6 2 6
Zdeněk Kolář
1
3 6 3
Čtvrtek 06.10.2022, 14:08 • Grand Stand, Parma (ITA) • Challenger Parma (antuka) • Osmifinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Vít Kopřiva (ATP 154.) absolvuje od začátku léta devátý turnaj a bude usilovat o druhý postup do čtvrtfinále po challengeru v Liberci. Do Parmy přijel s bilancí 1:4 z posledních pěti zápasů, na úvod si ji zde vylepšil vítězstvím nad Španělem Rocou 7:6, 6:1. V prvním setu prohrával 2:5 a odvracel setbol, postupně ale 309. hráče světa jasně zdolal.

Zdeněk Kolář (ATP 236.) dokonce na bodovaných turnajích prohrál po první životní výhře v hlavním kole grandslamu na Roland Garros 12 ze 13 utkání, když porazil pouze v Sibiu neznámého Rumuna Dimu z druhé tisícovky žebříčku. První cennou a hladkou výhru 6:4, 6:2 si připsal proti pátému nasazenému Passarovi (123.) a doufá, že už zažehnal nečekanou herní krizi, při které se propadl žebříčkem o více než 120 míst.

Vzájemné zápasy
    Oba krajané se zatím na okruhu utkali pouze loni na domácí půdě v Prostějově, kde byl úspěšnější Zdeněk Kolář 6:3, 7:6. Kopřiva tehdy nevyužil 13 brejkbolů. Zajímavostí je, že navlas stejným skóre zdolal Kolář Kopřivu i o rok dříve na exhibici během covidové přestávky na turnajích ATP. Tak uvidíme, zda do třetice pozná jejich souboj nového vítěze.

České derby se hraje jako první na kurtu, předpověď počasí je také příznivá, takže by se jeho čas neměl posouvat o více než obvyklých pět až deset minut na rozehrání.

0:0

15-0
    Kolářův bekhend do sítě ukončil úvodní výměnu od základních čar.

30-0
    Vít Kopřiva zasprintoval pro kraťas a zametl míček forhendem po čáře.

40-0
    Pro změnu Zdeněk Kolář doběhl prasátkem zkrácený míč, jenže bekhendem se vyhazuje.
    0:0; 0:0; 40-0 - Vít Kopřiva

1:0
    Přímý bod dovršil čistou hru Víta Kopřivy.

15-0
    Ostrou přestřelku chtěl Kolář ukončit kraťasem, ale soupeř přečetl jeho úmysl a následně zakončil z voleje do odkrytého pole.

15-15
    První fiftýn připisuje přímo z podání Kolář.

15-30
    Eso na téčko.

15-40
    Kopřiva v hluboké defenzívě vyhazuje bekhendový oblouček.
    0:0; 1:0; 15-40 - Zdeněk Kolář

30-40
    Kopřiva zahrál jedovatý křížný forhend, který Kolář na dlouhou ruku vrací jen do sítě.

1:1
    Také Zdeněk Kolář uzavírá hru přímým bodem.

0-15
    Kopřiva zahajuje dvojchybou.

15-15
    Kolářův pokus o čop zastavuje páska.

15-30
    Zdeněk Kolář se opřel do nabíhaného forhendu a přinutil soupeře k odpovědi do sítě.

30-30
    Hned druhý úder ve výměně nasměroval do sítě Kolář.

30-40
    Hlavní rozhodčí musel po atraktivní přestřelce slézt z umpiru a rozsoudit Kolářův úder. Po delším zkoumání viděl nepatrný otisk podélné čáry a tedy brejkbol.
    0:0; 1:1; 30-40 - Zdeněk Kolář

1:2
    Vít Kopřiva nasměroval forhend do deblového koridoru a ztrácí jako první své podání.

0-15
    Forhendový útok podpořil Zdeněk Kolář náběhem k síti a přesným volejem do odkryté strany přes hlavu.

