po penal. (4:2)
Senegal
0:0 (0:0)
Egypt
Neděle 06.02.2022, 20:00 • Paul Biya Stadium, Olembé, Kamerun • Africký pohár národů • Finále

To je dnes ode mě vše, děkuji Vám za pozornost! (22:51:58)

Hráčem utkání byl velmi zaslouženě zvolen egyptský brankář Gabaski, ale to je jen mála útěcha na finálové prohře.

Držení míče: 57 % : 43 %.
    Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 5:3. Rohy: 3:4. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 23:30.

Obrovské drama je u svého konce. Senegalci se poprvé v historii radují z triumfu.
    Pojďme se podívat jak celé dramatické utkání probíhalo.
    Už ve 4. minutě se dopustil faulu v pokutovém území Mohamed Abdelmonem a následně se k penaltě postavil Sadio Mané. Jeho pokus doprostřed ale vyrazil gólman Gabaski. Následně byli Senegalci o něco lepším celkem, ale o jedinou další vážnější možnost se postaral ve 43. minutě Salah, kterého ovšem vychytal Mendy.
    Ve druhé půli těch situací ke vstřelení branky bylo ještě méně. V 53. minutě se Senegalci dostali do zajímavé šance uvnitř vápna po přízemním centru z pravé strany, ale nakonec z toho nebylo nic nebezpečného. Následně byla k vidění vyčkávaná na chybu soupeře a ani jeden tým si nevypracoval gólovku.
    V první části prodloužení byly k vidění šance na straně Senegalu, ale Boulaye Dia ani jednu z dvou velkých šancí nedokázal proměnit v branku po skvělých zákrocích Gabaskiho.
    Ve druhé části prodloužení byla k vidění šance na obou stranách. Ovšem jak Edouard Mendy, tak Gabaski vytáhli další velmi dobré zákroky.
    Následně došlo na pokutové kopy, kde jako první neproměnil ve 2. sérii Egypťan Mohamed Abdelmonem, ale to stejné zopakoval hned posléze Bouna Sarr. Ve 4. sérii ale Mendy vychytal Mohanada Lášína a následně rozhodla hvězda Senegalu Sadio Mané.
    Senegal vyhrál Africký pohár národů!

Senegal poprvé v historii vítězí na Africkém poháru národů, když poráží Egypt na pokutové kopy v poměru 4:2!