Finsko – Česko 62:54 (kon.)
Finsko
62:54 (14:9, 29:27, 49:40)
Česko
Sobota 12.08.2023, 13:00 • Mustafa Kemal Atatürk Karsiyaka Spor Salonu, Izmir (TUR) • ME do 16 let - ženy • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.

Vážení, naše druhé utkání Mistrovství Evropy dívek do 16 let je tady, v tureckém Izmiru budou proti českým lvicím stát Finky. V rámci základní skupiny jsme si již rozdílem třídy poradily s mírnými outsidery skupiny Portugalkami, čeká nás ještě bitvy s Lotyškami, do osmifinále se ovšem automaticky kvalifikují všechny celky a skupiny jsou tak relevantní pouze z hlediska nasazení do osmifinálových dvojic.

Finky se v prvním zápase základní skupiny utkaly logicky s Lotyškami, výsledkem byla jasná výhra skandinávského celku poměrem 70:48. Dost možná se tedy právě v sobotu odpoledne odehraje přímý zápas o výhru ve skupině A a nejpříznivější možný los do vyřazovací fáze.

Právě naše skupina A se jeví jakožto ta papírově nejvyrovnanější, český tým je ve světovém ratingu FIBA 14., Finky 15., Lotyšky 16. a Portugalky 21. Češky loni skončily těsně za hranou první desítky, ještě o jeden krůček níže skončily Finky, spokojenější mohli naopak být deváté Lotyšky a hlavně překvapivě čtvrté Portugalky.

Finsko: Maceová, Lehtoová, Talonenová, Laineová, Riihelaová, Luukkanenová, Pihamaaová, Gardziellaová, Haveriová, Ogunová, Loukolaová, Seppaová
    Trenér: Jussi Harrinpoika Raikka

Česko: Bláhová, Kubínová, Pilařová, Šubová, Pavelcová, Hamzová, Metyšová, Kalná, Zídková, Rychtecká, Salačová, Kaducová
    Trenér: Richard Fousek.

Slyšíme národní hymny obou států, brzy začínáme.

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:10
    Hned po deseti vteřinách nás čekají první trestné hody, Hamzová je darovala Loukolaové. (0:0)

00:19
    Bilance finské střelkyně je padesátiprocentní, následně Tiia Talonenová zablokovala Pilařovou. (1:0)

00:29
    Tatáž Finka vzápětí zvyšuje náskok domácích. (3:0)

01:01
    Čekají nás další trestné hody, po nepřesné ráně Nikoly Kubínové se provinila Kateřina Kalná. (3:0)

01:02
    Ogunová proměnila pouze první trestný hod, druhý však úspěšně doskočila a do koše doťukla Loukulaová. (6:0)

01:14
    První český koš přidává po udatném průniku finskou obranou Nikola Kubínová. (6:2)
    01:14 První český koš v zápase dává Nikola Kubínová

01:37
    Ada Luukkanenová byla bohužel nedostatečně bráněna za tříbodovou hranicí a trefuje se. (9:2)

01:37
    Oddechový čas pro tým Česko. (9:2)

01:48
    Tereza Pavelcová svůj tříbodový pokus neproměňuje. (9:2)

02:11
    Silja Loukolaová poslala svou přihrávku do autu. (9:2)

02:29
    Kalná vybojovala na útočném doskoku rozskok, následně se prosazuje Pavelcová. (9:4)

03:01
    Hamzová nedokázala přesně zakončit rychlý kontr po nepřesném pasu Talonenové. (9:4)

03:12
    Luukkanenová umožňuje Pilařové házet trestné hody. (9:4)

03:12
    Česká lvice proměnila pouze druhý hod. (9:5)

03:23
    Finský náskok vzápětí zvyšuje Nicole Ogunová. (11:5)

03:57
    Riihelová zablokovala Pilařovou, následný finský ofenzivní nápor končí pouze za autovou čarou. (11:5)

04:17
    Kubínová svůj pas odevzdala Eevi Seppaové, ta zvýšit finský náskok nedokázala. (11:5)

04:33
    Kroků se dopustila Ela Zídková. (11:5)

