Chabarovsk – Kazaň 1:2 (1:2 po s.n.) | Čeljabinsk – Jaroslavl 4:3 (po pr.) | Novosibirsk – Spartak Moskva 1:2 (2:3 po s.n.)
Ufa – Riga 6:4 (kon.) | CSKA Moskva – Nižněkamsk 2:1 (po pr.) | Barys – Magnitogorsk 3:2 (kon.)
Omsk – Jekatěrinburg 0:0 (odl.) | Soči – N.Novgorod 1:2 (kon.) | Viťaz – Minsk 3:4 (1:2 po s.n.)
Jokerit – Dynamo Moskva 5:1 (kon.)
po s.n. (2:3)
HC Sibir Novosibirsk
1:2 (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Spartak Moskva
Středa 05.01.2022, 11:30 • Ledovyj dvorec sporta, Novosibirsk • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:30.

Sibir Novosibirsk
    Domácí již sedm zápasů čekají na vítězství v základní hrací době, ovšem čtyři vyhraná prodloužení jim zajistila slušnou porci bodů. Naposledy se jim doma nepodařil závěr zápasu s Kazaní, které podlehli 2:6. Sibir získala o bod méně než Spartak, ale ve Východní konferenci to stačí na o jednu příčku vyšší umístění. Play-off po pěti letech má prakticky jisté s náskokem deseti bodů na Chabarovsk.
    V zápasech Novosibirsku padá nejméně branek v KHL (průměrně 4,2 gólu na 60 minut).

Kanadské bodování:
    Nick Shore 9+15
    Valentin Pjanov 9+12
    Alexandr Šarov 12+7

Moskvané naopak na povánočním výjezdu září a na domácí vydřenou výhru na nájezdy nad Ufou navázali třemi vítězstvími v základním čase – v Soči 3:2, v Nižném Novgorodě 3:1 a v Jaroslavli 4:2. Naprázdno vyšli za posledních osm zápasů jen jednou a v tabulce západní části ligy jsou sedmí o 6 bodů právě před devátým Torpedem.

Jori Lehterä 10+27
    Alexandr Chochlačov 15+19
    Sergej Širokov 10+18

Vzájemné zápasy
    Minulý výlet spartakovců do Novisibirsku skončil jejich porážkou 0:2 a do sibiřské sítě neskórovali ani v posledním hraném zápase v Moskvě (0:3). Dlouhodobě je však bilance naprosto vyrovnaná (10-3-2-10, 55:62).

Československá stopa

Michal Čajkovský (SIB) 35 / 3+8

Jakub Jeřábek (SPM) 36 / 3+4

Sibir Novosibirsk: Säteri (Krasotkin) – Jokipakka, Alanov, Gončarov, Kudako, Alexejev, Čajkovský, Jefremov, Ovčinnikov – Li, Shore, Litovčenko – Šenfeld, Pjanov, Šarov – Česalin, Setdikov, Goluběv – Korotkov, Jakovlev, Šaškov.
    Trenér: Martěmjanov.

Spartak Moskva: Krasikov (Vinogradov) – Heed, Nikišin, Višněvskij, Ručkin, Bryncev, Jeřábek, Savikov, Mamkin – Širokov, Lehterä, Chochlačov – Kugryšev, Pettersson, Drozdov – Galuzin, Cyplakov, Virtanen – Kvartalnov, Soloduchin, Avcin.
    Trenér: Mironov.

Rozhodčí: Naumov, Oskirko – Antonov, Černyšov.

Domácí vyrukovali do zápasu s obráncem Maximem Gončarovem, kterého získali z Avangardu Omsk. Brankáři Spartaku zase kryje záda Zachar Vinogradov z druholigového Voskresensku, který zatím v KHL nechytal.

Zaplněným zimním stadiónem zní ruská státní hymna. Domácí budou hrát v modrých dresech, hosté z Moskvy s docela početnou podporou v kotli v bíločervených.

0:01

0:43
    První útok podnikli hosté. Přihrávku zprava dostal mezi kruhy Pettersson, jehož střelu přizvedla domácí hůl do ochranné sítě.

1:07
    Sibiřané stihli dojet vyhozený kotouč a zpoza brány se natlačil do zakončení Alexandr Šarov. Zblízka však neměl kudy překonat Krasikova.

