TK k projektům v oblasti mládežnického hokeje (kon.)
konec
Tisková konference k projektům v oblasti mládežnického hokeje

Čtvrtek 11.03.2021, 11:00Tiskové konference
     
    Tisková konference v tento moment končí, hezký den. (12:08:37)
     
    Dokážete už nyní říct, kolik klubů by podle nových podmínek dostali licenci Akademie? Sami tvrdíte, že se na 16 asi nedostanete.

    Pavel Geffert: Pokud se podíváme na aktuální ranking a minimální hranici 250 bodů, tak to vychází na 14 klubů, ale může s tím ještě zamíchat MS a další akce.
     
    Zruší se tabulky výchovného u mládeže?

    Petr Bříza: Už dříve se zrušilo u páté třídy. My ten princip tabulky chceme zachovat, protože nejsme jako fotbal, negenerujeme velké zisky. Výchovu kryjí rodiče a kluby, kteří chtějí je zachovat.
     
    Znáte nějaké hráče, kteří byli až do dospělosti v malém klubu a pak někde uspěli?

    Tomáš Pacina: Já měl čest pracovat s Henrikem Zettebergem. Ten hrál do 15 let v malém klubu, pak přestoupil do středního a až v 18 si ho někdo všiml. Draftován byl až v 19 a první zápas v NHL hrál až v 22 a je z něho dnes legenda.
     
    Jak velké problémy způsobila pandemie u vývoje hráčů?

    Petr Bříza: Nemůžeme zajistit, že se hráči vrátí na stadiony, to musí zařídit kluby. Svaz je může jen motivovat.
    Lukáš Jankovič: Zrušili jsme nábor, konají se meziklubové výzvy i v domácím prostředí a nemáme žádné zprávy, že by kluby končili.
     
    Bude ranking klubů veřejně k dispozici?

    Pavel Geffert: Nejdříve ho musí dostat kluby a vyjádřit se k tomu. Já jsem pro a když bude souhlas, rádi ho dáme k dispozici.
    Petr Bříza: Byly tu rozbroje v médiích, ale můžeme bud zůstat u status quo a o žádné dotace u Národní sportovní agentury nežádat, nebo vytvářet projekty a posílat klubům dotace.
     
    Nebojíte se že diferencializace přinese další rozkol mezi kluby?

    Pavel Geffert: Nebojíme se. Kluby ví, že je třeba snížit počet Akademií, ale vše je míněno motivačně.
    Petr Bříza: Chceme nastavit racionální debatu. Jsme s kluby partneři a cílem je vypracovat je jednotný návrh.
     
    Jak důležitý ténink je v kategorii U14 a U15?

    Tomáš Pacina: Je to naprosto klíčová skupina. Musíme mít jasnou filozofii hry a musíme být aktivní a tvrdí. Takto pak můžeme pracovat na dovednostech, které je třeba vylepšovat. Je třeba vytvořit konkurenční prostředí. V Kanadě nutí filozofie hry hráče k pracování na sobě. Musí mít kotouč na forhandu u těla, nemají čas driblovat a být rychlí. Musíme se prostě umět udržet na puku.
     
    Reflektovali jste nějak návrh Mladé Boleslavi?

    Petr Bříza: Návrh jsme reflektovali, Boleslav byla přizvána k jednání.
     
    Nyní je už prostor pro dotazy.
     
    „Všechny uvedené projekty patří do uceleného materiálu Český hokej 2025. Chceme také zavést hokejové fórum Kabina, což by mělo být každoroční hodnocení sezón mezi ČH a kluby, kde bude prostor pro diskuze. Další bod je návrh úpravy přestupního řádu.“
     
    Slovo má opět Petr Bříza a přichází shrnutí.
     
    „Musíme hráče vyvíjet i v oblasti mentální, budeme pokračovat i ve výživě, budeme dělat soustředění a soustředíme se i na filozofii.“
     
    Další video, tentokrát s manažerem U14 a U15 Českého hokeje Vladimírem Krampolem
     
    „Musíme naučit hráče pracovat s pukem a bruslit. Pohotová střela, přešlapovat, držet si puk na forhandu a umět změnit střelecký úhel.“
     
    Nyní má slovo hlavní skills coach Tomáš Pacina.
     
    Kategorie mladší žáci bude 5. a 6. třída, přičemž 5. třída může být složena z obou skupin. Starší žáci budou 7. a 8. třída se stejným pravidlem a jen 9. třída bude sama. Mladší žáci budou moct nasadit do zápasu 17 hráčů + 2 gólmani, starší žáci a 9. třída 15+2.
     
    Cíle projektu:

    - Obnova kategorie 9. třída = kvalitní příprava pro přechodu do dorostu
    - Zkvalitnění zápasů a větší vyrovnanost týmů systémem nadstaveb
    - Stabilizace struktury soutěží
    - Méně časté posuny hráčů
    - Provázání se systémem spádových oblastí
     
    Slovo si bere manažer sportovního oddělení ČH Lukáš Jankovič, který představuje cíle.
     
    Petr Bříza: Budeme navrhovat snížení počtu míst v soupisce klubů, aby mohli vznikat rozdíloví hráči, kteří potřebují více ice-timu. Klubům jsme zaslali dotazník, zda by s novými podmínkami souhlasili, vyšlo nám, že nejvíce klubů je pro už od sezóny 2021/2022.
     
    Poslední projekt je struktura žákovských soutěží.
     
    „Malý klub si může ochránit hráče až do 14 let a zároveň jeho hráči mohou hrát ve dvou klubech – mateřském a centrálním.“
     
    Nyní běží video se Slavomírem Lenerem, který projekt dále popisuje.
     