04:48
    Za dva body se neprosadila Talonenová ani Šubová. (11:5)

05:36
    Sledujeme pasáž plnou nepřesných zakončení na obou stranách, skóre se nemění. (11:5)

05:55
    Eevi Seppaová úspěšnou individuální akcí navyšuje českou ztrátu. (13:5)

06:09
    Bláhová přihrává nepřesně, chyb teď děláme opravdu příliš. (13:5)

06:23
    Bohdana Metyšová posílá na čáru trestného hodu Eriku Maceovou. (13:5)

06:23
    Maceová proměnila pouze trestný hod s pořadovým číslem jedna. (14:5)

06:51
    Rychtecká to zkoušela nejdřív za dva a pak za tři body, ani jednou neuspěla. (14:5)

07:01
    Finky také zapisují ztrátu, zapříčinila ji Heli Lehtoová. (14:5)

07:27
    Ztrátu Šubové naše soupeřky potrestat nedokázaly, nakonec se Lehtoová dopouští kroků. (14:5)

07:55
    Opět vidíme ztráty na obou stranách, na vině je Metyšová a Gardziellaová. (14:5)

08:23
    Perfektní střela Emy Rychtecké přišla právě v čas, klakson zrovna signalizoval konec českých útočných čtyřiadvaceti vteřin. (14:7)
    08:23 Parádní zakončení Rychtecké

09:08
    Ztrátu Luukanenové řeší soupeřky pouze za cenu faulu, provinila se Heli Lehtoová. (14:7)

09:14
    Haveriová fauluje Metyšovou. (14:7)

09:27
    Laineová uspěla na doskoku, její pas však směřoval přímo do náručí Metyšové, která nezaváhala. (14:9)

09:41
    Laineová kazí trojku a poslední šance první čtvrtiny bude patřit českému týmu. (14:9)

09:59
    Včas předvést zakončení se však přes kompaktní obranu skandinávských basketbalových nadějí již nepodařilo. (14:9)

10:00
    První čtvrtina skončila. (14:9)

Hned 15 ztrát bylo k vidění ve čtvrtině číslo jedna, osmi se dopustilo FInsko, sedmi česká reprezentace. Finky jsou lepší na doskoku (15:12), mají o dva zisky více (4:2) a jejich střelba je také přesnější (33.3 % : 22.2 %).

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (14:9)

10:06
    Laineová zapisuje zkraje druhé části útočný faul. (14:9)

10:21
    Její nešetrný zákrok na Kalnou trestá Ema Rychtecká. (14:11)

10:34
    Metyšová se bohužel provinila faulem při střele soupeřky. (14:11)

10:34
    Ogunová proměnila jeden ze dvou trestných hodů. (15:11)

11:13
    Rychtecká míjí trojku, Luukanenová dvojku. (15:11)

11:27
    Talonenová posílá házet trestné hody Kubínovou. (15:11)

11:27
    Ta jeden proměňuje a dostává nás na rozdíl jediného koše. (15:12)

11:43
    Loukolaová fauluje Pilařovou. (15:12)

12:00
    Neúspěšně pálila Hamzová, následně je tu po nepřesném pasu Ogunové pokus o střelu za tři body Kalné, který Lilli Laineová zastavila pouze za cenu trestných hodů. (15:12)

12:00
    Maruška Hamzová všechny tři proměnila a srovnává skóre zápasu! (15:15)
    12:00 Tři úspěšné trestné hody Hamzové

12:21
    Po dvou úspěšných útočných doskocích vrací Finkám náskok Ogunová. (17:15)

12:45
    Neúspěšné střelecké pokusy si připisuje Kalná a Loukolaová. (17:15)

13:05
    Kubínová neproměnila trojku, následně Hamzová fauluje Loukolaovou. (17:15)

13:28
    Ranou z otočky činí finský náskok komfortnějším Tiia Talonenová. (19:15)

13:43
    Nepřesným pasem odevzdává balón zatím dnes neúspěšná hvězda zahajovacího duelu Barbora Šubová. (19:15)

14:03
    Její zaváhání trestá Ogunová. (21:15)

