Maďarsko – Česko 62:61 (kon.) | Belgie – Srbsko 93:53 (kon.) | Francie – Černá Hora 90:46 (kon.)
Španělsko – Německo 67:42 (kon.)
Maďarsko
62:61 (7:11, 29:22, 48:39)
Česko
Čtvrtek 22.06.2023, 12:15 • Arena Stožice, Lublaň • Mistrovství Evropy žen • Čtvrtfinále

Emma Čechová – 6 doskoků
    Kateřina Zeithammerová – 4 asistence (14:16:45)

Březinová se unáhlila, zápas je u konce, Češky končí po velmi bolestivé koncovce ve čtvrtfinále evropského šampionátu. Březinová ještě zkoušela reklamovat faul, ale už to nevypadá, že se bude něco měnit. Ne, je hotovo. Češky předvedly srdnatý bojovný výkon, skvělý obrat, ale na turnaji končí.

Jediný bod chyběl dnes českému týmu k prodloužení, jediný koš k vítězství. Těžko se vůbec hledají slova po takto nepříjemné porážce. Můžeme litovat, že naše úspěšnost tříbodových střeleckých pokusů byla pouhých 19%, že jsme spáchali 22 faulů či že se nám nepodařilo poslední útok zápasu využít lépe.

Každopádně můžeme být na naše lvice rozhodně hrdí, předvedly krásný zápas a na turnaji, byť jejich výkony byly někdy třeba poněkud nevyrovnané, rozhodně neudělaly ostudu, naopak reprezentovaly naši zem velmi důstojně.

To už je za mě pro dnešek vše, věřím, že ani přes dnešní porážku na basket nezanevřete a brzy se opět uvidíme. Top den všem!

Konec zápasu. (62:61)
    39:59 Nevydařená závěrečná akce českého týmu

39:59
    Renáta Březinová míjí trojku. (62:61)

39:57
    Do konce zápasu zbývá 36 desetin sekundy. (62:61)

39:57
    Oddechový čas pro tým Česko. (62:61)
    39:57 Rozhodující koš Dubeiové

39:57
    A je tu přesná střela Dubeiové, to je ohromně kruté. (62:61)

39:54
    Bohužel jde míč nakonec skutečně Maďarsku. (60:61)
    39:54 Sporná situace v závěru zápasu

39:54
    Tak pozor, teď to vypadá, že to bude posouzena jako kontakt míče s hlavou Zeithammerové a míč pro Maďarky. (60:61)

39:54
    Stále pokračuje zásah videa, zdá se, že by to snad měl být mít pro Češky, ale těžko říci. (60:61)

39:54
    Situaci prověřuje video. (60:61)

39:54
    Ztráta maďarského týmu, skvěle bránila Zeithammerová! Maďarský kouč si bere challenge a chce, aby byla situace posouzena jako český aut. (60:61)

39:49
    Oddechový čas pro tým Maďarsko. (60:61)
    39:49 Poslední český koš na turnaji

39:49
    ANO! Perfektní koncovka v Lublani, Katka Zeithammerová otáčí zápas. (60:61)

39:33
    Veronika Kanyasiová míjí oba trestné hody, míč získává Vyoralová. (60:59)

39:33
    Faul Stoupalové posílá na čáru trestného hodu Kanyasiovou. (60:59)

39:20
    Stoupalová proměňuje po dobrém útočném doskoku. (60:59)

39:05
    Hatarová proměňuje oba trestné hody, Romana Ptáčková si následně bere oddechový čas. (60:57)

39:05
    Čechová posílá na čáru trestného hodu Hatarovou. (58:57)
    38:40 Tříbodová rána Natálie Stoupalové

38:40
    ANOOO! Stoupalová trefuje tříbodovou ránu. (58:57)

38:31
    Goreeová míjí trojku, Stoupalová skvěle doskakuje. (58:54)

38:10
    Hamzová ztrácí balón. (58:54)

37:59
    Cyesha Goreeová proměňuje oba trestné hody. (58:54)

