Slovensko – Finsko | 3:4 (po pr.) | | | Kanada – Česko | 2:3 (kon.) | | | USA – Lotyšsko | 7:2 (kon.) |
Švédsko – Švýcarsko | 3:2 (po pr.) |
Seattle – Vegas | 3:0 (kon.) |
konec
USA
7:2
(3:1, 3:0, 1:1)
Lotyšsko
Matěj Skula
Branky a nahrávky:
2. Fortescue (Moore, Gauthier), 12. Perreault (Casey), 15. D. Nelson (Casey, Snuggerud), 26. McGroarty (Howard, Hutson), 36. Smith (Perreault, Leonard), 40. Perreault (Smith, Casey), 47. Moore (Gauthier) – 14. D. Ločmelis, 53. D. Ločmelis (Fenenko, Vilmanis)
Rozhodčí: Hinterobler, Murray – Konc, Schlegel
Diváci: 2749
Neproměněná penalta:
USA:
Fowler (Augustine) – Hutson, Chesley (A), Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp – Moore, Gauthier (A), McGroarty (C) – Howard, Nazar, Brindley – Perreault, Smith, Leonard – Finley, D. Nelson, Snuggerud – Hayes.
Náhradníci:
Trenér: David Carle
Lotyšsko: Rolovs (Feldbergs) – Fenenko (A), Bērziņš, Bulans, Kurbaka, Uljanskis, Urbanovičs, I. Ločmelis – Veckaktinš, D. Ločmelis (C), Vilmanis (A) – Borozinskis, Bukarts, Darzinš – Vutkevičs, Rullers, Mateiko – Mots, Ozollapa, Kruminš – Strādnieks.
Náhradníci:
Trenér: Artis Abols
Náhradníci:
Trenér: David Carle
Lotyšsko: Rolovs (Feldbergs) – Fenenko (A), Bērziņš, Bulans, Kurbaka, Uljanskis, Urbanovičs, I. Ločmelis – Veckaktinš, D. Ločmelis (C), Vilmanis (A) – Borozinskis, Bukarts, Darzinš – Vutkevičs, Rullers, Mateiko – Mots, Ozollapa, Kruminš – Strādnieks.
Náhradníci:
Trenér: Artis Abols
Rozhodčí: Hinterobler, Murray – Konc, Schlegel
Diváci: 2749
Jacob Fowler (USA) – 60:00, 23 zákroků, 2 inkasované góly, úspěšnost 92%
Deivs Rolovs (LAT) – 60:00, 34 zákroků, 7 inkasovaných gólů, úspěšnost 82,93%
Na první branku jsme nečekali dlouho, vstřelil ji už v čase 01:31 obránce Drew Fortescue. Vedení Spojených států navýšil Gabe Perreault, který využil skvělé přihrávky od Caseyho. Lotyšům se poté podařilo zásluhou Danse Ločmelise snížit, avšak chvíli nato vrátil Američanům dvoubrankové vedení tečující Danny Nelson.
Druhou třetinu zahájili také lépe hráči ze zámoří, kteří se připsali první branku v prostředí části v přesilovce, kdy přesnou kombinaci zakončil Rutger McGroarty. Ke konci třetiny se pak prosadili ještě Will Smith a znovu Gabe Perreault, takže skóre bylo po dvou periodách 6:1 pro USA.
V závěrečné třetině jsme ještě viděli po jedné brance na obou stranách. Tu americkou vstřelil Oliver Moore, který využil chyby lotyšské obrany. A konečnou podobu výsledku poté dal v přesilovce lotyšský kapitán Dans Ločmelis, který prostřelil gólmana Fowlera.
Duel tak skončil 7:2 pro Američany, kteří postupují do další fáze turnaje.
Dans Ločmelis
Sandis Vilmanis
Niks Fenenko
Rainers Darzinš – Lotyšsko
Gabe Perreault – USA
Emils Veckaktinš – 2 min., podrážení.
Dans Ločmelis – 2 min., nedovolený zásah do hlavy nebo krku.
V přesilové hře je sníženo! DANS LOČMELIS si najel mezi kruhy a přesnou ranou překonává podruhé v zápase Fowlera, který toho tentokrát kvůli dobré cloně moc neviděl – 7:2. Asistence: Niks Fenenko, Sandis Vilmanis.
Cutter Gauthier – 2 min., hrubost.
Lotyši ztratili puk za vlastní brankou, kde jej získal Cutter Gauthier a předložil puk OLIVERU MOOREOVI, který překonává z vhodné pozice gólmana Rolovse – 7:1! Asistence: Cutter Gauthier.
