UK Kings Prague – Akademici Plzeň 3:2 (kon.)
UK Kings Prague
3:2 (2:1, 0:0, 1:1) Stav série: 2:0
Akademici Plzeň
Čtvrtek 04.04.2024, 18:00 • Zimní stadion Eden, Praha • Univerzitní liga ledního hokeje • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Hezký den, vítejte u textové reportáže z druhého finále ULLH, ve kterém se střetnou UK Kings Prague a Akademici Plzeň. Začínáme v 18:00.

Karlova univerzita zvítězila v úvodním finále ULLH 4:3. Vyrovnané utkání rozhodl dvě a půl minuty před koncem normální hrací doby David Volf, když dorazil pokus skvěle hrajícího Jindry. Ten si připsal tři kanadské body a i díky tomu tak nebylo Plzni nic platné, že dvakrát vedla, naposledy ještě ve 49. minutě.

Plzeň je potřetí za sebou ve finále. Předloni nestačila na svého dnešního soupeře. Loni už se dočkala, když porazila ČVUT ve čtyřech duelech. Hned ve třech zápasech udržel Jonáš Štekr čisté konto a Akademici mohli slavit. V letošní sezoně se jim daří zejména od začátku roku 2024 prohráli až právě v úterním zápase. V základní části skončili třetí a pro čtvrtfinále si vybrali Cavaliers Brno, které zdolali v nejkratším možném zápase. Vzápětí si skalpem ČVUT zajistili postup do finále.

Také UK útpčí na svůj druhý titul v ULLH. V loňské sezoně podlehla v semifinále v pěti duelech ČVUT. V letošní sezoně obsadila po základní části čtvrtou příčku a ve čtvrtfinále tak šla na Masaryčku. To přemohla 3:0 v rozhodujícím duelu. Celkově v sérii platilo, že vždy zvítězilo mužstvo s výhodou domácího prostředí. V souboji o finále pak Karlova univerzita vyřadila po výhře 5:4 a 5:2 Black Dogs Budweis. Mimochodem Jihočeši tak potřetí za sebou padli v semifinále.

Jak už bylo zmíněno, oba celky se utkaly ve finále 2022, tedy prvního dohraného ročníku ULLH, kdy se ještě hrálo na dva vítězné zápasy. Série začínala v Praze a Plzeň vítězstvím 3:2 po prodloužení získala mečbol. Jenže doma prohrála 3:6 a jelo se znovu do Prahy. Západočeši čtyřikrát vedli, ale necelé dvě minuty před koncem se povedlo Pražanům srovnat na 4:4 a v prodloužení strhnout duel a celou sérii na svou stranu.

Jinak, co se týče utkání v letošní sezoně, tak UK vyhrálo doma v listopadu 5:2, Akademici na svém ledě v únoru 5:3, když otáčeli z 0:2.

UK Kings Prague: Novák (Mašek) – Piskač, Chmiel, Dušek (A), Kopenec, Klatt, Klinger, Dlabola (A), Gebell – Volf, Konopásek, Kucharčík, Škarda, Sochor, Moucha, Martínek, Hradil, Jindra, Čermák, Čmejla (C).
    Trenér: Aleš Hybner

Akademici Plzeň: Kubát (Varga) – Sýkora, Pánek, Štochl, Houdek, Jánský, Šibra (C), Bláha – Vavřička, Reitspies, Princl (A), Rejzek, Roubal (A), Kalus, Folda, Říha, Šucha, Morawetz, Matoušek, Šiška, Fořt.
    Trenér: Tomáš Ceperko

Rozhodčí: Šmika, Barek – Herles, Tuháček.

00:01

00:51
    Nepřesná rozehrávka UK na pravou stranu skončila icingem.

01:28
    Karlovka se nedostala na útočnou polovinu a potom ještě Fořt zavřel svůj pravý mantinel.

02:01
    Sledujeme hodně opatrný úvod druhého finále.

02:44
    Pánek byl zastavený na pravé straně, ale domácí si neužili kotouče příliš dlouho.

03:31
    Kubát čelil pokusu z úhlu z levé strany na lapačku, Pražané ještě pokračují v útočném pásmu.

04:19
    Šiška byl pokrytý na pravém kruhu a UK šlo do protiútoku.

05:13
    Jestli se člověk neplete, tak čekáme na první pořádnou střelu na branku.

05:42
    Což se logicky změnilo a při zakončení z levé strany se Novák už díval za sebe.

06:05
    Plzeň vyhrála buly, ale Folda nepropasíroval puk mezi nohama gólmana UK do sítě.

06:43
    Štochl rozehrál o levý mantinel na Říhu, ten udělal kličku obránci, ale nevyzrál na Nováka.

07:10
    Univerzita Karlova právě vstřelila branku!
    Plzeň chybovala v rozehrávce a akce DAVIDA JINDRY skončila trefou z levé strany na bližší tyč. Asistence: David Hradil.
    07:10 JINDRA - 1:0

08:05
    Kucharčík ukončil snažení Plzně přes pravou stranu, Západočeši musí začít od Pánka.

