Finsko – Česko cz 3:2 (po pr.) | Švédsko – Švýcarsko 3:0 (kon.)
3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Švýcarsko
Čtvrtek 04.05.2023, 19:00 • Scandinavium, Göteborg (SWE) • Euro Hockey Tour

Ode mě je to dnes vše. Hezký večer! (21:31:03)

Švédskozvládlo utkání na domácím ledě proti Švýcarům. Stěžejním hráčem byl Lucas Raymond, který otevřel skóre v 6. minutě, na další trefu se čekalo až do 53. minutě, kdy opět přesilovku využil Raymond. Švýcaři zkusili v závěru hru bez brankáře, která jim však nevyšla, když se do prázdné branky trefil Alexander Nylander. Švýcaři hráli se Švédy vyrovnanou partii, zejména duo Corvi – Ambühl dělalo švédské defenzivě velké problémy. Lars Johansson dnes však podal skvělý výkon.

59:26
    Thürkauf ještě zkusil štěstí, jeho střela však na Johanssona nedošla.
    58:05 Alexander NYLANDER - 3:0

58:05
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    ALEXANDER NYLANDER pečetí vítězství trefou do prázdné branky. Berniho obral o puk Berggren, který poté předložil puk Nylanderovi, který touš dovezl do prázdné branky.

55:27
    Puk skončil mimo kluziště. Následuje komerční přestávka.

55:05
    S Brännströmem se dobře vrátil Berni, který mu nedovolil zakončit.

54:29
    Po přiťuknutí Silverberga se v dobré pozici ocitl Oscar Lindberg. Střela Lindberga byla zablokována obráncem.

53:58
    Damien Riat pálil ihned po buly do připraveného Johanssona.

53:47
    Střela Richarda skončila v ochranné síti.
    52:55 Lucas RAYMOND - 2:0

52:55
    Švédové využívají další početní výhodu, opět to je LUCAS RAYMOND. Berggren uvolnil přihrávkou od mantinelu Carlssona, který jel po ose kluziště, mezi kruhy přihrál na levou stranu Raymondovi, který střelou z první nedal šanci van Pottelberghovi.

51:27
    Linus Johansson ztratil puk v útočném pásmu.

50:33
    Přihrávka rukou od Švýcarů.

50:15
    Tömmernes začíná další akci od své branky.
    49:08 Corvi vybídl ke skórování Ambühla, proti němu skvěle zasáhl Lars Johansson

49:08
    Corvi už poněkolikáté našel exkluzivní přihrávkou Ambühla, tentokráte mu adresoval přihrávku zpoza branky. Ambühl byl sám před Johanssonem, kterého svou střelou trefil do betonů. Na Corvim s Ambühlem je vidět, jak jsou sehraní z působení v Davosu.

48:51
    Martiho nahození bylo zblokováno do ochranné sítě.

48:36
    Lars Johansson si všiml dojíždějícího Kneubühlera, a tak raději přikryl puk do lapačky.

48:09
    Icing Švýcarů.

47:58
    Dennis Rasmussen byl přichycen v ofsajdu.

47:47
    Senteler vyhrál buly pro Glausera, který měl před sebou jen Johanssona, který si připsal výtečný zákrok lapačkou.

47:43
    Komerční přestávka. Švýcaři si tak mohou oddychnout, poté co skončil puk mimo kluziště.

47:32
    Na ledě už je útok s Brännströmem, který pokračuje v obléhání švýcarské branky.

46:41
    Švédský útok okolo Lindberga dělá Švýcarům velké problémy. Nyní už několik vteřin drží útočné pásmo.

45:29
    Do rychlého kontru vyrazili Zetterlund a Raymond. Zetterlund nedokázal dostat kotouč přes Foru na Raymonda.

45:07
    Moy opět přišel o kotouč, Švédi jsou v tlaku.

44:17
    Tyler Moy nepočítal s přihrávkou, a tak nezpracoval přihrávku.