15-15
    Kopřiva returnoval do růžku a zahnaného Koláře pak překonal lehkým kraťasem.

30-15
    Zcela ustřelený Kolářův bekhend na okraj hřiště pro čtyřhru.

30-30
    Druhé eso pro Koláře.

40-30
    Brejkbol si ve forhendové křížné přestřelce zajistil Kopřiva, když míček zůstal v síti z opačné strany.

40-40
    Kolář zvládl náběh na síť, jeho volej na základní čáru odvrací protihráč nouzovým prohozem daleko za.
    0:0; 1:2; 40-40 - Zdeněk Kolář

A-40
    Po delší výměně však přestřeluje z forhendu opět rodák z Bystřice nad Pernštejnem a Kopřiva má druhý brejkbol.

40-40
    Ve snaze rozhodnout gem napálil Vít Kopřiva forhend po čáře těsně mimo.

A-40
    Ani potřetí v zápase nevyšel Kolářovi kraťas. Kopřiva tyto situace čte a kromě rychlosti prokázal při ostrém zkráceném čopu i dobrý cit pro hru, když Koláře obhodil.

40-40
    Zdeněk Kolář skvěle zametl forhendový volej ven z kurtu a maže i třetí brejkbol.

A-40
    Kolářův podseknutý bekhend do sítě však nabízí Kopřivovi další výhodu.
    0:0; 1:2; A-40 - Vít Kopřiva

2:2
    Kopřivův nabíhaný forhend do rohu kurtu Kolář jen posunul kousek před sebe a čtvrtému brejkbolu se již neubránil.

15-0
    Přímý bod pro Kopřivu.

30-0
    Další return do sítě.

40-0
    Vít Kopřiva přesně trefil prudký prohoz po čáře, za kterým se soupeř natahoval marně.
    0:0; 2:2; 40-0 - Vít Kopřiva

40-15
    Hned po podání Kopřiva o metr přestřeluje.

3:2
    Kolářův forhend od základní čáry byl příliš dlouhý.

15-0
    Vít Kopřiva trefil vítězný úder z rohu do rohu po čáře.

30-0
    Na další z marných pokusů o stopbal reaguje Kopřiva lehoučkým kontrakraťasem.
    0:0; 3:2; 30-0 - Vít Kopřiva

40-0
    Tři brejkboly pro rodáka z Bílovce! Zdeněk Kolář se nevynuceně vyhodil z forhendu.

40-15
    Kolář zaútočil forhendem po čáře, Kopřiva vyškrabuje na dlouhou ruku do sítě.

4:2
    Zdeněk Kolář zblízka z voleje nepřehodil míček na druhou stranu a podruhé v řadě ztrácí servis.
    0:0; 4:2 - Vít Kopřiva

0-15
    Nečistý forhend po delší výměně od základních čar uletěl mimo kurt Kopřivovi.

15-15
    Po dobrém podání vypálil Kopřiva nechytatelný vítězný bekhend křížem.

30-15
    Jestli dobře počítám, tak pátý pokus Zdeňka Koláře zakončit výměnu kraťasem a pátý neúspěch. Kopřiva zametl míček do vzdálenějšího rohu.
    0:0; 4:2; 30-15 - Vít Kopřiva

40-15
    Přímý bod a dva gemboly.

40-30
    Dvojchyba vinou pásky.

5:2
    Od základní čáry přetáhl bekhend Kolář a bude po přestávce podávat na udržení v setu.

0-15
    Kolář přešel do útoku a donutil soupeře k chybě.

15-15
    Po dlouhé výměně od základních čar trefuje síť Kolář.

15-30
    Čároví mlčeli, ale Kolář hlásí po soupeřově lobu aut a hlavní rozhodčí mu po prohlídce stopy dává za pravdu.

15-40
    Parádní vítězný forhend z rakety Zdeňka Koláře ven z kurtu.
    0:0; 5:2; 15-40 - Zdeněk Kolář

5:3
    Kopřivův čop dopadl několik decimetrů za základní čáru, rodák z Bílovce však teď půjde podávat na zisk setu.

