Norsko – Gruzie 2:1 (kon.) | Španělsko – Kypr 6:0 (kon.) | Malta – S. Makedonie 0:2 (kon.)
Itálie – Ukrajina 2:1 (kon.) | Švédsko – Rakousko 1:3 (kon.) | Belgie – Estonsko 5:0 (kon.)
Rumunsko – Kosovo 2:0 (kon.) | Izrael – Bělorusko 1:0 (kon.) | Švýcarsko – Andorra 3:0 (kon.)
Belgie
5:0 (2:0)
Estonsko
Úterý 12.09.2023, 20:45 • King Baudouin Stadium, Brusel • Kvalifikace ME • Skupina F

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Dobré odpoledne, vítám vás u online přenosu z fotbalové kvalifikace na EURO. Na programu je duel, ve kterém změří síly Belgie a Estonsko. Zápasem, jehož začátek je naplánován na 20:45, vás provede Matěj Skula.

Belgie: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Mangala, Onana, Carrasco – Trossard, Lukaku (C), Doku.
    Náhradníci: Kaminski, Sels – Debast, Tielemans, Lukebakio, Deman, Al-Dakhil, De Ketelaere, Bakayoko, Openda, Siquet, Batshuayi.
    Trenér: Domenico Tedesco

Estonsko: Hein – Baranov, J. Tamm, Mets – Paskotši, Käit, Poom, Pikk – K. Vassiljev (C), He. Ojamaa – Anier.
    Náhradníci: Igonen, Vallner – Kuusk, Shein, Peetson, Tunjov, Sorga, Zenjov, A. Tamm, Miller, Kallaste, Siňavskij.
    Trenér: Thomas Häberli

Rozhodčí: Frankowski – Boniek, Winkler.

Hráči obou celků již jsou přítomni na hrací ploše nádherného fotbalového stadionu Krále Baudouina v Bruselu, kde se dnešní zápas odehraje.

Hlavním rozhodčím dnešního zápasu je Polák Bartosz Frankowski, na lajnách mu pak budou nápomocni pánové Marcin Boniek a Jakub Winkler.

Před úvodním výkopem také ještě proběhla minuta ticha za oběti zemětřesení v Libyi a Maroku.

1

1
    Úvodní výkop měli hostující fotbalisté, hrající dnes v bílo-modrých dresech, to naopak „rudí ďáblové“ oblékli typickou červeno-černou kombinaci barev.

2
    Teď se však už k míči dostali hráči domácího favorita.

3
    První náznak šance od Belgie! Po zisku míče od domácích na útočné polovině vybídl Theate k zakončení Mangalu, jeho krkolomné zakončení však končí daleko vedle levé tyče estonské branky. Míč však byl dle všeho tečován, a tak následuje roh.

4
    Belgie právě vstřelila branku!
    Tak favorit se velmi rychle dostává do vedení! Na rohový kop od Yannicka Carrasca si naskočila dlouholetá opora zadních řad Belgie JAN VERTONGHEN a ve vzdušném souboji si dokázal tento bývalý obránce Manchesteru City poradit s obráncem a také s brankářem Heinem!
    4. Jan VERTONGHEN - 1:0

7
    Belgičané i po vstřeleném gólu drží míč na svých kopačkách.

8
    A jejich snaha vyústila až v centr od Carrasca na vysokého Lukakua, toho však dokázal ubránit hostující obránce alespoň za cenu rohového kopu.

10
    Roh rozehráli domácí nakrátko, po kličce Dokua a následné přihrávce pálil z nebezpečného prostoru stoper Wout Faes, branku však asi o metr minul.

11
    Za delším nákopem od obránce Castagneho se dral urostlý útočník AS Řím Romelu Lukaku, dobrou práci v defenzivě ale odvedl stoper Mets a nedovolil tak míči doputovat až ke kopačkách belgického snajpra.

13
    Jako již několikrát v tomto zápase drží Belgičani balon a nechávají své estonské soupeře běhat bez míče.

14
    Teď však přišla rychlejší přihrávka od Amadoua Onany na Carrasca, který udělal hezkou kličku obránci Baranovovi, jeho následný přízemní centr ale skončil jen v náručí gólmana Estonců.

16
    Estonci vybojovali autové vhazování na levé straně hřiště, poté centroval k brance domácích útočník Anier, kapitán Estonců Vassiljev, který si do pokutového území nabíhal, ale míč podskočil a ten tak končí až za autovou lajnou.