09:04
    Na konci přečíslení Pražanů předložil Konopásek puk na levou stranu a VIKTOR MARTÍNEK skóroval do poloodkryté brány. Asistence: František Konopásek, Adam Sochor.
    09:04 MARTÍNEK - 2:0

10:41
    Sýkora fauloval v předbrankovém prostoru, první přesilovka zápasu bude patřit Karlovce.

11:13
    Dušek nezpracoval puk na levém kruhu, Západočeši ale zůstávají pod tlakem.

12:04
    Akademici vyhodili na hokejku Nováka a rozehrává Martínek.

12:29
    Kalus postupoval z levé strany sám na Nováka a poslal puk blafákem na lapačku.

13:21
    Zakázané uvolnění hostů.

14:20
    Další icing Plzně, byť se to Západočechům moc nelíbí.

14:40
    Stejně jako v úterý vychází UK z velmi dobré defenzivy, zhušťuje střední pásmo.

15:05
    Rozjetý Kucharčík zakončil z pravé strany do levého betonu Kubáta.

16:04
    Domácí byli jako první u hostujícího nahození, ale nerozehráli úplně ideálně.

16:24
    Plzeň roztáhla hru až na levý kruh, Novák si poradil se střelou zápěstím v podání Říhy.

16:45
    Akademici Plzeň právě vstřelili branku!
    Nenápadná střela JANA ŠIBRY z levého obránce propadla křížem až do sítě. Asistence: Lukáš Folda, David Roubal.
    16:45 ŠIBRA - 2:1

18:01
    Při zakončení Duška máchl Kubát lapačkou a bude se vhazovat před bránou Plzně.

18:43
    Čmejla dostal přihrávku, ale neprošel přes hráče na posledním.

19:17
    Domácí se vymanili ze sevření a budou se snažit o to, aby neinkasovali branku do šatny.

20:00

Což se jim povedlo. Po první třetině tak platí stav 2:1. Nejprve to byla docela nuda, potom odskočila Karlovka do vedení 2:0 a měla více ze hry. Plzeň mohla litovat úniku Kaluse v oslabení. Dlouho se směrem dopředu hledala, nakonec snížila nenápadným pokusem Šibry od modré čáry a je tak na kontakt.

21:05
    Kucharčík nadělal Plzni problémy, potom sjížděl Volf za obranu.

22:03
    Karlovka držela puk v útočném pásmu až o něj přišla a Matoušek hrál po levé straně.

22:49
    Sochor dostal nahrávku mezi dva a jel středem, minul levou tyčku.

23:34
    Folda sebral rozehrávku, ale na levé straně neuspěl, posléze vyvinul Říha tlak u tyčky.

24:26
    Kalus vystřelil z pravé strany, ale skóre se nemění.

25:02
    Finále probíhá nadále bez větších emocí a velmi férově z obou stran.

25:37
    Ofsajd domácího mužstva na levé straně.

26:05
    Šibrův pokus z levé strany vyrážel Novák na přední tyči, nikdo z hostujících hokejistů už nedorážel.

27:01
    Hradil byl na pravé straně v perfektní pozici, mířil vedle zadní tyče do protipohybu Kubáta.

27:24
    Rejzek zůstal ležet na zemi, byl zasažený hokejkou protihráče do obličeje. Vylučovat se nebude.

27:57
    Volf se dostal zprava na střed, poté ještě přihrával bekhendem před bránu Plzně.

28:45
    Matoušek nezkrotil nahrávku na pravé straně v době, kdy Plzeň útočila ve třech.

29:28
    Říha s Roubalem zapojili Foldu, ten byl za obranou, ale nepřekonal brankáře Nováka.

30:05
    Po hraničním zákroku domácích je jasné, že se bude nadále pokračovat bez jediné přesilovky Západočechů.

30:34
    Říha táhl přečíslení, ale střelou z levé strany trefil beka.

30:47
    Bláha udělal faul na levé straně na Volfa a ZČU půjde do čtyř.

31:05
    Duškovo zakončení z levé strany se odrazilo od obránce až do středního pásma.

31:45
    Zbytečný krosček Houdka u mantinelu znamená, že stejně jako v úterý budou hrát Pražané pět na tři.

31:54
    Pánek získal kotouč a vyhodil ho po levé straně k Novákovi.

32:18
    Jindra měl prostor na pravé straně, ale Kubát jej vychytal a Plzeň poslala puk do bezpečí.

32:44
    Přesilovka pět na tři končí, Martínek se provinil krosčekem.

33:07
    Bláha si sjel na přihrávku pod sebe a zakončoval zblízka vedle tyče.

33:16
    Vavřička podrazil Piskače u brány soupeře.

33:46
    Dlabolovo střelu při přesilovce čtyři na tři vyrazil Kubát do ochranné sítě.

34:41
    Volf to zkoušel z levé strany na přední tyč.

35:16
    Jasný ofsajd UK na pravé straně, oba týmy už jsou kompletní.