1:44
    A znovu domácí pálí z bezprostřední blízkosti! Tísněný Denis Goluběv neprostřelil Krasotkina a pak se vkleče projel mezi nohama dojíždějícího Jeřábka jako při hře na "zlatou bránu".

2:15
    Jegor Savikov zařídil tvrdou střelou do Säteriho lapačky vhazování v útočném pásmu Spartaku.

2:36
    Sledujeme velice živý úvod zápasu. Domácí brankář předvedl semafor proti švihu Sergeje Širokova do šibenice.

3:34
    Ručkinova tečovaná střela vyletěla do hlediště, vhazuje se znovu před novosibirskou bránou.

4:11
    Nikita Šaškov v pokleku roztočil kotouč o hranu do výšky a pak ho ze vzduchu přihrával rukou, což neuniklo rozhodčím, kteří vykazují Sibir z pásma.

4:45
    Jori Lehterä z úhlu nenašel skulinku u bližší novosibirské tyče.

6:12
    Obránci Spartaku zastavují protiútok Korotkova, který si spravil chuť dvěma tvrdými nárazy na mantinel. Domácí obecenstvo jeho důraznou hru kvituje aplausem.

6:41
    Na druhé straně pálí z dobré pozice nepřesně Jake Virtanen.

7:24
    Rozhodčí od sebe roztrhávají hromadnou potyčku po faulu Avcina, který jeli hned domácí hráči mstít. Následuje komerční přestávka.

7:24
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (Alexandr Avcin – 2 min., sekání).

8:30
    Oslabení zatím Moskvané zvládají suverénně a nedovolují domácím usadit se v útočném pásmu.

8:55
    Čajkovský nabil Česalinovi, který nepropálil z úhlu Krasikova. Neuspěl ani dorážkou Shore.

9:24

9:34
    Alexandr Avcin ujel rovnou z trestné lavice do brejku a po rychlé stahovačce vyslal jedovku z pravého kruhu, kterou reflexivně vyráží Harri Säteri.

11:15
    Od Avcinova vyloučení se hraje stále bez přerušení, hra se přelévá ze strany na stranu. Brankáře Spartaku prověřil švihem přes obránce Goluběv.

11:41
    Až po 4 minutách a 17 vteřinách pískají rozhodčí zakázané uvolnění hostů.

11:59
    Současné vyloučení:
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Nikita Setdikov – 2 min., hákování).
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Denis Goluběv – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Michal Čajkovský – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (Vjačeslav Soloduchin – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (Sergej Širokov – 2 min., hrubost).

11:59
    Po odpískání Setdikovova faulu se rozpoutala hromadná bitka, zápas je před bouřlivou kulisou vyhecovaný a v bojových uměních se procvičí i rozhodcovský kvartet. Za rvačku rozdávají sudí po dvou trestech na každé straně, což nic nemění na přesilové hře Spartaku.
    11:59 bitka na ledě po odpískání

13:18
    Dmitrij Višněvskij pálí od modré čáry jen do zadního hrazení.

13:54
    Virtanenova dorážka další nepřesné střely zblízka se v závěru přesilovky otřela o pravou tyč domácí klece!

13:59

14:20
    Závar na brankovišti Spartaku, kde má navzdory vší snaze domácích útočníků kotouč pevně ve své moci Alexej Krasikov.

16:07
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (Jake Virtanen – 2 min., podrážení).

16:28
    Někteří domácí hráči již zvedali ruce, když po bleskové kombinaci střílel zleva do odkryté brány Alexandr Šarov. Gólman Spartaku však zázračně snad bruslí nebo hranou betonu jeho ránu vytěsnil z brankové čáry.

17:06
    Šarov dostal zpětnou přihrávku od Jokipakky, z levého kruhu jen bolestivě nastřelil Alexandra Nikišina.

17:51
    Ve vlastním oslabení sprintoval za vyhozeným kotoučem Drozdov a vynutil si faul, čímž přesilovka Novosibirsku končí.

17:52
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Michal Čajkovský – 2 min., hákování).

18:07
    Hosté jsou v plném počtu a začíná jejich zkrácená přesilová hra.

