freiburg)
Christian Ziege (Bayern Mnichov)
Útočníci:
Oliver Bierhoff (Udine)
Fredi Bobic (Stuttgart)
Jürgen Klinsmann (Bayern Mnichov)
Stefan Kuntz (Besiktas)
Fotbalová reprezentace České republiky si od rozdělení Československa připsala jednu účast ve finále Mistrovství Evropy. Psal se rok 1996, ve kterém se svěřenci Dušana Uhrina strašího k překvapení celého kontinentu probojovali až do finále. Pojďme si připomenout tento obrovský úspěch českého fotbalu ještě jednou. Slavné finálové utkání mezi Českou republikou a Německem se odehrálo na věhlasném stadionu Wembley přímo pod dohledem královny Alžběty II. Náš textový přenos odstartuje ve 12:00. Příjemnou zábavu!