Litva – Maďarsko | 1:2 (kon.) | | | Rumunsko – Slovinsko | 1:9 (kon.) |
konec
Rumunsko
1:9
(1:1, 0:6, 0:2)
Slovinsko
Vendula Zdražilová
Branky a nahrávky:
12. Skačkov (Peter, Borysenko) – 9. Jeglič (Gregorc, Urbas), 24. Verlič (Urbas, Jeglič), 25. Jeglič (Urbas, Pretnar), 33. Ograjenšek (Jeglič, Gregorc), 36. Maver (Tomaževič, Gregorc), 40. Verlič (Urbas, Jeglič), 40. Čimžar (Ograjenšek), 44. Tičar (TS), 51. Verlič (Pretnar, Urbas)
Rozhodčí: Holm (SWE), Piragič (CRO) – Kis-Kiraly (HUN), Leermakers (NED)
Diváci: 2000
Neproměněná penalta:
Rumunsko:
Polc (od 41. Toke) – Farkas, Borysenko (A), Rasulov, Bors (A), Kozma, Jemelianenko, Berdila – Ferenz-Csibi, Tranca (C), Peter – Gliga, S. Rokaly, Reszegh – Fodor, Zagidullin, Molnar – Skačkov, N. Rokaly, Constantin, Casaneanu
Náhradníci:
Trenér: Július Pénzeš
Slovinsko: Krošelj (od 41. Pintarič) – Pretnar, Gregorc, Podlipnik, Robar (C), Magovač, Stebih – Jeglič, Urbas (A), Verlič – Tičar (A), Sabolič, Kuralt – Ograjenšek, Pance, Čimzar – Koblar, Maver, Tomaževič
Náhradníci:
Trenér: Matjaž Kopitar
Náhradníci:
Trenér: Július Pénzeš
Slovinsko: Krošelj (od 41. Pintarič) – Pretnar, Gregorc, Podlipnik, Robar (C), Magovač, Stebih – Jeglič, Urbas (A), Verlič – Tičar (A), Sabolič, Kuralt – Ograjenšek, Pance, Čimzar – Koblar, Maver, Tomaževič
Náhradníci:
Trenér: Matjaž Kopitar
Rozhodčí: Holm (SWE), Piragič (CRO) – Kis-Kiraly (HUN), Leermakers (NED)
Diváci: 2000
Další puk se třepotá v síti Rumunů. MIHA VERLIČ tečoval pokus Klemena Pretnara z vrcholu pravého kruhu a umístil touš za Tokeho – 1:9. Asistence: Klemen Pretnar a Jan Urbas.
Sudí nařídil po falu Farkase trestné střílení. To jel ROK TIČAR, jenž z pravé strany bekhendovou střelou zasunul touš za záda Zoltana Tokeho – 1:8.
Tamas Farkas – TS, hákování.
ze hřiště odchází Patrik Polc, přichází Zoltan Toke.
Střídání v týmu Slovinsko:
ze hřiště odchází Gašper Krošelj, přichází Matija Pintarič.
Vteřinu před koncem druhé třetiny se ještě prosadil před Polcem TADEJ ČIMŽAR a navýšil už tak vysoké vedení Slovinců. Ovšem dlouho se řešilo video, zda branka nepadla už po siréně. Nebylo tomu tak a gól tedy platil – 1:7. Asistence: Ken Ograjenšek.
Ještě se v poslední minutě hry ve druhém dějství prosazují Slovinci a vedou už o pět branek. Jan Urbas poslal přihrávku na MIHU VERLIČE, který poté pohotovou střelou nedal Polcovi šanci a kolem jeho pravého betonu ho prostřelil – 1:6. Asistence: Jan Urbas a Žiga Jeglič.
Rumuni už to budou mít hodně těžké, po další pěkně sehrané slovinské kombinaci skóruje LUKA MAVER a dává svému týmu náskok už o čtyři góly. Maver dostal od Tomaževiče přihrávku před Polce a pověsil puk pod břevno jeho brány – 1:5. Asistence: Blaž Tomaževič a Blaž Gregorc.
Další využitá početní výhoda Slovinců a ti jdou do tříbrankového náskoku. Žiga Jeglič poslal puk před branku pro KENA OGRAJENŠEKA, kterému nastačilo pouze nastavit hůl a puk prolétl mezi betony Polce za brankovou čáru – 1:4. Asistence: Žiga Jeglič a Blaž Gregorc.
Tamas Farkas – 2 min., vysoká hůl.