37:59
    Stoupalová bohužel posílá na čáru trestného hodu Goreeovou. (56:54)

37:49
    Faul Elišky Hamzové na Studerovou. (56:54)

37:37
    Holešínská proměňuje jeden ze dvou trestných hodů. (56:54)

37:37
    Studerová posílá na čáru trestného hodu Petru Holešínskou. (56:53)

37:24
    Ajaj, Kanyasiová proměňuje dvojku. (56:53)

37:14
    Zeithammerová míjí trojku. (54:53)

36:50
    Dubeiová míjí, česká šňůra je už dvanáctibodová. (54:53)

36:36
    Skvěle Natálie! Oba trestné hody jsou proměněny. (54:53)

36:36
    Stoupalová jde házet dva trestné hody! Faul při střele spáchala Dubeiová. (54:51)

35:54
    Nakonec z toho body pro Vyoralovou přeci jen jsou, ztrácíme už pouhé tři body! (54:51)

35:39
    Tereza Vyoralová teď bohužel nedokázala proměnit tříbodovou střelu. (54:49)

35:17
    Oddechový čas pro tým Maďarsko. (54:49)

35:17
    Paráda!!! Natálie Stoupalová trefuje tříbodovou střelu. (54:49)

34:51
    Ach ne! Češky porušují pravidlo o 24 vteřinách, naše hráčky teď nebyly dostatečně dobře orientované v čase, který jim zbývá. (54:46)

34:36
    Míč po druhém neproměněném koši zůstává Češkám. (54:46)

34:35
    Zeithammerová proměňuje jeden ze dvou trestných hodů. (54:46)

34:35
    Studerová fauluje a posílá na čáru trestného hodu Kateřiny Zeithammerovou, český tým se dostává nahoru v nejdůležitějších momentech mače. (54:45)

34:28
    Leliková nedává trojku a Maďarky porušují pravidlo o čtyřiadvaceti vteřinách! (54:45)

34:01
    Andělová! Skvěle udržela nervy na uzdě a proměňuje oba trestné hody. (54:45)

34:01
    Leliková fauluje Andělovou, máme dva trestné hody. (54:43)

33:47
    Studerová ztrácí, balón má Čechová! Jedna z posledních českých šancí na zvrat v zápase je tady. (54:43)

33:30
    Po dobrém obranném doskoku Natálie Stoupalové se prosazuje Emma Čechová. (54:43)

33:03
    Pokažený pas Stoupalové, následně musela faulovat Gabriela Andělová. (54:41)

32:46
    Goreeová našla relativně volnou Agnes Studerová a ta trefuje trojku. (54:41)

32:25
    Gabriela Andělová snižuje přes Lelikovou na rozdíl deseti bodů. (51:41)

31:49
    Eliška Hamzová fauluje Kissovou. (51:39)

31:31
    Veledůležitá trojka v náš neprospěch, osm a půl minuty před koncem zápasu dává soupeřkám dvojciferný náskok zpět trojka Reky Lelikové. (51:39)

31:12
    Další ofenzivní snažení českých hráček končí bohužel opět neúspěchem, prosadit se nedokázala Gabriela Andělová. (48:39)

30:54
    Paurová, která si teď opravdu věří, nedokázala proměnit nájezd, Studerová následně ztrácí balón. (48:39)

30:33
    Útočný faul Ruffové-Nagyové na Gabrielu Andělovou. (48:39)

30:15
    Rána Dominiky Paurové těsně nevyšla. (48:39)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (48:39)

Zásluhou vydařeného závěru třetí čtvrtiny jsme srazili náskok Maďarek ze sedmnácti na pouhých devět bodů, úspěšnost českých trojek stoupla ze zhruba pěti na téměř patnáct procent a stále můžeme doufat v podstup do semifinále.