0-15
    Aut od základní čáry je hlášen Kopřivovi.

0-30
    Vít Kopřiva si dále komplikuje cestu za ukončením setu nepřesným křížným úderem po podání.

15-30
    Nyní naopak po servisu následovalo důrazné a přesné zakončení.

15-40
    Výrazná nevynucená chyba Víta Kopřivy nabízí Kolářovi dva brejkboly.

30-40
    V náročné, téměř půlminutové přestřelce nakonec těsně přestřeluje z forhendu Kolář.

40-40
    Kolářův bekhend pod tlakem naráží do pásky, je po brejkbolech.
    0:0; 5:3; 40-40 - Vít Kopřiva

A-40
    Fantastický vítězný bekhend křížem zajistil Kopřivovi setbol.

40-40
    Soupeři sázeli míče k lajnám, Kolář změnil tempo výměny kraťasem a poprvé z něj bere fiftýn, když správně odvrací Kopřivovu odpověď za jeho tělo.
    0:0; 5:3; 40-40 - Zdeněk Kolář

A-40
    Forhend Zdeňka Koláře rozvlnil síť. Druhý setbol pro Kopřivu.

6:3
    Vít Kopřiva uzavírá první set a přes dva brejkboly dokončil obrat přímým bodem.

0:0
    Následuje přestávka a výměna stran.

0:0
    Konec přestávky, podávat bude Zdeněk Kolář.

0-15
    Do druhé sady vstupuje lépe Kolář.

0-30
    Kopřivův bekhend v rytmické výměně dopadl těsně do pole pro čtyřhru.

0-40
    Kolář si soupeře přitáhl k síti a zakončil snadným volejem do prázdného kurtu.
    1:0; 0:0; 0-40 - Zdeněk Kolář

0:1
    Kopřivův nabíhaný bekhend zastavuje páska a Zdeněk Kolář bere čistou hru.

15-0
    Vít Kopřiva pěkně trefuje winner do protipohybu.

15-15
    Kopřiva chybuje hned po podání.

30-15
    Premiérové eso Víta Kopřivy sedlo na téčko.

40-15
    Na forhend, který se otřel o základní čáru, reaguje Kolář slabším úderem do sítě.
    1:0; 0:1; 40-15 - Vít Kopřiva

1:1
    Kolář returnuje křížem nepřesně.

15-0
    Kopřiva si u sítě křížným bekhendem vychutnal čitelný kraťas.

15-15
    Zdeněk Kolář střílí přímý fiftýn.

30-15
    Antukářskou výměnu ze zadních pozic zakončuje z rohu kurtu příliš nízkým forhendem Kolář.
    1:0; 1:1; 30-15 - Vít Kopřiva

40-15
    Vít Kopřiva má dva brejkboly, když opět vystihl Kolářův kraťas a vrátil mu míček podél sítě. O pár měsíců starší reprezentační kolega poté jen rámem posunul míček po antuce.

40-30
    Po podání ven z kurtu posadil Kolář výborný vítězný forhend na otevřenou podélnou čáru.

40-40
    Zdeněk Kolář zvládl na jedničku náběh k síti po servisu a stopvolej proti returnu na tělo.

A-40
    První dvojchyba přišla Kolářovi dost nevhod, je z ní brejkbol.

40-40
    Kopřivův křížný prohoz odvrací Kolář parádním halfvolejem těsně za síť a maže i třetí brejkbol.
    1:0; 1:1; 40-40 - Zdeněk Kolář

A-40
    Kolářův čop je hlášen v autu, hlavní rozhodčí zblízka potvrzuje verdikt.

40-40
    Stylem servis-síť zlikvidoval Kolář čtvrtý brejkbol v této hře.

