Anglie – Jižní Afrika 15:16 (kon.)
Anglie – Jižní Afrika

15:16

(12:6)

Sobota 21.10.2023, 21:00 • Stade de France • Mistrovství světa v ragby • Semifinále

Jižní Afrika tak nakonec s obrovskými problémy potvrdila roli velkého favorita a postoupila do finále proti Novému Zélandu. Je až neuvěřitelné, že dvě nejúspěšnější a dlouhodobě nejlepší země se ve finále mistrovství světa utkají teprve podruhé v historii a poprvé po 28 letech. Půjde však o zápis do dějin, jelikož se bude rozhodovat, která země se stane prvním čtyřnásobným mistrem světa v dějinách.

Anglie si to rozdá o bronzovou medaili s Argentinou, půjde tak o reprízu úvodního duelu základní skupiny D. Anglie bude mírným favoritem nejen papírově, ale i vědomím, že Argentince před měsícem a půl porazila, ačkoliv celý zápas hrála jen ve čtrnácti.

Utkání o bronz i finále se odehrají na Stade de France s výkopem ve 21 hodin. O bronz se bude bojovat v pátek 27. října, o zlato následující den, tj. v sobotu 28. října. A oba závěrečné duely desátého mistrovství světa v ragby vám samozřejmě přineseme. (23:19:01)

I ve druhém poločase pokračovaly výjevy z úvodního dějství. Anglie pokračovala v účelně vedeném taktickém boji, kdy až na jednu výjimku zcela rezignovala na boj o položení pětky a doufala, že všechno ukope. A dlouho jí to vycházelo, jelikož Jižní Afrika dělala obrovské množství chyb, nepochopitelně ztrácela míče a její návštěvy se šiškou v moci na útočné polovině byly jen občasné a krátké. Když v 53. minutě perfektně provedeným drop gólem zvýšil Owen Farrell už na 15:6, vypadalo to se Springboks bledě. A až do konce sedmé desítky minut druhého semifinále se předháněli v tom, kdo z nich udělá větší chybu. Jenže tu klíčovou chybu nakonec udělali Angličané. Ofsajdem při mlýnu na půlící čáře darovali soupeři výhodu, Pollard skvěle kopl míč do autu uvnitř dvaadvacítky a ze druhého pořádného útoku v celém zápase dokázala Jižní Afrika položit nakonec jedinou pětku celého utkání, zasloužil se o to střídající druhořadník R. G. Snyman. Handré Pollard následně proměnil klíčovou konverzi a zařídil, že Jihoafričanům najednou stačil jediný trestný kop k vedení. Anglie znejistěla a snažila se hlavně tahat čas, což se jí dařilo až do 77. minuty, kdy znovu porušila pravidla při mlýnu, Handré Pollard se rozhodl pro těžký kop z půlky hřiště, ale udržel nervy na uzdě a bezpečně ho proměnil! Následná zoufalá snaha Anglie se dvěma kopáči na hřišti kýženu pozici k vítěznému trestnému kopu či drop gólu nepřinesla a poměrně kontroverzně posouzený předhoz na půlce její snahu ukončil.

Mužem utkání byl vyhlášen Handré Pollard, ačkoliv přišel do hry až po půlhodině. Ale právě on otočil zápas ve prospěch Jižní Afriky.

JIŽNÍ AFRIKA PODRUHÉ ZA SEBOU POSTUPUJE DO FINÁLE MISTROVSTVÍ SVĚTA A STÁLE MÁ ŠANCI OBHÁJIT TITUL!

80+1
    Konec utkání.
    Poslední okamžiky a první emoce

80+1
    Předhoz na půlce, je konec! Chyba Anglie v postupném útoku bere poslední naději a Jižní Afrika vítězí, ačkoliv v celém zápase vedla jen necelé 3 minuty!

80
    Končí základní hrací doba, teď už chyba v útoku končí zápas!

80
    Ale hraje se stále na půlce, to je na kop daleko.

80
    Vunipula dokázal uvolnit míč po skládce, Anglie ukrajuje metry.

79
    Anglie se zcela evidentně pokusí o vítězný drop gól, pokud dostane pozici. A je v útoku.

78
    Střídání Anglie. Maye nahrazuje Ford. Na hřišti jsou oba angličtí kopáči.
    Handré Pollard, 15:16

78
    TRESTNÝ KOP JIŽNÍ AFRIKY!
    HANDRÉ POLLARD dokázal zachovat chladnou hlavu a ze středu hřiště ze 49 metrů poslal míč neomylně doprostřed háčka! Jižní Afrika jde poprvé v zápase do vedení, 16:15!

77
    Obrovská šance pro Jižní Afriku! Prohřešek Anglie při mlýnu a Pollard bude kopat na branku od půlky!

76
    Konec 76. minuty a mlýn stále není vykonán.

76
    Napoprvé mlýn zborcen, Anglie chce zdržovat. Ale rozhodčí čas zastavuje.

76
    Další mlýn. Ty hodně dlouho trvají a čas utíká.

75
    A na začátku 75. minuty se po vratném kopu na půlku dopustil předhozu jeden z anglických hráčů, takže Springboks mohou útočit!