43:56
    Künzle nevyhodil puk z obranného pásma. K puku se dostal Lucas Raymond, jehož další pokus van Pottelberghe zneškodnil lapačkou.

43:39
    Van Pottelberghe vyhodil puk na zakázané uvolnění.

43:08
    Nahození Lindholma tečoval nebezpečně Rasmussen mimo branku.

41:21
    41:19 Senteler nedokázal skórovat v samostatném úniku

41:19
    Senteler jel v oslabení sám na Johanssona, švýcarský útočník zkusil bekhendový blafák, nedokázal však zasunout puk do branky.

40:35
    Švédové mají v úvodu třetiny další přesilovku. Švýcaři ihned vyhazují.

40:21
    Současné vyloučení:
    Vyloučení v týmu Švédsko:
    Leo Carlsson – 2 min., krosček.

Tim Berni – 2 min., krosček + 2 min., hrubost.

40:01

Druhá třetina je za námi. Švýcaři ve druhé části vyrovnali hru, skórovat se jim však nepodařilo, na druhé straně se také neprosadil ani jeden hokejista, a tak se jde do kabin za stejného stavu jako v první třetině.

40:00

39:08
    Nyní byli v krátkém tlaku Švýcaři. Glauser měl dobrou pozici, jeho ráně však scházela přesnost.

38:47
    Berggren zpoza branky hledal Lindberga, ke kterému se však puk nedostal.

38:06
    Na druhé straně zakončoval v pádu Senteler mimo branku.

37:12
    Rasmussen zkusil střelu po nahrávce Linuse Johanssona, davoskému centrovi však kotouč nesedl ideálně.

36:49
    Fora si dovolil kličku na obranné modré, což nebyl dobrý nápad, protože o puk přišel.

36:15
    Švédský výběr je opět v tlaku, v této třetině se však nedostává do výraznějších příležitostí.

35:12
    Heim nahodil za branku, puk však nedokázal dobruslit a odchází na střídačku.

33:57
    Ambül vyslal prudkou střelu, která však letěla z velké dálky. Před Johanssonem nikdo nebyl, a tak švédský brankář neměl problém zasáhnout.

33:35
    Berggren je na ledě.

32:38
    Senteler nepřihrál přesně, Kukan musí pro puk za svou branku.

31:55
    Künzle rychle nabil zpoza branky Mirandovi do slotu, jemuž však střela nesedla podle představ.

31:35
    Jonatan Berggren – 2 min., nedovolené bránění.

31:10
    Corvi našel další skvělou přihrávkou Ambühla, který nedokázal prostřelit betony Johanssona.

30:34
    Komerční přestávka.

30:12
    Sven Senteler jel s Tylerem Moyem dva na jednoho, první jmenovaný však přihrávkou trefil jen brusle Bengtssona.

29:51
    Corvi měl na druhé straně dobrou pozici pro střelu, jak je pro něj typické, tak ještě hledal spoluhráče, kterým byl tentokráte Ambühl, ten byl však těsně bráněn a nedokázal zakončit.

28:12
    Silfverberg poslal nepříjemné nahození do brankoviště, van Pottelberghe však s tímto záměrem počítal a nenechal se překvapit.

27:03
    Pudas si nerozuměl s Lindholmem na modré čáře.

26:28
    Individuální průnik Carlssona zastavil dobrým obranným zákrokem Glauser.
    26:08 Carlsson nechal vyniknout van Pottelbergheho

26:08
    Výbornou práci odvedl Zetterlund, který změnil za brankou rychle směr, čímž se uvolnil a měl prostor pro přihrávku na úplně volného Lea Carlssona, který vypálil pod břevno, van Pottelberghe však proti jeho pokusu zapisuje skvělý zákrok ramenem.

25:23
    Švýcaři mohli jet do přečíslení dva ne jednoho, Calvin Thürkauf však nedokázal zpracovat puk, a tak Folin zažehnal nebezpečí.

