Rusko – Nizozemsko 33:27 (kon.) | Francie – Chorvatsko 30:19 (kon.) | Norsko – Dánsko 27:24 (kon.)
Francie
30:19 (15:5)
Chorvatsko
Pátek 18.12.2020, 18:00 • Jyske Bank BOXEN, Herning • Mistrovství Evropy žen • Semifinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Vítám tu všechny milovníky házené! V pátek jsou na programu semifinálové zápasy evropského šampionátu žen. První finalista vzejde ze souboje mezi obhájkyněmi zlata z Francie a Chorvatskem. Favoritkami utkání jsou francouzské házenkářky, které za celý turnaj ztratily jen bod za remízu s Ruskami. I Chorvatky ale hrají velmi dobře a můžeme je označit za velmi příjemné překvapení tohoto ME.

Chorvatsko:
    Chorvatky do Dánska rozhodně nepřijely v roli aspirantek na medaile. Na velkých turnajích jim to dosud nikdy necinklo, na Evropě skončily nejlépe poté v roce 1995. Už teď je tedy jasné, že toto maximum letos překonají. Svěřenkyně kouče Nenada Šoštariće vyhrály v předkole svou skupinu, když dokázaly těsně porazit Maďarsko, Nizozemsko i Srbsko. V základní fázi ME pak zdolaly 25:20 Rumunky, poté si připsaly jedinou porážku, rozjetým Norkám podlehly jasně 25:36. Na závěr skupinové části však v přímém souboji o postup do semifinále přehrály 23:20 Němky. Mezi nejlepší čtyři celky turnaje Chorvatsko proniklo jako druhý tým ze skupiny 2.

Mezi hlavní opory Chorvatska patří Ćamila Mičijevićová. Spojka francouzského celku Metz Handball je s 30 zásahy nejlepší střelkyní týmu na turnaji. Zdatně ji sekunduje také Larissa Kalausová. Neméně důležitým článkem sestavy je i brankářka Tea Pijevićová. Ta na šampionátu chytá s 37% úspěšností.

Francie:
    Soupeřkami Chorvatska budou obhájkyně zlata z Francie. Ty půjdou do utkání v roli favoritek. V mužské i ženské házené je tato země velmocí. Mezi ženami o tom svědčí dva tituly mistryň světa z let 2003 a 2017, vítězství na ME před dvěma lety či druhé místo na OH v Riu v roce 2016. Loni Francouzsky zklamaly na MS, kde obsadily až třinácté místo, ovšem na Evropě už zase ukazují, že se jednalo jen o výjimečné zaváhání. Předkolem prošly hráčky ze země galského kohouta bez ztráty kytičky, když přehrály Černou Horu, Slovinsko i domácí Dánky. V hlavní skupině pak udolaly 26:25 Španělsko, remizovaly 28:28 se silnými Ruskami a nakonec porazily Švédky 31:25.

Trenér Olivier Krumbholz má k dispozici nesmírně kvalitní kádr, jehož síla je také ve vyrovnanosti hráček. Z opor můžeme jmenovat například nejlepší střelkyni týmu Alexandru Lacrabèreovou (zatím dala 25 branek), Sirabu Dembéléovou Pavlovićovou či Estellu Nze Minkovou. O branku se na šampionátu dělí především duo Cléopâtre DarleuxováAmandine Leynaudová.

Naposledy se obě reprezentace potkaly v kvalifikaci o světový šampionát v roce 2013. Ve dvojzápase byly úspěšnější Francouzky. Ty po remíze 18:18 na půdě soupeřek doma zvítězily 30:26.

HRACÍ SYSTÉM

Je jasné, že zápas nemůže v pátek skončit remízou. Pokud se ale tak po šedesáti minutách stane, následuje první prodloužené hrané na dvě pětiminutovky. Ani to ale nemusí skončit výhrou jednoho z týmů. V momentě remízy i po prvním nastavení následuje druhé, se stejným časovým rozvržením. A pokud nevyhraje v tomto prodloužení ani jeden tým, pak následují klasické sedmimetrové hody.

základní hrací doba: 60 minut
    první prodloužení: 2x5 minut
    druhé prodloužení: 2x5 minut
    sedmimetrové hody: pět sérii v základu, poté náhlá smrt

Zápasy o medaile se hrají v hale Jyske Bank BOXEN ve městě Herning. Tato multifunkční aréna byla otevřena v roce 2010. Za tuto dobu už byla dějištěm řady velkých akcí. Hned v úvodním roce své existence přivítala evropský šampionát házenkářek, dále hostila například MS i ME v házené mužů nebo hokejové MS. Pro sportovní zápasy se vejde do hlediště až 12 000 lidí, koncerty může navštívit až 15 000 diváků.