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (48:39)

29:59
    Parádní závěr třetí čtvrtiny! Koš s klaksonem! (48:39)

29:24
    Jo! Gabriela Andělová trefuje tříbodovou střelu. (48:37)

29:20
    Zeithammerová výborně zastavuje maďarský atak. (48:34)

29:00
    Nájezd na koš odvážné Dominiky Paurové jde těsně mimo. (48:34)

28:44
    Výborná obrana Gabriely Andělové přináší zisk balónu. (48:34)

28:27
    Oddechový čas pro tým Maďarsko. (48:34)

28:27
    Parádní obranný doskok Kateřiny Zeithammerové umožnil nájezd na koš Gabriely Andělové, která snižuje na rozdíl čtrnácti bodů. (48:34)

27:59
    Holešínská trefuje jeden ze dvou trestných hodů. (48:32)

27:59
    Ahová posílá na čáru trestného hodu Petru Holešínskou. (48:31)

27:41
    To je škoda... když už se zdálo, že se z hlediska skóre dostáváme zpátky do zápasu, trefuje tříbodovou střelu Veronika Kanyasiová. (48:31)

27:24
    Paurová se prosazuje za dva body. (45:31)

27:11
    Zase se nám ale nepodařilo zastavit rychlý brejk Maďarek, které opět odskakují zásluhou Dubeiové. (45:29)
    27:00 Trojka Dominiky Paurové

27:00
    Tak snad ještě alespoň trocha naděje! Tříbodovou střelu dává Dominika Paurová. (43:29)

26:48
    Nina Ahová trefuje jeden ze dvou trestných hodů. (43:26)

26:48
    Po nedovoleném zákroku Veroniky Šípové jde na čáru trestného hodu Nina Ahová. (42:26)

26:40
    Petra Holešínská nedokázala proměnit tříbodovou střelu, dnes nám to tam prostě nepadá. (42:26)

26:11
    Nepřesné zakončení Zeithammerové, po nárazu hlavou do palubovky navíc chvíli ležela na zemi Šípová. Nyní už je ale zpátky ve hře. (42:26)

25:53
    Ztráta Niny Ahové pro odrážení se zpoza autové čáry. (42:26)

25:51
    Emma Čechová fauluje Virag Kissovou. (42:26)

25:40
    Právě Goreeová následně navíc obírá o balón Terezu Vyoralovou. (42:26)

25:18
    Goreeová je zatím dnes famózní, připisuje si další dva body. (42:26)
    25:05 Koš Natálie Stoupalové

25:05
    Ano! Nadvakrát dokázalo skórovat Stoupalová, chtělo by to se před koncem třetí čtvrtiny dostat pod desetibodovou ztrátu. (40:26)

24:35
    Add-one je proměněn. (40:24)

24:35
    Maďarky ovšem okamžitě opět odskakují, nájezd Dubeiové na Emmu Čechovou přináší koš s faulem. (39:24)

23:59
    Až po čtyřech minutách vstupujeme bodově do druhé půle, prosazuje se Emma Čechová. (37:24)

23:38
    Dvojku neproměnila Natálie Stoupalová. (37:22)

23:19
    Oddechový čas pro tým Česko. (37:22)

23:16
    Po vyhraném rozskoku je tu trojka Goreeové a náskok Maďarek je už patnáctibodový. (37:22)

22:52
    Trojku v časovém presu míjí Stoupalová. (34:22)

22:42
    Andělová získává faul na svou osobu, provinila se Dubeiová. (34:22)

22:20
    Pod košem míjí jak Stoupalová, tak také na druhé straně Kissová. (34:22)

21:55
    Je proměněn jeden ze dvou trestných hodů, to už nevypadá vůbec dobře. (34:22)

21:55
    Březinová posílá na čáru trestného hodu Kissovou. (33:22)

21:23
    Pokračuje celoturnajový problém našeho týmu, kdy se po dlouhé usilovné ofenzivní snaze našeho týmu, která nenese žádné ovoce, prosazuje velmi snadno náš soupeř. (33:22)

20:58
    Aktivní Hamzová nakonec bohužel těsně nedokázala doskočit střelu Renáty Březinové. (31:22)

20:46
    Faul Studerová na Stoupalovou. (31:22)