Nejprve zvýšil na 4:1 Rutger McGroarty, který v přesilovce zakončil pohlednou kombinaci celého amerického útoku. Zámořský celek i nadále tlačil, avšak v největších příležitostech ztroskotali na brankáři Rolovsovi Ryan Leonard a Quinn Finley. Druhou branku ve třetině přidal v čase 36:00 Will Smith, kterému stačilo doklepnout puk po přesné přihrávce Perreaulta. A 21 sekund před sirénou vstřelil svou druhou branku zápase Gabe Perreault, jenž skvěle sklepnul balon ze vzduchu přímo na branky. Po dvou třetinách je tak stav 6:1 pro USA.
V závěru třetiny přidávají Američané ještě jednu branku! Přihrávka Willa Smithe na přizvednuta lotyšským obráncem, na což však skvěle zareagoval GABE PERREAULT a ze vzduchu sklepl puk za záda Rolovse – 6:1! Asistence: Will Smith, Seamus Casey.
Leonard rozjel celou akci přesnou přihrávkou z obranného pásma, ze situace dvou na jednoho poté zvolil Perreault přihrávku na WILLA SMITHE, který překonal brankáře Rolovse na přední tyči – 5:1! Asistence: Gabe Perreault, Ryan Leonard.
Zámořský celek využívá přesilovku! Puk se od Hutsona přes hokejku Howarda dostal až k RUTGEROVI MCGROARTYMU, který dorazil puk do odkryté klece – 4:1! Asistence: Isaac Howard, Lane Hutson.
Na první gól zápasu jsme nečekali vůbec dlouho. Vstřelil i totiž už po 91 sekundách Drew Fortescue, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Druhou branku zápasu vsítili Američané ve dvanácté minutě, kdy zakončil přesnou kombinaci do prázdné branky Gabe Perreault. V čase 13:50 sice dokázali Lotyši zásluhou kapitána Ločmelise snížit, avšak už po třinácti sekundách byl náskok Ameriky zase dvoubrankový, když se trefil Danny Nelson. Hvězdy a pruhy zatím jasně potvrzují roli favorita, po první periodě vedou 3:1.
Lotyšský kapitán podrazil po ztrátě puku amerického útočníka a dostává od rozhodčích dvě minuty za podrážení.
Ale favorit zápasu si bere dvoubrankové vedení rychle zpět! Seamus Casey se rozhodl vystřelit z prostoru od střídaček a jeho střela i díky teči DANNYHO NELSONA skončila v brance evropského celku – 3:1! Asistence: Seamus Casey, Jimmy Snuggerud.
No ale pozor, máme tady nečekané snížení! DANI LOČMELIS si nejprve zblokoval střelu ve vlastním pásmu, poté přejel celou ledovou plochu a brejk dvou na jednoho zakončil přesnou střelou – 2:1! Bez asistence.
Velký tlak Američanů končí druhou brankou! Několik velmi nadějných pokusů poslal na lotyšskou branku Casey, který poté vymyslel parádní přihrávku přes celé útočné pásmo na GABEA PERREAULTA. Americký útočník už jen doklepl puk do odkryté branky – 2:0! Asistence: Seamus Casey.
Tak to bylo hodně rychlé! Američané zavezli puk do útočného pásma, přihrávka Olivera Moorea se dostala až k hokejce DREWA FORTESCUEA, který přesnou střelou otevírá skóre – 1:0!. Asistence: Oliver Moore, Cutter Gauthier.
USA: Augustine (Fowler) – Hutson, Chesley (A), Fortescue, Casey, Buium, Rinzel, Pohlkamp – Moore, Gauthier (A), McGroarty (C) – Howard, Nazar, Brindley – Perreault, Smith, Leonard – Finley, D. Nelson, Snuggerud – Hayes.
Trenér: David Carle
Lotyšsko: Rolovs (Feldbergs) – Fenenko (A), Bērziņš, Bulans, Kurbaka, Uljanskis, Urbanovičs, I. Ločmelis – Veckaktinš, D. Ločmelis (C), Vilmanis (A) – Borozinskis, Bukarts, Darzinš – Vutkevičs, Rullers, Mateiko – Mots, Ozollapa, Kruminš – Strādnieks.
Trenér: Artis Abols
Rozhodčí: Hinterobler, Murray – Konc, Schlegel.
Evropský celek proklouzl do vyřazovací fáze velmi těsně. Ve svém posledním zápase totiž přehrál Němce a protože Německo další den nestačilo na Kanadu, zamířili do baráže právě hokejisté ze středu Evropy.
V úvodním zápase celé skupiny A, která se hrála v hale Scandinavium, přivítali Lotyši domácí Švédsko, poháněné silou vlastních diváků v zádech. Tre Kronor i přes svůj úvodní pětiminutový trest potvrzovali v první třetině roli favorita, kterou také okořenili dvěma brankami. Autory gólů Anton Wahlberg a Filip Bystedt. Švédi pak ve druhé periodě přidali další dvě branky a zásluhou přesilovkové trefy Lekkerimäkiho a druhé trefy Bystedta vedli už 4:0. V poslední části hry pak domácí tým nastřílel ještě další dva góly a zvítězil nakonec 6:0, takže Lotyšsko začalo turnaj vysokou porážkou.