    Definice spádové oblasti

    Centrem oblasti je velký klub, zachová se krajské rozdělení, v Praze se bude oblast řídit dojezdovou vzdáleností. Kluby budou vzájemně spolupracovat.
     
    Hlavní cíle

    - Ochrana středních a menších klubů před předčasnými přestupy
    - Ochrana všech hráčů do 8. třídy mezi kluby spádové oblasti a do 9. třídy v rámci celé ČR.
    - Zefektivnění přechodu hráčů s definovanou výší výchovného
    Koordinovaný rozvoj, spolupráce a interakce klubů.
     
    Cíle nyní představuje Pavel Geffert.
     
    „Pokud bude shoda na zavedení už od nové sezóny, chtěli bychom 15. dubna předat návrh Výkonnému výboru.“
     
    „Je důležité, aby existovala mezi kluby dohoda a respektování pravidel. Hráči by se měli do 15 let pohybovat jen v rámci kraje, aby zůstali blízko svým rodinám.“
     
    „Dnes posíláme návrh klubů a budeme rádi, když se vyjádří do 26. března. Normálně bychom pořádali k tématu workshopy, ale jsme připraveni na debatu i po internetu.“
     
    Návrh byl zpracováván od října 2020 na půdě Sportovního oddělení. Budeme respektovat krajské svazy a dohody o spolupráci typu farem.
     
    „Byli bychom rádi, kdyby v každém malém městečku byl stadion. To český hokej potřebuje. Ne aby hráči odcházeli v jedenácti, dvanácti letech kilometry daleko.“
     
    Petr Bříza: „Návrh spádových oblastí má za cíl chránit střední a menší kluby a zajistit, aby hráči z těchto klubů odešli do velkých klubů ve správný čas.“
     
    Nyní se přesouváme na projekt spádových oblastí.
     
    Žádost o licenci bude probíhat jako každé dotační řízení. Bude dvoukolové a žadatelé budou muset splnit řadu ekonomických a sportovních podmínek.
     
    „Celý smysl rankingu je upraven tak, aby se mohlo upravit licenční řízení. Letos nový systém ještě zavést nestihneme, nová pravidla budou platit až od 1. května. Maximální počet akademií bude 16.“
     
    Pravidla pro výpočet
    Pokud hráč uspěje, výše odměny za akci se bude určovat podle délky hráčovo působení v klubu (4 sezóny – 100%, 1 sezóna – 25%).
    K tomu se přičítá počet získaných bodů do 5letého hodnocení klubů (100% za sezónu 2019/2020, 80% za sezónu 2018/2019 atd.)
    Rankingová stupnice pak obsahuje pět úrovní. Klub který dosáhne více něž 2 500 bodů, dostane pět lvů. To je nyní ale pro většinu klubů nereálné.
    Dále máme 1. – 4. místo (8,5% z dotace), 5. – 8. místo (7%), 9. – 12. a 13. – 16. místo.
     
    „Vyřadli jsme kategorii pro hráče v 1. lize. Pokud chceme konkurovat světovému hokeji, musíme tlačit na to, aby hráči hráli v nejlepší soutěže.“
     
    „Vybrali jsme ty kategorie, které jsou lehce a transparentně dohledatelné. Nestačí ale jen jedna sezóna. Inspirovali jsme se systémem klubového rankingu IIHF.“
     
    „Nově se bude výše finanční podpory bude určovat podle schopností klubů vychvat hráče pro vrcholový hokej (Reprezentace, draft NHL, Hráči do 20 let v TELH a Hráči do 20 let v zahraničí).“
     
    „Akademie tu fungují už deset let. Český hokej chce kluby motivovat v soutěžení o to, kolik vychovají hráčů a ne na jakém místě se jejich týmy usadí.“
     
    Nyní má slovo manažer Akademií Pavel Geffert.
     
    „Spádové oblasti by měly zajistit existenci menších klubů, kde dochází k velkému cestování hráčů.“
     
    „Máme tři hlavní body: Hodnocení a diferecializace, nové struktury žákovských oblastí a návrh zavedení spádových oblastí.
     
    „Všechno jsme zasadili do jednotného programu s názvem Český hokej 2025.“
     
    Petr Bříza popisuje dosavadní kroky ČH. Připomeňme si, že loni v září vznikla pracovní skupina ke sjednocení mládežnických projektů a stanovení si jasných cílů jako je transparentnost, sběr a vyhodnocení dat atd.
     
    „Covid-19 bohužel zničil všechny naše plány pro mládežnický hokej a my doufáme, že se to zlepší.“
     
    Slovo má Petr Bříza.
     
    Filip Pešán onemocněl nemocí Covid-19, čili se bohužel konference nezúčastní.
     
    Na začátek si bere slovo tiskový mluvčí ČH Zdeněk Zikmund.
     
    Vše je už připraveno na start konference, který očekáváme za dvě minuty!
     
    Tiskové konference se mimo jiné zúčastní:

    Petr Bříza, viceprezident Českého hokeje
    Filip Pešán, šéftrenér ČH a trenér reprezentačního A-týmu
    Pavel Geffert, manažer projektu Akademie ČH
     
    Dobré dopoledne a vítejte u Tiskové konference Českého hokeje! Direktoriát hokeje v zemi už rok řeší pandemické omezení sportu, které možná tolik nemusí trápit dospělé hráče, ale pro mládež to je kritický výpadek. Dnes by tak měly být představeny nové projekty, které by měly zmírnit dopady na mládežnický hokej. řešit se ale budou i dlouhodobé činnosti, jako jsou Akademie Českého hokeje a projekt spádových oblastí ČH.
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 11:00.

    Marek Baloun