20:35
    Cyesha Goreeová zvyšuje náskok maďarské reprezentace již na 9 bodů. (31:22)

20:12
    Další minutá česká trojka, zatím máme tragickou bilanci 1/14. (29:22)

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (29:22)

První poločas u konce, sledovali jsme dvě zcela odlišné čtvrtiny, po skvělém českém úvodu zápasu se na koně dostaly ve druhé čtvrtině naopak Maďarky, které ji vyhrály drtivě poměrem 22:11. Každopádně je aktuální sedmibodový náskok maďarského týmu stále hratelný, věřme, že si český tým dokáže se soupeřkami nakonec poradit!

Druhý poločas začne přibližně ve 13:11.

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (29:22)

19:59
    Maďarky čekaly se střelou až do konce, střelu v poslední vteřině míjí Studerová. (29:22)

19:41
    Čechová kazí přihrávku, vyhazuje míč do autu. (29:22)

19:25
    Studerová proměňuje jeden ze dvou trestných hodů, náskok Maďarek je již sedmibodový. (29:22)

19:25
    Oddechový čas pro tým Česko. (28:22)

19:25
    Po dalším nevydařeném českém útoku posílá Holešínská na čáru trestného hodu Studerovou. (28:22)

19:04
    Tvrdý faul Studerové na Andělovou. (28:22)

18:54
    Ranou z otočky se prosazuje Goreeová. (28:22)

18:44
    Čtyři úspěšné útočné doskoky českého týmu, nic z toho však po stránce bodové není. (26:22)

18:12
    Určitá škodolibá radost pro český tým, Studerová neproměňuje ani jeden trestný hod. (26:22)

18:12
    Nakonec je z toho česká ztráta a Andělová následně zastavile kontr Maďarek jen za cenu dvou trestných hodů pro Agnes Studerovou. (26:22)

17:59
    Gabriela Andělová míjí tříbodovou střelu, Vyoralová doskakuje. (26:22)

17:41
    Je pískán faul Goreeové na Čechovou. (26:22)

17:12
    Teď bohužel sledujeme určitou krizi českého týmu a zatím naše nejslabší okamžiky v zápase, prosazuje se Hatarová. (26:22)

16:52
    Maďarskou sedmibodovou šnůru ukončuje Emma Čechová. (24:22)

16:36
    Ztrátu Kateřiny Zeithammerové trestá po dobrém útočném doskoku Virag Kissová. (24:20)

16:07
    Oddechový čas pro tým Česko. (22:20)

16:07
    Ajajaj, po zaváhání Terezy Vyoralové se prosazuje Goreeová a Maďarky jdou poprvé v zápase do vedení. (22:20)

15:48
    Již počtvrté v zápase vyšla Maďarsku střela za tři body, je srovnáno. Trefila se Veronika Kanyasiová. (20:20)

15:40
    Oba týmy hrají dnes poměrně tvrdě, sudí nyní za zákrok na Kissovou trestá Petru Holešínskou. (17:20)

15:23
    Opět jsme se dostali do časové tísně, ale opět to dokázala výborně vyřešit Natálie Stoupalová! (17:20)

14:59
    Oba trestné hody jsou proměněny, český náskok je pouze jednobodový. (17:18)

14:59
    Stoupalová posílá na čáru trestného hodu Goreeovou. (15:18)
    14:30 Výborná akce Stoupalové

14:30
    Nyní to ale vyšlo! Skvěle se prosazuje po výborné individuální akci Natálie Stoupalová. (15:18)

14:11
    Češky se opět dostaly pod tlak vinou příliš pomalého postupu vpřed, Češky se obávají nájezdů na koš, zkoušejí hledat pozice na volné střely, což zatím vede pouze ke ztrátám. (15:16)

13:45
    Oba trestné hody jsou proměněny. (15:16)

13:45
    Holešínská posílá na čáru trestného hodu Ruffovou-Nagyovou. (13:16)
    13:19 Jediná česká trojka prvního poločasu - Renáta Březinová