A-40
    Kopřiva vypálil vítězný forhend po odkryté čáře a zase je o krok napřed.
    1:0; 1:1; A-40 - Vít Kopřiva

2:1
    Rodák z Bílovce vede o set a brejk! Podání Zdeňka Koláře proráží až z pátého brejkbolu, když po přesném returnu do růžku nepustil otěže výměny a zakončil smečí.
    1:0; 2:1 - Vít Kopřiva

15-0
    Oba tenisté hráli výměnu přes kopec, ukončil ji nepovedený slajsovaný kraťas Zdeňka Koláře.

15-15
    Nyní naopak přešel úspěšně do útoku rodák z Bystřice nad Pernštejnem.

15-30
    Zdeněk Kolář trefil ideálně křížný bekhend mimo dosah protihráče.

30-30
    Koláře nepustil čop do spodní části sítě k brejkbolům.

40-30
    Zdeněk Kolář přestřeluje přímočarý úder od základní lajny.

40-40
    Poté naopak Kolář zaútočil do rohu, naběhl na síť a nedal soupeři šanci lehkým stopvolejem..
    1:0; 2:1; 40-40 - Zdeněk Kolář

40-A
    Brejkbol pro Koláře za pěkně zakroucený forhend po čáře zpoza rohu dvorce.

2:2
    Zdeněk Kolář propálil Kopřivovu obranu a bere si zpět ztracené podání.

0-15
    Nabíhaný kraťas Víta Kopřivy nepřešel na druhou stranu.

15-15
    Těsný aut je hlášen Kolářovi.

15-30
    Tandem kraťas-volej vyšel tentokrát Zdeňku Kolářovi dokonale.
    1:0; 2:2; 15-30 - Zdeněk Kolář

15-40
    Přímý bod z podání.

30-40
    Kopřiva naběhl na síť a pokus o prohoz odvrací volejem podél sítě.

2:3
    Zdeněk Kolář dopodával hru, tato pasáž mezi změnami stran se mu podařila zatím nejlépe v zápase.

30-30
    Zdeněk Kolář se položil do vítězného returnu křížem, zaskočený soupeř ani nereagoval.
    1:0; 2:3; 30-30 - Zdeněk Kolář

30-40
    Vít Kopřiva se vyhazuje po podání a čelí brejkbolu.

2:4
    Druhý set má zatím zrcadlový vývoj oproti prvnímu, Kopřivův brejk nastartoval Koláře, který teď podruhé za sebou proráží soupeřovo podání. Závěrečný úder umístil Kopřiva bekhendem do pásky.

15-0
    V hlubokém postavení se Kolář vyhazuje z forhendu.

15-15
    Do deblového koridoru dopadl Kopřivův křížný bekhend.

15-30
    Přímý bod pro Koláře.

15-40
    Další fiftýn z podání, Zdeněk Kolář má dva gemboly.

30-40
    Vítězný return po čáře vypálil nechytatelně proti druhému podání Kopřiva.

2:5
    Dalším bodem ze servisu potvrzuje Kolář brejk a je jednu hru od vyrovnání.

0-15
    Kopřiva si neporadil s returnem pod nohy.

15-15
    Poté naopak Kolář returnuje do sítě.

30-15

30-30
    Vítězný return Zdeňka Koláře.

30-40
    Dlouhou výměnu zakončil Kolář forhendem po čáře do protipohybu soupeře a vybojoval si setbol.
    1:0; 2:5; 30-40 - Zdeněk Kolář

40-40
    Zdeněk Kolář zahrál na riziko a ustřeluje se o daleké metry.

40-A
    Vít Kopřiva měl ve výměně navrch, jenže bekhend obouruč po čáře umístil jen do deblové výseče.

2:6
    Vít Kopřiva přestřeluje bekhend a přestože měl výhodu brejku, druhou sadu ztrácí 2:6.
    1:1; 2:6 - Zdeněk Kolář

0-15
    Rozhodující dějství začíná přímým bodem Zdeňka Koláře.

15-15
    Dvojchyba.

15-30
    Kolář boduje přímo z podání.