Francie: Leynaudová, Darleuxová – Nocandyová, Coataneaová, Valentiniová, Zaadiová, Kouyatéová, Niakatéová, Dembeleová-Pavlovićová, Sercienová-Ugolinová, Flippesová, Kanorová, Edwigeová, Foppaová, Nze Minková, Lacrabereová.

Chorvatsko: Pijevićová, Bešenová – P. Posavecová, Krsniková, S. Posavecová, Mičijevićová, Milosavljevićová, L. Kalausová, D. Kalausová, Ježićová, Japundžaová, Šimarová, Debelićová, Mamićová, Vidaková, Blaževićová.

Rozhodčí: Christiansenová – Hasseldalová Hansenová (DEN).

1
    Utkání právě začalo. (0:0)
    2
    První gól utkání střílí Larissa Kalausová. (0:1)
    2
    Francouzky rychle vyrovnávají zásahem Grâce Zaadiové z pravého křídla. (1:1)
    4
    Z pivoda se prosazuje Ana Debelićová. (1:2)

5
    Sedmička pro Francii. Faulovala Mamićová. (1:2)
    5
    Alexandra Lacrabereová ze sedmičky nezaváhala a srovnala. (2:2)

7
    Střelu Larissy Kalausové výtečně pokryla Leynaudová! (2:2)
    8
    Také chorvatská brankářka Pijevićová si připsala kvalitní zákrok. I díky tomu pak mohla skórovat její spoluhráčka Ćamila Mičijevićová. (2:3)

9
    Vyloučení v týmu Chorvatsko (Ana Debelićová). (2:3)
    9
    Estelle Nze Minková srovnala po sehrávce do levého křídla. (3:3)
    10
    Chorvatská akce ztroskotala na obraně Francouzek. Ty se poté prosadily po akci středem. Ze střední vzdálenosti vše prostřelila Grâce Zaadiová. (4:3)
    11
    Siraba Dembeleová-Pavlovićová zvyšuje poprvé v zápase na dvougólový rozdíl. (5:3)
    12
    Lacrabereová proměnil sedmičku po faulu na Foppaovou! (6:3)

14
    Chorvatkám to přestalo střílet. Mičijevićová zamířila mimo. (6:3)
    14
    Laura Flippesová přidala sedmý gól galského kohouta z rychlého kontru. (7:3)
    15
    Francouzky soupeřkám nepříjemně odskakují! Grâce Zaadiová se prosazuje zprava a je to už o pět branek! (8:3)

16
    Mamićová zakončovala z pravého křídla do tyče! (8:3)
    17
    Chorvatky neproměnily několik střel. Za to je trestá Kalidiatou Niakatéová. (9:3)
    18
    Mičijevićová neprostřelila výborně chytající Leynaudovou. Na druhé straně uspěla Laura Flippesová. (10:3)
    18
    Chloe Valentiniová potrestala chorvatskou ztrátu zásahem z rychlého brejku! (11:3)
    19
    Po dlouhé době se trefují i Chorvatky! Skóre koriguje Valentina Blaževićová. (11:4)

20
    Milosavljevićová se dostala do trháku. Nastřelila tyč! (11:4)

21
    Zakončení Mamićové z pravé strany nebylo přesné. Následuje time-out Francie... (11:4)

22
    Dobrá akce Francouzek. Nocandyová ale trefila tyč! (11:4)

24
    Řada neproměněných střel na obou stranách. Chorvatka Japundžaová nyní zakončovala do brankové konstrukce. (11:4)

24
    A Niakatéová z devíti metrů vedle. (11:4)
    24
    Pasáž bez gólu utnula až Chloe Valentiniová. Francouzská hráčka zakončila rychlý kontr. (12:4)
    25
    Kalidiatou Niakatéová zvyšuje na devítigólový rozdíl. Zatím je to jasná záležitost. (13:4)

26
    Milosavljevićová faulovala Niakatéovou a Francouzky mají k dispozici sedmičku! (13:4)

27
    Do branky šla na sedmičku Bešenová. Vyplatilo se! Lacrabereová trefila brankovou konstrukci. (13:4)
    28
    Marijeta Vidaková se trefila z pivota z 9 metrů. (13:5)
    28
    Kalidiatou Niakatéová překonala Pijevićovou z rychlého brejku. (14:5)

29
    Valentiniová v samostatném úniku nepřekonala Teu Pijevićovou! Ta zakročila výtečně. (14:5)

30
    Tena Japundžaová srazila Valentiniovou. Dostala za to dvě minuty. (14:5)
    30
    Francouzky povedou v poločase o deset gólů! Po rychlé rozehrávce pálila tvrdě a přesně Kalidiatou Niakatéová. Pijevićová pravou rukou nedosáhla. (15:5)