Jako druhý celek narazili Lotyši na dalšího velice obtížného soupeře, a to Kanadu. Zámořský celek potvrzoval svoji dominanci od úvodního buly, ani na první branku se nečekalo dlouho, vsítil ji totiž v šesté minutě během přesilovky Conor Geekie. Do pauzy to pak bylo ještě 2:0, když se prosadil Jager. Ve druhé periodě přidaly javorové listy tři branky a v poslední třetině Lotyšsko definitivně dorazili, když přidali pět branek a celkově vyhráli vysoko 10:0. Lotyšsko si vypracovalo 22 střel, avšak na první branku turnaje stále čeká.
Třetí duel – třetí těžký zápas. Na celek z Pobaltí čekali výběr finských mládežníků, kteří se sice také zatím trápili, ale i tak byli považováni za favorita zápasu. Lotyše poslal do kolen hlavně první finský útok vedený Jere Lassilou, který si k brance připsal i tři asistence. Lotyšsko nedokázalo skórovat ani v tomto duelu, a na své konto si připsalo další porážku, tentokrát 0:4.
Poslední zápas o všechno. tak by se dal nazvat zápas Němců a svěřenců kouče Abolse. A pro pobaltský celek se zápas začal vyvíjet od začátku velmi dobře. První branku na turnaji totiž Lotyši vsítili ve třetí minutě čtvrtého zápasu, když se zapsal mezi střelce Eriks Mateiko. Zlepšená produktivita pak znamenala do první přestávky ještě dvě branky, které zaznamenali Rodžers Bukarts a Peteris Bulans. Němci se zmohli na snížení až ve druhé části hry, na trefu Schindlera ale odpověděli Lotyši hned dvěma góly ještě před druhou sirénou. Ve třetí periodě Pak zvýšil už na 6:1 Sandis Vilmanis a Německu k bodům nepomohlo ani snížení Panochy. Lotyšsko tak překvapilo Němce a zvítězilo překvapivě 6:2. O den později pak Německo prohrálo s Kanadou po základní hrací době a pobaltský národní tým si tak zahraje ve čtvrtfinále.
USA patří každoročně k největším favoritům na vítězství celého šampionátu, a nejinak tomu je i letos. V základní skupině se rozehráli do skvostné formy, když ztratili pouze jeden bod.
Celý turnaj začala družina kolem kouče Davida Carlea proti nováčkovi elitní skupiny Norsku. A pro hvězdy a pruhy to nebyl vůbec jednoduchý začátek. Amerika čekala na první branku až do poloviny zápasu, kdy se prosadil Jimmy Snuggerud. Do konce druhé třetiny se pak Spojené státy radovaly ještě dvakrát, když si obě branky připsal na své konto Gavin Brindley. Norům se povedlo snížit na 3:1, avšak 25 sekund vrátil tříbrankové vedení favoritovi zápasu tečí Isaac Howard. Státy tak začaly celý turnaj výhrou 4:1.
V druhém duelu základní skupiny B narazili Američané na Švýcarsko. A byl to až překvapivě gólový zápas, neboť po úvodní periodě byl stav 1:5 z pohledu evropského celku. Švýcaři nekladli velký odpor ani ve druhé třetině, zámořský tým nasázel další čtyři branky a bylo to už 9:1. Ve třetí části hry jsme pak viděli po dvou gólech na obou stranách a zápas nakonec skončil 11:3 pro USA. Svěřence kouče Carlea potěšili hlavně Jimmy Snuggerud (3+1), Cutter Gauthier a Frank Nazar (shodně 0+4).
Třetí zápas ve skupině měl být dle papírových předpokladů pro Američany nejtěžší. Jejich soupeřem totiž byli čeští hokejisté. A svěřenci kouče Patrika Augusty svého soupeře důstojně potrápili, kdy dokonce dvakrát vedli, avšak za stavu 3:3 se šlo do prodloužení, kde ale gól nepadl. Rozhodovaly tak nájezdy, kde byli hokejisté Spojených států amerických šikovnější a zásluhou Isaaca Howarda ze sedmé série nájezdů zvítězili 4:3.
Poslední zápas skupinové fáze přihrál Hvězdám a pruhům výběr Slovenska, který dosud v turnaji udivoval. Předváděl totiž dobré výkony a porazil i silné celky Česka a Švýcarska. Jak ale zápas ukázal, Slováci ještě na ty nejlepší nestačí, s Američany totiž prohráli vysoko 2:10. Převaha zámořského celku byla znát hlavně v poslední třetině, kdy Spojené státy nasázely pět branek.