14:36
    Teď se ovšem Barbora vytáhla, s Kubínovou sehráli parádní kontr dvě na jednu! (21:17)

14:56
    Talonenová míjí trojku, doskakuje ji Zídková. (21:17)

15:10
    Bohdana Metyšová se bohužel z míčem dostala zpět na českou polovinu, je tu další ztráta. (21:17)

15:32
    Další důležitý koš dává Šubová, už je zase ve formě! (21:19)

15:50
    Česká defenzíva uspěla v boji s Ogunovou. (21:19)

16:04
    A další koš Šubové! (21:21)

16:25
    Ztráta Maceové dala Salačové šanci na obrat v zápase, ta svůj nájezd bohužel nezakončila dostatečně přesně. (21:21)

16:57
    Své nájezdy úspěšně proměňuje Seppaová a Metyšová. (23:23)

17:16
    Kaducová umožňuje Maceové házet trestné hody. (23:23)

17:16
    Maceová proměňuje trestný hod číslo dva. (24:23)

17:57
    Ztrátu Pavelcové trestá Anna Gardziellaová. (26:23)

17:59
    Oddechový čas pro tým Česko. (26:23)

18:38
    Nepřesnou trojku Lehtoové doskočila Kalná. (26:23)

18:49
    IIda Riihelaová zblokovala nájezd Pilařové. (26:23)

18:58
    Další střet těchto hráček ovšem vyznívá v náš prospěch, je tu koš s faulem. (26:25)
    18:58 Koš s faulem dává Pilařová

18:58
    Add-one se bohužel proměnit nepodařilo. (26:25)

19:29
    Na sklonku prvního poločasu se Češky zásluhou dobrého útočného doskoku a koše Kateřiny Kalné ujímají vedení. (26:27)

19:45
    Anna Gardziellaová se trefuje za tři. (29:27)

19:57
    Trojka Rychtecké do koše nezapadla. (29:27)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (29:27)

První poločas je za námi, ve druhé čtvrtině se Češkám podařilo na pár vteřin okusit chuť vedení a to zaslouženě, naše hra se oproti první periodě poměrně výrazně zlepšila. Prosazovat se začíná se šesti body nejlepší česká střelkyně Barbora Šubová, Finky táhne osmibodová Nicole Ogunová.

Přesnost střelby je již takřka vyrovnaná (33.3 % : 32.3 %), stejně je na tom statistika doskoků (25:24) i ztrát (12:12). Oba týmy dnes dělí z hlediska kvality opravdu málo, každá akce může být tou klíčovou, pravděpodobně nás čeká dramatický průběh až do samotné koncovky mače.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (29:27)

20:12
    Kalná s Talonenovou své dvojky neproměnily. (29:27)

20:25
    Silja Loukolaová se trefuje za tři body. (32:27)

20:33
    Loukolaová posílá na čáru trestného hodu Hamzovou. (29:27)

20:33
    Hamzová proměňuje pouze první trestný hod. (32:28)

21:07
    Ztrát se dopustila Ogunová i Hamzová. (32:28)

21:52
    Další dvojice ztrát, tentokráte jsou na vině Ogunová a Šubová. (32:28)

21:58
    Vstup do třetí třetiny nám vůbec nevyšel, po trojce Loukolaové prohráváme již o sedm bodů. (35:28)
    21:58 Tříbodová střela Loukolaové

22:26
    Ogunová zablokovala Kalnou, Talonenová svou trojku minula. (35:28)

23:03
    Po nezdařeném nájezd Šubové činí Loukolaová trojkou finský náskok dvojnásobným. (38:28)

23:08
    Oddechový čas pro tým Česko. (38:28)

23:22
    Z otočky snižuje Sofie Kaduková. (38:30)

23:58
    Ztrátu Riihelaové trestá za dva body Šubová. (38:32)

24:30
    Nepřesné zakončení Ogunové následuje ztráta Pilařové. (38:32)

24:44
    Riihelaová trojku netrefila, Hamzová přišla o balón. (38:32)