24:50
    Nahození Fory od mantinelu zlikvidoval Johansson.

23:54
    Lucas Raymond našel přihrávkou přes osu Rasmuse Sandina, který měl před sebou poloodkrytou branku, Sandin však puk nedokázal vůbec trefit.

23:08
    Loeffel drží puk za van Pottelberghem a čeká, až mu vystřídají spoluhráči.

22:09
    Švýcaři začali druhou třetinu velmi aktivně, tvrdou ránu jim ale mohl zasadit André Petersson, který si stáhl puk do bekhende a těsně minul pravou tyčku branky.

21:23
    Enzo Corvi vymyslel několik fantastických přihrávek, nejprve uvolnil Mirandu, který nedokázal přehodit beton Johanssona. Poté Corvi nabil Kukanovi na modrou čáru, jehož střelu ukryl Lars Johansson do lapačky.

20:37
    Lindberg nedokázal tečovat střelu Silfverberga.

20:25
    Heim opět vyhrál buly, o puk však jeho spoluhráči ihned přišli.

20:01

První třetina je minulostí. Švédové po ní vedou 1:0, když se v přesilovce prosadil krásnou střelou Lucas Raymond. Švédové byli i nadále aktivnější, další branku však nepřidali. Švýcaři byli před Johanssonem velmi ojediněle.

20:00
    19:07 Pär Lindholm mohl šikovnou tečí zvýšit skóre

19:07
    Folin si všiml najíždějícího Pära Lindholma, kterému adresoval přesnou přihrávku na hůl. Lindholm puk tečoval ihned na branku, van Pottelberghe však stihl včas zasáhnout betony.

18:34
    Švédové napadají hodně vysoko. Geisser má velké problémy s rozehrávkou.

17:45
    Jonathan Pudas využil odraženého kotouče a dostal se až mezi kruhy, odkud trefil jen van Pottelbergheho do masky.

17:14
    Dario Simion nezvládl zpracovat puk na útočné modré.

16:47
    Přečíslení Švýcarů vedl Heim, který předal pod sebe Riatovi. Lausannský útočník namířil střelu jen do výstroje Larse Johanssona.

16:09
    Ambühl nedokázal přihrát volnému Mirandovi před brankou, Corvi pak musel rychle zpátky, ale situaci zvládl dobruslit a nakonec dokázal získat i puk.

15:16
    Moy vystřelil od modré čáry. Johansson bez problémů schoval puk do lapačky.
    14:56 Tanner Richard v dobré pozici nezakončil ideálně

14:56
    Tentokráte už byl Richard v šanci. Simion vystihl rozehrávku za brankou a předložil puk před branku Richardovi, který nedokázal překonat Johanssona.

14:34
    Richard Tanner se s pukem nedostal do útočného pásma, důvodem byl ofsajd.

14:09

13:58
    Pudas si vyměnil puk s Antonem Lindholmem, který svým pokusem netrefil branku.

13:11
    Folinova dělovka prolétla těsně kolem tyčky van Pottelbergha.

12:08
    Künzle bojuje za Johanssonem o puk s Folinem, švédský obránce byl však silnější a hraje s pukem.

11:36
    Thürkauf vyhodil přes všechny čáry. Zakázané uvolnění.

10:24
    Švédský výběr je opět v tlaku. Formace okolo Silfverberga se však do větší šance nedostala.

10:07
    Heim nasunul puk do brankoviště Johansson ho však bez problémů přikryl.

10:03

09:45
    Loeffel nezpracoval přihrávku na modré, hodně nepovedená přesilovka.

09:03
    Po minutě odchází elitní přesilovka okolo Corviho z ledu po dalším vyhození.

08:45
    Tre Kronor opět vyhazuje.

08:20
    Corvi ztratil puk, Švýcaři začínají od své branky.