30
    První poločas skončil. (15:5)

První poločas tohoto semifinálového zápasu byl jednoznačnou záležitostí favorizovaných Francouzek, které vedou nad Chorvatskem o deset gólů! Balkánský celek držel se soupeřkami krok jen v úvodu. V 9. minutě vedly Chorvatky 3:2, ale pak jim zvlhl střelecký prach a do černého střílely téměř výhradně jen házenkářky Francie. Pouze se dvěma zásahy za 20 minut se v házené opravdu uspět nedá. Chorvatky samozřejmě mají i kus smůly, už několikrát totiž trefily brankovou konstrukci.

Nejlepší střelkyní Francie je se čtyřmi zásahy Kalidiatou Niakatéová. O pouhých pět gólů Chorvatska se postaralo pět různých házenkářek.

Chorvatky trefily branku jen v osmi případech, z toho tři střely lapila brankářka Amandine Leynaudová. To Francouzky vypálily mezi tyče hned dvacet ran, Tea Pijevićová jich pět pokryla.

Vše se chystá k zahájení druhého poločasu. Uvidíme, zda se Chorvatky ještě vzepřou osudu a budou Francii vyrovnanějšími soupeřkami než v úvodním dějství...

31
    Začal druhý poločas. (15:5)

31
    Dembeleová-Pavlovićová na levém křídle nezpracovala přihrávku a zaútočit mohou Chorvatky. Francie vystřídala brankářky. Místo Leynaudové chytá Cleopatre Darleuxová. (15:5)
    32
    První střela na Darleuxovou končí gólem. Prosadila se Andrea Šimarová. (15:6)

32
    Zakončení Kouyatéové z pivota vyráží Pijevićová! (15:6)
    33
    Katarina Ježićová dává gól. Chorvatky navíc v plném počtu. (15:7)
    34
    Rychlou akci Francie zakončuje střelou z levého křídla Siraba Dembeleová-Pavlovićová. (16:7)
    34
    Dora Krsniková se prosazuje ze sedmimetrového hodu. (16:8)
    35
    Chorvatská brankářka Pijevićová vychytala Kouyatéovou. Následnou akci Chorvatek zakončila z pivota Katarina Ježićová a francouzský trenér si bere oddechový čas! (16:9)

36
    Chorvatsku vyšel nástup do druhého poločasu. V něm vede 4:1. (16:9)
    36
    Alexandra Lacrabereová se prosadila přes brankářku Pijevićovou z levého křídla. (17:9)

36
    Japundžaová zakončovala z pravé strany jen do nohou brankářky Darleuxové. (17:9)
    37
    Valentina Blaževićová se dostala do trháku a snížila na rozdíl sedmi zásahů. (17:10)

38
    Chorvatky za sedm minut druhé půle nastřílely stejný počet gólů jako za celý první poločas! (17:10)

38
    Sedmička pro Francii. Vybojovala ji Foppaová, kterou faulovala Mičijevićová. (17:10)
    39
    Grâce Zaadiová ze sedmimetrového hodu uspěla proti Bešenové, která přišla do chorvatské branky jen na tuto situaci. (18:10)
    39
    Ćamila Mičijevićová ukázala, že má dobrou střelu a snížila. (18:11)
    40
    Další gól Francie si připisuje talentovaná Méline Nocandyová. (19:11)
    41
    Střelu Šimarové z křídla vyrazila Darleuxová. Na dorážku Ježićové už nestačila. (19:12)
    41
    Estelle Nze Minková zaznamenala jubilejní dvacátý gól galského kohouta v utkání. (20:12)
    42
    Lacrabereová krásně uvolnila Paulettu Foppaovou, která zvyšuje náskok Francie. (21:12)

42
    Darleuxová skvěle proti střele Blaževićové! (21:12)

43
    Niakatéová byla při střelbě faulována a vybojovala pro svůj tým sedmičku... (21:12)

43
    Zaadiová nastřelila ze sedmimetrového hodu jen tyč! (21:12)
    44
    Hezká dohrávka Chorvatska do levého křídla, odkud skórovala Andrea Šimarová. (21:13)
    45
    Z pravé strany vlétla do brankoviště Alexandra Lacrabereová, která nedala Pijevićové šanci. (22:13)
    45
    Dora Kalausová se neprosadila proti brankářce Darleuxové. Na druhé straně skórovala z pivota Pauletta Foppaová a je to o deset gólů! (23:13)

46
    Brankářka Darleuxová poslala dlouhou přihrávkou do brejku Valentiniovou. Ta přehodila Pijevićovou i branku. (23:13)
    47
    Estelle Nze Minková prostřelila Pijevićovou střelou ze země na pravou nohu. (24:13)

