Velká cena Katalánska - Moto3 Vítěz: D. Alonso (COL) (kon.) | Velká cena Katalánska - Moto2 Vítěz: J. Dixon (GBR) (kon.) | Velká cena Katalánska - MotoGP Vítěz: A. Espargaró (ESP) (kon.)
Velká cena Katalánska - MotoGP

Vítěz: A. Espargaró (ESP)

Neděle 03.09.2023, 14:00 • Circuit de Barcelona-Catalunya • Silniční motocykly

Už za týden je na programu Grand Prix San Marina v Misanu. Já se s Vámi do té doby loučím! (15:26:54)

10. Álex Márquez (ESP/Ducati) 102 b
    Aleix Espargaró věnoval své vítězství Francescovi Bagnaiovi.

Hlavně přejme Francescovi Bagnaiovi i Eneovi Bastianinimu, aby byli oba co nejdříve v pořádku. Podle prvotních zpráv snad Bagnaiovo zranění nebude až tak vážné, jak to vypadalo na první pohledu.

Závod třídy MotoGP začal tím nejhorším způsobem. Hned v první zatáčce spadl Enea Bastianini, který sebou vzal další čtyři soupeře. O zatáčku dále pak chytil highsider Francesco Bagnaia, jenž dopadl na trať a projíždějící Brad Binder mu přejel nohu. Závod byl následně okamžitě přerušen. Bagnaia byl dlouho ošetřován, poté byl v sanitce odvezen do lékařského centra a později zamířil i do nemocnice. Do střediska na okruhu byl přepraven také Enea Bastianini.

Restart už proběhl v pořádku. Fantasticky vše skončilo pro tovární tým Aprilia. Po startu se rychle dostal do čela Maverick Viñales, kterého tam rychle doplnil také Aleix Espargaró. Oba borci odjeli zbytku pole a ve 20. kole pak přišel ze strany Espargara rozhodující útok na týmového kolegu. Viñales už měl zničenou přední gumu a nebyl schopen reagovat. Jako třetí dojel Jorge Martín na Ducati týmu Pramac Racing.

Konec závodu.
    Aprilia slaví první dvě místa v cíli.

Cíl
    Obrovský den pro Aprilii, která poprvé v historii bere první dvě místa v MotoGP! Aleix Espargaró navazuje na triumf ze včerejšího sprintu. Druhý dojel Maverick Viñales, který nakonec ztratil jen 4 desetiny sekundy. Třetí Jorge Martín.

23
    A lídr závodu je již v posledním kole!

22
    Aleixovi Espargaróvi chybějí dvě kola k tomu, aby navázal na své včerejší vítězství ve sprintu.
    Zničená přední pneumatika Viñalese.

21
    Mezi prvními dvěma jezdci je už 1,5 sekundy. Zdá se, že o všech třech pozicích na stupních je rozhodnuto.

21
    Maverick Viñales navíc ztrácí. Podle záběrů už má dost také jeho přední pneumatika.
    Espargaró se dostal na první místo. Viñales navíc vyjel z trati.

20
    Aleix Espargaró zaútočil na Mavericka Viñalese, kterého navíc vyvezl z trati. Viñales tak zároveň nabral i mírnou ztrátu. Máme tedy změnu na čele.

19
    A Zarco se právě dostal před Miquela Oliveiru na čtvrté místo.

19
    Jorge Martín jezdí na třetím místě osamocen. Miquel Oliveira na něj ztrácí 3,5 sekundy. Naopak Johann Zarco to ještě může na Oliveiru zkoušet.

18
    Aleix Espargaró jede v každém kole zhruba o desetinku rychleji než Maverick Viñales. Určitě to bude chtít zkusit. Na druhou stranu to ale asi nebude nějak přehnaně tvrdé. Týmového kolegu sundat nechcete.

17
    Aleix Espargaró se nadále blíží a myslím, že v závěru ještě uvidíme souboj o vítězství mezi týmovými kolegy.

16
    A Espargaró navíc začal stahovat Mavericka Viñalese. Už je tam méně než sekunda.