18:29
    Chochlačov opřel prudkou střelu do zadního hrazení, vracející se puk raději přikryl Säteri na ledě svou lapačkou.

19:09
    K zadní tyčce dostal puk číhající Širokov a okamžitě hledal pod sebou Lehteräho, jeden ze sibiřských obránců mu však puk vypíchl obětavou rybičkou.

19:52

20:00

Vyhecovaná, naprosto vyrovnaná a rušná třetina končí bez gólů především díky výborným brankářům. Hraje se ve velkém tempu, diváci jsou ve varu, ale na změnu skóre si musíme počkat do dalších částí hry.

21:04
    Chochlačov vybídl Lehteräho, který nastřelil jen obránce před sebou. Podobně však dopadl i rychlý protiútok Sibiřanů.

22:28
    Korotkov vybojoval puk, ale zakončit nestihl, neboť ho na levém kruhu zezadu dojel Virtanen a čistě mu ho vypíchl.

22:56
    Na druhé straně sestřelil Goluběv do kotníku Lehteräho, který odjíždí na jedné brusli na střídačku.

23:39
    Oleg Li se vydal sám proti přesile, šikovně zabrzdil a z otočky vypálil pod břevno. Obrana Moskvanů však nepustila kotouč před bránu.

24:17
    První přerušení hry ve druhé třetině obstaral až teď ofsajd novosibirských hokejistů.

25:12
    Jokipakka si ublížil zřejmě po vjezdu do rýhy, během komerční přestávky se může dát do kupy spolu se svým před chvílí nastřeleným krajanem na vedlejší střídačce.

26:09
    Virtanen dorážel na novosibirskou bránu, do které ho doslova nahodil obránce Alexejev. Technická četa musí klec znovu upevnit.

27:42
    Šarov si kličkou na střed nepřišel na Heeda, který mu kotouč vypíchl.

27:58
    Rychlý protiútok Spartaku zakončil tvrdou střelou do Säteriho betonu právě Heed.

28:40
    Sibir ještě po změně stran nevystřelila na bránu. Nikita Korotkov dorážel z dobré pozice mezi kruhy těsně vedle.

29:25
    Z vrcholu kruhu těně přestřeluje domácí bránu Cyplakov. Nápor Spartaku pokračuje střelou od modré, vyražený kotouč zachytil Jeřábek a po jeho přihrávce pálí do Säteriho z levého kruhu golfovým úderem Vladimir Galuzin.

31:46
    V hledišti to zašumělo, když se domácí rozjeli ve dvou na jednoho. Denis Goluběv si stahoval kotouč na střelu forhendem, jenže trefil jen hůl padajícího solitéra v obraně Spartaku.

32:48
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Nikita Korotkov – 2 min., nedovolené bránění).

33:04
    Domácí poprvé zahrozili paradoxně až v oslabení. Nick Shore v plné rychlosti švihl přes obránce a dosud nezaměstnaný Alexej Krasikov vyráží pohotovým rozklekem.

33:35
    Chochlačov se dostal k zakončení na levém kruhu díky krásné zadovce Virtanena a následnému křížnému pasu Tima Heeda. Času měl moře, skulinku u bližší tyče však neobjevil.

34:30
    Domácí vyvážejí puk a zejména díky Goluběvovi uspořili slušnou porci vteřin.

34:48

36:02
    Ani teď se nejdefenzivnějšímu klubu soutěže nepodařilo dovést přečíslení do úspěšného konce. Li se zamotal do vlastních kliček a skončil v rohu za bránou.

36:41
    Po Jokipakkově přistrčení Oleg Li golfákem přestřeluje.

37:23
    Litovčenko nastřeluje puk na Krasikova, který ho raději před dojíždějícími hráči Novosibirsku podržel v lapačce.

38:50
    Spartak právě vstřelil branku!
    Hosté roztočili kolotoč jako při přesilovce a pětice modrých jen zírala, jak se DMITRIJ VIŠNĚVSKIJ z dálky krásně trefil příklepem do šibenice. Na novosibirském ledě se spartakovci radují z gólu po téměř 113 minutách.
    Asistence: Dmitrij Kugryšev, Emil Pettersson.
    38:50 Dmitrij VIŠNĚVSKIJ - 0:1

39:24
    Domácí se vrhli do útoku, obránce Vadim Kudako vyprášil z dálky Krasikovův beton.