48
    Francouzky teď dobře zastavují chorvatské útoky. Balkánské hráčky si marně hledají pozici pro střelbu. (24:13)

49
    Oddechový čas chorvatského kouče Nenada Šoštariće. (24:13)

49
    Chorvatky prohrávají, ale berou to sportovně. Mičijevićová nyní přijala s úsměvem faul protihráčky a její následnou omluvu. (24:13)

50
    Střela Zaadiové z devítky se nevešla mezi tyče. (24:13)

50
    Vyloučení v týmu Francie. Odpočine si Grâce Zaadiová. (24:13)
    50
    Chorvatky ve druhém poločasy sympaticky bojují, byť je asi rozhodnuto. Ana Debelićová snížila. (24:14)
    51
    Océane Sercienová-Ugolinová krásnou střelou z pravé spojky překonala Pijevićovou. (25:14)
    52
    Dejana Milosavljevićová skórovala střelou k levé tyčce z pohledu francouzské brankářky. (25:15)
    52
    Další gól střílí Océane Sercienová-Ugolinová. Chorvatky už jsou v plném počtu. (26:15)

52
    Foppaová trefila po odehrání míče do hrudi Anu Debelićovou. Ta zůstala ležet na hřišti zřejmě kvůli vyraženému dechu. Rozhodčí si ještě zákrok francouzské hráčky prohlédnou na videu... (26:15)

52
    Žádný trest pro Foppaovou se ukládat nebude. Debelićová už to také rozdýchala a bez viditelných zdravotních potíží odpočívá na střídačce. (26:15)

53
    Sedmička pro Chorvatky... (26:15)
    54
    Dora Krsniková hodila sedmičku k pravé tyči ze svého pohledu. (26:16)

54
    Valentiniová v útoku zbourala bránící Krsnikovou. Pískán útočný faul. (26:16)
    55
    V brance Chorvatska je už Lucija Bešenová. Tu překonala z trháku Nze Minková. (27:16)
    55
    Dejana Milosavljevićová dostala prostor na středu a ten přesnou střelou zužitkovala. (27:17)

56
    Milosavljevićová neprostřelila Darleuxovou pokusem směřujícím mezi nohy. (27:17)

57
    Katarina Ježićová se štěstím překonala Darleuxovou. Ta si téměř připsala vynikající zákrok, ale balón se nakonec snesl za brankovou čáru. (27:18)

58
    Francouzský trenér Olivier Krumbholz si bere oddechový čas. Zřejmě chce před finále ještě vyzkoušet nějaké taktické varianty. (27:18)
    58
    Kouyatéová se trefila zhruba z 8 metrů. (28:18)
    58
    Méline Nocandyová utíkala sama na Bešenovou a to samozřejmě skončilo gólem. (29:18)
    59
    Další rychlý brejk Francie proměnila Siraba Dembeleová-Pavlovićová. Je tu nejvyšší vedení Francouzek v utkání. (30:18)

60
    Po faulu na Larissu Kalausovou uvidíme ještě sedmičku Chorvatska... (30:18)
    60
    Dora Krsniková ji proměnila a zřejmě bude autorkou posledního gólu zápasu! (30:19)

Konec zápasu. (30:19)

Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Kalidiatou Niakatéová.
    Kalidiatou Niakatéová byla vyhlášena nejlepší hráčkou utkání.

Francouzky rozdrtily Chorvatky 30:19 a stávají se tak prvními finalistkami evropského šampionátu. Jejich soupeřky vzejdou z večerního severského derby Norsko – Dánsko.

Favorizovaná Francie zápas v podstatě rozhodla už během prvního poločasu. Chorvatky vedly v 9. minutě 3:2, ale za dalších dvacet minut skórovaly jen dvakrát a o přestávce se do kabin odcházelo za stavu 15:5 pro galského kohouta. Po změně stran bylo Chorvatsko v útoku přeci jen úspěšnější, ale na rozjeté Francouzky to už zdaleka stačit nemohlo.

Francie – Chorvatsko 30:19 (15:5)
    Nejvíce branek: Zaadiová 4/1, Niakatéová 4, Nze Minková 4 – Krsniková 3/3, Ježićová 3, Mičijevićová 2. Rozhodčí: Christiansenová – Hasseldalová Hansenová (DEN). Sedmimetrové hody: 5/3 – 3/3. Vyloučení: 1:2.

Z mé strany je to už vše, ale nezapomeňte, že s námi můžete sledovat i druhé semifinále, v němž se utkají Norky s Dánkami. Na shledanou! (19:36:27)