08:03
    Lian Bichsel musí být odveden do kabiny, vypadá to na vážnější zranění.

6:16
    Silfverberg ve skvělé pozici ve slotu minul branku!

5:45
    Enzo Corvi – 2 min., podrážení.
    5:12 Lucas RAYMOND - 1:0

5:12
    LUCAS RAYMOND dostal kotouč na levý kruh od Sandina. Detroitský útočník s pukem chvíli zamíchal, poté přesně vypálil do levého horního rohu. Krásná střela.
    Asistence: Rasmus Sandin, Leo Carlsson

04:54
    Mike Künzle – 2 min., hákování.

04:25
    Lindholmovo nahození vykopl betonem van Pottelberghe.

04:12
    Kotouč skončil na švýcarské střídačce.

03:50
    Rasmussen ztratil v útočném pásmu kotouč. Švédi se tak stahují do středního pásma.

03:15
    Čtvrtý útok Švédů střídá.

02:46
    Moy střílel dvakrát v krátkém sledu, nejprve minul z levého křídla branku, poté Lars Johansson bez problémů zasáhl.

2:17
    Lindberg nezvládl přechod modré čáry, ofsajd.

1:48
    Střela Antona Lindholma prolétla kolem branky van Pottelbergheho.

1:07
    Miranda nedokázal udržet kotouč v útočné třetině.

00:38
    Hra je přerušena, kotouč po nahození Johanssona skončil v ochranné síti.

00:12
    Na úvodní buly se proti sobě postavili Heim a Corvi. Úspěšnější byl Heim, Švýcaři tak mohou vyrazit do útoku.

00:01

Před utkáním je ještě do uveden do síně slávy švédského hokeje Magnus Johansson. Úvodní buly se tak o pár minut opozdí.

Před utkáním ještě probíhají gratulace k rekordu Andrese Ambühla.

Stadionem už zní národní hymny.

Švédsko: Högberg (La. Johansson) – Folin, Tömmernes (C), Alsing, L. Bengtsson, Pudas, A. Lindholm, Häman Aktell – Raymond, Carlsson, Zetterlund – Silfverberg (A), Lindberg, Berggren – Petersson, P. Lindholm, Nylander – Rasmussen, Li. Johansson (A), Brännström.
    Trenér: Sam Hallam

Švýcarsko: Genoni (van Pottelberghe) – Kukan (A), Marti, Geisser, Karrer, Loeffel, Bichsel, Glauser, Berni – Ambühl (C), Corvi, Miranda – Simion, Richard, Thürkauf (A) – Moy, Senteler, Künzle – Riat, Heim, Kneubühler.
    Trenér: Patrick Fischer

Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari – Persson, Yletyinen.
    Ještě před utkáním pozitivní zpráva pro fanoušky švýcarského hokeje. K týmu se připojí Nino Niederreiter, který tak zřejmě opět obnoví spolupráci s Enzem Corvim, se kterým začínal v Churu a společně dominovali na MS 2018, kde získali Švýcaři stříbro.

Švýcarsko

Země helvétského kříže se bude muset na MS obejít bez nějakých zvučnějších jmen z NHL. Trenér Patrick Fischer nebude moct počítat s žádným top útočníkem z NHL. Alespoň obranné řady vyztuží Janis Jerome Moser z Arizony a Tim Berni z Columbusu. Otazník je ještě u startu Romana Josiho, který se zatím nevyjádřil, zajisté ho ale na Českých hrách neuvidíme. Mezi útočníky z momentálního výběru není žádné jméno z NHL, velké posílení před MS se však již očekávat nedá, jelikož několik švýcarských hráčů z NHL je zraněno a New Jersey Devils, kde má švýcarský tým početné zastoupení, postoupilo do dalšího kola. Švýcaři tak budou muset spoléhat na útočníky ze své National league. Největší útočnou zbraní Švýcarů by měl být jeden z nejlepších tvůrců hry v Evropě Enzo Corvi, který by měl nastupovat v útočné formaci se svým spoluhráčem z Davosu a švýcarskou legendou Andresem Ambühlem. V útoku by se měl ještě trenér spoléhat na Gaëtana Haase, který má několik startů v NHL.