39:51
    Po Šenfeldově křížné přihrávce marně natahovali domácí své hole, kotouč vystihl moskevský kapitán Širokov.

40:00

Oproti první části hry se v Novosibirsku odvíjela mnohem defenzivnější bitva, zejména domácí se vůbec nedostávali ke střelbě a 70 vteřin před sirénou je potrestal otevřením skóre krásnou střelou po neméně pohledné kombinaci Višněvskij.

41:04
    Emil Pettersson jedovatou střelou zprava na zadní tyč zaměstnal Säteriho vyrážečku.

42:24
    Další akci Spartaku zastavuje ofsajd.

43:41
    Ke slovu se dostali i domácí. Alexandr Šarov dostal kotouč do jízdy na levé křídlo a z výborné pozice švihl těsně kolem zadní tyče.

43:54
    Po buly končí ve výstroji brankáře Spartaku tvrdá střela slovenského obránce Čajkovského od modré čáry.

45:44
    Novosibirsk dál hraje aktivně, ale nastřelené kotouče končí za bránou.

46:29
    Komerční přestávka se malinko protáhne, jeden z čárových rozhodčích si zajel na trestnou lavici utáhnout tkaničky.

46:56
    Jegor Savikov si nabruslil podpořit útok mezi kruhy, přihrávku od pravého mantinelu napálil do Säteriho betonu.

48:08
    Nick Shore skončil po souboji na modré čáře vsedě, jednalo se ale o čistý střet. Spartak se vysvobozuje z krátkého sevření.

49:18
    Setdikov měl na hokejce vyrovnání, střela z úhlu do odkryté brány však skončila pod tělem přesouvajícího se Krasikova.

50:32
    Šarov dostal důrazným forčekingem pod tlak váhajícího Višněvského, který vyhazuje přes plexisklo a Sibir dostává výhodu přesilové hry.

50:32
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (Dmitrij Višněvskij – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu).

50:36
    Okamžitě po vyhraném vhazování pálil zblízka Šenfeld do brankáře a buly se po pouhých čtyřech vteřinách opakuje.

51:21
    Anton Šenfeld trefuje Krasikovovu hruď z úhlu, při dorážce přeskočil kotouč hůl Šarovovi.

52:32

52:45
    Tlak Novosibirsku ještě pokračoval při hře v pěti, nakonec Čajkovského střelu ukryl Krasikov v lapačce a odstartoval reklamní přestávku.

52:56
    Ze spolupráce Kudaka s Goluběvem vzešla další práce pro brankáře Spartaku, který znovu přerušuje hru.

53:34
    Vyloučení v týmu Sibir Novosibirsk (Valentin Pjanov – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (Ivan Drozdov – 2 min., sekání).

54:45
    Volnějšího prostoru na ledě zatím domácí nedokázali využít, hosté se již soustředí na údržbu.

55:34
    Oba celky jsou na ledě v pěti.

55:37
    Sibir právě vstřelila branku!
    Vyloučení hráči se ještě nestačili zapojit do hry a halu rozjásal DENIS GOLUBĚV. Jokipakkovu ránu z dobře sehrané kombinace Krasikov jen vyrazil před Setdikova a jeho posunutí ještě doklepnul Goluběv bekhendem do prázdné brány jako do golfové jamky.
    Asistence: Nikita Setdikov, Jyrki Jokipakka.
    55:37 Denis GOLUBĚV - 1:1

56:46
    Povzbuzená Sibir se tlačí do útoku, její kapitán Česalin však zblízka bez přípravy netrefil mezi tyče.

57:22
    Moskevská obrana zarazila průnik Nikity Šaškova po pravém křídle.

58:00
    Dnešní utkání sleduje 4600 diváků.

58:45
    Oba celky v závěru hrají na jistotu bodu a snaží se hlavně neinkasovat.

59:26
    Harri Säteri drží kotouč pod lapačkou na ledě po střele Vladimira Galuzina z úhlu.

59:40
    Višněvskij podpořil rychlý protiútok Spartaku z druhé vlny, mířil chytře do protipohybu brankáře, ale jeho projektil proletěl kolem zadní šibenice.