24:57
    Šestibodová šnůra českého týmu je tady, trefuje se Marie Hamzová. (38:34)

25:24
    Ztráta Ogunové nám dává šanci dostat se opět na dostřel. (38:34)

25:52
    Pas Rychtecké zachytila bohužel Laukolaová a okamžitě přelévá hru na druhou stranu. (38:34)

26:05
    A pálí za tři body, bohužel. (41:34)

26:28
    Ztrátu Salačové naštěstí Maceová potrestat nedokázala, to už by bylo hodně kritické. (41:34)

26:36
    Po nepřesném zakončení Kalné jdou opět útočit basketbalistky ze Skandinávie. (41:34)

27:14
    Dlouhá finská akce končí pouze nepřesnou trojkou Seppaové. (41:34)

27:32
    Trojku netrefuje ani Metyšová. (41:34)

27:54
    Svůj nájezd na koš proměňuje Eevi Seppaová. (43:34)

27:55
    Add-one nařízený pro faul Kubínové však nevyužívá. (43:34)

28:07
    Tak to už je hodně zlé, za tři body pálila Heli Lehtoová. (46:34)

28:33
    Rovněž trojkou reaguje Šubová. (46:37)
    28:33 Tříbodová rána Barbory Šubové

28:39
    Vzápětí další trojka, dala ji Erika Maceová. (49:37)

29:02
    Haveriová umožňuje Šubové snížit z čáry trestného hodu český deficit. (49:37)

29:02
    Šubová proměňuje druhou střelu. (49:38)

29:16
    Hamzová fauluje Maceovou. (49:38)

29:32
    Pas Gardziellaové našel pouze Pilařovou, ta si připisuje asistenci po nahrávce Kubínové. (49:40)

29:58
    Poslední šanci čtvrtiny měla za tři body Pilařová, ale mušku přesnou neměla. (49:40)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (49:40)

Třetí čtvrtinu jsme bohužel nezvládli, prohráli jsme 20:13 a v poslední periodě musíme stahovat devítibodovou ztrátu. Nic však samozřejmě ještě není ztraceno, ztrátu šesti bodů jsme už dnes dohnali, tak proč ne devět?

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (49:40)

30:17
    Poslední část zápasu zahajuje nepřesnou ranou Šubová. (49:40)

30:31
    Kalná posílá na čáru trestného hodu Ogunovou a šance na obrat se ještě více ztenčuje. (49:40)

30:31
    Finka bohužel oba své pokusy proměňuje. (51:40)

30:49
    Seppaová fauluje v boji o český útočný doskok Kubínovou. (51:40)

30:49
    Sudí situaci vyhodnotili jakožto faul při střele a Kubínová oba takto získané hody využila. (51:42)

31:08
    Luukanenová kazí trojku, míč jde do zlatých českých ručiček. (51:42)

31:18
    Gardziellaová fauluje Šubovou a ta jde na trestné hody. (51:42)

31:18
    V psychicky náročné situaci nezaváhala a dvěma přesnými ranami prokázala svou kvalitu. (51:44)

31:40
    Nadějně snížená ztráta však nevydržela dlouho, za tři body se dokázala prosadit Riihelaová. (54:44)

32:01
    Kubínová nedává trojku, míč jde opět Finkám. (54:44)

32:16
    Ani Loukolaová za tři body neuspěla, za dva se trefuje Kubínová. (54:46)

32:24
    Oddechový čas pro tým Finsko. (54:46)

32:45
    Ztrátu Talonenové Češky bohužel nedokázaly potrestat. (54:46)

32:54
    Ztráty na obou stranách, o balón přišla Ogunová i Hamzová. (54:46)

33:14
    Zpod koše se prosazuje Nicole Ogunová. (56:46)

33:50
    Pavelcová míjí trojku, Talonenová dvojku a následně Riihelová posílá na čáru trestného hodu Julii Pilařovou. (56:46)

33:50
    Pilařová bohužel oba pokusy minula a útočit mohou soupeřky. (56:46)

34:17
    Úplně volná byla teď za tříbodovým obloukem Maceová, ránu z klaksonem však výrazně nezvládla. (56:46)