13:19
    Ano! Konečně padla trojka i českému týmu, prosazuje se kapitánka Renáta Březinová! (13:16)

12:57
    Aliz Vargová srovnává skóre na 13:13. (13:13)

12:46
    Ruffová-Nagyová míjí trojku, ale následně získává míč od Březinové. (10:13)

12:19
    Nyní je obětí faulu naopak Nagyová, její snahu o rychlý brejk zastavuje nedovoleně, ale chytře, Renáta Březinová. (10:13)

12:09
    Petru Holešínskou nepříliš takticky fauluje ve složité pozici u autové čáry Ruffová-Nagyová. (10:13)

11:34
    A právě Stoupalová faul na svou osobu okamžitě trestá otevřenou střelou za dva body. (10:13)

11:24
    Reka Leliková fauluje Stoupalovou. (10:11)

11:16
    Nepřesné přihrávky na obou stranách, nervozita se projevuje na Hatarové i na Březinové. (10:11)

10:56
    Příliš pomalý útok Češek vedl k porušení pravidla o 24 vteřinách. (10:11)

10:29
    Takovýhle úvod druhé čtvrtiny jsme nepotřebovali, Vargová trefuje tříbodovou střelu. (10:11)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (7:11)

Na úvod první čtvrtiny se českému týmu podařilo vybudovat si šestibodový náskok, o něj jsme sice přišli, ale i tak můžeme být s úvodem duelu výrazně spokojenější než naše soupeřky. Sledujeme zatím velmi opatrné utkání s obou stran, jde o všechno.

10:00
    První čtvrtina skončila. (7:11)

09:58
    Dvě nepřesná zakončení Maďarek, netrefuje se Leliková ani Ahová. (7:11)

09:07
    Perfektní skočená dvojka Gabriely Andělové zvyšuje český náskok na čtyři body. (7:11)

08:47
    Rozskok sice vyhrály Maďarky, ty se však následně o balón připravují kvůli pokaženému pasu Horváthové. (7:9)

08:26
    Mimo střílí Ahová i Paurová, zatím sledujeme hodně bojovné a defenzivní utkání. Nyní uvidíme rozskok. (7:9)

07:53
    Gabriela Andělová fauluje Ninu Ahovou. (7:9)

07:33
    Nepřesná zakončení Andělové a na druhé straně Hatarové. (7:9)

07:08
    Bernadett Hatarová trefuje jeden trestný hod. (7:9)

07:08
    Faul Čechové posílá na čáru trestného hodu Hatarovou. (6:9)

06:57
    Zeithammerová si dokázala poradit s obranou soupeře a zvyšuje český náskok na tři body. (6:9)

06:45
    Dubeiová netrefuje tříbodovou střelu. (6:7)

06:29
    Vyoralová trefuje jeden trestný hod. (6:7)

06:29
    Horváthová dopřává trestné hody českému týmu, konkrétně Tereze Vyoralové. (6:6)
    05:53 První tříbodová střela zápasu, kterou dává Maďarka Dubeiová

05:53
    První trojka zápasu jde bohužel na maďarskou stranu, trefuje se Debora Dubeiová. (6:6)

05:35
    Pokažený pas Šípové. (3:6)

05:16
    Studerová proměňuje pouze jeden ze dvou trestných hodů. (3:6)

05:16
    Faul Vyoralové dopřává dva trestné hody Studerové. (2:6)

04:53
    Zaváhání zpoza tříbodové hranice si na druhé straně připisuje také Dubeiová. (2:6)

04:33
    Další neproměněná česká trojka, kterou míjí Stoupalová. (2:6)

04:13
    A z následné rychlé akce následuje první koš Maďarek, který dává Goreeová. (2:6)

04:08
    Skvělá česká práce na útočném doskoku, nakonec však Goreeová dokázala Stoupalovou o míč obrat. (0:6)

03:53
    Holešínská těsně míjí trojku. (0:6)

03:37
    Hamzová fauluje Kissovou. (0:6)

03:19
    Český náskok roste, prosazuje se Hamzová. (0:6)