35:55
    Kubát zastavil puk za bránou, domácí pak vysunuli forčekink a získali kotouč.

36:30
    Souhra Roubala s Matouškem nepřinesla zakončení na branku.

36:55
    Říha byl od modré čáry zablokovaný, vzápětí pálil z levé strany na bližší tyč.

37:35
    Folda si navedl puk na střelu zápěstím, Novák nezasahoval.

37:55
    Při zakončení Jánského z levé strany zachránila domácí celek horní tyčka!

38:32
    Kalus se neprosadil na levé straně, ale Dušek de facto odevzdal kotouč.

39:54
    Pražané nepotrestali chybu Plzně v rozehrávce.

40:00

Druhá třetina branku nenabídla. Karlova univerzita je tak dvacet minut od toho, aby vedla 2:0 na zápasy. Ve druhém dějství mohla odskočit například přesilovkou pět na tři, která trvala minutu. Nestalo se. Naopak v závěru ji Akademici dostali pod tlak. Nejblíže ke srovnání měl Jánský, ten ovšem po přejetí modré čáry trefil břevno.

40:01

41:11
    Poslední třetina je zatím plná nepřesností z obou stran.

41:23
    Kucharčíkovu střelu z levého kruhu přes Štochla lapil Kubát.

42:14
    Moucha upadl a Bláha střílel z pravého obránce.

43:20
    UK dobře brání a Plzeň se nemůže dostat do svého útočného pásma.

43:59
    Šibra nahazoval do lapačky gólmana Nováka a získal buly před bránou domácích.

44:42
    Obránce vypíchl křižnou nahrávku z levé strany na Rejzka.

45:26
    Karlova univerzita skvěle brání střední pásmo a Plzeň naráží na obranný blok Pražanů.

46:15
    Folda si pokusem z pravé strany vynutil zákrok Nováka, oba týmy střídají.

46:47
    Je pravda, že domácí se zatáhli docela brzy.

47:51
    Sochor vyslal zblízka střelu na lapačku, ruka Kubáta srazila kotouč do zadní tyče, Pražané ještě doráželi Martínkem z otočky.

48:45
    Dušek vystoupil na modré čáře na Princla, Karlovka se hnala do útoku, ale ani nevystřelila.

49:32
    Ne, že by to byl bůhvíjak pohledný hokej, ale takhle bránit by mělo UK bohatě stačit.

49:52
    Gebell – 2 min., držení.

50:03
    Napodruhé už se domácím povedlo vyhodit.

50:33
    Plzeň se vůbec nemůže usadit před Novákem.

51:04
    Po nahrávce na levou stranu zakončoval JAN KALUS výstavně pod břevno – 2:2. Asistence: Marek Bláha.
    51:04 KALUS - 2:2

51:32
    Při brejku dva na jednoho zabránili domácí pasu Říhy z levé strany na Roubala.

52:15
    Princl udělal rychlou kličku a jeho pokusu z pravého kruhu na přední tyč moc nechybělo.

53:11
    Šucha si přehodil kotouč na levé straně na forhend a posílal puk na lapačku, hosté jsou v laufu.

53:57
    Roubal se dostal až na levou stranu a prověřil Nováka, následovala ještě šance Pánka. Teď jsou hosté lepším týmem.

54:59
    Vavřička neuspěl jeden na jednoho na pravé straně, Dušek rozehrál, ale Princl se dobře vrátil.

56:45
    Čmejla prodlužoval ve středním pásmu pouze na hokejku Štochla.

58:07
    Princl se nedohodl se spoluhráčem a domácí šli do kontru po pravé straně.

59:26
    Karlovka získala kotouč zpět a následovala individuální akce DAVIDA JINDRY, ten se vytočil z prostoru za bránou na pravý kruh a vystřelil zápěstím pod břevno. Asistence: David Volf.
    59:26 JINDRA - 3:2

59:26
    Oddechový čas pro tým Akademici Plzeň.

59:34
    Plzeň jde do šesti.

59:49
    Kucharčík trefil obránce z pravé strany, za bekem už byla prázdná brána.

Karlova univerzita vítězí i ve druhém finále ULLH a v pondělí bude útočit na zisk titulu. Plzeňští dnes srovnali z 0:2 na 2:2. Nakonec ale stejně jako v úterý prohráli gólem v závěru, tentokráte v čase 59:36 rozhodl David Jindra. (20:13:29)

Vít Muzikář

Branky a nahrávky: 8. Jindra (Hradil), 10. Martínek (Konopásek, Sochor), 60. Jindra (Volf) – 17. Šibra (Folda, Roubal), 52. Kalus (Bláha)

Akademici Plzeň: Kubát (Varga) – Pánek, Štochl, Sýkora, Bláha, Šibra (C), Houdek, Jánský – Kalus, Reitspies, Princl (A) – Matoušek, Vavřička, Fořt – Říha, Roubal (A), Folda – Šiška, Rejzek, Šucha – Morawetz.

Rozhodčí: Šmika, Barek – Herles, Tuháček