34:31
    Riihelová fauluje Šubovou a ta získává trestné hody. (56:46)

34:34
    Proměnen je pouze první pokus. (56:47)

35:03
    Nepřesný pas Seppaové nedokázala bohužel potrestat Rychtecká za tři body, následují však české trestné hody pro faul Riihelaové na Kalnou. (56:47)

35:13
    Kalná proměnila pouze první pokus, po druhém je tu faul Seppaové a další dva trestné hody pro Kalnou. (56:48)

35:13
    Ani při jedné ze střel sice nechybělo mnoho, obě jdou ale pouze do obroučky. (56:48)

35:21
    Pokračování útočné akce znemožnila nepřesným pasem Kalná, protiakci pak musela řešit faulem po kterém jde Seppaová házet trestné hody. (56:48)

35:27
    Finská basketbalistka proměnila oba dva, obávám se, že je rozhodnuto. (58:48)

35:43
    V dobré střelecké pozici pod košem opět selhala Kalná. (58:48)

36:06
    Češky teď v obraně vůbec nestíhaly dostupovat finské trojkařky, naštěstí se Lehtoová i Riihelová netrefují. (58:48)

36:29
    Kalná ani Haveriová nevyužily své nájezdy. (58:48)

36:56
    Pravidlo 24 vteřin právě porušila česká reprezentace. (58:48)

37:14
    Nepřesnou přihrávku Ildy Riihelová nedokázala potrestat Sofie Kaducová. (58:48)

37:31
    Útočným faulem na Šubovou se provinila Luukkanenová. (58:48)

37:31
    Oddechový čas pro tým Česko. (58:48)

37:44
    Šubová míjí trojku. (58:48)

38:04
    Stejně nepřesná je i tříbodová střely Ady Luukkanenové. (58:48)

38:17
    Další trojka Šubové jde také mimo. (58:48)

38:25
    Oddechový čas pro tým Finsko. (58:48)

38:39
    Hamzová nedokázala potrestat nepřesný pas Seppaové. (58:48)

38:46
    Právě Seppaová jde teď po nedovoleném zákroku Šubové házet trestné hody. (58:48)

38:46
    V obou případech je přesná. (60:48)

38:53
    Českou ztrátu snižuje po pohledné individuální akci Pilařové Kubínová. (60:50)
    38:53 Koš Nikoly Kubínové

39:11
    Vzápětí se však českou obranou prohnala bez zaváhání Tiia Talonenová a náskok Finek je zase dvanáctibodový. (62:50)

39:11
    Oddechový čas pro tým Česko. (62:50)

39:18
    Ogunová zblokovala nájezd Kubínové. (62:50)

39:19
    Seppaová nám zákrokem proti Kalné darovala dva trestné hody. (62:50)

39:19
    Kalná oba využila. (62:52)

39:43
    Šubová výborně ubránila Ogunovou. (62:52)

39:46
    Čestný jednociferný deficit nám těsně před koncem dává Hamzová. (62:54)
    39:46 Čestný koš Marie Hamzové

Konec zápasu. (62:54)

Je konec, Češky sice poslední čtvrtinu těsně vyhrály 14:13, ale nad odmazání devítibodového manka ze třetí periody to nestačilo.

Velký rozdíl byl dnes v přesnosti střel za tři body, Finky trefily 9 z 33 (27.3%), Češky pouze jedinou ze 14 (7.1%). Úspěšnější byly naše soupeřky také ve střelbě trestných hodů (64.7 % : 57.7 %) či v počtu zisků (15:10).

Ve 20:30 čeká druhý zápas také zbývající celky naši skupiny, tedy Lotyše a Portugalce, uvidíme, který z nich se s jednou výhrou bude dělit o střed skupiny s naší reprezentací.

Nás čeká jak již asi víte ještě poslední zápas základní skupiny, v neděli se od 20:30 střetneme s Lotyšskem. Připomínám, že do osmifinále postoupí ze základních skupin všechny celky a není tedy potřeba se dnešní prohrou příliš trápit.

To už je za mě vše, přeji top den všem fanouškům košíkové!