15-40
    V rozehře od základních čar končí v síti Kopřivův forhend, jeho čtvrtý ve výměně.
    1:1; 0:0; 15-40 - Zdeněk Kolář

0:1
    Zdeněk Kolář zakončil rychlý gem dalším podáním, které Kopřiva vrací jen do sítě.

15-0
    V jedné z nejdelších výměn zápasu si Kolář vypracoval pozici pro vítězné zakončení, z níž však napálil míček do sítě.

15-15
    Kopřiva sice vrátil Kolářův kraťas, pak ho ale krajan propálil zblízka křížem kolem těla.

30-15
    Vít Kopřiva odvrací obranný úder po čáře velmi složitou, ale přesně trefenou smečí z výskoku křížem.

40-15
    Přímý bod a dva gemboly pro Kopřivu.

40-30
    V maratónské a dosti statické výměně se nakonec vyhazuje Kopřiva.

40-40
    Kopřiva vytahuje těžký úder na základní čáru, poté ale z hloubky zakroutil míček až za hranice deblového kurtu.

A-40
    Slabý forhend se třepe v síti na Kolářově straně dvorce.

1:1
    Zdeněk Kolář mířil forhendem po volné čáře, ale přestřelil a končí jeho série šesti získaných gemů.
    1:1; 1:1 - Vít Kopřiva

15-0
    Kolář zakroutil forhend v rohu dvorce za čáru.

30-0
    Krátkou přestřelku neustál Kolář a vyhazuje míček bekhendem do deblového pásu.

40-0
    Kolářův obranný čop vrací zpět páska, jsou tu tři brejkboly!

2:1
    Vít Kopřiva proráží soupeřovo podání čistou hrou! Kolářovi se po podání nepovedlo zakončit ani nadvakrát forhendovými voleji a jen se ohlédl za úspěšným prohozem po čáře.
    1:1; 2:1 - Vít Kopřiva

15-0
    Zdeněk Kolář přetáhl křížný forhend za roh dvorce.

15-15
    Osmibodovou šňůru přetrhl Vít Kopřiva nepřesným čopovaným kraťasem, který dopadl do pole pro čtyřhru.

30-15
    Druhé eso rodáka z Bílovce.

40-15
    Další return, který nedoletěl ani k síti.

40-30
    Kolář přešel do protiútoku a z voleje trefuje do protipohybu základní čáru.

3:1
    Vít Kopřiva se dopodával k potvrzení brejku.

0-15
    Servis podržel také Koláře.

15-15
    Kolář nečistým druhým podáním ohrozil čárové rozhodčí. Dvojchyba.

30-15
    Výrazná nevynucená chyba z forhendu bezprostředně po podání.
    1:1; 3:1; 30-15 - Vít Kopřiva

30-30
    Přímým bodem Kolář vyrovnává.

30-40
    Zdeněk Kolář se nátlakovou hrou přibližoval k síti a vyškrábnutý prohoz zůstal na straně Víta Kopřivy v síti.

40-40
    Kolář však častěji kupí nevynucené chyby a znovu přestřeluje v řádu metrů.

40-A
    Vítězné forhendové zatlučení z Kolářovy rakety.
    1:1; 3:1; 40-A - Zdeněk Kolář

3:2
    Zdeněk Kolář snižuje stav setu přímým bodem.

0-15
    Soupeři se sešli u sítě a poslední slovo měl výborně provedeným lobem Kolář.

15-15
    Kolářův slabší bekhend doputoval pouze do sítě.

15-30
    Kolářův přesný forhend po čáře nedokázal o necelý rok mladší z českých tenistů vrátit přes síť.

15-40
    Nejlépe dnes zahraný kraťas falšovaným čopem přinesl Kolářovi dva brejkboly.
    1:1; 3:2; 15-40 - Zdeněk Kolář

30-40
    Zdeněk Kolář vypálil křížný forhend pod až příliš ostrým úhlem a trefuje hřiště pro čtyřhru.

