Muži - Štafeta (4x10 km) Vítěz: Ruský olympijský výbor (kon.)
Muži - Štafeta (4x10 km)

Vítěz: Ruský olympijský výbor

Neděle 13.02.2022, 08:00 • Národní centrum klasického lyžování, Čang-ťia-kchou • Zimní olympijské hry - Běh na lyžích

12. Česko +10:07,1
    Týmy Číny, Slovinska a Estonska byly předjety o kolo (10:25:29)

Štafetový závod mužl v čínském Pekingu ovládli běžci Ruského olympijského výboru Červotkin, Bolšunov, Spicov a Ustjugov. Už od prvního úseku, kdy soupeřům pláchl Červotkin, nenechali žádný z týmů se přiblížit alespoň do kontaktu a prakticky stylem start – cíl si doběhli pro zlaté medaile.

Stříbro v Pekingu vybojovali Norové, kteří na závěrečném kilometru porazili skvěle bojující Francii.

Závod skončil.

Cíl
    Český tým ve složení Fellner, Novák, Knop a Pechoušek končí na 12. místě se ztrátou 10:07,1.

Cíl
    Na devátém místě doběhly Spojené státy, desáté je Japonsko, jedenáctá Kanada. Češi se bohužel propadli i za Kanaďany.

Cíl
    Šesté končí zklamané Finsko, které nabralo na vítěze ztrátu 4:37,9. Sedmé je Švýcarsko a osmá Itálie.

Cíl
    Páté dobíhá Německo se ztrátou 2:55,8.

Cíl
    Čtvrté místo patří v cíli Švédsku, které v bitvě o medaili neudrželo kontakt s Francouzi, kteří se naopak dotáhli k Norům, a končí bez medaile.

Cíl
    Johannes Høsflot Klæbo po svém nástupu zhruba kilometr před koncem už nedal Francouzovi za svými zády šanci a získal pro Norsko stříbro. V cíli jsou ale neskutečně šťastní i Francouzi Jouve, Lapalus, Parisse a Manificat, kteří obhájili bronz z Pchjongčchangu.

Cíl
    Mezitím už do cíle doráží Sergej Ustjugov a štafeta Ruského olympijského výboru slaví drtivé vítězství a zisk zlatých olympijských medailí!

A naopak kousek od stadionu nastupuje Klaebo a odpoutal se od Manificata!

Manificat zkouší nastoupit ve stoupání, kde se mu to povedlo už o okruh dřív! Ale tentokrát Klaebo útok odrazil.

Vedle Estonska a Slovinska byla nyní o kolo předstižena i Čína. Tyto tři týmy tedy závod nedokončily.

Zhruba dva kilometry před cílem náskok Ustjugova dál roste.

Klaebo je nalepen na zádech Manificata a vyváží se. Trochu chce pošetřit síly. Zkraje úseku to přeci jen ještě zkusil, jestli náhodou něco nesjede na Ustjugova, ale když viděl, že ne, zvolnil. A nyní využívá toho, že si může trochu odpočinout v závěsu.

Mezitím byl Jan Pechoušek na trati předstižen Američanem Bolgerem a patří mu 11. pozice.

36,6km
    Naopak ztráta Švédska narůstá, Häggström nabral manko 24 sekund.

36,6km
    Dnes bude zlaté Rusko. Sergej Ustjugov totiž vede před dvojicí za sebou už o více než minutu!

Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu bylo pořadí 1. Norsko, 2. Rusko a 3. Francie. Jak to bude v Pekingu? Posledních zhruba pět kilometrů závodu.