17
    Belgie rozehrává přes obranný trojúhelník Faes – Castagne – Theate.

18
    Je to o dva góly! Po přihrávce Lukakua si to do pokutového území namířil LENADRO TROSSARD, který nejprve udělal kličku obránci a poté vypálil. Jeho svižná rána do levé strany branky natolik překvapila brankáře Heina, který si po střele jen ohlédl.
    18. Leandro TROSSARD - 2:0

21
    Estonci zatím marně hledají cestu do belgické defenzivy, naopak domácí „rudí ďáblové“ po většině času drží míč někde okolo půli hřiště.

23
    Zpoza pokutového území se rozhodl vypálit Doku, jeho rána ale vyla zablokována. Následně ještě do pokutového území centroval aktivní Carrasco, brankář Hein ale celou situaci pohlídal.

25
    Naopak na druhé straně mohlo být sníženo! Po dlouhém nákopu vyhrál Henri Anier souboj s Faesem a vypálil z prvního doteku, jeho ráně ale chyběly ke gólu jen centimetry, neboť trefil spojnici branky!

26
    Dva rohové kopy pro Belgii v rychlém sledu.

28
    Timothy Castagne nezaviněně, ale velmi nepříjemně trefil hlavu Artura Pikka z bezprostřední blízkosti, hra je přerušena.

29
    V velké dálky zkusil své štěstí Onana, branku však o dost přestřelil.

30
    Anier si ve vzdušném souboji se střelcem prvního gólu Vertonghenem pomohl ostřejším faulem.

31
    Na začátku 31. minuty odvrací centr od Yannicka Carracsa obrana Estonska na rohový kop.

32
    Ten rozehráli Belgičané zase nakrátko, následná přihrávka však nikoho v červeno-černých dresech nenašla. Odražený míč se pak ale vrátil na kopačky domácích, Trossard se poté snažil přelobovat brankáře Heina, spolu s estonským gólmanem ale přestřelil i celou branku.

34
    Do velmi riskantního souboji se vřítil brankář Casteels, situaci ale zvládl odkopem do autu.

35
    Paskotši po autu obešel skluzujícího obránce a přihrával do pokutového území Belgie, kde byl skvěle postavený Käit. Tomu však dlouho trvalo zpracování míče, čehož využil vracející se Doku, kde ho lehce odzbrojil.

35
    Lukaku faulován kousek před pokutovým územím, uvidíme velmi zajímavou standardku pro Belgičany.

36
    Centr od aktivního Carrasca ale zblokovala obrana Estonců.

37
    Belgičané drží hrací předmět na levé straně zeleného pažitu.

38
    Theateův centr odvrací obránce Tamm.

40
    Belgie byla blízko třetímu gólu! Doku se velmi dobře uvolnil ke střele z levé strany pokutového území Estonska, avšak jeho pokus skvělým zákrokem zneškodňuje brankář Hein!

41
    Karol Mets stáhl k zemi unikajícího Dokua a za svůj faul na křídelníka Manchesteru City vidí od hlavního rozhodčího Frankowského žlutou kartu.

43
    Leandro Trossard chtěl vrátit míč na Dokua, avšak zradilo jej zpracování a Belgie tak na chvíli o míč přichází.

44
    I ke konci poločasu hrají domácí hlavně na držení míče, což se jim zatím vcelku vyplácí.

45
    Centr k brance Estonska odvrací hlavou stoper Tamm.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 1 minutu.

45+1
    Lukaku si chtěl narazit míč s Dokuem, druhý jmenovaný ale nedokázal útočníkovi AS Řím míč vrátit.

45+1

Po prvním poločase odcházejí do kabin výrazně spokojenější domácí „rudí ďáblové“, kteří vedou po brankách Vertonghena a Trossarda 2:0.
    Domácí favorit zápasu o sobě dal vědět už ve 3. minutě, když po přihrávce Theata zakončoval v akrobatické poloze Mangala, avšak jeho pokus nakonec i díky teči obránce skončil vedle branky. Z následného rohového kopu se už však Belgie radovala, a to když Yannick Carrasco posadil přesný centr na hlavu Jana Vertonghena a ten tak otevřel gólový účet svého týmu. Z další velké šance se pak domácí radovali podruhé, když se efektně uvolnil Trossard a jeho ránu nedokázal zastavit ani brankář Hein. Ve 25. minutě mohlo být poté z ničeho nic sníženo, když vyhrál souboj s Faesem útočník Estonců Anier a z následné střely orazítkoval spojnici branky. O patnáct minut později pak zase na druhé straně po kličce pálil Doku, gólman Hein ale skvělým zákrokem křídelníka Manchesteru City vychytal.