60:00

Po 60 minutách hry končí zápas zaslouženou dělbou bodů, když se Sibir ve třetí třetině prezentovala zlepšeným výkonem a Goluběv ukončil neprůstřelnost spartakovského brankáře. O druhém bodu rozhodne prodloužení nebo nájezdy. Potvrdí Novosibirsk svou skvělou úspěšnost z poslední doby a vyhraje páté prodloužení v řadě od 21. prosince?

60:31
    Oleg Li střílel po přejetí modré čáry přes obránce doprostřed brány. Vhazuje se v útočném pásmu Novosibirsku.

61:41
    Hosté vyčkávali s rozehrávkou za vlastní brankou, pak rozjeli rychlý útok. Cyplakov vypálil zápěstím a od hrany Säteriho betonu se kotouč odráží do výšky. Finský brankář se dobře zorientoval a nastavil mu před dopadem lapačku.

62:48
    Spartakovci dlouho kroužili útočným pásmem, Širokovovi však nakonec kotouč utíká.

63:07
    Vyloučení v týmu Spartak Moskva (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů na ledě). Trest odpyká Ivan Drozdov.

63:43
    Domácí si zahráli bago, ke střele se po kuriózním odrazu o spoj plexiskla a mantinelu dostal až Shore, jenže rána se o zadní hrazení odráží až do středního pásma.

64:16
    Spartak vyhazuje a může prostřídat.

64:48
    Säteri pomáhá s rozehrávkou dalšího vyhozeného kotouče až u vlastní modré čáry, domácí však přejeli tu útočnou předčasně a píská se ofsajd 12 vteřin před koncem.

65:00
    Prodloužení skončilo.

Samostatné nájezdy začínají.

1. série
    0:0
    Oleg LI začal sérii nájezdů hodně nešťastně, kotouč mu odskočil od hole ještě před samotnou střelou.

1. série
    0:1
    Jori LEHTERÄ posílá Spartak přesnou střelou do vedení.

2. série
    1:1
    Nick SHORE však okamžitě vyrovnává.

2. série
    1:2
    Sergej ŠIROKOV s obrovským štěstím. Také jemu při kličce kotouč sjel od čepele, jenže právě to rozhodilo Säteriho a puk mu proklouzl mezi betony.

3. série
    1:2
    Alexandr ŠAROV zakončil jen do brankáře a Spartak je krůček od vítězství.

3. série
    1:2
    Emil PETTERSSON však na druhé straně také neuspěl. Säteri vystihl jeho blafák u levé tyče.

4. série
    2:2
    Valentin PJANOV si najel zprava a zavěsil k vzdálenější tyčce. Sibir ještě žije.

4. série
    2:3
    Tim HEED zařídil švihem k tyči Spartaku mečbol.

5. série
    2:3
    Denis GOLUBĚV mířil po ledě k tyči, Alexej Krasikov vykopl jeho pokus snad levou bruslí a je rozhodnuto.

V samostatných nájezdech zvítězil Spartak Moskva.

Autorem vítězné branky je TIM HEED.
    Tim HEED - 1:2

Popáté v řadě to Novosibirsku nevyšlo a v prodloužení či nájezdech si další bod nepřipisuje. Domácí však mohou být s jedním bodem spokojeni, střeleckou smůlu prolomili až v 56. minutě. Po bojovné a vyrovnané první třetině se druhá odehrála v defenzivním duchu a na jejím konci dostal do vedení hosty krásnou střelou Višněvskij. Sibir však zabrala a za mnohem aktivnější pojetí byla nakonec odměněna vyrovnáním. V nájezdech padlo hned pět gólů a poslední slovo měl hostující Heed.

Statistiky zápasu:

Střely na bránu 24:22 (8:9, 4:5, 11:7 – 1:1)
    Vhazování 31:23
    Hity 17:23
    Čas v útoku 10:25 – 10:18
    Vyloučení 6:7, bez využití.

Michal Čajkovský (SIB) 0+0, 3 střely, 4 trestné minuty, čas na ledě 20:28

Jakub Jeřábek (SPM) 0+0, čas na ledě 11:50 (14:08:37)

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 56. Goluběv (Setdikov, Jokipakka) – 39. D. Višněvskij (Kugryšev, Emil Pettersson), rozh. náj. Heed