Nominace Švýcarska:
    Brankáři: Leonardo Genoni, Robert Mayer, Joren Van Pottelberghe
    Obránci: Tim Berni, Lian Bichsel, Michael Fora, Tobias Geisser, Andrea Glauser, Roger Karrer, Dean Kukan, Romain Loeffel, Christian Marti, Janis Jerome Moser
    Útočníci: Andres Ambühl, Enzo Corvi, Christoph Bertschy, Gaëtan Haas, André Heim, Fabrice Herzog, Johnny Kneubühler, Mike Künzle, Marco Miranda, Tyler Moy, Damien Riat, Tanner Richard, Sven Senteler, Dario Simion, Calvin Thürkauf

Švédsko

Tre Kronor dává dohromady před Mistrostvím světa v Tampere a Rize velmi silný tým. Na tomto turnaji se již představí 6 hráčů z NHL. Největší hvězdami ze zámoří jsou hráči Detroitu Red Wings Lucas Raymond a Jonathan Berggren. Raymond letos nasbíral 17 přesných zásahů, jeho týmový kolega zaznamenal jen o dvě trefy méně. Z hráčů, kteří působí v Evropě, by měli být tahouny Marcus Sörensen, Oscar Lindberg, André Petersson. V defenzivních řadách má švédský trenér Sam Hallam k dispozici jednoho z nejlepších beků v Evropě, kterým je Henrik Tömmernes, ten dal letos v dresu Servettu Ženeva neuvěřitelných 21 branek a byl stěžejním hráčem k zisku mistrovského titulu. Dalším známým jménem v obraně je Rasmus Sandin z Washingtonu.

Nominace Švédska:
    Brankáři: Marcus Högberg, Lars Johansson, Jesper Wallstedt
    Obránci: Lukas Bengtsson, Hardy Häman Aktell, Joel Persson, Christian Folin, Anton Lindholm, Jonathan Pudas, Henrik Tömmernes, Rasmus Sandin
    Útočníci: Jonathan Berggren, Lucas Raymond, Jacob de la Rose, Marcus Sörensen, Isac Brännström, Leo Carlsson, Dennis Everberg, LInus Johansson, Pär Lindholm, André Petrsson, Oscar Lindberg, Alexander Nylander, Dennis Rasmussen, Jakob Silfverberg, Fabian Zetterlund

Švédsko zahájí České hokejové hry na svém domácím ledě v Göteborgu, kde budou hosti Švýcarsko. Obě mužstva čeká 4. vzájemné střetnutí v rámci EHT. Ze všech třech předcházejících utkáních vzešlo vítězně Švédsko, které si poradilo se Švýcarskem dvakrát 3:2 v prodloužení, v posledním vzájemném utkání zvítězil švédský výběr 2:0.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Adam Beneš

Branky a nahrávky: 6. Raymond (Sandin, Carlsson), 53. Raymond (Carlsson, Berggren), 59. Nylander (Berggren)

Švédsko: La. Johansson (Högberg) – Folin, Tömmernes (C), Sandin, L. Bengtsson, Pudas, A. Lindholm, Häman Aktell – Raymond, Carlsson, Zetterlund – Silfverberg (A), Lindberg, Berggren – Petersson, P. Lindholm, Nylander – Rasmussen, Li. Johansson (A), Brännström.

Švýcarsko: van Pottelberghe (Genoni) – Kukan (A), Marti, Geisser, Karrer, Loeffel, Bichsel, Glauser, Berni – Ambühl (C), Corvi, Miranda – Simion, Richard, Thürkauf (A) – Moy, Senteler, Künzle – Riat, Heim, Kneubühler.

Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari – Persson, Yletyinen