46

46
    Střídání v týmu Estonsko:
    ze hřiště odchází Markus Poom, přichází Rocco Robert Shein.

46
    Druhý poločas zahájili s míčem na kopačkách domácí, kteří do druhé půle nastoupili ve stejné sestavě jako do té první, to naopak Estonci jednou střídali, a to když ve středu zálohy Pooma nahradil Rocco Shein.

47
    Úspěšný defenzivní zákrok si před nabíhajícím Trossardem připsal Paskotši.

48
    Mangalův centr na Dokua odvrací před druhým jmenovaným Karol Mets.

49
    Po dobré kombinaci ve středu hřiště pálil Lukaku, brankář Hein se ale dokázal rychle dostat na zem a jeho pokus o ohrožení branky vyrazit.

51
    Obránce Baranov se dostal vlastním přičiněním pod tlak a svou situaci řeší jen odkopem do autu.

52
    Onana s Trossardem dlouho motali hlavy obráncům Estonska, následně však belgický záložník Evertonu přihrával do ofsajdu na Carrasca.

54
    Jeden z prvních dotyků obecně v zápase si připíše brankář domácího celku Casteels, po neúspěšném útoku Estonska totiž bude odkopávat.

55
    Jeremy Doku se snažil přihrávkou vybídnout nabíhajícího Mangalu, jeho pas však byl příliš dlouhý a končí až v zámezí.

56
    Je to o tři branky! Na přihrávku z hloubi pole od Mangaly si naběhl belgický kanonýr ROMELU LUKAKU a svou svižnou střelou dává brankáři Heinovi a celému Estonsku dnes třetí gól! Pro domácího kanonýra jde také o sedmý gól v kvalifikaci.
    56. Romelu LUKAKU - 3:0

58
    A o dvě minuty později to je již 4:0. Arthur Theate dostal na levé straně přihrávku od Onany a hned míč předal dále. Následným adresátem přihrávky před pokutové území nebyl nikdo jiný než ROMELU LUKAKU, který se obtočil kolem svého strážce a svou pravačkou zpoza pokutového území střílí svůj osmý gól v kvalifikaci.
    58. Romelu LUKAKU - 4:0

59
    Střídání v týmu Belgie:
    ze hřiště odchází Yannick Carrasco, přichází Dodi Lukebakio,
    ze hřiště odchází Romelu Lukaku, přichází Loïs Openda.

60
    ze hřiště odchází Henrik Ojamaa, přichází Vlasij Siňavskij,
    ze hřiště odchází Konstantin Vassiljev, přichází Georgi Tunjov.

63
    Trossardův pas moc přesnosti nenabyl, a končí tak až za autovou čarou.

65
    Theate velmi dobře přečetl přihrávku na Siňavského a poté centroval na pokutového území, jeho přihrávku však sbírá do náručí brankář Hein.

66
    ze hřiště odchází Leandro Trossard, přichází Charles De Ketelaere,
    ze hřiště odchází Timothy Castagne, přichází Hugo Siquet.

67
    ze hřiště odchází Henri Anier, přichází Sergej Zenjov.

67
    Po střídání obou týmů následuje rohový kop pro domácí.

68
    Po nakrátko rozehraném rohovém kopu se snažil dostat míč do pokutového území Lukebakio, úspěšný však nebyl a tak musí Belgičani rozehrávat zase od obránců.

69
    Pro střelu se teď rozhodl také Doku, jeho nadějný pokus však nakonec skončil asi dva metry nad brankou.

70
    Nový hráč na trávníku Charles de Ketelaere teď svůj pád až moc přihrá a za hereckou vložku v pokutovém území Estonska vidí od rozhodčího Frankowského žlutou kartu.

72
    Domácí „rudí ďáblové“ již trochu ubrali na intenzitě napadání a nechávají také soupeře rozehrávat.

73
    Dlouhý nákop od obránců Estonska odvrací Faes ve spolupráci se Siquetem.

74
    Hosté vhazují na někde u půlící čáry.

75
    Onana se ve středu hřiště nádherně uvolnil mezi třemi hráči a poté postupoval směrem na branku soupeře, poté dokázal také přihrát na Dokua, který si však míč velmi sobecky vzal a vypálil nad branku.

76
    ze hřiště odchází Mattias Käit, přichází Martin Miller.