03:01
    Nevydařená střela Stoupalová, nepodařené zakončení však okamžitě odčiňuje výborným blokem. (0:4)

02:34
    Další maďarský útočný faul, provinila se Dubeiová. (0:4)

02:26
    Skvělý zisk míče a následně koš Elišky Hamzové! (0:4)

01:56
    Útočný faul Goreeové na Holešínskou, ta následně neproměňuje dvojku. (0:2)
    01:21 První koš zápasu dává Natálie Stoupalová

01:21
    Je tu první koš zápasu, který dává Natálie Stoupalová! (0:2)

01:11
    Trojku míjí na druhé straně také Leliková, skvěle doskakuje Holešínská. (0:0)

00:38
    Tereza Vyoralová míjí trojku. (0:0)

00:20
    Goreeová pokazila trojku, útočit může český tým. (0:0)

00:05
    Úvodní rozskok vyhrály bohužel Maďarky. (0:0)

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

Maďarsko: Kissová, Dubeiová, Kanyasiová, Goreeová, Studerová, Ahová, Toroková, Vargová, Leliková, Horváthová, Hatarová, Ruffová-Nagyová
    Trenér: Norbert Szeleky

Česko: Vyoralová, Stoupalová. Březinová, Hamzová, Holešínská, Andělová, Čechová, Zeithammerová, Sklenářová, Šípová, Voráčková, Paurová.
    Trenér: Romana Ptáčková.

Česko

Naší reprezentaci jistě není věrným fanouškům třeba dlouze představovat. I český kádr stojí primárně na hráčkách z nejvyšší soutěže, nejvyšší zastoupení má v počtu pěti hráček pražské USK, mimo českou nejvyšší soutěž se zase prezentuje ve Španělsku hrající Holešínská, v Polsku driblující Březinová a na Slovensku koše střílející Gabriela Andělová. Trenérkou národního týmu je paní Romana Ptáčková.

V roce 2005 dokázaly Češky získat senzační zlatou medaili pro mistryně Evropy, od roku 2013 se nám však na evropském šampionátu nikdy nezadařilo a nepodařilo se nám ani opustit základní skupinu. Věřme, že cesta přes Izrael, ale možná také přes Italky a Belgičanky bude letos schůdná, pokud dokážeme zopakovat některé výkony z předturnajové přípravy, můžeme dokázat velké věci!

Maďarsko

Tahounkou maďarské reprezentace je zatím především Virag Kissová s průměrem 18,7 bodu na zápas, která se standardně prezentuje v NKA Universitas PEAC. Prakticky celý maďarský tým je složený z hráček domácí soutěže, jedinou legionářkou je Reka Leliková, která hraje za belgický Mithra Castors Braine.

V porovnání s českým týmem střílejí Maďarky častěji pouze za dva body, vyšší úspěšnost mají jak v dvoubodové, tak ve tříbodové palbě. Problémem v uvozovkách domácího týmu je střelba trestných hodů, tam mají Maďarky pouze 65% úspěšnost. Průměr faulů na zápas je u Maďarek 22, u Češek pouze 18.

Maďarky získaly v padesátých letech dvě stříbrné medaile z mistrovství Evropy, celkem získaly také pět bronzů (poslední v roce 1991). Na Olympijské hry se probojovaly pouze jednou, v roce 1980 skončily čtvrté, na světovém šampionátu byly pětkrát, naposledy před 25 lety. Trenérem týmu je pan Norbert Szekely,

Čtvrteční poledne bude obzvláště horké pro české basketbalisty, které se v rámci čtvrtfinále evropského šampionátu utkají s Maďarkami. Ty jsou v ratingu FIBA 24., o jednu příčku pod českým týmem. Naše soupeřky postoupily ze skupiny D rovnou do čtvrtfinále, zásluhou výher nad Slovenkami a Srbkami měli tak i přes těsnou jednobodovou prohru s Tureckem více času na rekonvalescenci než český tým, který si musel v rámci osmifinále poradit s Řeckem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:15.