40-40
    Přímo z podání smazal Kopřiva i druhý brejkbol.

A-40
    Aut je hlášen Kolářovi.

40-40
    O výhodu se Kopřiva připravil dvojchybou.

A-40
    Kolář přestřeluje kurt z forhendu.

4:2
    Další přetažené forhendové zakončení Zdeňka Koláře, který předtím promarnil dva brejkboly a velkou šanci na vyrovnání.
    1:1; 4:2 - Vít Kopřiva

0-15
    Teď Zdeněk Kolář předvedl to, oč se marně pokoušel v koncovce minulého gemu – razantní vítězný forhend po čáře.

0-30
    Po doklouznutí vytahuje Kopřiva v předklonu míček metr za čáru.

15-30
    Síť zastavuje Kolářův forhed zpoza základní čáry.

15-40
    Kopřiva přitlačil do forhendu kros, dvorec však minul nejméně o metr.

30-40
    Po tvrdém podání měl Kolář nabito, míček však zatloukl do pásky.

4:3
    Souboj čopů výměnu nerozuzlil, v druhé fázi se přešlo do forhendové křížné přestřelky, v níž si našel prostor pro důrazné vítězné zakončení po čáře Kolář.
    1:1; 4:3 - Zdeněk Kolář

0-15
    Kolář krásně otiskl míček obouručným bekhendem o základní čáru v místech, kam to měl Kopřiva daleko.

0-30
    Kopřivův forhend ven z kurtu směřoval do prostoru pro čtyřhru.

15-30
    Ostrou výměnu přerušil o vteřinu později zahlášený Kolářův aut, rozhodčí se přiběhl přesvědčit z umpiru a má stejný názor.

30-30
    Zdeněk Kolář posílá čopovaný bekhend do sítě.

40-30
    Přímým bodem otáčí Kopřiva vývoj hry.

5:3
    Kolářův obouručný bekhend dopadl o pár čísel mimo hřiště pro dvouhru, Zdeněk podruhé za sebou nevyužil na příjmu výhodné skóre a je jednu hru od vyřazení.
    1:1; 5:3 - Vít Kopřiva

0-15
    Zdeněk Kolář si pokryl prostor na síti, odvrátil první Kopřivův prohoz a proti druhému vytáhl nataženou rukou brilantní stopvolej.

15-15
    Tentokrát už Kopřiva našel recept na Kolářův náběh v podobě přesného lobu.

30-15
    Bekhend Zdeňka Koláře zůstal v síti.

40-15
    Kolář po podání ven z kurtu vyhazuje bekhend do protějšího deblového koridoru a čelí dvěma mečbolům.

40-30
    Kolář se ubránil prvnímu mečbolu, když se odvážil na síť a zahrál přesný stopvolej.

6:3
    Vít Kopřiva postupuje do čtvrtfinále! Zdeněk Kolář zakončil zápas nepovedeným bekhendem do sítě.
    2:1; 6:3 - Vít Kopřiva

Konec zápasu

České derby v osmifinále challengeru v Parmě přineslo postup Vítu Kopřivovi, který Zdeňku Kolářovi oplácí loňskou porážku. Ve dlouhém zápase si oba hráči vybírali lepší i méně zdařilé pasáže. V prvním i druhém setu platilo pořekadlo, že první vyhrání z kapsy vyhání. Kolář jako první prorazil podání soupeře, pak ale ztratil servis dvakrát za sebou a prohrál úvodní sadu 3:6. Kopřiva měl pak náskok setu a brejku, jenže historie se zrcadlově opakovala, Kolář zpřesnil hru a získal šest gemů v řadě.
    Teprve rozhodující dějství mělo jasný průběh, Kopřiva získal brejk, poté se dvakrát na podání vyhrabal z nepříznivého skóre a nakonec již na příjmu v deváté hře potvrdil postup.
    Ve čtvrtfinále na českého tenistu čeká nejvýše nasazený Španěl Carballes Baena. (16:38:54)