77
    Lukebakio vracel míč zpátky do šestnáctky na Opendu, přihrávka na belgického rychlíka ve službách Lipska nezastihla.

78
    Velmi ostře byl atakován Openda zezadu obráncem Tammem, hlavní rozhodčí z Polska přerušuje hru.

80
    Centr Lukebakia nenašel nikoho z Belgičanů, hosté z Pobaltí mohou rozehrávat.

81
    Estonci si po levé straně dál než k půlící čáře nedostali, a tak se mohou domácí zase snažit o nějakou tu ofenzivní akci.

82
    Dobrý nápad od Lukebakia, který kvalitním centrem za obránce hledal Mangalu, jenže belgický záložník Nottinghamu Forrest na míč nedosáhnul.

83
    Po nečekaném odrazu míče vypálil z úhlu Doku, své zakončení ale nasměroval i díky teči obránce jen do postranní sítě.

84
    ze hřiště odchází Jan Vertonghen, přichází Zeno Debast.

85
    Velká šance na belgický pátý gól! Theate vracel míč do pokutového území, kde ho chtěl Opendovi přiťuknout Lukebakio, těsně před belgickým forvardem ale na roh míč odvrátil jeden z obránců Estonců!

86
    Z následujícího rohu domácí nezahrozili.

88
    A padne i pátý gól! Nejprve obránce Paskotšiho motal Doku, poté také Theate a následně též CHARLES DE KETELAERE, který mu udělal kličku do protipohybu a následně trefil přesně volný prostor na přední tyči Heinovy branky.
    88. Charles De Ketelaere - 5:0

90
    Střelec poslední branky faulován na vlastní polovině.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 2 minuty.

90+1
    Pokus na branku vyslal také Siquet, jeho skákavá střela ale zamířila jen vedle pravé tyče estonské branky.

90+2
    Siňavskij se trochu zamotal na půli hřiště do svých kliček a poté míč ztratil, Opendovi ale míč od nohy také odskočil, a tak mají míč zase Estonci.

90+2

Je dobojováno! Belgie v zápase proti Estonsku potvrdila roli favorita a vítězí nad pobaltskou zemí 5:0.
    První poločas začali aktivněji domácí „rudí ďáblové“ a už ve 4. minutě se radovali z branky, když se po centru Carrasca od rohového praporku trefil hlavou Jan Vertonghen. V 18. minutě to pak bylo už o dva góly, když estonské obránce pomotal Leandro Trossard a následnou střelu namířil mimo dosah brankáře Heina. Velkou šanci na snížení pak měli o sedm minut později také hosté, avšak střela Henriho Aniera zastavila branková konstrukce. A když se ve 40, minutě neujala ani štiplavá rána od Dokua, byl stav o poločase 2:0 pro domácí.
    Ve druhé půli Belgičané definitivně zlomili odpor soupeře, a to když se během dvou minut dvakrát trefil kanonýr Romelu Lukaku a zaznamenal tak svůj sedmý a osmý gól v kvalifikaci. Gólový účet svého týmu pak v 88. minutě dovršil Charles de Ketelaere, který kličkou obešel obránce a následně se trefil přesnou ranou na přední tyč.

Držení míče: 70 % : 30 %.
    Střely na branku: 9:0. Střely mimo: 6:1. Rohy: 9:0. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 5:5.

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezký zbytek dne a třeba zase někdy na počtenou! (22:47:55)

Matěj Skula

Branky: 4. Vertonghen (Carrasco), 18. Trossard (Lukaku), 56. Lukaku (Mangala), 58. Lukaku (Theate), 88. De Ketelaere (Doku)

Karty:   70. De Ketelaere (BEL) – 41. Mets (EST)

Belgie: Casteels – Castagne (66. Siquet), Faes, Vertonghen (84. Debast), Theate – Mangala, Onana, Carrasco (59. Lukebakio) – Trossard (66. De Ketelaere), Lukaku (C) (59. Openda), Doku.
    Náhradníci: Kaminski, Sels – Tielemans, Deman, Al-Dakhil, Bakayoko, Batshuayi.

Estonsko: Hein – Baranov, J. Tamm, Mets – Paskotši, Käit (76. Miller), Poom (46. Shein), Pikk – K. Vassiljev (C) (60. Tunjov), He. Ojamaa (60. Siňavskij) – Anier (67. Zenjov).
    Náhradníci: Igonen, Vallner – Kuusk, Peetson, Sorga, A. Tamm, Kallaste.

Rozhodčí: Frankowski – Boniek, Winkler