A po chvilce je to už 3:1 pro Slovince. ŽIGA JEGLIČ si sjel do pravého kruhu a z úhlu pak načapal Polce, kterému poslal puk mezi rameno a tyčku do sítě. Asistence: Jan Urbas a Klemen Pretnar.
Slovinci si berou své ztracené vedení zase zpátky a vedou 2:1. Jan Urbas poslal puk na MIHU VERLIČE, který ho z prostoru mezi kruhy nasměroval švihem pod víko Polcovy klece. Asistence: Jan Urbas a Žiga Jeglič.
A také Rumuni využívají početní výhodu, jejich branku musel posvětit videorozhodčí. JEVGENIJ SKAČKOV pověsil puk do slovinské sítě tak prudce, že to na první dobrou nebylo moc vidět – 1:1. Začíná se od začátku. Asistence: Balazs Peter a Pavlo Borysenko.
Anže Kuralt – 2 min., podrážení.
Využitá přesilová hra a Slovinci se ujímají vedení. Blaž Gregorc poslal na milimetr přesnou přihrávku do předbrankového prostoru, kde byl nikým nehlídán ŽIGA JEGLIČ, jenž pak pohotově zakončil a překonal Patrika Polce – 0:1. Asistence: Blaž Gregorc a Jan Urbas.
Catalin-Adrian Berdila – 2 min., podrážení.
Rumunsko: Polc (Toke) – Farkas, Borysenko (A), Rasulov, Bors (A), Kozma, Jemelianenko, Berdila – Ferenz-Csibi, Tranca (C), Peter – Gliga, S. Rokaly, Reszegh – Fodor, Zagidullin, Molnar – Skačkov, N. Rokaly, Constantin, Casaneanu
Trenér: Július Pénzeš
Slovinsko: Krošelj (Pintaric) – Pretnar, Gregorc, Podlipnik, Robar (C), Magovač, Stebih – Jeglič, Urbas (A), Verlič – Tičar (A), Sabolič, Kuralt – Ograjenšek, Pance, Čimzar – Koblar, Maver, Tomaževič
Trenér: Matjaž Kopitar
Rozhodčí: Holm (SWE), Piragič (CRO) – Kis-Kiraly (HUN), Leermakers (NED).
Slovinsko je hokejovou veřejností oproti Rumunům výrazně známějším týmem. Co je ale zajímavé, tak na olympijských hrách se představili méněkrát, a sice dvakrát, to je ale samozřejmě způsobeno faktem, že Slovinci byli po třiasedmdesát let součástí Jugoslávie. V Soči skončili Slovinci sedmí, v Pchjongčchangu devátí.
Momentálně devatenáctý nejlepší tým světa se na nejvyšší úrovni představil naposledy v roce 2017. Ve Francii uhrál ve skupině B jediný bod za prohru se Švýcary 4:5 po nájezdech, což na udržení nestačilo, na předposlední Bělorusy ztratili Slovinci šest bodů. Následně svedli dva neúspěšné pokusy o návrat zpět na nejvyšší úroveň. V roce 2018 skončili v Budapešti pátí, o rok později v kazašském Nur-Sultanu čtvrtí.
Na domácí půdě bude Slovinsko patřit k největším favoritům na postup. Z pěti týmů postupují dva, jeho hlavními konkurenty by měly být hlavně týmy Maďarska a Jižní Korey, zapojení Litvy či Rumunska do postupových bojů by se rovnalo překvapení.
Historie rumunského hokeje se datuje do roku 1931. Tehdy tato reprezentace odehrála v polské Krynici první utkání, od výběru USA schytala drtivou porážku 0:15. Nicméně musela překousnout i větší debakl, a sice v roce 1947 od Československa v poměru 1:23. Podívejme se i na největší výhru, v roce 1989 Rumuni rozdrtili Nový Zéland 52:1.
Rumunsko se čtyřikrát dostalo na zimní olympijské hry. V roce 1964 a 1968 skončilo dvanácté, v roce 1976 sedmé a o čtyři roky později osmé.
Posuňme se do přítomnosti. Rumuni před třemi roky dosáhli parádního úspěchu, když se probojovali právě do divize I. A, která je zároveň kvalifikační skupinou po MS. Ještě z ní nestihli spadnout, protože covid poslední dvě sezóny zrušil a letos se nesestupuje. Svěřencům slovenského kouče Júlia Pénzeše, v jejichž zemi byste spočítali hokejová kluziště na prstech obou rukou, v žebříčku IIHF náleží 23. místo, ve Slovinsku klidně mohou pomýšlet ještě na jeho vylepšení.